Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Koniec Nowaka? 25 świadków w sprawie prezydenta Gdańska

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 lutego 2014 18:22

altaltProkuratura sporządziła akt oskarżenia przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi, byłemu baronowi PO na Pomorzu, politycznemu faworytowi Donalda Tuska i skierowała go do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście. 


Na początku stycznia Sławomir Nowak został oskarżony o złożenie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych. Byłemu ministrów rządu Donalda Tuska Grozi mu do trzech lat więzienia. Nowak niedługo stanie przed sądem. Twierdzi, że jest niewinny i odmówił składania wyjaśnień. Zgodził się na podawanie nazwiska.


Prokuratura zakwestionowała pięć oświadczeń majątkowych Nowaka od listopada 2011 r. do marca 2013 r. Poseł i były członek rządu oraz były lider pomorskiej PO nie wykazał w nich zegarka renomowanej firmy o wartości - minimum 17 tys. zł. Przepisy nakazują wpisywanie do oświadczeń precjozów i innych przedmiotów o wartości ponad 10 tys. zł.


Przewód sądowy pokaże, czy sprawa zegarkowa zakończy karierę polityczną Nowaka, bliskiego współpracownika Donalda Tuska, w którym upatrywano nawet przyszłego lidera partii „obywatelskiej”? 


Przypomnijmy, że Nowak szefował swego czasu Stowarzyszeniu Młodzi Demokraci, młodzieżówki Unii Wolności (byłą taka partia przekształcona najpierw z ROAD w UD i UW). W 2004 r. objął mandat poselski po Januszu Lewandowskim, wybranym na deputowanego do Parlamentu Europejskiego. W 2007 r. Nowak wszedł do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W kampanii prezydenckiej po tragedii smoleńskiej w 2010 r. Nowak był szefem sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego i znalazł się w Kancelarii Prezydenta. Jako minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej od 2011 r. Nowak r. lubił fotografować się na tle rozmaitych inwestycji. W tym czasie  za jego plecami po budowlanym „boomie” na budowie dróg  zbankrutowały lawinowo firmy budowlane. Warto przypomnieć też paraliż kolei przy zmianach rozkładu, zawierucha z Kolejami Śląskimi. Za jego kadencji nastąpił zakup gadżetu za 3 miliardy złotych - Pendolino ze słonecznej Italii. Nie ugiął się po doniesieniach prasowych o dziwnych relacjach z biznesem, ze spółką CamMedia, która wygrywa przetargi na kampanie rządowe. 


W końcu ulubiony polityk Tuska, „baron” PO na Pomorzu spadł z fotela przez zamiłowanie do zegarków.
- Trzymaj się Sławek, jesteśmy z Tobą! – wołał premier Tusk na Konwencji Krajowej PO.


Oprócz sprawy zegarka badano też nieujawnienie w oświadczeniu majątkowym leasingowania samochodu volvo. Prokuratura uznała jednak, że pojazd - jako własność banku - nie musiał być wpisany do oświadczenia majątkowego. Teraz w ocenie prokuratora, są dostateczne podstawy do przyjęcia, że Nowak w sposób świadomy nie wykazał zegarka w oświadczeniach majątkowych.
 - Czuję się niewinny, bo jestem niewinny, wszystko co miałem do powiedzenia w tej sprawie, już wcześniej powiedziałem prokuratorom, wyjaśniłem całość sprawy, liczę na to, że szybko sprawa trafi do niezawisłego sądu i to przed sądem dowiodę swojej niewinności, bo całe szczęście w Polsce to sądy, a nie prokuratura wydają wyroki - deklarował Nowak dziennikarzom tuż, po tym jak prokuratura przedstawiła mu zarzuty złożenia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych.


Przypomnijmy, że to nie jedyny pomorski polityk PO, który podpadł swoimi oświadczeniami majątkowymi. Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu prowadzi postępowanie w sprawie oświadczeń prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Kolejni świadkowie, a będzie ich aż 25, będą składali zeznania od 19 lutego. Na razie nie będzie wśród nich samego prezydenta Adamowicza.
- Czy i kiedy Paweł Adamowicz zostanie wezwany celem złożenia zeznań  zależy od materiału, który zostanie zgromadzony. Jeśli zajdzie taka potrzeba zostanie on wezwany. Trudno mi teraz wyrokować. Najpewniej ten etap zostanie zakończony w połowie marca  – poinformowała nas Hanna Grzeszczyk, prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu p.f. Naczelnika Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.


Przesłuchanie tak licznych świadków jest kosztowne i może przeciągnąć postępowanie. Prokuratura skorzysta więc z możliwości, jaką stwarza wideokonferencja.
- Świadkowie to mieszkańcy głównie Gdańska, by usprawnić postępowanie skorzystamy z dopuszczalnej procedury odebrania zeznań na odległość – dodaje prokurator Grzeszczyk.


W jakim charakterze zostanie wezwany prezydent Gdańska przed oblicze prokuratora – na tym etapie jeszcze nie można wyrokować. Postępowanie ciągle prowadzone jest „w sprawie”.


Przypomnijmy, że Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu wszczęła śledztwo w sprawie oświadczeń majątkowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO). Po tym jak Centralne Biuro Antykorupcyjne powzięło podejrzenia co do pochodzeniu majątku prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO) i możliwości popełnienia przez prezydenta Gdańska przestępstwa w składanych przez niego oświadczeń majątkowych. Sprawa via Prokurator Generalny trafiła właśnie do Poznania.


Paweł Adamowicz jest jednym z najbogatszych prezydentów miast. Z żoną Magdaleną w ciągu ostatnich piętnastu lat zgromadzili majątek szacowany na blisko 4 mln zł. Prezydent Gdańska zarabia w magistracie i w radach nadzorczych gdańskiego portu i Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Z jego oficjalnych oświadczeń majątkowych wynika, że ma dwie działki, akcje i aż siedem mieszkań w Gdańsku. Czerpie więc pożytki z wynajmu mieszkań. Czy może prowadzić taką działalność gospodarczą na terenie gminy, którą zarządza też jest przedmiotem badania śledczych.
ASG

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież