W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mistrzostwa świata w siatkówce w sieci prokuratury

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 29 maja 2012 16:13

Czy Gdańsk będzie nadal uczestniczył we współorganizacji i promowaniu się w związku z Mistrzostwami Świata w męskiej siatkówce, które mają odbyć się za dwa lata zależy od… decyzji prokuratury. Miasto Gdańsk miało wyłożyć na promocję związaną z planowanymi na 2014 rok mistrzostwami siedem milionów złotych.Do organizatorów Polskiego Związku Piłki Siatkowej i spółki Polska Siatkówka trafiło już 2,5 miliona złotych w transzach: milion złotych w 2010 r. półtora miliona w tym toku. Na kolejne lata miały być z miejskiej kasy wydane na ten cel odpowiednio w 2013 – 1,5 mln zł i w 2014 – trzy i pół miliona zł.


Tymczasem nad rozdysponowaniem środków od dwóch tygodni pieczołowicie pochyla się Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Miasto Gdańsk może więc wystąpić  w charakterze nie tyle sponsora, co pokrzywdzonego. Jak się dowiadujemy do Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz do gdańskiego magistratu wpłynęły już zawiadomienia o wszczęciu śledztwa w sprawie domniemanego nadużycia uprawnień przez przedstawicieli Polskiego Związku Piłki Siatkowej z siedzibą w Warszawie. Chodzi m.in. o podpisanie z władzami Katowic niezgodnej ze statutem związku umowy dotacyjnej o wspólnej realizacji międzynarodowego turnieju – mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn. Miało to doprowadzić do szkody w majątku PZPS na co najmniej 410 tys. zł. Warszawska prokuratura wszczęła też śledztwo czy nie zostały narażone na uszczuplenie finanse Katowic, Łodzi, Krakowa, Wrocławia oraz Gdańska i Bydgoszczy. Chodzi przy tym o co najmniej 1 milion 732 tysiące zł. Zdaniem prokuratury do uszczuplenia gminnej kasy doszło poprzez „niezgodne z przeznaczeniem wykorzystanie dotacji pochodzących od tych miast na ich promocję i organizację Mistrzostw Świata w Piłce siatkowej w 2014 roku przez władze Polskiego Związku Piłki Siatkowej.


Z zarzutami prokuratury nie zgadza się prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski, upatrujący w śledzie skutek walki wyborczej o stanowiska w zarządzie piłkarskiego związku, nie mający sobie nic do zarzucenia.
- Poczekajmy spokojnie na ostateczną decyzję prokuratury. Jestem pewien, że wszystko było w porządku. To Gdańsk był największym beneficjentem naszych starań o organizację zawodów. Gdańsk będzie gościł największe siatkarskie imprezy w randze mistrzostw Europy i oczywiście mistrzostwa świata. Wszelkie nasze działania promujące Gdańsk możemy udokumentować. Nikt nie robił fikcji i miasta nam nie wnosiły skarg. Praca została wykonana zgodnie z umową i należała się za to zapłata. To prokuratorskie śledztwo to bzdura totalna – broni się Przedpełski, pytany o swój udział w badanej przez prokuraturę sprawie.
Gdańskie władze podchodzą zaś do sprawy organizacji mistrzostw już większą ostrożnością po piśmie z warszawskiej prokuratury.
- Gdańsk może być w tej sprawie pokrzywdzonym. Organy państwowe to ustala. Do prezydenta Gdańska przed kilku dniami dotarło pismo od prokuratora zawiadamiające o wszczęciu śledztwa – potwierdza Antoni Pawlak, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Gdańska.


Czy Gdańsk w związku z tym wycofa się z tej formy promocji?
- Nasze dalsze kroki oraz decyzje dotyczące współpracy i promocji miasta przy okazji siatkarskich mistrzostw świata będą uzależnione od efektów pracy i wniosków prokuratury. Zatem czekamy na efekty śledztwa. Nie wpłaciliśmy całej siedmiomilionowej kwoty, przewidzianej umową, ale jest ona przekazywana w rocznych transzach – informuje Antoni Pawlak, prezydencki rzecznik. 

 
Prokuratura zajmie się też sprawdzeniem, czy usługi promocyjne, za które Gdańsk zapłacił, zostały faktycznie wykonane.
- Śledztwo toczy się w sprawie działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i doprowadzenia spółki Polska Siatkówka oraz PZPS do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w kwocie co najmniej 1 mln 732 tys. zł, należącym do Katowic, Łodzi, Gdańska, Krakowa, Wrocławia i Bydgoszczy poprzez wystawienie przez spółkę Sport Events z siedzibą w Warszawie faktur za - jak twierdzi prokurator Dawid Hieropolitański - „rzekome wykonanie usług promocyjnych i usług doradczych na rzecz miast oraz PZPS, wprowadzając pokrzywdzonych w błąd, co do faktycznego wykonania tych usług” – tyle warszawski prokurator.


A prezes PZPS?
- Miasta dają pieniądze na promocję i są z realizacji umowy sprawozdania. Nic nie było za darmo płacone. Promocyjne działania zostały na rzecz miast wykonane. Bzdurą jest twierdzenie, że na przykład Kraków coś stracił. Z Krakowem nie mamy umowy, a list intencyjny. Kraków na razie nic nie płacił, ani złotówki, a mimo to miasto jest przez cały rok promowane. Czy któreś  miasto ma zastrzeżenia do realizacji umowy? Bydgoszcz też powinna być zadowolona bo promowana jest na razie bez kosztów z jej strony - upiera się prezes Przedpełski.


Zatem dlaczego prokuratura zajęła się sprawą? Tu prezes PZPS ma gotową odpowiedź.
- W Polsce to staje się regułą, ta walka konkurencyjna. Związek już wykonał olbrzymią pracę. Organizujemy wielką imprezę. Jednak nie wszystkim widać to pasuje. Moi konkurenci w związku zawiadomili prokuraturę o bzdurnych domniemaniach. Mamy czas wyborczy. Domyślam się kto chodzi do prokuratury  – opowiada prezes PZPS.


18. Mistrzostwa świata w piłce siatkowej mężczyzn mają być rozegrane na przełomie listopada i grudnia 2014 r. Turniej odbędzie się w sześciu miastach - w Krakowie, Łodzi, Katowicach, Gdańsku - Sopocie, Wrocławiu i Bydgoszczy. W mistrzostwach wezmą udział 24 krajowe reprezentacje. Turniej zostanie rozegrany pod patronatem Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej, a jego głównym organizatorem będzie Polski Związek Piłki Siatkowej. Będzie to pierwszy w historii siatkarski „mundial”, rozgrywany w Polsce.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież