Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rolnicy z gminy Szemud protestowali pod Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
piątek, 19 lutego 2016 20:24

Rolnicy z gminy Szemud protestowali pod Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku przeciwko odebraniu prawa do wystawiania świadectw zdrowia oraz badania mięsa zwierząt rzeźnych ich lokalnemu weterynarzowi Ireneuszowi Orłowskiemu. Rolnicy złożyli do wojewody już trzecie pismo w tej sprawie.Delegacja 25 rolników z gminy Szemud protestowała pod Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku. Rolnicy skarżyli się, że mięso z ich zwierząt rzeźnych nie może być odpowiednio szybko przebadane, gdyż lekarz z ich lecznicy nie jest uprawniony, by wydać odpowiednie świadectwa. Uprawnienie zostało odebrane lokalnemu lekarzowi weterynarii – Ireneuszowi Orłowskiemu.
– Są ustalone listy, jest tam kilku lekarzy, którzy mają te uprawnienia i akurat naszego lekarza, z naszej lecznicy, nie ma na tej liście. No i w tej chwili nie możemy zbadać mięsa u siebie na miejscu. Mamy lecznicę, a nie możemy zbadać mięsa, bo lekarz nie ma uprawnień i nie może wystawić nam świadectwa zdrowia. Musimy korzystać z usług innych lekarzy, bo nawet nie ma wydzielonego lekarza na nasz rejon. Nasz lekarz, Ireneusz Orłowski, jest z nami już od dziesięciu lat i zawsze te wszystkie dokumenty, czy świadczenia, czy badania mięsa wykonywał. W tej chwili, od pierwszego stycznia, jest pozbawiony tych praw – powiedział Roman Bieszk, rolnik ze wsi Leśno z gminy Szemud.


altCzas oczekiwania na weterynarza generuje realne straty dla rolników – ich tuczniki rosną i wchodzą w drugą klasę wagową, co powoduje obniżenie cen ich mięsa.


Swoje wzburzenie w tej sprawie przedstawiła również Beata Łazorczyk.
– Jesteśmy w tym bezradni ze względu na to, że odsyła się gospodarzy z badaniem mięs. Na terenie gminy Szemud nie miał kto zbadać mięsa i nie miał kto wystawiać świadectw. Odsyłano ludzi, gospodarzy do innych miejscowości. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami – powiedziała Beata Łazorczyk, sołtys wsi Częstkowo z gminy Szemud.


altRolnicy oskarżają o zaniedbanie konkretnych urzędników:
„Obecnie urzędujący zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii Jerzy Banucha działając pod dyktando Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Włodzimierza Przewoskiego pozbawił go (Ireneusza Orłowskiego, lokalnego lekarza z gminy Szemud – K.R.) możliwości świadczenia dla nas tych usług. Jest to objaw prywatnej wojny prowadzonej przez PWLW. Wynikająca z tej wojny sytuacja jest wyjątkowo kłopotliwa dla nas, ponieważ nie jesteśmy prawidłowo obsłużeni przez administrację państwową (…)”.


W piątek ze swojej funkcji zrezygnował wojewódzki weterynarz Włodzimierz Przewoski. Jego miejsce ma zająć Paweł Niemczuk.


altWładze podjęły dialog z rolnikami z gminy Szemud. Do protestujących wyszedł m.in. Władysław Ryszard Sulęta, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Zapewnił on, że sprawa weterynarza z gminy Szemud zostanie rozpatrzona. Podczas protestu interweniowała policja, ponieważ rolnicy nie mieli pozwolenia na zorganizowanie manifestacji. Następnie przedstawiciele rolników zostali przyjęci przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha, który zapewnił, że władze zajmą się tą sprawą.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież