Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowe nabrzeża na Wyspie Spichrzów

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 27 lipca 2014 19:29

Nabrzeża północnego cypla Wyspy Spichrzów po kilkunastu miesiącach prac hydrotechnicznych, tuż przed rozpoczęciem 754 Jarmarku św. Dominika, zostały oddane do użytku. W dniu otwarcia odbyły się pokazy multimedialne, spektakularne fireshow oraz dla pierwszych 300 gości przejażdżka Gdańskim Kołem Widokowym, które wznosi nas na wysokość 55 metrów skąd możemy podziwiać panoramę Gdańska.- To wyjątkowa chwila dla Gdańska! Wyspa Spichrzów zyskała nowe, piękne nabrzeża oraz wyjątkowe alejki spacerowe, dzięki którym mamy możliwość swobodnego podziwiania Gdańska z nie wszystkim dotąd znanej perspektywy. Liczę, że oddanie nabrzeży będzie początkiem dobrej passy dla północnego cypla Wyspy Spichrzów i już wkrótce cały teren zyska nowe oblicze - powiedział do licznie zebranych prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonała ochotniczka, mieszkanka Stogów. Dzielnicy w której – jak zaznaczył Adamowicz – padła właśnie jedna z dwóch głównych wygranych w Lotto na ponad 12 mln zł.


alt


Moment otwarcia nabrzeża na Wyspie Spichrzów uhonorowano salwą Garnizonu Gdańskiego. Na wyspie wystąpili m.in. artyści Teatru Korkoro, a wśród nich mimowie, szczudlarze, akrobaci, aktorzy i muzycy. Na zabytkowych murach wyświetlane były wizualizacje wyspy.


Vis a vis Długiego Pobrzeża można było zobaczyć wystawę pn. „Długie Pobrzeże na kartach historii”. Nie zabrakło także różnych pokazów wykonanych przez grupę rekonstrukcyjną Garnizon Gdański.


Imprezę tuż przed północą zakończył efektowny pokaz fireshow czyli pokaz „tańca z ogniem”, pod który muzykę i rytm podłożył zespół grający na instrumentach skonstruowanych z… odpadów budowlanych, co było symbolem ukończenia tej hydrotechnicznej budowy.


altNa terenie wyspy rozstawione zostały disagnerskie meble – tzw. palpufy, na których  można przysiąść i podziwiać widoki Długiego Pobrzeża, a spragnionym serwowana była bezpłatnie woda ze specjalnego gdańskiego saturatora, a także czarna i biała kawa wraz z piernikowymi ciasteczkami. Uczestnikom imprezy rozdawane też były pamiątkowe karty pocztowe z wizerunkiem Wyspy Spichrzów z roku 1912.


altModernizację nabrzeży Wyspy Spichrzów wykonano w ramach projektu „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap II - przebudowa szlaku wodnego na Motławie”. Koszt projektu 27,9 mln zł, a dofinansowanie z UE 18,2 mln zł. Wykonawcą robót była firma Energopol Szczecin, a instytucją nadzorującą Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Inwestycja obejmowała dwa etapy: modernizację nabrzeża IX i X.


altNabrzeże IX jest odcinkiem wzdłuż zachodniego brzegu Wyspy Spichrzów od Mostu Zielonego do północnego cypla wyspy, składającym się z 13 sekcji o długości 258,65 m. W ramach modernizacji wykonano nabrzeże na dwóch poziomach. Drewniany ciąg pieszy na konstrukcji płyty pomostu nabrzeża na wysokości ponad 2,5 m n.p.m., oraz dwa lokalne obniżenia pomostu na wysokości 1,24 m n.p.m. Dodatkowo od strony ul. Stągiewnej powstały schody z platformą dla niepełnosprawnych mocowaną do balustrady.


altNabrzeże X jest kontynuacją odcinka IX wzdłuż brzegu Wyspy Spichrzów od północnego cypla wyspy do Mostu Stągiewnego. Składa się ono z 23 sekcji o łącznej długości 325,64 m. Ciąg spacerowy utwardzono tam kostką granitową. Oprócz tego zmodernizowane nabrzeża zyskały: odbojnice, drabinki wyjściowe, sprzęt ratowniczy, barierki ochronne, pomost drewniany oraz elementy ozdobne i pachoły cumownicze. Wzdłuż nabrzeży wykonano oświetlenie i ustawiono ławki. Powstała także kanalizacja teletechniczna dla potrzeb monitoringu.


Cały obiekt został przekazany we władanie Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Gdańsku. Jego dyrektor Leszek Paszkowski nie ukrywa, że jest to dodatkowe bardzo odpowiedzialne do realizacji zadanie, gdyż nabrzeże ciągnie się wzdłuż wody. Wyspa od strony mariny nie ma jeszcze zamontowanych ochronnych barierek i łatwo o wpadnięcie do wody.


Jak powiedział nam Paszkowski jest już rozważana nowa lokalizacja dla Klubu Morza Zejman, mieszczącego się w zabytkowym spichlerzu. Ośrodka kultury morskiej, miejsca spotkań żeglarzy, skansenu żeglugi oraz galerii morskiej założonej i prowadzonej przez gdańskiego żeglarza, inicjatora powstania Bałtyckiego Bractwa Żeglarzy i kanclerza kapituły „Conradów” Andrzeja Dębca i Dorotę Kobierowską, dziennikarkę i podróżniczkę.


Wyspa Spichrzów z nowym spacerowym nabrzeżem ma zostać w najbliższych latach odpowiednio zabudowana z myślą o mieszkańcach i coraz liczniejszych turystach odwiedzających gród nad Motławą.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież