Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wszystko dla Gdańska - milion dla fundacji

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 grudnia 2022 15:21

Prywatna fundacja radnego koalicji obywateli - PO, Nowoczesna, Wszystko dla Gdańska - rządzącej Gdańskiem otrzymała ponad milion złotych publicznych dotacji na różne projekty. Ponad 400 tys. zł to pieniądze z budżetu biura ds. kultury, który Andrzej Stelmasiewicz jako przewodniczący komisji kultury opiniuje i kontroluje. Usługi fundacji, "działania promocyjno-wizerunkowe", kupuje też biuro prezydent Gdańska, A. Dulkiewicz, partyjnej koleżanki radnego. Czy korozja trawi gdański samorząd?


Z okazji 15.lecia fundacji "Wspólnota Gdańska" prezydent A. Dulkiewicz przekazała Andrzejowi Stelmasiewiczowi, b. prezesowi, jej fundatorowi, radnemu z własnego klubu i członkowi tej samej rady stowarzyszenia "Wszystko dla Gdańska" wart ok. 5 tys. zł obraz kupiony za pieniądze podatników. To skromny deser do 341 tys. zł złotych, które fundacja pozyskała z budżetu Gdańska tylko w 2022. Aż 180 tys. zł z tej kwoty pochodzi ze środków Biura Prezydenta ds. Kultury. Jego dyrektor Barbara Frydrych i przewodniczący komisji kultury, właśnie Andrzej Stelmasiewicz, razem podejmują rekomendacje finansowe w licznych komisjach, zespołach i kapitułach powoływanych przez kierowniczkę gdańskiego samorządu.


W lipcu 2018 roku prezes fundacji "Wspólnota Gdańska", Andrzej Stelmasiewicz, został przedstawiony przez prezydenta Pawła Adamowicza jako lider listy kandydatów na radnych miejskich z okręgu obejmującego Oliwę i Osowę. Już po wstąpieniu na miejski ring polityczny administracja P. Adamowicza przekazała ok. 70 tys. zł na różne projekty fundacji kandydata jego komitetu wyborców. Za te pieniądze w swoim okręgu wyborczym fundacja fundatora, prezesa i kandydata A. Stelmasiewicza mogła inspirować życzliwe myślenie wyborców, choćby zachęcając do znoszenia do biura fundacji "Skarbów Oliwian" - co we wrześniu 2018 magistrat bez rozterek dofinansował.


Łącznie w sezonie 2018 i 2019, gdy radny Stelmasiewicz nie mógł już ustawowo być prezesem fundacji i przekazał władzę wykonawczą córce, też radnej, tyle że dzielnicy VII Dwór, rekomendowanej przez... "Wszystko dla Gdańska", fundacja pozyskała z budżetu 390 tys. zł. Blisko połowę z budżetu Biura Prezydenta ds. Kultury, który opiniuje komisja kultury i promocji kierowana przez... Andrzeja Stelmasiewicza.

alt

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Co wypada też odnotować, koleżanka z rady stowarzyszenia "WdG" bez zbędnych ceregieli wykupiła usługi fundacji za 7 tys. zł. A. Dulkiewicz zapłaciła fundacji kolegi z teamu politycznego za "lokowanie miasta Gdańska" w Gdańsku i wydanie poczęstunku na spotkaniu w Instytucie Kaszubskim.


W latach 2020-2022 fundacja fundatora i radnego z klubu prezydenckiego przyciągała coraz lepszymi projektami coraz większą uwagę miejskich urzędników - łącznie uwaga ta warta była 0,9  mln złotych. Ani dyr. B. Frydrych, ani szefowie Wydziału Rozwoju Społecznego, Grzegorz Szczuka i Grzegorz Kryger, Izabela Chorzelska kooperujący z radnym w różnych miejskich gremiach rozstrzygających o przeznaczeniu publicznych środków w ramach polityk miejskich, współpracy tej nie zakłócali.


Swój wkład w korzystanie z fundacji zapisała też koleżanka z rady wehikułu politycznego "Wszystko dla Gdańska", prezydent A. Dulkiewicz. Stosownie do okoliczności i zgodnie z uprawnieniami, nie bacząc na różne śmieszne imponderabilia, kupiła w fundacji dla swojego biura usługi za prawie 40 tys. zł. Bo czyż można lepiej ulokować markę Gdańsk niż w fundacji kolegi z klubu, na dodatek z Gdańskiem w tytule? Lub nie powierzyć takiej firmie działań promocyjno-wizerunkowych?


Podlegający Monice Chabior, zastępczyni Dulkiewicz, Wydział Rozwoju Społecznego przez ostatnie 3 lata zrealizował z fundacją prezydenckiego radnego przedsięwzięcia za ok 480 tys. zł. Różne to były atrakcje, niekiedy cykliczne, niekiedy jednorazowe: półkolonie dla dzieci, dom sąsiedzki, akademie przedszkolaków, przegląd piosenki o Gdańsku, młody przewodnik a też usługi cateringowe. W latach wcześniejszych wydział dokładał też fundacji po 3500 zł na święto ulicy, przy której w Oliwie mieszkał prezes "Wspólnoty Gdańskiej"...


Z kolei podlegająca bezpośrednio prezydent Dulkiewicz, dyrektor biura kultury B. Frydrych, fundacji radnego z ugrupowania szefowej powierzyła w latach 2020-22 370 tys. miejskich złotówek. Gmina Gdańsk, w formie dotacji, z konkursu ofert lub umowy z partnerem zaangażowała się w budowę szopek z piasku ,wigilie międzywyznaniowe i wigilie zwykłe, śpiewanie z sąsiadami, pikniki oliwskie "Viva Oliva", akademie sztuki, święto książki, zbieranie skarbów, rozmowy nieobojętne na tematy fundamentalne.
Radny Stelmasiewicz został też ostatnio obwołany gdańskim "Darczyńcą roku"przez kapitułę nagrody im. Bądkowskiego, której był członkiem. Słynna gdańska szczodrość polegała w tym przypadku m.in. na dystrybucji części pieniędzy z diet radnego - 38 tys. zł - do własnej fundacji. W kapitule radnego Stelmasiewicza oceniał dyr. wydziału gospodarki komunalnej Piotr Kryszewski. Nie protestował, też zresztą z budżetu swojej placówki wsparł fundację radnego - i został czwartym zastępcą prezydent Gdańska.

alt


Rok wcześniej, kapituła tej nagrody, z radnym Stelmasiewiczem i dyrektor I.Chorzelską z przyjaznego fundacji Wydziału Rozwoju Społecznego w składzie, uznała, że "Wspólnota Gdańska" zasługuje na wyróżnienie wśród organizacji pozarządowych za różnorodne wspieranie społeczności lokalnej. Za "czynienie naszego życia lepszym" - wzruszyła się przełożona miejskich sponsorów fundacji, prezydent A. Dulkiewicz.


Sam twórca fundacji i niestrudzony uczestnik różnych miejskich ekstrawagancji, powiada zaś skromnie składając świąteczne życzenia publiczności w swoim ogródku wyborczym:"Żeby udało się wiązać koniec z końcem,jak ma się na chleb".


Radny Stelmasiewicz, wyposażając skutecznie prywatną fundację w miejskie pieniądze, za których cyrkulacje odpowiada jego polityczna towarzyszka, dworuje sobie z otoczenia. W pierwszym oświadczeniu majątkowym przeoczył 0,8 mln dochodu z udziałów w swoje spółce. Nie wymienia też samochodu volvo, który użytkuje pod szyldem własnej firmy, choć na oko wart jest ciut więcej niż 10 tys. zł. W ostatnim oświadczeniu wykazał 486 tys. zł brutto z pracy w zarządzie spółki i 2,7 mln zł brutto z tytułu dochodów spółki. Fundacja "Wspólnota Gdańska" otrzymała z imiennych wpłat 1 proc. ok 1800 zł. Lepszym zatem donatorem jest ogół składający się na budżet Gdańska, który radny uchwala...


- To sytuacja żenująca, radny, który za budżet gminy odpowiada, jest jego beneficjentem, a urzędnicy podejmujący decyzje o przyznaniu środków nie widzą nic niestosownego w takiej cyrkulacji uprzejmości - mówi "Gazecie Gdańskiej" szef klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska Kazimierz Koralewski.


W radzie fundacji, powołanej przez fundatora m.in. Katarzyna Hall, b. minister edukacji w rządzie Tuska, gdańska poseł PO Małgorzata Chmiel, która przez lata zaszczytu tego nie eksponowała w oświadczeniu majątkowym, a ma biuro poselskie obok siedziby fundacji!


Jakaś korozja dopadła architekturę gdańskich relacji...
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież