Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Opozycja jednym głosem - edukacja to nie towar!

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
wtorek, 11 lutego 2014 15:40

altRada Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” Regionu Gdańskiego wyraża niepokój związany z działaniami prezydenta Miasta Gdańska w sprawie dzierżawy nowo budowanej szkoły przewidzianej na co najmniej 600 uczniów, podmiotowi niepublicznemu, który ma być wybrany w drodze konkursu – takie stanowisko przyjęli związkowcy z oświatowej Solidarności, zaniepokojeni, że zgodnie z zapowiedzią nauczyciele nie będą tam zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela. Związkowcy zwrócili uwagę na obejście prawa oświatowego, które zezwala na przekazanie szkoły podmiotowi niepublicznemu jedynie szkoły liczącej niej niż 70 uczniów. Może to być precedens wykorzystywany przez inne jednostki samorządu terytorialnego, prowadzący do prywatyzacji szkolnictwa.


- Odbywa się demontaż edukacji narodowej – ocenia Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” Regionu Gdańskiego, były podsekretarz stanu MEN w rządzie Jerzego Buzka.


Miasto Gdańsk, dysponując środkami publicznymi, buduje szkołę za 36 milionów złotych na ulicy Azaliowej, w dzielnicy Kokoszki. Jeszcze przed zakończeniem budowy, w oparciu o postępowanie konkursowe, zamierza przekazać nieruchomość i jej zarządzanie osobie fizycznej lub prawnej. Zdaniem związkowców Miasto Gdańsk podejmuje działania polegające na likwidacji szkół, dla których jest organem prowadzącym.
- To pierwszy taki przypadek w Polsce, by nowa szkołę przekazać prywatnemu podmiotowi – oceniają zgodnie Wojciech Książek i Bożena Brauer, przewodnicząca KM „S” Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdańsku. 


Przekazanie samorządom terytorialnym (a nie osobom fizycznym lub prawnym) przedszkoli i szkół miało na celu zapewnienie nieskrępowanego dostępu do publicznej edukacji, wpisanej w szeroki katalog praw obywateli. Z kolei samorządy muszą gwarantować pedagogom i nauczycielom wszystkie regulacje Karty Nauczyciela. 
 - Jednolite zasady wynagradzania nauczycieli szkół gminnych gwarantują odpowiedni poziom nauczania i możliwie równy dostęp do oświaty mieszkańców gminy – uzasadniał swego czasu stanowisko Trybunału Konstytucyjnego sędzia Marek Kotlinowski.

Tymczasem w poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Gdańsku odmówiła wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie powierzenia prowadzenia szkoły w Kokoszkach prywatnemu podmiotowi. Prokuratorzy nie dopatrzyli się zagrożenia dla interesu publicznego. Zawiadomienie złożyli gdańscy działacze SLD i ZNP m.in. Franciszek Potulski, były podsekretarz stanu w MEN i radna Jolanta Banach, była wiceminister gospodarki.
- W ocenie prokuratury podejmowanie działań mających na celu przekazanie w drodze konkursu do użytkowania, bez wyzbycia się własności, budowanej szkoły innemu podmiotowi, mającemu uprawnienia do prowadzenia działań oświatowych, samo w sobie nie może być uznane za szkodliwe dla interesu publicznego - oceniła prokuratura.  


Tym razem opozycja mówi jednym głosem. Radny Piotr Gierszewski (PiS), członek komisji konkursowej stawia zarzut uchybienia samej procedurze konkursowej. W rozmowie z nami stwierdził, że jeden z ubiegających się podmiotów nie przedstawił wymaganej w procedurze konkursowej pełnej dokumentacji. Radny Gierszewski nie tylko zwraca uwagę na jego zdaniem dyskwalifikujące uchybienie, ale też na wytworzoną przez to nierówność podmiotów. Radny PiS twierdzi, że oferta potencjalnego operatora - Fundacji Familijny Poznań dotycząca szkoły w Kokoszkach nie powinna być dopuszczona do drugiego etapu konkursu. Prokuratura na razie nie badała samej procedury konkursu na przekazanie publicznej placówki prywatnemu podmiotowi.


Z kolei Piotr Gierszewski przypomniał, że Familijny Poznań przed trzema laty miał problemy z wywiązaniem się ze złożonych deklaracji już po wygraniu konkursu - wycofał się z prowadzenia przedszkola modułowego przy ul. Niepołomickiej.  Pozytywne Inicjatywy zaś w ubiegłym roku wielokrotnie przekładały terminy otwarcia żłobków finansowanych z unijnej dotacji. 
- Nie zrezygnuje z wyjaśnienia, czy nie doszło do uchybień w procedurze konkursowej. To są co najmniej nieprawidłowości. Jeśli nie zostaną wyjaśnione zaalarmuję organy kontrolne, które nie powinny być w takiej sytuacji pasywne – alarmuje Gierszewski.


Na dodatek w konkursie nie wystartował żaden podmiot organizacyjnie związany z Gdańskiem. Zdaniem Piotra Gierszewskiego to porażka rządzącego miastem ekipy prezydenta Pawła Adamowicza (PO).
- Preferowany jest jeden z podmiotów i to spoza Gdańska. To porażka urzędników i władz miasta - uważa Gierszewski.


Przypomnijmy, że Fundacja Familijny Poznań oraz Zespół Szkół im. Macieja Płażyńskiego prowadzony przez Pozytywne Inicjatywy z Pucka złożyły swoje oferty na zarządzanie nową szkołą w Kokoszkach. 
- To kuriozum, że nowobudowaną ze środków publicznych nowoczesną szkołę chce się powierzyć prywatnemu podmiotowi – dodaje Wojciech Książek, przewodniczący gdańskiej oświatowej „S”.


Trybunał Konstytucyjny uznał, że zapewnienie edukacji to jedno z podstawowych zadań gmin. Jeśli prowadzą one szkoły muszą zatrudniać nauczycieli na podstawie Karty Nauczyciela. Gminy co roku otrzymują z budżetu subwencje oświatową, która jest przyznawana w przeliczeniu na liczbę uczniów. 


W puli nowej szkoły w Kokoszkach jest nie tylko gotowy „rynek usług”, obliczony na blisko 700 dzieci objętych w tym rejonie obowiązkiem szkolnym, ale też subwencja oświatowa trafiająca z budżetu państwa via samorząd do operatora. Jak wylicza Gierszewski będzie to w przypadku szkoły w Kokoszkach (wraz z udziałem miasta) około 7 mln zł rocznie, czyli przez sześć lat - 42 mln zł. I to bez konieczności wydawania pieniędzy na remonty nowego obiektu, objętego przecież gwarancją i rękojmią wykonawcy oraz bez zabiegania o uczniów, jak w przypadku innych placówek prywatnych.
- Jeśli scedujemy wszystko w ręce prywatnych operatorów, bez konsultacji z lokalnymi społecznościami i nauczycielami to zasadne staje się pytanie o armię urzędniczą, jako li tylko pośredników na rynku usług – mówi Wojciech Książek.


Przypomnijmy, że art.166 ust.1 Konstytucji RP oraz ustawa o systemie oświaty stanowi iż zakładanie i prowadzenie publicznych szkół służących zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej należy do zadań własnych samorządów terytorialnych. To odzwierciedla konstytucyjną zasadę decentralizacji kompetencji państwa, rozumianą jako urzeczywistnienie bezwarunkowego prawa wszystkich obywateli (rodziców) do współdecydowania o kluczowych sprawach ich dotyczących
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież