Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
Reklama
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Koniec Nowaka? 25 świadków w sprawie prezydenta Gdańska

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 lutego 2014 18:22

altaltProkuratura sporządziła akt oskarżenia przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi, byłemu baronowi PO na Pomorzu, politycznemu faworytowi Donalda Tuska i skierowała go do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście. 


Na początku stycznia Sławomir Nowak został oskarżony o złożenie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych. Byłemu ministrów rządu Donalda Tuska Grozi mu do trzech lat więzienia. Nowak niedługo stanie przed sądem. Twierdzi, że jest niewinny i odmówił składania wyjaśnień. Zgodził się na podawanie nazwiska.


Prokuratura zakwestionowała pięć oświadczeń majątkowych Nowaka od listopada 2011 r. do marca 2013 r. Poseł i były członek rządu oraz były lider pomorskiej PO nie wykazał w nich zegarka renomowanej firmy o wartości - minimum 17 tys. zł. Przepisy nakazują wpisywanie do oświadczeń precjozów i innych przedmiotów o wartości ponad 10 tys. zł.


Przewód sądowy pokaże, czy sprawa zegarkowa zakończy karierę polityczną Nowaka, bliskiego współpracownika Donalda Tuska, w którym upatrywano nawet przyszłego lidera partii „obywatelskiej”? 


Przypomnijmy, że Nowak szefował swego czasu Stowarzyszeniu Młodzi Demokraci, młodzieżówki Unii Wolności (byłą taka partia przekształcona najpierw z ROAD w UD i UW). W 2004 r. objął mandat poselski po Januszu Lewandowskim, wybranym na deputowanego do Parlamentu Europejskiego. W 2007 r. Nowak wszedł do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W kampanii prezydenckiej po tragedii smoleńskiej w 2010 r. Nowak był szefem sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego i znalazł się w Kancelarii Prezydenta. Jako minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej od 2011 r. Nowak r. lubił fotografować się na tle rozmaitych inwestycji. W tym czasie  za jego plecami po budowlanym „boomie” na budowie dróg  zbankrutowały lawinowo firmy budowlane. Warto przypomnieć też paraliż kolei przy zmianach rozkładu, zawierucha z Kolejami Śląskimi. Za jego kadencji nastąpił zakup gadżetu za 3 miliardy złotych - Pendolino ze słonecznej Italii. Nie ugiął się po doniesieniach prasowych o dziwnych relacjach z biznesem, ze spółką CamMedia, która wygrywa przetargi na kampanie rządowe. 


W końcu ulubiony polityk Tuska, „baron” PO na Pomorzu spadł z fotela przez zamiłowanie do zegarków.
- Trzymaj się Sławek, jesteśmy z Tobą! – wołał premier Tusk na Konwencji Krajowej PO.


Oprócz sprawy zegarka badano też nieujawnienie w oświadczeniu majątkowym leasingowania samochodu volvo. Prokuratura uznała jednak, że pojazd - jako własność banku - nie musiał być wpisany do oświadczenia majątkowego. Teraz w ocenie prokuratora, są dostateczne podstawy do przyjęcia, że Nowak w sposób świadomy nie wykazał zegarka w oświadczeniach majątkowych.
 - Czuję się niewinny, bo jestem niewinny, wszystko co miałem do powiedzenia w tej sprawie, już wcześniej powiedziałem prokuratorom, wyjaśniłem całość sprawy, liczę na to, że szybko sprawa trafi do niezawisłego sądu i to przed sądem dowiodę swojej niewinności, bo całe szczęście w Polsce to sądy, a nie prokuratura wydają wyroki - deklarował Nowak dziennikarzom tuż, po tym jak prokuratura przedstawiła mu zarzuty złożenia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych.


Przypomnijmy, że to nie jedyny pomorski polityk PO, który podpadł swoimi oświadczeniami majątkowymi. Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu prowadzi postępowanie w sprawie oświadczeń prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Kolejni świadkowie, a będzie ich aż 25, będą składali zeznania od 19 lutego. Na razie nie będzie wśród nich samego prezydenta Adamowicza.
- Czy i kiedy Paweł Adamowicz zostanie wezwany celem złożenia zeznań  zależy od materiału, który zostanie zgromadzony. Jeśli zajdzie taka potrzeba zostanie on wezwany. Trudno mi teraz wyrokować. Najpewniej ten etap zostanie zakończony w połowie marca  – poinformowała nas Hanna Grzeszczyk, prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu p.f. Naczelnika Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.


Przesłuchanie tak licznych świadków jest kosztowne i może przeciągnąć postępowanie. Prokuratura skorzysta więc z możliwości, jaką stwarza wideokonferencja.
- Świadkowie to mieszkańcy głównie Gdańska, by usprawnić postępowanie skorzystamy z dopuszczalnej procedury odebrania zeznań na odległość – dodaje prokurator Grzeszczyk.


W jakim charakterze zostanie wezwany prezydent Gdańska przed oblicze prokuratora – na tym etapie jeszcze nie można wyrokować. Postępowanie ciągle prowadzone jest „w sprawie”.


Przypomnijmy, że Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu wszczęła śledztwo w sprawie oświadczeń majątkowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO). Po tym jak Centralne Biuro Antykorupcyjne powzięło podejrzenia co do pochodzeniu majątku prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO) i możliwości popełnienia przez prezydenta Gdańska przestępstwa w składanych przez niego oświadczeń majątkowych. Sprawa via Prokurator Generalny trafiła właśnie do Poznania.


Paweł Adamowicz jest jednym z najbogatszych prezydentów miast. Z żoną Magdaleną w ciągu ostatnich piętnastu lat zgromadzili majątek szacowany na blisko 4 mln zł. Prezydent Gdańska zarabia w magistracie i w radach nadzorczych gdańskiego portu i Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Z jego oficjalnych oświadczeń majątkowych wynika, że ma dwie działki, akcje i aż siedem mieszkań w Gdańsku. Czerpie więc pożytki z wynajmu mieszkań. Czy może prowadzić taką działalność gospodarczą na terenie gminy, którą zarządza też jest przedmiotem badania śledczych.
ASG

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież