3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Reklama
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Karol Guzikiewicz, związkowiec, sponiewierany za plakaty

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 lipca 2012 20:49

Karol Guzikiewicz, wiceszef MKZ "S" w gdańskiej stoczni, został brutalnie powalony na ziemię przez strażnika miejskiego, gdy rozklejał plakaty nawołujące do odwołania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO). Guzkiewicz w rozmowie z nami stwierdził, że od kilku dni grupka rozklejająca plakaty była obserwowana.  Do interwencji doszło przy popularnym "Zieleniaku". Magistrat broni się przed zarzutem o nadużycie siły argumentem o egzekwowaniu prawa.
 - Namierzyli nas kamerą przy "Zieleniaku". Podjechały dwa radiowozy. Strażnicy chcieli mnie wciągnąć do radiowozu. Widząc agresję oddaliłem się mówiąc, że idę do pobliskiej siedziby Zarządu gdańskiej "Solidarności". Wtedy strażnik wykręcił mi ręce i zostałem  powalony na ziemię - relacjonuje nam Guzikiewicz.


Jego zdaniem plakatowanie przebiegało zgodnie z demokratycznymi normami wyrażania opinii. Teraz jednak zwolennicy referendum zwrócą się do "zieleni miejskiej" o oficjalne wskazanie gdzie mogą wieszać plakaty. 


Po akcji strażników mediacji podjął się przewodniczący ZRG "S" Krzysztof Dośla. Guzikiewicz zaś nie zamierza zrezygnować.
- Plakaty były podpisane. Jeśli nawet jakiś został naklejony na miejscu do tego niedostosowanym to inne powinny być procedury. Powinniśmy zostać wezwani do jego usunięcia. Albo usuniemy w ciągu doby, albo obciążą nas rachunkiem za ich uprzątnięcie. Ale wola była by nas prowokacyjnie zatrzymać - twierdzi Guzikiewicz. Związkowiec nie kryje żalu, że do "obezwładnienia" doszło przy Wałach Piastowskich, w pobliżu siedziby związku.
- To oznacza że niewygodna dla władzy Solidarność jest w ich pojęciu nielegalna - mówi Guzikiewicz.


- My nie krytykujemy obecnego od lat na fotelu prezydenta Adamowicza za historię i nazwę Lenin nad bramą. My mówimy o drożyźnie, o kosztach życia w Gdańsku, o opłatach za ogrzewanie zaserwowanych przez przedsiębiorstwo, którego szefem rady nadzorczej jest tenże prezydent. My pytamy jak to on dba o interesy gdańszczan, skoro koszta życia są horrendalne. I te pytania budzą zachowania agresywne. Gdzie tu jest demokracja, gdy pytanie o zadłużenie miasta powoduje wykręcanie rąk i rzucanie o glebę - pyta Guzikiewicz.  
- Demokracja się w Polsce sypie. Gdzie są wyborcze obietnice. Premier wołał "Nie róbmy polityki - budujmy szkoły" a teraz szkoły zamyka się choćby w Gdańsku dwadzieścia kilka szkół - przypomina Guzikiewicz.   


Komitet Odwołania Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza wydrukował tysiąc plakatów i 5 tysięcy ulotek z wizerunkiem prezydenta Gdańska i Włodzimierza Iljicza "Lenina" a nad nimi hasło "Nie chcemy Iljicza i Adamowicza".
W przygotowaniu jest ustawa rozszerzająca kompetencje strażników miejskich. Nowa ustawa o policji municypalnej zakłada wyposażenie strażników miejskich w broń palną, a także przyznaje prawo do osobistej kontroli. Rozszerza też uprawnienia do stosowania przymusu bezpośredniego i inwigilacji. We wrześniu ma trafić pod obrady Sejmu. Będzie to wymagało szczególnego monitoringu ze strony organizacji zajmujących się obroną praw człowieka i swobód obywatela. Wyposaży bowiem nowa regulacja prawna kolejny organ po policji, CBŚ, ABW, żandarmerii w uprawnienia, które godzić mogą - bez dodatkowej kontroli - w te swobody.
ASG                

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież