Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wilno przyznało prezydentowi Gdańska statuetkę Św. Krzysztofa

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 14 grudnia 2011 13:44Wilno uhonorowało prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza statuetką Świętego Krzysztofa. Nagroda będzie wręczona w czwartek, 15 grudnia na specjalnej uroczystości. Pod nieobecność prezydenta Gdańska, który w tym czasie bawił będzie w Brukseli na Kongresie Regionów, nagrodę odbierze Janusz Skolimowski, Ambasador RP rezydujący na Litwie.


- Dzięki upadkowi Związku Sowieckiego, dzięki Unii Europejskiej, możemy powiedzieć sobie, że znów jesteśmy razem, że poprzez wspólne instytucje i przezwyciężenie totalitaryzmu i fałszywego braterstwa odzyskujemy siebie nawzajem poprzez uczestnictwo we wspólnocie kulturowej Europy.  Dziedzictwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów jest dobrym antidotum na nasze ukryte kompleksy, na pojawiające się od czasu do czasu tendencje nacjonalistyczne, na ksenofobię. Polska wielu narodów była różnorodna  kulturowo i religijnie (…). To poznawanie Wileńszczyzny, ta opowieść wileńska były świetnym preludium do spojrzenia na historię Gdańska i niemieckiego dziedzictwa w Gdańsku. Nim zacząłem poznawać szczegóły gdańskie, już zasłyszałem w domu o dawnej tradycji  Polski i Litwy, o przesłaniu tolerancji i budowaniu potęgi na wzajemnym szacunku.  To dziedzictwo pozwalało mi lepiej zrozumieć choćby niemieckie uczucia wobec Gdańska i sentymenty, jakie się z nimi łączą. To był wstęp do przyjęcia do wiadomości i rozumienia, że Gdańsk może być też kochany przez Niemców – powiedział prezydent Adamowicz w wywiadzie udzielonym "Gazecie Gdańskiej" i portalowi www.wybrzeze24.pl, który w całości ukaże się w naszym wieleńskim wydaniu Gazety na Litwie. 


Nagroda św. Krzysztofa jest tradycyjną, ważną nagrodą przyznawano przez Wilno. Otrzymuje się ją za działalność na rzecz stolicy Litwy. Kandydaci, a jest ich co roku około 50, są przedstawiani kapitule konkursowej przez różne firmy, instytucje oraz mieszkańców Wilna. Po dyskusji kapituła wybiera 10 laureatów. Kandydaturę prezydenta Gdańska do nagrody zaproponował Wydział Spraw Zagranicznych miasta Wilna.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież