Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Karol Guzikiewicz, związkowiec, sponiewierany za plakaty

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 lipca 2012 20:49

Karol Guzikiewicz, wiceszef MKZ "S" w gdańskiej stoczni, został brutalnie powalony na ziemię przez strażnika miejskiego, gdy rozklejał plakaty nawołujące do odwołania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO). Guzkiewicz w rozmowie z nami stwierdził, że od kilku dni grupka rozklejająca plakaty była obserwowana.  Do interwencji doszło przy popularnym "Zieleniaku". Magistrat broni się przed zarzutem o nadużycie siły argumentem o egzekwowaniu prawa.
 - Namierzyli nas kamerą przy "Zieleniaku". Podjechały dwa radiowozy. Strażnicy chcieli mnie wciągnąć do radiowozu. Widząc agresję oddaliłem się mówiąc, że idę do pobliskiej siedziby Zarządu gdańskiej "Solidarności". Wtedy strażnik wykręcił mi ręce i zostałem  powalony na ziemię - relacjonuje nam Guzikiewicz.


Jego zdaniem plakatowanie przebiegało zgodnie z demokratycznymi normami wyrażania opinii. Teraz jednak zwolennicy referendum zwrócą się do "zieleni miejskiej" o oficjalne wskazanie gdzie mogą wieszać plakaty. 


Po akcji strażników mediacji podjął się przewodniczący ZRG "S" Krzysztof Dośla. Guzikiewicz zaś nie zamierza zrezygnować.
- Plakaty były podpisane. Jeśli nawet jakiś został naklejony na miejscu do tego niedostosowanym to inne powinny być procedury. Powinniśmy zostać wezwani do jego usunięcia. Albo usuniemy w ciągu doby, albo obciążą nas rachunkiem za ich uprzątnięcie. Ale wola była by nas prowokacyjnie zatrzymać - twierdzi Guzikiewicz. Związkowiec nie kryje żalu, że do "obezwładnienia" doszło przy Wałach Piastowskich, w pobliżu siedziby związku.
- To oznacza że niewygodna dla władzy Solidarność jest w ich pojęciu nielegalna - mówi Guzikiewicz.


- My nie krytykujemy obecnego od lat na fotelu prezydenta Adamowicza za historię i nazwę Lenin nad bramą. My mówimy o drożyźnie, o kosztach życia w Gdańsku, o opłatach za ogrzewanie zaserwowanych przez przedsiębiorstwo, którego szefem rady nadzorczej jest tenże prezydent. My pytamy jak to on dba o interesy gdańszczan, skoro koszta życia są horrendalne. I te pytania budzą zachowania agresywne. Gdzie tu jest demokracja, gdy pytanie o zadłużenie miasta powoduje wykręcanie rąk i rzucanie o glebę - pyta Guzikiewicz.  
- Demokracja się w Polsce sypie. Gdzie są wyborcze obietnice. Premier wołał "Nie róbmy polityki - budujmy szkoły" a teraz szkoły zamyka się choćby w Gdańsku dwadzieścia kilka szkół - przypomina Guzikiewicz.   


Komitet Odwołania Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza wydrukował tysiąc plakatów i 5 tysięcy ulotek z wizerunkiem prezydenta Gdańska i Włodzimierza Iljicza "Lenina" a nad nimi hasło "Nie chcemy Iljicza i Adamowicza".
W przygotowaniu jest ustawa rozszerzająca kompetencje strażników miejskich. Nowa ustawa o policji municypalnej zakłada wyposażenie strażników miejskich w broń palną, a także przyznaje prawo do osobistej kontroli. Rozszerza też uprawnienia do stosowania przymusu bezpośredniego i inwigilacji. We wrześniu ma trafić pod obrady Sejmu. Będzie to wymagało szczególnego monitoringu ze strony organizacji zajmujących się obroną praw człowieka i swobód obywatela. Wyposaży bowiem nowa regulacja prawna kolejny organ po policji, CBŚ, ABW, żandarmerii w uprawnienia, które godzić mogą - bez dodatkowej kontroli - w te swobody.
ASG                

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież