Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Otwarcie sezonu żeglarskiego 2012

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 maja 2012 13:05

Gdańskie środowisko żeglarskie i motorowodne 26 maja (sobota) po raz dziewiąty oficjalnie rozpoczęło kolejny sezon.Organizatorzy i tym razem przewidzieli mnóstwo atrakcji zarówno dla uczestników, jak i licznych widzów.


altDużym zainteresowaniem cieszyły się regaty Optymistów oraz pokazy ratownicze na Motławie. Ludzie obserwujący akcje podziwiali, jak na przykład kobieta ratownik WOPR może sobie swobodnie poradzić z „topielcem”. Z niedowierzaniem patrzyli też, jak młodzi żeglarze z klasy Optymist sprawnie wychodzą z wodnych opresji, jakimi były wywrotki.


alt


Swoje święto mieli żeglarze, ale również widzowie. Mogli oni obserwować wyścigi smoczych łodzi na Motławie. Tym razem nie doszło do rywalizacji dwóch czołowych uczelni Trójmiasta, gdyż wycofał się Uniwersytet Gdański, Za uczelnię tą, po nie stawieniu się na starcie, popłynęła załoga z AWFiS Gdańsk, która wygrała z reprezentacją Politechniki Gdańskiej. W ramach Dni Gdańska do rywalizacji w Biegu Memoriałowym im. Stanisława Przybyłowskiego, włączyły się również inne ósemki wioślarskie.


altPunktem kulminacyjnym IX Gdańskiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego była efektowna parada ponad 120 jednostek, które przepłynęły z Polskiego Haka aż do Mostu Zielonego. Poprowadził je olbrzymi, jak na ten akwen statek Sztorm, należący do służby poszukiwawczo-ratowniczej SAR. Rolę jednostki flagowej pełnił S/Y Korsarz - drewniany, dwumasztowy kecz zbudowany w 1934 r., a za nim cała plejada większych i mniejszych jednostek.


altWśród nich, stacjonujący w gdańskiej marinie, o stalowym kadłubie SY Joseph Conrad, jacht oceaniczny typu J-140 (Stuczterdziestka), którego armatorem jest Akademicki Klub Morski w Gdyni. Jacht powstał w 1958 roku jako pierwszy z serii oceanicznych, budowanych w Stoczni Gdańskiej. Pierwszym kapitanem SY Josepha Conrada był Bogdan Dacko, później jednostką dowodził Zbigniew Szpetulski, którego żona Renata obecnie zawiaduje jachtem wraz z synem. 


Nazwa jachtu Joseph Conrad, pochodzi od angielskiego pisarza polskiego pochodzenia (Józefa Konrada Korzeniowskiego). Jednostka nosi żagle koloru białego, a nazwa jest pisana charakterystycznie na obu burtach jachtu pismem Josepha Conrada. Z najistotniejszych rejsów tej jednostki, to m.in. w 1958 roku rejs do Casablanki na 350-lecie osadnictwa w Stanach Zjednoczonych, w 1980 roku rejs na Kubę, w 1984 roku, po generalnym remoncie łącznie z wymianą blach kadłuba oraz zabudowa wnętrza, rejs do Kanady w ramach Tall Ships Races zorganizowanych na 450-lecie odkrycia Kanady przez Jacques'a Cartierana.


altW ocenie Leszka Paszkowskiego dyrektora gdańskiego MOSiR, Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego uświadamia, uczy, bawi, a dzięki temu przyciąga coraz więcej ludzi. Za rok impreza będzie miała swój dziesiąty jubileusz. Po raz pierwszy w charakterze jednostki flagowej pojawi się na niej wracający w tym roku do służby morskiej, nie mniej słynny żaglowiec „Generał Zaruski”.

Wła-49
Zdjęcia; Włodzimierz Amerski
Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież