Małgorzata Tarasiewicz odznaczona krzyżem komandorskim Orderu Odrodzen... » W sobotę 15 stycznia we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego,... Zbigniew Kuźmiuk: Energetyczny pistolet przystawiony do głowy na konce... » Z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem, europosłem z frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, b. polity... Partnerska Cedrowa » Przebudowa znaczącego dla dzielnic Ujeścisko i Łostowice, ale peryferyjnego dla aglomeracji traktu k... Gem, set, SKT! Klęska Karnowskiego » Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przegrał z kretesem wojnę, którą wytoczył Sopockiemu Klubowi Teniso... Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ... Daniel Obajtek: Skala Orlenu szansą Lotosu » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem Zarządu PKN ORLEN- Nowe informacje, dotyczące Lotosu i jego f... „Wejście w historię”: kamień graniczny z granicy polsko-niemieckiej sp... » 13 stycznia 2022 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało kolejną odsłonę cyklu „Wejści... Pomorskie na trzecim miejscu w kraju pod względem wystawionych e-skier... » Blisko 4 miliony elektronicznych skierowań zostało wystawionych w województwie pomorskim w trakcie p... Sto lat Gedanii - a stadion... » Każde świadectwo dotyczące przeszłości polskich gdańszczan, ich działalności i życia powinno być chr...
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
środa, 19 stycznia 2022 14:53
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
środa, 19 stycznia 2022 20:33
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
Siatkarze Trefla wygrali pierwszy mecz w 2022 roku. Podopieczni
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta włoskich mórz
wtorek, 11 stycznia 2022 12:02
Artysta włoskich mórz
Feliks Michał Wygrzywalski urodził się w Przemyślu, ale uważany

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowe nabrzeża na Wyspie Spichrzów

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 27 lipca 2014 19:29

Nabrzeża północnego cypla Wyspy Spichrzów po kilkunastu miesiącach prac hydrotechnicznych, tuż przed rozpoczęciem 754 Jarmarku św. Dominika, zostały oddane do użytku. W dniu otwarcia odbyły się pokazy multimedialne, spektakularne fireshow oraz dla pierwszych 300 gości przejażdżka Gdańskim Kołem Widokowym, które wznosi nas na wysokość 55 metrów skąd możemy podziwiać panoramę Gdańska.- To wyjątkowa chwila dla Gdańska! Wyspa Spichrzów zyskała nowe, piękne nabrzeża oraz wyjątkowe alejki spacerowe, dzięki którym mamy możliwość swobodnego podziwiania Gdańska z nie wszystkim dotąd znanej perspektywy. Liczę, że oddanie nabrzeży będzie początkiem dobrej passy dla północnego cypla Wyspy Spichrzów i już wkrótce cały teren zyska nowe oblicze - powiedział do licznie zebranych prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonała ochotniczka, mieszkanka Stogów. Dzielnicy w której – jak zaznaczył Adamowicz – padła właśnie jedna z dwóch głównych wygranych w Lotto na ponad 12 mln zł.


alt


Moment otwarcia nabrzeża na Wyspie Spichrzów uhonorowano salwą Garnizonu Gdańskiego. Na wyspie wystąpili m.in. artyści Teatru Korkoro, a wśród nich mimowie, szczudlarze, akrobaci, aktorzy i muzycy. Na zabytkowych murach wyświetlane były wizualizacje wyspy.


Vis a vis Długiego Pobrzeża można było zobaczyć wystawę pn. „Długie Pobrzeże na kartach historii”. Nie zabrakło także różnych pokazów wykonanych przez grupę rekonstrukcyjną Garnizon Gdański.


Imprezę tuż przed północą zakończył efektowny pokaz fireshow czyli pokaz „tańca z ogniem”, pod który muzykę i rytm podłożył zespół grający na instrumentach skonstruowanych z… odpadów budowlanych, co było symbolem ukończenia tej hydrotechnicznej budowy.


altNa terenie wyspy rozstawione zostały disagnerskie meble – tzw. palpufy, na których  można przysiąść i podziwiać widoki Długiego Pobrzeża, a spragnionym serwowana była bezpłatnie woda ze specjalnego gdańskiego saturatora, a także czarna i biała kawa wraz z piernikowymi ciasteczkami. Uczestnikom imprezy rozdawane też były pamiątkowe karty pocztowe z wizerunkiem Wyspy Spichrzów z roku 1912.


altModernizację nabrzeży Wyspy Spichrzów wykonano w ramach projektu „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap II - przebudowa szlaku wodnego na Motławie”. Koszt projektu 27,9 mln zł, a dofinansowanie z UE 18,2 mln zł. Wykonawcą robót była firma Energopol Szczecin, a instytucją nadzorującą Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Inwestycja obejmowała dwa etapy: modernizację nabrzeża IX i X.


altNabrzeże IX jest odcinkiem wzdłuż zachodniego brzegu Wyspy Spichrzów od Mostu Zielonego do północnego cypla wyspy, składającym się z 13 sekcji o długości 258,65 m. W ramach modernizacji wykonano nabrzeże na dwóch poziomach. Drewniany ciąg pieszy na konstrukcji płyty pomostu nabrzeża na wysokości ponad 2,5 m n.p.m., oraz dwa lokalne obniżenia pomostu na wysokości 1,24 m n.p.m. Dodatkowo od strony ul. Stągiewnej powstały schody z platformą dla niepełnosprawnych mocowaną do balustrady.


altNabrzeże X jest kontynuacją odcinka IX wzdłuż brzegu Wyspy Spichrzów od północnego cypla wyspy do Mostu Stągiewnego. Składa się ono z 23 sekcji o łącznej długości 325,64 m. Ciąg spacerowy utwardzono tam kostką granitową. Oprócz tego zmodernizowane nabrzeża zyskały: odbojnice, drabinki wyjściowe, sprzęt ratowniczy, barierki ochronne, pomost drewniany oraz elementy ozdobne i pachoły cumownicze. Wzdłuż nabrzeży wykonano oświetlenie i ustawiono ławki. Powstała także kanalizacja teletechniczna dla potrzeb monitoringu.


Cały obiekt został przekazany we władanie Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Gdańsku. Jego dyrektor Leszek Paszkowski nie ukrywa, że jest to dodatkowe bardzo odpowiedzialne do realizacji zadanie, gdyż nabrzeże ciągnie się wzdłuż wody. Wyspa od strony mariny nie ma jeszcze zamontowanych ochronnych barierek i łatwo o wpadnięcie do wody.


Jak powiedział nam Paszkowski jest już rozważana nowa lokalizacja dla Klubu Morza Zejman, mieszczącego się w zabytkowym spichlerzu. Ośrodka kultury morskiej, miejsca spotkań żeglarzy, skansenu żeglugi oraz galerii morskiej założonej i prowadzonej przez gdańskiego żeglarza, inicjatora powstania Bałtyckiego Bractwa Żeglarzy i kanclerza kapituły „Conradów” Andrzeja Dębca i Dorotę Kobierowską, dziennikarkę i podróżniczkę.


Wyspa Spichrzów z nowym spacerowym nabrzeżem ma zostać w najbliższych latach odpowiednio zabudowana z myślą o mieszkańcach i coraz liczniejszych turystach odwiedzających gród nad Motławą.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież