Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Reklama
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Samounicestwienie PSL na Pomorzu?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 29 maja 2012 15:51

altNarasta ferment w szeregach pomorskiego PSL. Stronnictwo zdaniem gdańskiego działacza partii Andrzeja Młota zmierza do samolikwidacji.



Ludowcy szykują się do wyborów partyjnych władz. Stąd ferment jaki wzbudził kolportowany przed Świętem ludowym list do  prezesów zarządów powiatowych Polskiego Stronnictwa Ludowego autorstwa Andrzej Młota, który wzywa do natychmiastowego zwołaniu Zjazdu Pomorskiej Organizacji PSL i obwinia dotychczasowy zarząd partii o nieróbstwo.
- Zbliża się dzień 1 lipca  2012 roku, z którym to dniem zgodnie z decyzją NKW PSL w Warszawie i przy milczącej akceptacji ZW PSL w Gdańsku nasza Wojewódzka i Miejska organizacja pozostanie pozbawiona siedziby. Obok pozbawienia siedziby pozbawia się również nas obsługi organizacyjno–biurowej. Stan ten jest znany wszystkim kto jest zainteresowany Naszym Stronnictwem. Odnosi się wrażenie że  wybrani przez  Nas decydenci są zainteresowani fizyczną likwidacją Stronnictwa – alarmuje Młot.


Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, wiceprezes Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, przebywa w Rzymie i w rozmowie z nami nie chciał odnieść się do zarzutów podniesionych przez Młota.
- Nie znam treści listu więc nie będę go komentował – stwierdził Sawicki, ale dopytywany o kondycję pomorskiego Stronnictwa dodał, że „PSL w regionie wymaga budowy”.
- Mam nadzieję, że kampania wyborcza w naszym stronnictwie tylko wzmocni nasze pomorskie struktury – stwierdził Sawicki, który ostatnio wizytował pomorskie struktury PSL.


By uspokoić nastroje i rozeznać się w stanie partii na Pomorze przyjedzie Waldemar Pawlak, wicepremier i prezes PSL. Jak się dowiadujemy Pawlak ma wizytować lokalne struktury 11 czerwca. Będzie m.in. na Kociewiu.


Tymczasem pomorscy działacze stronnictwa są dobrej myśli. Jeśli krytykują, to upublicznienie wewnętrznych problemów stronnictwa, a nie samych siebie.
- Trzeba wymagać pracy od siebie, a nie przybierać roli arbitra. Nie takie kryzysy w dziejach PSL i ZSL bywały. Na pewno sobie poradzimy. Sprawdzamy się w sytuacjach trudnych. Nie jest wielką sztuką czerpać profity, gdy jest dobrze, ale sztuką jest wspierać stronnictwo, gdy wokół nie dzieje się najlepiej – komentuje Stanisława Bojanowicz, sekretarz ZW PSL, dyrektor Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR, w obecnej kadencji sekretarza Rady Naczelnej PSL. O aktywności Andrzeja Młota mówi jednoznacznie – to efekt ambicji politycznych.


- Każdy członek PSL, każdy delegat na zjazd ma prawo do swoich ocen. Andrzej Młot jest z tego znany, że ma własne, zwykle inne zdanie. Kolega Młot chce zwrócić na siebie uwagę. Jest człowiekiem niezwykle ambitnym. Przede wszystkim zaś problemy, tak jak w domu, trzeba załatwiać w swoim gronie, a nie wywlekać je na publiczne forum – uważa Bojanowicz  i dodaje, że listu od Młota nie otrzymała, gdyż jak mówi „widocznie nie jest wystarczająco zaufaną osobą”. 


A kondycja PSL?
- Nie możemy mówić o złej kondycji, skoro nasz członek Bogdan Dombrowski został ostatnio wiceministrem rolnictwa – puentuje Bojanowicz.


Andrzej Młot w swych ocenach jest jednak bezlitosny:
- W Stronnictwie zgodnie ze Statutem obowiązuje  demokracja wewnętrzna i  za  działalność  organizacyjną, za wyniki, ponoszą odpowiedzialność wybrane  Władze,  w tym i Wy Koleżanki i Koledzy. Milczenie i nabieranie  wody w usta to nieformalna zgoda na bezprawie i sprzeniewierzenie dotychczasowego dorobku naszych członków. Zagadkowa i wręcz iluzoryczna jest postawa Naszego Prezesa  ZW  który mimo świadomości zagrożeń pozostaje obojętny.
Zwracam się do Was  z pytaniem – czy i Wy pozostajecie obojętni. Czy  rządzi wami strach i uległość  że  boicie się zdecydowanie podnieść głos  w żywotnej sprawie Naszej  organizacji. Gospodarzem  na  terenie województwa Pomorskiego jest  Zarząd Wojewódzki – pisze Młot do partyjnych kolegów i domaga się też pilnego zwołania zjazdu.
- To co dzieje się wobec Naszej organizacji, inspirowane w Warszawie, jest - na skutek Naszego milczenia, traktowane jak zgoda na  likwidację PSL. Jeżeli Zarząd  nie może lub nie chce podejmować tych trudnych problemów to najwyższą władzą jest Zjazd Wojewódzki i w takiej sytuacji wobec indolencji organów statutowych   należy w trybie nadzwyczajnym ten zjazd zwołać – apeluje Młot, prezes ZM PSL w Gdańsku  


Z kolei wiceszef pomorskiego PSL prof. Wojciech Przybylski nie podziela krytycznej opinii o stanie PSL na Pomorzu.
- Nie będę szczegółowo komentował zarzutów. Nie osadzałbym też tak krytycznie naszej kondycji. Jesteśmy w koalicji rządzącej. W naszej historii są gorsze i lepsze momenty. Jesteśmy na etapie wyborczym stąd i taka aktywność kolegów – uważa Przybylski.


A mizerne wyniki wyborcze PSL?
- Jesteśmy partią „na styku”. Mimo, że z Pomorza nie mamy posła to reprezentacja stronnictwa jest i w Sejmie będzie. Bez miast na Pomorzu nie pociągniemy wyniku do mandatu poselskiego. Przed nami jest zbudowanie silniejszej miejskiej struktury i przyciągnięcie aktywnych młodych ludzi – uważa Przybylski.


Z tym optymizmem nie identyfikuje się kujawsko-pomorski poseł Eugeniusz Kłoptek, znany z ciętego języka, lecz uchyla się od wygłoszenia opinii wprost.
- Proszę mnie zwolnić od osądów kondycji PSL. Jestem jedynie szeregowym posłem. Moje zdanie jest często rozbieżne z poglądami kierownictwa naszego stronnictwa. Nie chcę więc dolewać oliwy do ognia – mówi Kłopotek.


Z zarzutami kolegi Młota gwałtownie polemizuje Krzysztof Trawicki, członek władz krajowych PSL i prezes partii na Pomorzu.
- Niech kolega Młot najpierw uporządkuje gdańskie sprawy i zorganizuje powiatowy zjazd, a nie pisze listów – rzuca Trawicki, który zapewnia, że wojewódzki zjazd będzie we wrześniu. 


Co zaś z siedzibą partii w Gdańsku?
- Siedziba będzie tam, gdzie jest. Nie my byliśmy właścicielem budynku, a Fundacja Rozwoju.  To nie budynki tworzą organizacje, a ludzie. I ludzie chcą pracować, chcą działać na rzecz PSL, bo idzie wiele zrobić,  jeśli się tylko chce, a nie tylko listy pisać – stwierdza Trawicki.


Przypomnijmy, że oprócz mizernego wyniku koalicjanta PO, jedną z przyczyn kłopotów PSL są partyjne długi. Działacze PSL, pełniący funkcje z nadania partii w administracji i samorządach, od marca składają się na partyjny dług sięgający 20 mln zł. Rada Naczelna PSL wezwała bowiem członków PSL do wpłaty na ratowanie budżetu partii po tym jak PKW zakwestionowała sprawozdania finansowe partii w 2001 roku, a minister finansów odmówił umorzenia odsetek. Egzekucja pieniędzy składkowych PSL zaczęła się od błędu jaki PSL popełniło w czasie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2001 roku. Ludowcy utworzyli wówczas fundusz wyborczy w formie subkonta do partyjnego konta, zamiast zbierać wpłaty na kampanie na oddzielny rachunek bankowy. Konsekwencją tej pomyłki był przepadek ponad 9,5 mln zł zgromadzonych na wadliwie prowadzonym koncie. Od tej sumy narosły odsetki – ponad 11,5 mln zł. Sprawą zajmowały się sądy okręgowy oraz apelacyjny. Prawnicy PSL złożyli też wniosek w imieniu partii do Trybunału Konstytucyjnego o wykładnię przepisów ordynacji wyborczej podnosząc ich niekonstytucyjność. Trybunał jednak nie zajął się skargą PSL. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PSL po wyborach z 2001 r., uznając, że partia naruszyła przepisy ordynacji wyborczej. W latach 2002-05 PSL nie skorzystało więc w sumie z blisko 38 mln subwencji dla partii politycznych, jaka miała przypaść w tym czasie ludowcom. W rozmowie z nami ludowcy zapewniają, że na razie są w biurze przy ul. Małachowskiego, ale też szukają nowej siedziby w Gdańsku. Mają zgodę władz partii na wynajęcie nowego lokalu do 100 m kw. powierzchni.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież