Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski...
Reklama
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rolnicy z gminy Szemud protestowali pod Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
piątek, 19 lutego 2016 20:24

Rolnicy z gminy Szemud protestowali pod Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku przeciwko odebraniu prawa do wystawiania świadectw zdrowia oraz badania mięsa zwierząt rzeźnych ich lokalnemu weterynarzowi Ireneuszowi Orłowskiemu. Rolnicy złożyli do wojewody już trzecie pismo w tej sprawie.Delegacja 25 rolników z gminy Szemud protestowała pod Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku. Rolnicy skarżyli się, że mięso z ich zwierząt rzeźnych nie może być odpowiednio szybko przebadane, gdyż lekarz z ich lecznicy nie jest uprawniony, by wydać odpowiednie świadectwa. Uprawnienie zostało odebrane lokalnemu lekarzowi weterynarii – Ireneuszowi Orłowskiemu.
– Są ustalone listy, jest tam kilku lekarzy, którzy mają te uprawnienia i akurat naszego lekarza, z naszej lecznicy, nie ma na tej liście. No i w tej chwili nie możemy zbadać mięsa u siebie na miejscu. Mamy lecznicę, a nie możemy zbadać mięsa, bo lekarz nie ma uprawnień i nie może wystawić nam świadectwa zdrowia. Musimy korzystać z usług innych lekarzy, bo nawet nie ma wydzielonego lekarza na nasz rejon. Nasz lekarz, Ireneusz Orłowski, jest z nami już od dziesięciu lat i zawsze te wszystkie dokumenty, czy świadczenia, czy badania mięsa wykonywał. W tej chwili, od pierwszego stycznia, jest pozbawiony tych praw – powiedział Roman Bieszk, rolnik ze wsi Leśno z gminy Szemud.


altCzas oczekiwania na weterynarza generuje realne straty dla rolników – ich tuczniki rosną i wchodzą w drugą klasę wagową, co powoduje obniżenie cen ich mięsa.


Swoje wzburzenie w tej sprawie przedstawiła również Beata Łazorczyk.
– Jesteśmy w tym bezradni ze względu na to, że odsyła się gospodarzy z badaniem mięs. Na terenie gminy Szemud nie miał kto zbadać mięsa i nie miał kto wystawiać świadectw. Odsyłano ludzi, gospodarzy do innych miejscowości. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami – powiedziała Beata Łazorczyk, sołtys wsi Częstkowo z gminy Szemud.


altRolnicy oskarżają o zaniedbanie konkretnych urzędników:
„Obecnie urzędujący zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii Jerzy Banucha działając pod dyktando Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Włodzimierza Przewoskiego pozbawił go (Ireneusza Orłowskiego, lokalnego lekarza z gminy Szemud – K.R.) możliwości świadczenia dla nas tych usług. Jest to objaw prywatnej wojny prowadzonej przez PWLW. Wynikająca z tej wojny sytuacja jest wyjątkowo kłopotliwa dla nas, ponieważ nie jesteśmy prawidłowo obsłużeni przez administrację państwową (…)”.


W piątek ze swojej funkcji zrezygnował wojewódzki weterynarz Włodzimierz Przewoski. Jego miejsce ma zająć Paweł Niemczuk.


altWładze podjęły dialog z rolnikami z gminy Szemud. Do protestujących wyszedł m.in. Władysław Ryszard Sulęta, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Zapewnił on, że sprawa weterynarza z gminy Szemud zostanie rozpatrzona. Podczas protestu interweniowała policja, ponieważ rolnicy nie mieli pozwolenia na zorganizowanie manifestacji. Następnie przedstawiciele rolników zostali przyjęci przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha, który zapewnił, że władze zajmą się tą sprawą.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież