Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Koniec Nowaka? 25 świadków w sprawie prezydenta Gdańska

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 lutego 2014 18:22

altaltProkuratura sporządziła akt oskarżenia przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi, byłemu baronowi PO na Pomorzu, politycznemu faworytowi Donalda Tuska i skierowała go do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście. 


Na początku stycznia Sławomir Nowak został oskarżony o złożenie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych. Byłemu ministrów rządu Donalda Tuska Grozi mu do trzech lat więzienia. Nowak niedługo stanie przed sądem. Twierdzi, że jest niewinny i odmówił składania wyjaśnień. Zgodził się na podawanie nazwiska.


Prokuratura zakwestionowała pięć oświadczeń majątkowych Nowaka od listopada 2011 r. do marca 2013 r. Poseł i były członek rządu oraz były lider pomorskiej PO nie wykazał w nich zegarka renomowanej firmy o wartości - minimum 17 tys. zł. Przepisy nakazują wpisywanie do oświadczeń precjozów i innych przedmiotów o wartości ponad 10 tys. zł.


Przewód sądowy pokaże, czy sprawa zegarkowa zakończy karierę polityczną Nowaka, bliskiego współpracownika Donalda Tuska, w którym upatrywano nawet przyszłego lidera partii „obywatelskiej”? 


Przypomnijmy, że Nowak szefował swego czasu Stowarzyszeniu Młodzi Demokraci, młodzieżówki Unii Wolności (byłą taka partia przekształcona najpierw z ROAD w UD i UW). W 2004 r. objął mandat poselski po Januszu Lewandowskim, wybranym na deputowanego do Parlamentu Europejskiego. W 2007 r. Nowak wszedł do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W kampanii prezydenckiej po tragedii smoleńskiej w 2010 r. Nowak był szefem sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego i znalazł się w Kancelarii Prezydenta. Jako minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej od 2011 r. Nowak r. lubił fotografować się na tle rozmaitych inwestycji. W tym czasie  za jego plecami po budowlanym „boomie” na budowie dróg  zbankrutowały lawinowo firmy budowlane. Warto przypomnieć też paraliż kolei przy zmianach rozkładu, zawierucha z Kolejami Śląskimi. Za jego kadencji nastąpił zakup gadżetu za 3 miliardy złotych - Pendolino ze słonecznej Italii. Nie ugiął się po doniesieniach prasowych o dziwnych relacjach z biznesem, ze spółką CamMedia, która wygrywa przetargi na kampanie rządowe. 


W końcu ulubiony polityk Tuska, „baron” PO na Pomorzu spadł z fotela przez zamiłowanie do zegarków.
- Trzymaj się Sławek, jesteśmy z Tobą! – wołał premier Tusk na Konwencji Krajowej PO.


Oprócz sprawy zegarka badano też nieujawnienie w oświadczeniu majątkowym leasingowania samochodu volvo. Prokuratura uznała jednak, że pojazd - jako własność banku - nie musiał być wpisany do oświadczenia majątkowego. Teraz w ocenie prokuratora, są dostateczne podstawy do przyjęcia, że Nowak w sposób świadomy nie wykazał zegarka w oświadczeniach majątkowych.
 - Czuję się niewinny, bo jestem niewinny, wszystko co miałem do powiedzenia w tej sprawie, już wcześniej powiedziałem prokuratorom, wyjaśniłem całość sprawy, liczę na to, że szybko sprawa trafi do niezawisłego sądu i to przed sądem dowiodę swojej niewinności, bo całe szczęście w Polsce to sądy, a nie prokuratura wydają wyroki - deklarował Nowak dziennikarzom tuż, po tym jak prokuratura przedstawiła mu zarzuty złożenia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych.


Przypomnijmy, że to nie jedyny pomorski polityk PO, który podpadł swoimi oświadczeniami majątkowymi. Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu prowadzi postępowanie w sprawie oświadczeń prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Kolejni świadkowie, a będzie ich aż 25, będą składali zeznania od 19 lutego. Na razie nie będzie wśród nich samego prezydenta Adamowicza.
- Czy i kiedy Paweł Adamowicz zostanie wezwany celem złożenia zeznań  zależy od materiału, który zostanie zgromadzony. Jeśli zajdzie taka potrzeba zostanie on wezwany. Trudno mi teraz wyrokować. Najpewniej ten etap zostanie zakończony w połowie marca  – poinformowała nas Hanna Grzeszczyk, prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu p.f. Naczelnika Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.


Przesłuchanie tak licznych świadków jest kosztowne i może przeciągnąć postępowanie. Prokuratura skorzysta więc z możliwości, jaką stwarza wideokonferencja.
- Świadkowie to mieszkańcy głównie Gdańska, by usprawnić postępowanie skorzystamy z dopuszczalnej procedury odebrania zeznań na odległość – dodaje prokurator Grzeszczyk.


W jakim charakterze zostanie wezwany prezydent Gdańska przed oblicze prokuratora – na tym etapie jeszcze nie można wyrokować. Postępowanie ciągle prowadzone jest „w sprawie”.


Przypomnijmy, że Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu wszczęła śledztwo w sprawie oświadczeń majątkowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO). Po tym jak Centralne Biuro Antykorupcyjne powzięło podejrzenia co do pochodzeniu majątku prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO) i możliwości popełnienia przez prezydenta Gdańska przestępstwa w składanych przez niego oświadczeń majątkowych. Sprawa via Prokurator Generalny trafiła właśnie do Poznania.


Paweł Adamowicz jest jednym z najbogatszych prezydentów miast. Z żoną Magdaleną w ciągu ostatnich piętnastu lat zgromadzili majątek szacowany na blisko 4 mln zł. Prezydent Gdańska zarabia w magistracie i w radach nadzorczych gdańskiego portu i Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Z jego oficjalnych oświadczeń majątkowych wynika, że ma dwie działki, akcje i aż siedem mieszkań w Gdańsku. Czerpie więc pożytki z wynajmu mieszkań. Czy może prowadzić taką działalność gospodarczą na terenie gminy, którą zarządza też jest przedmiotem badania śledczych.
ASG

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież