Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Miliony złotych i tysiące euro na ambicje władz miasta

Ocena użytkowników: / 38
SłabyŚwietny 
czwartek, 31 marca 2022 14:16

altGdański magistrat po publikacjach "Gazety Gdańskiej" ujawnił radnemu Koralewskiemu koszty udziału miasta w licznych stowarzyszeniach i fundacjach.


W wyniku naszych publikacji „Gdańskie wydatki... Tajne składki” z 6 lutego br. i „Kto za to płaci w Gdańsku - Składki i polityka?” z 3 marca br. dowiedzieliśmy się np. że na fundację Unia Metropolii Polskich, zajmującą się wadzeniem z rządem w stolicy, Gdańsk zwiększył wpłatę roczną ze 98 tys. zł do 354 tys. zł.


Skłoniło to też lidera gdańskiego Klubu radnych PiS Kazimierza Koralewskiego do złożenia stosownej interpelacji co do kwot i celowość wydatków oraz kosztów udziału Miasta Gdańska w stowarzyszeniach i fundacjach.
- Władze Miasta Gdańska w ostatnich latach bardzo rozwinęły aktywność w organizacjach regionalnych i ponadregionalnych, a wiąże się to każdorazowo z finansowaniem tych działań. Należy przeanalizować jak przekłada się ta działalność na efekty dla naszych mieszkańców, tym bardziej, iż zawiedliśmy się na idei wdrażania tzw. Roweru Metropolitalnego, która nie przyniosła do dziś korzyści – argumentował radny Koralewski.


Zainteresowanie budzi też aktywne uczestnictwo prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz w Ruchu Samorządowym - Tak dla Polski, by „walczyć” o decentralizację władzy, demokratyczną szkołę, czyste środowisko naturalne, odnowę służby zdrowia i stworzenie funduszu rozwoju Polski lokalnej. Magistrat i sama prezydent ustami swego rzecznika utrzymuje, że jest to stowarzyszenie prywatne.


- Nie ma wydatków miasta, bo ruch samorządowy to stowarzyszenie osób fizycznych, a zatem ewentualne składki płacą osobiście samorządowcy ze swoich pieniędzy - odpowiada "Gazecie Gdańskiej" Daniel Stenzel, rzecznik prasowy magistratu.


Tymczasem: "Przedstawiciele pomorskich miast i wsi powołali do życia pomorski oddział stowarzyszenia "Samorządy dla Polski", którego przewodniczącą została Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska”. To, jak można wyczytać na oficjalnej stronie urzędu, efekt manifestacji samorządowców w Warszawie. Jako wspólne cele wymienia się udział gmin w czerpaniu pożytków z nowej perspektywy unijnej, kształtowanie polityki podatkowej i klimatycznej. Z kolei za spotkanie "osób fizycznych" 15 października 2021 roku zapłacono z kasy miejskiej operatorowi stadionu w Letnicy, spółce Arena Operator 10 200 zł. Poza prezydent Dulkiewicz obowiązki w kierownictwie sprawują Marta Makuch, wiceprezydent Słupska, Marek Szczepański, starosta z Chojnic, Leszek Sarnowski, starosta ze Sztumu i Magdalena Kołodziejczyk, wójt gminy Pruszcz Gd.. Czy "osobom fizycznym" ich urzędy rozliczały delegacje?


Dwa miesiące później powołano w Poznaniu ogólnopolskie stowarzyszenie. Jego prezesem został tym razem Jacek Karnowski, osoba fizyczna przedstawiana jako prezydent Sopotu, a inna osoba fizyczna A. Dulkiewicz, podpisana jako prezydent Gdańska, występuje w radzie stowarzyszenia "osób fizycznych". W związku z tamtym wyjazdem do Poznania "osoba fizyczna" Aleksandra Dulkiewicz wydała zarządzenie nr 2014/21, w którym na czas nieobecności 15 grudnia przekazała "wszelkie czynności w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska" w ręce Danuty Janczarek, sekretarz miasta. Czy zatem 15 grudnia 2021 roku Aleksandra Dulkiewicz była w Poznaniu na urlopie jako osoba fizyczna, czy też była w delegacji jako prezydent Gdańska?


A co wynika z zestawienia krajowych i międzynarodowych składek członkowskich wypłacanych z budżetu miasta?


Najdroższa nam jest Gdańska Organizacja Turystyczna. W tym roku popłynęło lub popłynie do niej 7 396 500 zł i zaangażowanie ro rośnie. W ub.r. wydatkowało miasto 6 955 000 zł, a w 2018 r. – 6 800 000 zł. Przy tym Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna to „jedynie” 450 000 zł na rok. Sporo też gdańszczanie angażują w Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej, bo w tym roku 2 629 562 zł. To wydatek dość stabilny bo 5 lat wstecz było to 2 585 743 zł.


Do fundacji Unii Metropolii Polskich noszącej imię Pawła Adamowicza, co zobowiązuje, w 2022 r. popłynie 353 tys. zł, gdy w 2018 r., unia jeszcze nie nosząca zaszczytnego imienia zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska, była zasilana kwotą 98 tys. zł, w ub.r. było to już 354 tys. zł, a rok wcześniej 112 tys. zł.


„Pomorskie w Chinach” (tak, tak!) od 2014 do 2020 roku kosztowało gdańskich mieszczan po 45 000 zł. W tym roku jednak nie będzie Gdańska w ChRL. Czyżby z powodu polityki tow. Xi Jinpinga, przewodniczącego ChRL i generalnego sekretarza Komunistycznej Partii Chin?


Za to Pomorskie w Unii Europejskiej to rok w rok po 115 000 zł. Na stowarzyszenie Euroregion Bałtyk trafia rokrocznie po 93-94,1 tys. zł. Związek Miast i Gmin Morskich zasilamy 84 344 zł, a Związek Miast Nadwiślańskich to wydatek miejski 42 172 zł. Jesteśmy też, co oczywiste w Związku Miast Polskich za 125 692 zł rocznie. A są i składki w euro. Zagraniczne. Stowarzyszenie Ośrodków Demokracji Lokalnej ALDA za 7400 euro i np. Stowarzyszenie Miast Metropolitalnych Eurocities to już 16 300 euro.


Gdańsk to przecież ambitne, przyjazne mieszkańcom miasto europejskie. Zatem nie ma co się za kieszeń trzymać. Tym bardziej, że to kieszeń wszystkich gdańszczan.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież