Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze... Dawid Piekarz: Sukces strategii Obajtka - polski gas&oil pod jednym da... » Z dr. Dawidem Piekarzem, wiceprezesem Instytutu Staszica, ekspertem od spraw strategii, bezpieczeńst... Wernisaż wystawy plenerowej „Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim K... » W stulecie powstania Polskiego Klubu Morskiego (PKM) odbył się wernisaż wystawy plenerowej „Na szero...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
niedziela, 07 sierpnia 2022 09:30
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wilno przyznało prezydentowi Gdańska statuetkę Św. Krzysztofa

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 14 grudnia 2011 13:44Wilno uhonorowało prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza statuetką Świętego Krzysztofa. Nagroda będzie wręczona w czwartek, 15 grudnia na specjalnej uroczystości. Pod nieobecność prezydenta Gdańska, który w tym czasie bawił będzie w Brukseli na Kongresie Regionów, nagrodę odbierze Janusz Skolimowski, Ambasador RP rezydujący na Litwie.


- Dzięki upadkowi Związku Sowieckiego, dzięki Unii Europejskiej, możemy powiedzieć sobie, że znów jesteśmy razem, że poprzez wspólne instytucje i przezwyciężenie totalitaryzmu i fałszywego braterstwa odzyskujemy siebie nawzajem poprzez uczestnictwo we wspólnocie kulturowej Europy.  Dziedzictwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów jest dobrym antidotum na nasze ukryte kompleksy, na pojawiające się od czasu do czasu tendencje nacjonalistyczne, na ksenofobię. Polska wielu narodów była różnorodna  kulturowo i religijnie (…). To poznawanie Wileńszczyzny, ta opowieść wileńska były świetnym preludium do spojrzenia na historię Gdańska i niemieckiego dziedzictwa w Gdańsku. Nim zacząłem poznawać szczegóły gdańskie, już zasłyszałem w domu o dawnej tradycji  Polski i Litwy, o przesłaniu tolerancji i budowaniu potęgi na wzajemnym szacunku.  To dziedzictwo pozwalało mi lepiej zrozumieć choćby niemieckie uczucia wobec Gdańska i sentymenty, jakie się z nimi łączą. To był wstęp do przyjęcia do wiadomości i rozumienia, że Gdańsk może być też kochany przez Niemców – powiedział prezydent Adamowicz w wywiadzie udzielonym "Gazecie Gdańskiej" i portalowi www.wybrzeze24.pl, który w całości ukaże się w naszym wieleńskim wydaniu Gazety na Litwie. 


Nagroda św. Krzysztofa jest tradycyjną, ważną nagrodą przyznawano przez Wilno. Otrzymuje się ją za działalność na rzecz stolicy Litwy. Kandydaci, a jest ich co roku około 50, są przedstawiani kapitule konkursowej przez różne firmy, instytucje oraz mieszkańców Wilna. Po dyskusji kapituła wybiera 10 laureatów. Kandydaturę prezydenta Gdańska do nagrody zaproponował Wydział Spraw Zagranicznych miasta Wilna.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 JAnko 2011-12-14 20:38
brawo!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież