Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Fotografie gdańskiej historii

Ocena użytkowników: / 30
SłabyŚwietny 
wtorek, 11 lutego 2014 19:09

Rocznica obrad „Okrągłego Stołu”, stała się okazją do zaprezentowania fotoreportażu, na  który trafiłem przeglądając zbiory gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa.


Wyraźnie widać, że zdjęcia zostały zrobione przez profesjonalistę, jeszcze nie znamy autora, ale myślę, że sprawę wyjaśnię bardzo szybko. Przy tej okazji pozwolę sobie na garść osobistych wspomnień bowiem na jednym ze zdjęć zostałem uwieczniony.


alt


alt


alt


To jest jedna z tych chwil, które już zostają w pamięci na całe życie. ” Sierpień” dla mnie rozpoczął się od wysłuchania pierwszego wywiadu z Lechem Wałęsą, wywiadu który nie ujrzał światła dziennego, bowiem cenzura nie zezwoliła na jego publikację. Pracowałem wówczas w Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku. W małym studiu starego budynku, zebrało się grono pracowników, nie mających pojęcia co to za facet ten Wałęsa. Wrażenie było piorunujące, od razu wiedziałem, że sprawa jest poważna. Coś się zaczyna, coś na co już od pewnego czasu czekałem. Głos Wałęsy, jego tembr, siła, chropowatość, tak sobie wówczas wyobraziłem, brzmiał jak wokaliza bluesowego śpiewaka z południowych plantacji bawełny w Karolinie. Cała rozgłośnia była podekscytowana.


alt


alt


alt


Szybko okazało się, że stoczniowcy zadecydowali o transmisjach radiowych na żywo z sali obrad  komitetu strajkowego z komisja rządową. Transmisje na żywo były jednym z wstępnych postulatów rozpoczęcia rozmów. Chodziło o to aby mieszkańcy naszego miasta wiedzieli na bieżąco co się dzieje i żeby pozbawić stronę rządową swojej interpretacji. 


alt


alt


alt


Na jednym ze zdjęć widać dwa kierunkowe mikrofony marki „Sennheiser”. W ówczesnej radiowej pracy były szczytem marzeń każdego reportera. Pozwalały na dość wierne i jakościowo bardzo dobre zapisywanie dźwięku w tym wypadku głosu wyławianego z dalszej odległości. Ten pierwszy z prawej to mój, ten drugi, nie pamiętam do kogo należał,  ale zdjęcie pochodzi na pewno z ostatnich dni negocjacji, kiedy powoli na salę wpuszczano fotoreporterów i inne ekipy. Na początku rozmów wstęp na salę miała tylko nasza gdańska rozgłośnia. 


alt


alt


alt


Atmosferę tamtych dni wiernie w swojej książce „Mikrofonem zapisane” oddaje Jerzy Gebert, ówczesny zastępca redaktora  naczelnego Władysława Snarskiego. ...” Jest decyzja: puszczamy na antenę pierwszą, gorącą dyskusję ze strajkującymi, jeszcze nie stoczniowcami, lecz budowlanymi. Od tego dnia całe Wybrzeże z zapartym tchem słucha audycji gdańskiego radia. Szczególnie tych w ostatnich dniach sierpnia, w których w całości przekazywaliśmy przebieg rozmów komisji Jagielskiego z komitetem strajkowym. Z rozmów zakończonych wreszcie podpisaniem porozumienia przyjętym z powszechną ulgą. Wydawało się wówczas, że największe niepokoje za nami, że znaleziono właściwy modus  vivendi władzy ze społeczeństwem, że wszystko teraz będzie zmierzać do stabilizacji. Jak wiemy, stało się akurat odwrotnie…”


alt


             
Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież