PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wilno bliżej Gdańska

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 maja 2012 13:19

Celem Gdańsko-Wileńskiego Forum Samorządowego była wymiana doświadczeń i wzajemne poznanie systemów funkcjonowania samorządów lokalnych obu zaprzyjaźnionych miast.Inicjatywa organizacji forum zrodziła się w listopadzie 2011 roku podczas wizyty Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w Wilnie i spotkania z Merem Arturasem Zuokasem. W trakcie tego pobytu Prezydentowi Adamowiczowi wręczono, przyznawaną przez Radę Miasta Wilna, Nagrodę im. Św. Krzysztofa.


W gdańskim forum uczestniczyli przedstawiciele Rady Miasta i Urzędu Miasta Wilna na czele z Wicemerem Miasta Wilna Jarosławem Kamińskim oraz przedstawiciele Rady Miasta Gdańska i pracownicy Urzędu Miasta w Gdańsku, a także Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, jak i Straży Miejskiej. Do uczestniczenia w gdańskim  forum zaproszeni zostali przedstawiciel Ambasady Litewskiej w Polsce, Radca Ambasady - Saulius Labutis, Konsul Honorowy Litwy w Gdańsku - Józef Poltrok i Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk. Podczas pobytu w Gdańsku, oprócz dyskusji i warsztatów, uczestnicy forum mieli także okazję odwiedzić gdańskie placówki miejskie i zapoznać się z ich funkcjonowaniem.


alt


Projekt ten był realizowany w ramach współpracy miast partnerskich Gdańska i Wilna, które od kilkunastu lat podejmują różne wspólne inicjatywy. Przypomnijmy, umowa partnerska podpisana została w 1998 roku.


Podczas pierwszego dnia forum, w Nowym Ratuszu zapoznano gości z system samorządowym w Polsce, strukturą Rady i Urzędu  Miasta, Gdańską Siecią Partnerstw Lokalnych oraz polityką rewitalizacji, w tym głównie dzielnicy Letnica.


Wilno przedstawiło swoje sprawy społeczne, jak świadczenia i zasiłki socjalne, działalność Działu Ochrony Praw Dziecka, polityka rewitalizacji oraz sprawy dotyczące sportu wyczynowego i masowego.


alt


Po południu pracowano w trzech w grupach roboczych, po czym goście z Wilna uczestniczyli w spotkaniu Prezydenta Miasta Gdańska i pracowników Urzędu Miasta z mieszkańcami dzielnicy Brzeźno, które odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Nr 1 im. E. Kwiatkowskiego.      

        
Drugiego dnia pobytu 25 maja (piątek) goście złożyli wizyty w kilku gdańskich Domach Dziecka, w Domu Pomocy Społecznej „Ostoja”, odbyli spotkanie z przedstawicielami Biura ds. Sportu i EURO 2012 oraz MOSIR na stadionie przy ul. Traugutta we Wrzeszczu. O godz.16.00 przy Złotej Bramie wzięli udział w paradzie z okazji Święta Miasta, a o godz. 17 uczestniczyli w otwarciu wystawy „CITIUS ALTIUS FACTIUS” w Ratuszu Głównego Miasta, zaś o 18.00 w Ratusz Staromiejskim w promocji książki Petera Oliviera Loewa, pt „Gdańsk i jego przeszłość”.


W tym roku planowane są jeszcze inne wspólne wydarzenia, jak Festiwal Wilno w Gdańsku i Jarmark Wileński 6-9.09.2012 (dziewiąta edycja) oraz Dni Gdańska w Wilnie 13-16.09.2012, podczas których planowana jest kontynuacja Gdańsko-Wileńskiego Forum.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież