W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Otwarcie sezonu żeglarskiego 2012

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 maja 2012 13:05

Gdańskie środowisko żeglarskie i motorowodne 26 maja (sobota) po raz dziewiąty oficjalnie rozpoczęło kolejny sezon.Organizatorzy i tym razem przewidzieli mnóstwo atrakcji zarówno dla uczestników, jak i licznych widzów.


altDużym zainteresowaniem cieszyły się regaty Optymistów oraz pokazy ratownicze na Motławie. Ludzie obserwujący akcje podziwiali, jak na przykład kobieta ratownik WOPR może sobie swobodnie poradzić z „topielcem”. Z niedowierzaniem patrzyli też, jak młodzi żeglarze z klasy Optymist sprawnie wychodzą z wodnych opresji, jakimi były wywrotki.


alt


Swoje święto mieli żeglarze, ale również widzowie. Mogli oni obserwować wyścigi smoczych łodzi na Motławie. Tym razem nie doszło do rywalizacji dwóch czołowych uczelni Trójmiasta, gdyż wycofał się Uniwersytet Gdański, Za uczelnię tą, po nie stawieniu się na starcie, popłynęła załoga z AWFiS Gdańsk, która wygrała z reprezentacją Politechniki Gdańskiej. W ramach Dni Gdańska do rywalizacji w Biegu Memoriałowym im. Stanisława Przybyłowskiego, włączyły się również inne ósemki wioślarskie.


altPunktem kulminacyjnym IX Gdańskiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego była efektowna parada ponad 120 jednostek, które przepłynęły z Polskiego Haka aż do Mostu Zielonego. Poprowadził je olbrzymi, jak na ten akwen statek Sztorm, należący do służby poszukiwawczo-ratowniczej SAR. Rolę jednostki flagowej pełnił S/Y Korsarz - drewniany, dwumasztowy kecz zbudowany w 1934 r., a za nim cała plejada większych i mniejszych jednostek.


altWśród nich, stacjonujący w gdańskiej marinie, o stalowym kadłubie SY Joseph Conrad, jacht oceaniczny typu J-140 (Stuczterdziestka), którego armatorem jest Akademicki Klub Morski w Gdyni. Jacht powstał w 1958 roku jako pierwszy z serii oceanicznych, budowanych w Stoczni Gdańskiej. Pierwszym kapitanem SY Josepha Conrada był Bogdan Dacko, później jednostką dowodził Zbigniew Szpetulski, którego żona Renata obecnie zawiaduje jachtem wraz z synem. 


Nazwa jachtu Joseph Conrad, pochodzi od angielskiego pisarza polskiego pochodzenia (Józefa Konrada Korzeniowskiego). Jednostka nosi żagle koloru białego, a nazwa jest pisana charakterystycznie na obu burtach jachtu pismem Josepha Conrada. Z najistotniejszych rejsów tej jednostki, to m.in. w 1958 roku rejs do Casablanki na 350-lecie osadnictwa w Stanach Zjednoczonych, w 1980 roku rejs na Kubę, w 1984 roku, po generalnym remoncie łącznie z wymianą blach kadłuba oraz zabudowa wnętrza, rejs do Kanady w ramach Tall Ships Races zorganizowanych na 450-lecie odkrycia Kanady przez Jacques'a Cartierana.


altW ocenie Leszka Paszkowskiego dyrektora gdańskiego MOSiR, Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego uświadamia, uczy, bawi, a dzięki temu przyciąga coraz więcej ludzi. Za rok impreza będzie miała swój dziesiąty jubileusz. Po raz pierwszy w charakterze jednostki flagowej pojawi się na niej wracający w tym roku do służby morskiej, nie mniej słynny żaglowiec „Generał Zaruski”.

Wła-49
Zdjęcia; Włodzimierz Amerski
Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież