Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 46:32 89:78
piątek, 12 sierpnia 2022 09:54
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 46:32 89:78
W piątek, 12 sierpnia, o godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Oliwska palmiarnia powróciła

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 29 marca 2022 15:21

Oliwska palmiarnia powróciła do żywych, po 5 latach 19 marca 2022 roku, w końcu jest, ale już bez 180-letniego daktylowca, jedynego takiego drzewa w Polsce. Chluby oliwskiej oranżerii. Tak długo przeciągano remont palmiarni, aż biedaczka na mrozie padła, próbowano ją ratować, ale w końcu podjęto decyzję o dobrowolnym skróceniu jej życia przez ścięcie.


Znalazł się jednak ktoś, kto nie dopuścił do tej niecnej decyzji. Jednak było już za późno, sama poddała się, nie wytrzymała niedogodnych warunków atmosferycznych. W grudniu 2021 roku dokonano pocięcia uschniętego drzewa. Sprawa trafiła do prokuratury. Najpierw zgłoszenia dokonał Zarząd Dzielnicy Oliwa, a później Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Zobaczymy jaki będzie efekt tego postępowania. Obawiam się, że żaden.

alt


Daktylowiec był wielką atrakcją oliwskiego parku, pozostały oczywiście przepiękne krzewy, palmy, opuncje, agawy, araukarie, rzadkie drzewa w parku, ale nowa wysokość palmiarni zwiększona do 24 metrów w tej chwili tak naprawdę nie jest już potrzebna. Może za 180 lat przyda się jak znalazł, kiedy trzy nowe, młode daktylowce dorosną. To oczywiście wielka strata dla atrakcyjności Oliwy. Pamiętajmy jednak o dobrze utrzymywanym parku z jego zadziwiającą przyrodą. Harmonia i atrakcyjność barw szczególnie wiosną i jesienią w połączeniu z zabudowaniami opactwa, przepływającym potokiem oliwskim stanowi wyjątkowe miejsce na trójmiejskiej mapie. Tu nadal można oddychać pełną piersią. Kilkusetletnie drzewa przetrwały do dzisiaj. Warto o te daglezje, tulipanowce, kasztanowce i o te nowe daktylowce po prostu dbać. Zadziwiające piękno Oliwy musi przetrwać.
S. Sey.


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież