Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rekomendacje II Europejskiego Kongresu Finansowego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 maja 2012 11:01

Zakończony trzydniowy II Europejski Kongres Finansowy zgromadził w Sopocie kilkaset czołowych postaci gospodarki, nauki i polityki. Tradycją i dorobkiem Kongresu są rekomendacje, które podsuwają praktyczne scenariusze rozwiązania największych wyzwań stojących przed Polską i Europą.



Kongres zaleca skupienie udziałów spółek o znaczeniu strategicznym w Krajowym Funduszu Majątkowym, podlegającym Ministrowi Skarbu Państwa. Do Funduszu mogłyby również być wniesione nieruchomości należących spółek strategicznych oraz innych państwowych spółek i agencji. Fundusz mógłby być wykorzystany jako wehikuł do przeprowadzenia wykupu akcji banków polskich będących własnością grup międzynarodowych, w przypadku podjęcia przez nie autonomicznych decyzji o wyjściu z akcjonariatu swych polskich spółek-córek.


alt


Autorzy rekomendacji postulują również powstanie Funduszu Gwarancyjnego Rozwoju Infrastruktury, umocowanego przy Ministrze Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, który mógłby wykorzystywać aktywa zgromadzone w Krajowym Funduszu Majątkowym.


Uczestnicy Kongresu postulują stworzenie rozwiązań strukturalnych z udziałem Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla finansowania sektora wydobycia gazu łupkowego w Polsce. Poszukiwanie gazu z łupków jest bowiem czymś więcej niż czysto komercyjnym projektem, to szansa na podniesienie konkurencyjności europejskiej gospodarki oraz realizację strategicznych celów Unii Europejskiej zarówno w zakresie wspierania zatrudnienia i wzrostu gospodarczego, jak i celów polityki energetycznej - przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz ograniczaniu zależności naszego kontynentu od importu gazu i ropy.


Europa powinna docenić, iż w jej granicach znajdują się tak duże zasoby gazu i potraktować wydobycie gazu łupkowego jako projekt pan-europejski, o strategicznym znaczeniu dla przyszłości całej Wspólnoty. Zabezpieczenie finansowania przez instytucje europejskie, takie jak Europejski Bank Inwestycyjny, i wpisanie wydobycia gazu łupkowego na listę projektów strategicznych Wspólnoty Europejskiej, będzie stanowić żelazną gwarancję dla skutecznej realizacji poszukiwań i zapewni szybkie uruchomienie wydobycia tego cennego surowca.


Uczestnicy EKF zwrócili uwagę, że dzięki wydobyciu gazu łupkowego w ciągu ostatnich 4 lat ceny gazu w Stanach Zjednoczonych spadły do niespełna 70 dol. za 1000 m3, czyli o ponad 80 proc. Podaż gazu z łupków wpłynęła nie tylko na ceny, ale stała się również czynnikiem uruchamiającym nowe sektory biznesu, tworzącym nowe miejsca pracy, pobudzającym gospodarkę, stymulującym wzrost, który jest tak potrzebny pogrążonej w kryzysie Europie.


alt



W ocenie uczestników kongresu, jak choćby byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego (na zdjęciu) coraz wyraźniej widać symptomy załamywania się sektora budownictwa infrastrukturalnego. Apogeum kryzysu spowodowanego negatywną rentownością wielu kontraktów nastąpi w latach 2012-2013, pracę w sektorze może stracić nawet 100 tysięcy osób, a wielu firmom wykonawczym grozi wysokie ryzyko upadłości (konsekwencje dotkną również system bankowy). Sytuacja dowodzi jak ważna jest spójna wizja zrównoważonego systemu transportowego Polski, iż jest ona warunkiem racjonalnego wykorzystania środków kierowanych na modernizację i rozwój. Wymaga to przede wszystkim partnerskich relacji na linii państwo-firmy, wspartych katalogiem dobrych praktyk, określających wzajemne relacje zamawiającego i wykonawcy. Należy sięgnąć też po formułę partnerstwa publiczno-prywatnego. Zespół postuluje również kontynuację prac nad stworzeniem infrastrukturalnego funduszu gwarancyjnego, nie obciążającego budżetu i długu publicznego.


Kongres postuluje wprowadzenie opłaty za dostępność do gminnej infrastruktury technicznej (drogi utwardzone, wodociągi i kanalizacja) wraz z jednoczesną likwidacją opłaty adiacenckiej i planistycznej. Opłata obciążałaby jedynie właścicieli nieruchomości, którzy korzystają z infrastruktury technicznej zbudowanej ze środków gminnych. Wszelkie przychody z takich opłat zasilałyby utworzony w tym celu Gminny Fundusz Rozwoju Infrastruktury, który mógłby finansować budowę nowych dróg, wodociągów i kanalizacji.


Zespół przedstawił też propozycje zmian prawnych umożliwiających zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem, m.in. wyłączenie stosowania ustawy o ochronie praw lokatorów dla wynajmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej (stosowanie Kodeksu Cywilnego w tym zakresie); oraz wprowadzenie 10-letniej amortyzacji dla mieszkań zakupionych na wynajem w ramach działalności gospodarczej.


alt


Podczas sopockiego kongresu uznano, że dotychczasowe doświadczenia z elektronicznym podpisem pokazują, że regulacja w obecnej formie nie ma szans powodzenia (koszty, skomplikowana procedura). Utworzenie taniej, standardowej i popularnej metody identyfikacji oraz uwierzytelnienia, otworzyłoby szereg nowych możliwości rozwoju gospodarczego (zawieranie umów na odległość, udzielanie kredytów itd.) i uwolniło obrót od kosztownego, czasochłonnego obiegu dokumentów (dziś wiele czynności zawieranych zdalnie wymaga podpisu i przyjazdu kuriera). Zalecane regulacje umożliwiłyby również lepszą komunikację obywateli z administracją państwową.


Zespół zajął się również kwestią zajęć komorniczych. Uczestnicy EKF zwrócili uwagę, że przyrost zapytań komorniczych do banków sięga rocznie 100 procent. Banki muszą utrzymywać kilkunastoosobowe (rekordzista: stuosobowe) zespoły do obsługi zapytań. Autorzy postulują obligatoryjne wykorzystanie systemu OGNIWO Krajowej Izby Rozliczeniowej do obsługi 100 proc zapytań komorniczych (na zasadzie analogicznych zapytań do BIK).
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież