Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi...
Reklama
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kayah Ambasadorem Bursztynu

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 24 marca 2013 18:40

W starej hali Stoczni Gdańskiej, podczas gali bursztynu, prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz dokonał namaszczenia nowej Ambasador Bursztynu. Sprawowania tej funkcji, na okres dwóch najbliższych lat, podjęła się Kayah, piosenkarka i autorka tekstów.
Dotychczas ten tytuł piastowały Lidia Popiel, znana fotograf i modelka (2007-2009) oraz Monika Richardson (2010-2012).


alt


- Bardzo mi się podoba to nowoczesne spojrzenie na bursztyn. Dzięki takim imprezom jak właśnie ta, bursztyn ma szansę przestać kojarzyć się z kiczowatą pamiątką sprzedawaną na stoiskach w nadmorskich miejscowościach - powiedziała Kayah. - Zostałam ambasadorem bursztynu, bo jestem wygadana. No i umiem godnie go prezentować. Wcześniej wiele o nim czytałam. Wiem nawet, że największy okaz waży ponad 10 kg. Swoje promowanie bursztynu opiszę w książce, co powinno być w miarę ciekawe - zapewniła Kayah.


altPo takich zapowiedziach Kayah otrzymała z rąk prezydenta Adamowicza wieczne złote pióro celem napisania swoich bursztynowych wspomnień oraz dostała bursztynową kolię. Wkładając ją przez głowę, Kayah powiedziała: - Nie wiem, czy przejdzie mi ta kolia przez nos.

A to zostało przez większość gości skwitowane gromkim śmiechem.


alt


W ramach Amberif Design Award 2013, jury poddało ocenie 152 prace nadesłane na konkurs pod hasłem „Simply a ring” przez 110 autorów z 17 krajów: Australii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Izraela, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Włoch.


altPodczas gali wręczono główną nagrodę w wysokości 10 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Pawła Adamowicza. Otrzymała ją praca nr 528624, autorstwa Bożeny Czarneckiej. Pięcioosobowe jury z przewodniczącą Caroline Broadhead, wykładowcą projektowania biżuterii w Central Saint Martins College of Arts and Design, Londyn, doceniło płynny charakter pracy. Autorka utrzymała spontaniczność procesu tworzenia do tego stopnia, że praca budzi pytanie o sposób jej wykonania. Użycie karmelu, który jest łudząco podobny do bursztynu w kolorze i przejrzystości, jako materiału bazowego, w którym zatopione zostały drobiny bursztynu, było znakomitym zaskoczeniem. Praca ta odwraca również pojęcie inkluzji, w tym przypadku to sam bursztyn staje się inkluzją. Kolejna niespodzianka, to możliwość zjedzenia, czyli konsumpcji pierścionka. Mamy więc kolejne odwrócenie, tym razem dotyczące koncepcji trwałości biżuterii.


altNagrodę bursztynową ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników w postaci 1 kg bursztynu otrzymała Angelina Stoykova za pracę nr 130777. Praca ta odnosi się do tematu konkursu w sposób bardzo świeży i kreatywny. Użycie bandaża, który może nawiązywać do pojęcia opieki i ochrony, stało się oryginalnym sposobem na przytwierdzenie kamienia do pierścionka, a także środkiem ekspresji emocjonalnej. Na pozór bardzo proste połączenie elementów otwiera cały wachlarz możliwych reakcji emocjonalnych.


alt


Nagrodę srebrną w postaci 1 kg srebra otrzymał Bogdan Dowlaszewicz za pracę nr 050210. Jury doceniło dowcipne zastosowanie w pierścionku korka do wanny. Dzięki temu powstało doskonałe zestawienie idei wysokiej i niskiej, w którym potencjał biżuterii wypływa z osobliwości kontekstu.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież