Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
czwartek, 28 września 2023 12:00
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
Krzysztof Kasprzak dołącza do Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wilno bliżej Gdańska

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 maja 2012 13:19

Celem Gdańsko-Wileńskiego Forum Samorządowego była wymiana doświadczeń i wzajemne poznanie systemów funkcjonowania samorządów lokalnych obu zaprzyjaźnionych miast.Inicjatywa organizacji forum zrodziła się w listopadzie 2011 roku podczas wizyty Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w Wilnie i spotkania z Merem Arturasem Zuokasem. W trakcie tego pobytu Prezydentowi Adamowiczowi wręczono, przyznawaną przez Radę Miasta Wilna, Nagrodę im. Św. Krzysztofa.


W gdańskim forum uczestniczyli przedstawiciele Rady Miasta i Urzędu Miasta Wilna na czele z Wicemerem Miasta Wilna Jarosławem Kamińskim oraz przedstawiciele Rady Miasta Gdańska i pracownicy Urzędu Miasta w Gdańsku, a także Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, jak i Straży Miejskiej. Do uczestniczenia w gdańskim  forum zaproszeni zostali przedstawiciel Ambasady Litewskiej w Polsce, Radca Ambasady - Saulius Labutis, Konsul Honorowy Litwy w Gdańsku - Józef Poltrok i Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk. Podczas pobytu w Gdańsku, oprócz dyskusji i warsztatów, uczestnicy forum mieli także okazję odwiedzić gdańskie placówki miejskie i zapoznać się z ich funkcjonowaniem.


alt


Projekt ten był realizowany w ramach współpracy miast partnerskich Gdańska i Wilna, które od kilkunastu lat podejmują różne wspólne inicjatywy. Przypomnijmy, umowa partnerska podpisana została w 1998 roku.


Podczas pierwszego dnia forum, w Nowym Ratuszu zapoznano gości z system samorządowym w Polsce, strukturą Rady i Urzędu  Miasta, Gdańską Siecią Partnerstw Lokalnych oraz polityką rewitalizacji, w tym głównie dzielnicy Letnica.


Wilno przedstawiło swoje sprawy społeczne, jak świadczenia i zasiłki socjalne, działalność Działu Ochrony Praw Dziecka, polityka rewitalizacji oraz sprawy dotyczące sportu wyczynowego i masowego.


alt


Po południu pracowano w trzech w grupach roboczych, po czym goście z Wilna uczestniczyli w spotkaniu Prezydenta Miasta Gdańska i pracowników Urzędu Miasta z mieszkańcami dzielnicy Brzeźno, które odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Nr 1 im. E. Kwiatkowskiego.      

        
Drugiego dnia pobytu 25 maja (piątek) goście złożyli wizyty w kilku gdańskich Domach Dziecka, w Domu Pomocy Społecznej „Ostoja”, odbyli spotkanie z przedstawicielami Biura ds. Sportu i EURO 2012 oraz MOSIR na stadionie przy ul. Traugutta we Wrzeszczu. O godz.16.00 przy Złotej Bramie wzięli udział w paradzie z okazji Święta Miasta, a o godz. 17 uczestniczyli w otwarciu wystawy „CITIUS ALTIUS FACTIUS” w Ratuszu Głównego Miasta, zaś o 18.00 w Ratusz Staromiejskim w promocji książki Petera Oliviera Loewa, pt „Gdańsk i jego przeszłość”.


W tym roku planowane są jeszcze inne wspólne wydarzenia, jak Festiwal Wilno w Gdańsku i Jarmark Wileński 6-9.09.2012 (dziewiąta edycja) oraz Dni Gdańska w Wilnie 13-16.09.2012, podczas których planowana jest kontynuacja Gdańsko-Wileńskiego Forum.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież