3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gospodarka morska okiem Brukseli

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 20 marca 2013 21:29

Jak postrzegana jest polska gospodarka morska w Brukseli? Takie pytanie postawiono europosłowi Bogusławowi Liberadzkiemu podczas spotkania z liderami tej gospodarki, jakie odbyło się w siedzibie biura poselskiego Leszka Millera w Gdyni.


Pytanie o tyle zasadne, bo aż 94 procent unijnych ładunków jest przewożona drogą morską. Dla UE jest to transportowy priorytet, a co za tym idzie szczególną uwagę przykłada się do portów morskich, żeglugi i administracji morskiej.


altW ocenie Brukseli, jak stwierdził Liberadzki (na zdjęciu z prawej), bardzo źle jest oceniana Polska jeśli chodzi o dostępność do portów od strony lądu. Żadna inwestycja komunikacyjna nie jest zrealizowana w naszym kraju do końca. Tym samym jako duży europejski kraj nie powiększyliśmy europejskiego systemu transportowego. Nie mamy z innymi państwami europejskimi dogodnych połączeń południkowych i równoleżnikowych.
Przed 7 laty wszedł pakiet morski i komisja UE chce teraz do niego powrócić. Liberadzki jest temu przeciwny, bo to może oznaczać wejście do polskich portów nowych zagranicznych operatorów. Jest też tendencja, aby armatorzy powrócili pod swoje narodowe bandery. Ci z kolei odżegnują się od tego, bo to wiąże się z mniejszymi wynagrodzeniami na rzecz większych podatków. W ramach ochrony środowiska Bruksela naciska na stosowanie paliwa bezsiarkowego, a to z kolei wiąże się z wymianą silników i budową statków o podwójnym dnie kadłubów. Unia Europejska stawia również na uprzemysłowienie państw członkowskich, z nastawieniem na potrzeby gospodarki morskiej. Z tym nie powinno być w Polsce problemu, bo właśnie pod naciskiem UE tą gałąź gospodarki pokaźnie zredukowaliśmy w ostatnich latach.


Europoseł Liberadzki duże szanse Polski upatruje w przygotowywaniu kwalifikowanej kadry dla potrzeb gospodarki morskiej. Jest to nowy priorytet Brukseli, który powinniśmy maksymalnie wykorzystać ponieważ dysponujemy dwiema akademiami morskimi w Gdyni i Szczecinie. Mamy też pływające jednostki szkoleniowe, jak choćby żaglowiec Dar Młodzieży.


Liberadzki negatywnie odniósł się do propozycji municypalizacji dużych portów polskich, jak Gdańsk, Gdynia czy Szczecin i Świnoujście. Może ona objąć jedynie małe porty.


alt


Wiele mówiono również na temat unijnego budżetu i proponowanego podatku od finansowych transakcji. W spotkaniu wzięli udział m.in. poseł szef SLD Leszek Miller jako gospodarz, były prezesem zarządu, dyrektor Naczelny Portu Gdynia Jerzy Wieliński, były poseł i pracownik PLO Jerzy Uziębło, przewodniczący pomorskiej SLD Jerzy Śnieg, prezes zarządu Eurocean Sp. z o.o. Wojciech Kadłubański, dyrektor generalny Stoczni Remontowej Nauta - Tadeusz Zielonka oraz świetny sportowiec, ikona gdańskiej siatkówki - Waldemar Bartelik. Zebranie poprowadził były prezes Stoczni Gdynia - Jerzy Lewandowski, od niedawna pełniący funkcję prezesa Krajowej Izby Gospodarki Morskiej w Gdyni. 

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież