Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Balicki: Nie zysk, nie bilans - tylko leczenie

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 lutego 2014 19:14

Z Markiem Balickim, ministrem Zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki, ekspertem polityki zdrowotnej SLD rozmawiał Artur S. Górski


- Był pan ministrem Zdrowia, ale też praktykiem, dyrektorem Szpitala Wolskiego w Warszawie. Minister Bartosz Arłukowicz, który swego czasu mówił nam, że posiada lewicową wrażliwość proponuje ustawę, która ląduje w koszu i dodatkowe ubezpieczenia. Rządząca PO ma jakąkolwiek skuteczną receptę na ochronę zdrowia?
Marek Balicki: Sytuacje jest bardzo niepokojąca. Poprzedni rządzący jednak jakieś pomysły mieli. Te pomysły, mniej lub bardziej udane, zastąpiły hasła „skrócimy kolejki” , „wprowadzimy ubezpieczenia dodatkowe”. Minęło piętnaście lat od wprowadzenia reformy służby zdrowia, zapoczątkowanej wprowadzeniem kas chorych, czyli tzw. rynku wewnętrznego, kontraktów, konkurencji, komercjalizacji usług medycznych. Aż się prosi, żeby rząd dokonał oceny, co się wydarzyło złego, a co dobrego.


- Proponuje pan audyt? Jak przy OFE?
Marek Balicki: Przy zmianach ustawy o OFE był szczątkowy audyt, była przynajmniej jakaś próba oceny. Tymczasem  mija 15 lat i rząd nie wywiązuje się z podstawowego zadania. Bo nawet przygotowanie i uchwalenie kolejnej ustawy, do czego przecież za rządów PO nie doszło, to nie reforma. Konieczna jest prowadzona co kilka lat ocena jej skutków.  Przy komercjalizacji systemu pieniądz jest ważniejszy od pacjenta i całościowej nad nim opieki. Są i dobre informacje. Jest postęp w kardiologii inwazyjnej, zarówno w zakresie diagnostyki, jaki i zabiegów terapeutycznych,  nastąpił   wzrost liczby wykonywanych koronarografii  i angioplastyki wieńcowych, ale wielki minus to fakt, iż kolejki do specjalistów się wydłużyły, a oceny wystawiane przez pacjentów i prze rankingi międzynarodowe pokazują, że nasz system opieki medycznej należy do najgorszych w Europie.


- W Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia  (Euro Health Consumer Index) w listopadzie 2013 roku Polska zajęła 31 miejsce na 35 krajów, uzyskując 521 punktów na 1000 i spadając rok do roku z 27 miejsca. Holandia jest na pierwszym miejscu…  
Marek Balicki: Polska opieka zdrowotna pozostaje w tyle za innymi krajami, a jej problemy wydają się pogłębiać. Czas wyciągnąć wnioski, postawić diagnozę i naprawić, a minister Arłukowicz wymyśla ubezpieczenia dodatkowe!  A co to jest ubezpieczenie dodatkowe? To znaczy tyle, że oprócz składki na ubezpieczenie będziemy musieli wykładać nasze pieniądze nie w zależności od zarobków, ale jednakowo, np. po 200 zł. I bogaty i emeryt, rencista. Skąd ma ubogi człowiek wziąć owe 200 zł, skoro dla niego może to oznaczać kilka dni bez jedzenia?


- Być może co dziesiąty potencjalny pacjent będzie w stanie się doubezpieczyć? Jakiś pieniądz więc pojawi się w systemie.  Inni, jak „Angielski pacjent” będą skazani na czyjeś dobre serce i opiekę instytucji charytatywnych. SLD ma program naprawczy? 
Marek Balicki: Po pierwsze należy ustanowić zasadę stosowaną  w wielu krajach europejskich, która zakłada, iż wszyscy, którzy mieszkają w Polsce są ubezpieczeni i mają prawo do opieki zdrowotnej.


 - Osoby poza systemem ubezpieczenia nie są nazbyt liczną grupą?
Marek Balicki: Ten problem dotyczy 2,5 proc. rodaków. Niestety ciągle napływają informacje, że chory umiera przed przychodnią zdrowia bo nie był ubezpieczony! Trzeba zerwać z zasadą, że wszystko dla zysku, a pieniądz rządzi światem. Niech sobie światem rządzi, ale nie leczeniem. Szpital pierwszą rzeczą, jaką musi sprawdzić nie jest  stan zdrowia pacjenta, ale to, czy przy weryfikacji uprawnień w systemie eWUŚ pojawi się jest zielona chorągiewka. To grube nieporozumienie. w 16 krajach Unii Europejskiej jest zasada, że ci, którzy mieszkają w danym kraju są objęci systemem ubezpieczeń i płacą w zależności od tego jaką mają emeryturę lub ile zarabiają, a jak nie zarabiają, to państwo za nich płaci. Taka zasada uprości   procedury. Dwa procent Polaków uzyska dostęp do opieki zdrowotnej, którego są pozbawieni. Młodzi ludzie, którzy są zatrudnieni wyłącznie na umowę o dzieło nie mają ubezpieczenia…


- Samorząd Pomorza, zdominowany przez PO, proponuje szpitalom program naprawczy, opracowywany przez firmy konsultingowe, ograniczenie etatów, zastąpienie umów o pracę kontraktami. Wadliwy system finansowania opieki zdrowotnej ma być ratowany kosztem pracowników szpitali i pacjentów?
Marek Balicki: Nie do przyjęcia jest, że zarządzający szpitalami i przychodniami patrzyć mają na to, czy będą mieli zysk, czy się słupki w prezentacjach im zbilansują, a nie czy pacjenci otrzymają całościową opiekę. Z tablic informacyjnych w szpitalach znikają kolejne poradnie. System wprowadzany od 15 lat zafunkcjonował za   rządów PO i doszło do przekształcania szpitali w spółki więc pieniądz stał się ważniejszy niż chory.


- Projekt naprawczy np. przygotowany dla szpitala w Kościerzynie opracowany przez wynajętą przez urząd marszałkowski firmę konsultingową zakłada wśród głównych założeń, reedukację personelu i zwolnienie około 230 osób. Pojawiają się cenniki usług…
Marek Balicki: Szpitale, które leczą pacjentów za nasze pieniądze publiczne muszą leczyć pacjentów zgodnie z zasadą non profit. Nie dla zysku. Tak, jak to się robi w Holandii, która zajmuje pierwsze miejsce w rankingach najlepszych systemów zdrowotnych. Redukcje lekarzy i pielęgniarek to paradoks bo mamy problem niedostatecznego personelu medycznego. Brakuje lekarzy i pielęgniarek z powodu złej organizacji, złego finansowania i wad w systemie kształcenia. Personel medyczny jest nadmiernie obciążony. 


- Inne kraje też się borykają z problemem niedoboru medyków i personelu średniego…
Marek Balicki: Spójrzmy więc na średnią europejską, czyli 34 lekarzy na 10 tysięcy  mieszkańców. W Polsce jest to 22 lekarzy. To nie jest różnica o kila procent. Tą gigantyczną może zniwelować perspektywiczna polityka państwa.


alt


- Niektórzy ludzie są niezastąpieni. To nie menadżerowie, ale lekarze i pielęgniarki, dobrze wykształceni i oddani pacjentom. Pracujących ponad miarę lekarzy ktoś zastąpi, napłyną lekarze z Ukrainy?
Marek Balicki: Jakoś ich nie widać. Są dyrektywy europejskie w zakresie czasu pracy.  Wprowadźmy normy czasu pracy zgodne z dyrektywami europejskimi o godzinach pracy lekarzy, a system padnie. Nie będzie miał kto nas leczyć.


- Ekipa rządząca, bezradna wobec problemów ochrony zdrowia, chce prywatyzować sferę publiczną, zdejmując z siebie odpowiedzialność. Dzieci umierają w łonie matki bo lekarza nie było, gdzie indziej karetka nie dojechała. Czy jest jeszcze miejsce na pacjenta?
Marek Balicki: Przy braku dobrej organizacji pracy i prymacie zysku dochodzi do dramatów. Nie ma miejsca na priorytet zysku tam, gdzie mamy do czynienia ze zdrowiem, z życiem człowieka. Polska jest jedynym, oprócz niewielkiego Cypru, krajem, w którym nie ma strategii bezpieczeństwa pacjentów, bo rząd nierozważnie i nieodpowiedzialnie chce oszczędzać na zdrowiu, a nie zwiększa nakładów finansowych na opiekę zdrowotną. 


- Komercjalizacja i zdjęcie ze szpitali części zobowiązań wobec Skarbu Państwa nie rozwiązuje problemu. Leczenie staje się biznesem. Czy nasze pieniądze ze składek na zdrowie mają być rozdzielane bez naszej wiedzy i wpływu poprzez kontrakty publicznego NFZ z prywatnym szpitalem?  W niektórych szpitalach, jak w gdańskim „Copernicusie” pojawiły się oferty jednej z firm - pożyczki na leczenie…
Marek Balicki: Cenniki usług medycznych, sprzedaż usług na zasadzie komercyjnej i pożyczki na leczenie w szpitalach zbudowanych i wyposażonych za nasze, publiczne pieniądze to skandal. Te placówki powinny być dostępne dla wszystkich w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Szpitale publiczne powinny być w stu procentach finansowane ze środków publicznych. Podmioty prywatne wybierają rodzynki, zarabiają, uzyskują znaczne zyski. Okazuje się, że w biednym kraju brakuje pieniędzy na leczenia, a jeszcze generuje się zyski.


- Kiedy SLD zaprezentuje swoją receptę na leczenie Polaków?
Marek Balicki: W części go zarysowałem, a w formie publikacji zaprezentujemy program jeszcze przed startem kampanii wyborczej w 2015 roku. Zaproponowaliśmy, poprzez przewodniczącego Leszka Millera by przy wspólnym stole główne partie polityczne przedyskutowały drogi  naprawy opieki zdrowotnej. Do końca kadencji jest ponad rok, ale to nie będzie projekt na rok i nawet nie na cztery lata.


- Doczekaliście się odpowiedzi od premiera, który deklarował chęć debaty…
Marek Balicki: Deklarował, gdy kamery pracowały. Kamery i reflektory zgasły i premier widać zapomniał. Odpowiedzi nie ma. Toczy się gra pozorów uprawiana przez ministrów i ich szefa. Tę grę pozorów skończą kartki wyborcze.  Na szczęście można od czasu do czasu wybrać i zagłosować.


- Obyśmy tylko zdrowi byli…
Marek Balicki: Czego i państwu życzę!


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież