E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Piechociński u Pracodawców Pomorza

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 24 marca 2013 14:56

Przyjechałem na Pomorze po to, aby od was coś wymagać, powiedział wicepremier Janusz Piechociński na wstępie spotkania z przedstawicielami pomorskiego biznesu, które odbyło się 23 marca w gdańskiej siedzibie Pracodawców Pomorza.Piechociński stwierdził następnie, że musimy sobie zdać z tego sprawę, iż obecnie w świecie mamy dwie bitwy. Pierwsza rozgrywa się o energię, a druga o miejsca pracy. Pod względem gospodarczym Polska zajmuje 24 miejsce w świecie. W gospodarce obecnie rządzi kapitał międzynarodowy, a z nim trudno konkurować. Z kolei w polityce jest coraz mniej ludzi, którzy potrafią zarabiać pieniądze. Mamy też w naszym kraju bardzo niską ocenę przedsiębiorczości. Tym samym nie mamy kapitału społecznego. Według badań, tylko 13 proc. badanych pożyczyło by swoim znajomym 200 zł. Brak jest więc wzajemnego zaufania. My jako społeczeństwo budzimy się dopiero wtedy, kiedy w większości jest już za późno. Nie potrafimy myśleć i działać perspektywicznie. Przykładem tego może być choćby pakiet klimatyczny. Co też zauważa wicepremier, kiedy od niedawna znalazł się w rządzie, że panuje myślenie branżowe, a nie systemowe. Obecnie przy rosnącej globalizacji, w Polsce 75 proc. nowego ranku jest tworzone przez firmy w oparciu o obcy kapitał, a zaledwie 25 proc. o kapitał polski. Ale mamy za to aż 30 tys. absolwentów uczelni informatycznych, a więc tyle samo co o wiele od nas większe Niemcy. Tylko tylko, że my nie potrafimy ich wszystkich zagospodarować. I to w sytuacji, kiedy na koniec 2012 roku mieliśmy zarejestrowanych w Polsce 779 dużych przedsiębiorstw. No, ale jeszcze w 2012 roku był 15,5 proc. comiesięczny wzrost inwestycji, a obecnie jest zerowy. Pewnym ratunkiem są Wolne Strefy Ekonomiczne, w których też jest zachwiana proporcja, bo tylko 15 pros. stanowi kapitał polski, a 85 proc. kapitał zagraniczny. Co należy zrobić, aby do tej strefy napływał polski kapitał? Co zrobić, aby polskie stocznie więcej produkowały? Na te pytania muszą odpowiedzieć pomorscy pracodawcy.


alt


Piechociński zaznaczył, że on jest politycznym dzieckiem Solidarności. Jego głównym staraniem, jako ministra gospodarki, jest uaktywnienie tej gospodarki. Nie jest jednak łatwo być ministrem gospodarki, nie mając w ręku wszystkich instrumentów do działania. Dla ożywienia tejże gospodarki, w tym roku odbędą się 24 zagraniczne misje gospodarcze z udziałem polskich przedsiębiorców. Zacieśniane są kontakty z USA, Kanadą, Turcją, Kazachstanem i krajami Afryki.


alt


Piechociński zapowiedział, że niebawem w Warszawie odbędzie się prezentacja gospodarczych możliwości poszczególnych województw, w tym i pomorskiego. W obecności około 350 dziennikarzy marszałek Mieczysław Struk (na zdjęciu powyżej wraz z przemawiającym Zbigniewem Canowieckim, prezesem Pracodawców Pomorza) będzie miał za zadania ukazać na forum całego kraju możliwości innowacyjne, gospodarcze i naukowe gdańskiego Pomorza.


altPo takiej zapowiedzi, uczestniczący w spotkaniu przedsiębiorcy mogli zadać wicepremierowi pytania. I tak Zbigniew Śmiechowski (na zdjęciu powyżej) zapytał o trudności z realizacją inwestycji biogazowej, Bogdan Ołdakowski i Wojciech Szczepański dopytywali o nasze morskie porty, Tomasz Balcerowski o ewentualne zmianach w zamówieniach publicznych, Maciej Grabski o udogodnieniach dla firm zapewniających nowe miejsca pracy, Leszek Miazga o energii zielonej i odnawialnej. Pytano też o możliwości uruchomienia transportu wodnego na Wiśle, a Teresa Kamińska poprosiła o stanowisko rządu, co do budowy na Pomorzu elektrowni jądrowej. Jeszcze inna osoba stwierdziła, że budowa takiej elektrowni w ogóle nie jest potrzebna w Polsce, bo mamy własny patent na grafen. Jest to materiał, który w ciągu 10-15 lat zrewolucjonizuje nie tylko elektronikę, ale zmieni życie ludzi. A w badaniach nad nim przodują polscy naukowcy. Jest to cud inżynierii materiałowej, tj. pojedyncza warstwa atomów węgla, którą w 2004 r. odkryli Andre Geim i Konstantin Novoselov (nagrodzeni Noblem w 2010 r.) metodą zdzierania warstwy węgla z grafitu. Jest ona do tego przeźroczysta i przepuszcza 98 proc. padającego światła. Wytrzymała 100 razy bardziej niż stal. Przewodzi ciepło i prąd z gigantyczną prędkością, nawet 200 razy szybciej niż w krzemie. A jednocześnie grafen jest giętki i rozciągliwy.


Do powyższych pytań pokrótce ustosunkował się wicepremier Janusz Piechociński, stwierdzając m.in., że wiele przecież rozwiązań gospodarczych zależy od lokalnych społeczności, a nie koniecznie od rządu.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież