Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowe nabrzeża na Wyspie Spichrzów

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 27 lipca 2014 19:29

Nabrzeża północnego cypla Wyspy Spichrzów po kilkunastu miesiącach prac hydrotechnicznych, tuż przed rozpoczęciem 754 Jarmarku św. Dominika, zostały oddane do użytku. W dniu otwarcia odbyły się pokazy multimedialne, spektakularne fireshow oraz dla pierwszych 300 gości przejażdżka Gdańskim Kołem Widokowym, które wznosi nas na wysokość 55 metrów skąd możemy podziwiać panoramę Gdańska.- To wyjątkowa chwila dla Gdańska! Wyspa Spichrzów zyskała nowe, piękne nabrzeża oraz wyjątkowe alejki spacerowe, dzięki którym mamy możliwość swobodnego podziwiania Gdańska z nie wszystkim dotąd znanej perspektywy. Liczę, że oddanie nabrzeży będzie początkiem dobrej passy dla północnego cypla Wyspy Spichrzów i już wkrótce cały teren zyska nowe oblicze - powiedział do licznie zebranych prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonała ochotniczka, mieszkanka Stogów. Dzielnicy w której – jak zaznaczył Adamowicz – padła właśnie jedna z dwóch głównych wygranych w Lotto na ponad 12 mln zł.


alt


Moment otwarcia nabrzeża na Wyspie Spichrzów uhonorowano salwą Garnizonu Gdańskiego. Na wyspie wystąpili m.in. artyści Teatru Korkoro, a wśród nich mimowie, szczudlarze, akrobaci, aktorzy i muzycy. Na zabytkowych murach wyświetlane były wizualizacje wyspy.


Vis a vis Długiego Pobrzeża można było zobaczyć wystawę pn. „Długie Pobrzeże na kartach historii”. Nie zabrakło także różnych pokazów wykonanych przez grupę rekonstrukcyjną Garnizon Gdański.


Imprezę tuż przed północą zakończył efektowny pokaz fireshow czyli pokaz „tańca z ogniem”, pod który muzykę i rytm podłożył zespół grający na instrumentach skonstruowanych z… odpadów budowlanych, co było symbolem ukończenia tej hydrotechnicznej budowy.


altNa terenie wyspy rozstawione zostały disagnerskie meble – tzw. palpufy, na których  można przysiąść i podziwiać widoki Długiego Pobrzeża, a spragnionym serwowana była bezpłatnie woda ze specjalnego gdańskiego saturatora, a także czarna i biała kawa wraz z piernikowymi ciasteczkami. Uczestnikom imprezy rozdawane też były pamiątkowe karty pocztowe z wizerunkiem Wyspy Spichrzów z roku 1912.


altModernizację nabrzeży Wyspy Spichrzów wykonano w ramach projektu „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap II - przebudowa szlaku wodnego na Motławie”. Koszt projektu 27,9 mln zł, a dofinansowanie z UE 18,2 mln zł. Wykonawcą robót była firma Energopol Szczecin, a instytucją nadzorującą Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Inwestycja obejmowała dwa etapy: modernizację nabrzeża IX i X.


altNabrzeże IX jest odcinkiem wzdłuż zachodniego brzegu Wyspy Spichrzów od Mostu Zielonego do północnego cypla wyspy, składającym się z 13 sekcji o długości 258,65 m. W ramach modernizacji wykonano nabrzeże na dwóch poziomach. Drewniany ciąg pieszy na konstrukcji płyty pomostu nabrzeża na wysokości ponad 2,5 m n.p.m., oraz dwa lokalne obniżenia pomostu na wysokości 1,24 m n.p.m. Dodatkowo od strony ul. Stągiewnej powstały schody z platformą dla niepełnosprawnych mocowaną do balustrady.


altNabrzeże X jest kontynuacją odcinka IX wzdłuż brzegu Wyspy Spichrzów od północnego cypla wyspy do Mostu Stągiewnego. Składa się ono z 23 sekcji o łącznej długości 325,64 m. Ciąg spacerowy utwardzono tam kostką granitową. Oprócz tego zmodernizowane nabrzeża zyskały: odbojnice, drabinki wyjściowe, sprzęt ratowniczy, barierki ochronne, pomost drewniany oraz elementy ozdobne i pachoły cumownicze. Wzdłuż nabrzeży wykonano oświetlenie i ustawiono ławki. Powstała także kanalizacja teletechniczna dla potrzeb monitoringu.


Cały obiekt został przekazany we władanie Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Gdańsku. Jego dyrektor Leszek Paszkowski nie ukrywa, że jest to dodatkowe bardzo odpowiedzialne do realizacji zadanie, gdyż nabrzeże ciągnie się wzdłuż wody. Wyspa od strony mariny nie ma jeszcze zamontowanych ochronnych barierek i łatwo o wpadnięcie do wody.


Jak powiedział nam Paszkowski jest już rozważana nowa lokalizacja dla Klubu Morza Zejman, mieszczącego się w zabytkowym spichlerzu. Ośrodka kultury morskiej, miejsca spotkań żeglarzy, skansenu żeglugi oraz galerii morskiej założonej i prowadzonej przez gdańskiego żeglarza, inicjatora powstania Bałtyckiego Bractwa Żeglarzy i kanclerza kapituły „Conradów” Andrzeja Dębca i Dorotę Kobierowską, dziennikarkę i podróżniczkę.


Wyspa Spichrzów z nowym spacerowym nabrzeżem ma zostać w najbliższych latach odpowiednio zabudowana z myślą o mieszkańcach i coraz liczniejszych turystach odwiedzających gród nad Motławą.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież