Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

XI Majówka Pomorskich Przedsiębiorców w Szymbarku - GALERIA

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
niedziela, 11 maja 2014 11:31

Maczugi dla Lecha Wałęsy i Sławoja Leszka Głódzia. W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku 10 maja odbyła się XI Majówka Pomorskich Przedsiębiorców. W plenerowym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i administracyjnych woj. pomorskiego, placówek konsularnych, świata nauki, polityki, sportu oraz mediów. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem trzech pomorskich marszałków: obecnego Mieczysława Struka i poprzednich Jana Zarębskiego oraz Jana Kozłowskiego, uczestniczących w tegorocznej majówce.


GALERIA

Po ich powitaniach i przemówieniach odczytany został apel w sprawie akcji społecznej Dziennika Bałtyckiego o nazwie „Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle”. Redaktor Naczelny Mariusz Szmidtke kopię apelu podarował Centrum i przypomniał, że nad Wisłą mieszka 8 mln osób, tj. 20 proc. Polaków. Dzięki udrożnieniu „królowej” polskich rzek o 40 proc. wzrosną krajowe przewozy, dając 12 tys. nowych miejsc pracy. Raport NIK wykazał, że tylko w znikomym stopniu wykorzystujemy wody śródlądowe do celów komunikacyjnych, a zajmuje się tą tematyką aż... 6 ministerstw.

Już tradycyjnie podczas majowej biesiady wręczone zostały nagrody „Ambasador Kaszub” w kategoriach: przedsiębiorstwo – biznesmen, samorządowiec, osobowość roku oraz nowo utworzona nagroda specjalna „Maczuga Daniela Czapiewskiego”.


alt


Trzy nagrody Osobowość Roku wręczyli Jan Kozłowski i wójt gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski. Otrzymali je: 1. ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański – za działalność ewangelizacyjną, inspirację jaką zaraził śp. Daniela Czapiewskiego przy realizacji pomnika Niedźwiadka Wójta i wspieranie pomorskich przedsiębiorców. Arcybiskup Głódź odebrał wcześniej nagrodę w związku z obowiązkami służbowymi i na majówce go nie było. 2. Lekkoatletka Angelika Cichocka – za piękne emocje jakich nam dostarczyła zdobywając w tym roku wicemistrzostwo świata w Sopocie w biegu na 800 metrów. A także za identyfikację z miejscem zamieszkania – Mściszewicami na Kaszubach i kształtowanie w ten sposób patriotyzmu lokalnego, nie tylko wśród kibiców. Nagrodę odebrał jej trener Jarosław Ścigała, gdyż Cichocka przebywa na zgrupowaniu sportowym w Arizonie w USA. 3. Zbigniew Jasiewicz, dyrektor ośrodka gdańskiego TVP – za skuteczne promowanie na wizji ludzi przedsiębiorczych i rzetelne informowanie mieszkańców Pomorza o najważniejszych sprawach regionu. Jasiewicz publicznie przyznał się do tego, ze urodził się i mieszka obecnie na Kaszubach, a więc czuje się na szymbarskiej majówce jak u siebie w domu.


altNagrody Samorządowiec Roku wręczyli Mieczysław Struk i starosta powiatu kartuskiego Janina Kwiecień, która z zadowoleniem obwieściła, że jest u niej w powiecie zarejestrowanych 8 tys. firm. Nagrody otrzymali: 1. Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska – za przywiązanie do idei samorządności oraz zaangażowanie w pracę na rzecz gdańskiej metropolii i Pomorza, naszej małej ojczyzny. 2. Aleksander Gappa, starosta człuchowski, który w kwietniu zdobył też tytuł Starosty Pomorza w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego i marszałka pomorskiego – za zaangażowanie w pracę na rzecz społeczności lokalnej i dostrzeganie drugiego człowieka. 3. Roman Brunke, wójt gminy Karsin – za konsekwentne promowanie postawy obywatelskiego zaangażowania.


altNagrody Przedsiębiorstwo Roku wręczali Jan Zarębski i prezes kaszubskiego Związku Pracodawców Zbigniew Jarecki. Otrzymały je: 1. Wioletta Lis-Dyszer z Zakładów Mięsnych Lis z Sierakowic – za konsekwentne kontynuowanie biznesowego dzieła swojego ojca Bronisława, i za zaangażowanie działającego od 20 lat przedsiębiorstwa w sprawy społeczne; 2. Jerzy Brzeziński z firmy Marcopol z Chwaszczyna – za stworzenie 500-osobowej załogi złożonej z profesjonalistów. Dzięki wytworzeniu doskonałej marki, stali się liderem i dostawcą elementów złącznych dla wielu gałęzi przemysłu w Polsce i na całym świecie; 3. Zbigniew Ciecholewski – Wentylacje – za aktywną postawę w przestrzeni publicznej i stworzenie działającej od 40 lat firmy rodzinnej, która zdobyła rynek nie tylko pomorski, ale tez skandynawski. Obecnie zatrudnia blisko 400 osób, a w planach ma budowę centrum badawczo-rozwojowego we współpracy z Politechniką Gdańską.


altUstanowioną po raz pierwszy nagrodę specjalną Maczugę Daniela Czapiewskiego wręczyła Lidia Czapiewska, która w uzasadnieniu wyboru laureata stwierdziła: - Jest on przyjacielem naszej rodziny już od 20 lat i od początku znajomości mobilizował Daniela, aby się ze mną ożenił. Tą osobą i wybranym pierwszym laureatem tej nagrody jest były prezydent RP Lech Wałęsa.


alt


Po otrzymaniu okazałej maczugi Lech Wałęsa powiedział ze sceny do zebranych: - Daniel Czapiewski mobilizował nas do aktywnej działalności. Pokazał nam, jak wiele można zrobić z niczego. My też zróbmy teraz wszystko, abyśmy jako Polska weszli do strefy euro. To nam zagwarantuje stabilność i lepszą przyszłość. Wtedy i ja będę mógł spokojnie przejść na emeryturę. Obecnie jak przechodzę koło Stoczni Gdańskiej, to wszystko się we mnie burzy. Wolę tam nie chodzić, bo nie ma do czego. Nie jest dobrze, bo z Polski wyjechało dużo ludzi i nadal dużo zamierza wyjechać, bo nie ma pracy. Wy, jako pracodawcy, zróbcie wszystko, aby tworzyć nowe stanowiska pracy, aby Polacy nie wyjeżdżali za granicę za chlebem. Tu z tego miejsca wypływały wielkie rzeczy historyczne połączone z patriotyzmem. Uzupełniajmy wspólnie brak Daniela Czapiewskiego wśród nas żyjących.


alt


Po części oficjalnej odbyły się pokazy i zawody strongmenów oraz highlanderów. Znakomicie zaprezentowali się najwięksi polscy siłacze w osobach: Jarosława Dymka, Rafała Kownatke, Krzysztofa Schabowskiego, Sławomira Toczka i Sebastiana Wenty, wraz z zespołem Dudziarzy „Pipes and Drums” z Częstochowy oraz Zespołu Muzycznego „For Sale”.


Na początek odbył się konkurs przeciągania okrętowej liny, w czym lepsi od strongmenów okazali się pomorscy marszałkowie, których swoją fizyczną siłą wsparli m.in. Lech Wałęsa, generał Bogusław Pacek, rektor Akademii Obrony Narodowej oraz były marszałek pomorski Jan Zarębski (ta trójka na zdjęciu powyżej).


altStrongmen Jarosław Dymek niemal jak zawodowy konferansjer znakomicie poprowadził zawody w utrzymaniu na czas 25-kg beczki w wyprostowanych przed sobą ramionach. Rywalizowali strongmeni z chętnymi do tej rywalizacji amatorami. Dla amatorów były limity połowy czasów ustanowionych wcześniej przez zawodowców.


I tak 22-letni Radosław Łyskowski z Żukowa (na powyższym zdjęciu) miał za zadanie utrzymać 25-kg ciężar przez 27 sek, a wytrzymał aż 51 sek. Tylko o niewiele mniej, niż uczynił to nieco wcześniej jego zawodowy konkurent Krzysztof Schabowski, który uzyskał czas 54 sek. W nagrodę otrzymał beczułkę piwa.


Z kolei tyczkarz Adam Kolasa miał limit 39 sekund, ale wytrzymał tylko 28 sekund i w nagrodę zamiast beczułki piwa otrzymał tylko szklany pucharek.


altZaś Adam Adamski z Sąborza (wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Damnica przy drodze krajowej w odległości 10 km od Słupska) też wykazał się dużą siłą, bo utrzymał ten ciężar przez 52 sekundy, również niemal tyle co rywalizujący z nim zawodowiec kulomiot Rafał Kownatke, z LKS Ziemi Puckiej (na zdjęciu powyżej), który ustanowił czas 68 sekund. Tego kulomiota oglądaliśmy niedawno podczas lutowych 58 Lekkoatletycznych Halowych Mistrzostw Polski rozegranych w hali Ergo Arena, gdzie zajął drugie miejsce z wynikiem 19,80 m, tj. niemal metr za naszym mistrzem olimpijskim Tomaszem Majewskim 20,70 m. Rafał ma życiówkę 20,13 m uzyskaną w 2013 roku i nie mógł startować na Halowych Mistrzostwach Świata rozgrywanych dwa tygodnie później w tej samej hali, bo nie uzyskał wymaganego limitu 20,50 m. Teraz szykuje się na mistrzostwa Europy, które w sierpniu odbędą się w szwajcarskim Zurychu. Tam będzie mogło wystartować naszych trzech najlepszych kulomiotów, pod warunkiem uzyskania przez nich limitów po 20 metrów.


alt


Na koniec zmagań strongmenów odbył się konkurs podrzutu potężnych rozmiarów sztangi. Tę konkurencję wygrał Sebastian Wenta, który jako jedyny uporał się z ciężarem 165 kg, przy największej wadze jego ciała kilka lat temu – do czego się przyznał – wynoszącej aż 162 kg. Pozostali strongmeni Toczek i Schabowski oraz kulomiot Kownatke zaliczyli ciężar 155 kg.


altNastępnie w ramach biesiady można było skosztować dań regionalnych przyrządzonych przez regionalnych producentów żywności i restauratorów, jak na przykład Zakłady Mięsne Lis z Sierakowic czy spółkę rodzinną Perła z Miszewka, serwującą doskonałe marynaty ze śledzi, jak zapewniał Mirosław Kaffka, koordynator ds. sprzedaży i marketingu, sprowadzanych żywych w specjalnych zbiornikach aż z Grenlandii.


altPrezes Agencji Rynku Rolnego z Warszawy Radosław Szatkowski (na zdjęciu z prawej) popisywał się wykonywanymi na oczach wielu gości daniami regionalnymi, częstował nimi oraz rozdawał autografy na kilku znaczących publikacjach dotyczących spraw kulinarnych, jak choćby albumie polskich smaków opracowanym przez znanego smakosza Piotra Bikont.alt

Wśród gości Majówki byli m.in. (od lewej): Longin Pastusiak, Sławomir Wałęsa i Lech WałęsaaltUczestnicy XI Majówki Pomorskich Przedsiębiorców złożyli przyrzeczenie, że przyjadą do Szymbarku za rok. Imprezę ze swadą poprowadzili - Marzanna Graff, polska pisarka, aktorka, autorka tekstów piosenek i spektakli teatralnych oraz Bogdan Szczepański, kompozytor, aranżer i aktor-śpiewak. Występował w teatrach gdyńskich, Muzycznym im. Danuty Baduszkowej (1988-93) i Miejskim im. Witolda Gombrowicza.


Organizatorami MPP byli: Jan Zarębski - Prezes Gdańskiego Klubu Biznesu, Zbigniew Jarecki - Prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców, Lidia Czapiewska - właścicielka CEPR i firmy Danmar oraz Andrzej Młyński - Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Szczyt Wieżyca".

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież