“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Karol Guzikiewicz, związkowiec, sponiewierany za plakaty

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 lipca 2012 20:49

Karol Guzikiewicz, wiceszef MKZ "S" w gdańskiej stoczni, został brutalnie powalony na ziemię przez strażnika miejskiego, gdy rozklejał plakaty nawołujące do odwołania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO). Guzkiewicz w rozmowie z nami stwierdził, że od kilku dni grupka rozklejająca plakaty była obserwowana.  Do interwencji doszło przy popularnym "Zieleniaku". Magistrat broni się przed zarzutem o nadużycie siły argumentem o egzekwowaniu prawa.
 - Namierzyli nas kamerą przy "Zieleniaku". Podjechały dwa radiowozy. Strażnicy chcieli mnie wciągnąć do radiowozu. Widząc agresję oddaliłem się mówiąc, że idę do pobliskiej siedziby Zarządu gdańskiej "Solidarności". Wtedy strażnik wykręcił mi ręce i zostałem  powalony na ziemię - relacjonuje nam Guzikiewicz.


Jego zdaniem plakatowanie przebiegało zgodnie z demokratycznymi normami wyrażania opinii. Teraz jednak zwolennicy referendum zwrócą się do "zieleni miejskiej" o oficjalne wskazanie gdzie mogą wieszać plakaty. 


Po akcji strażników mediacji podjął się przewodniczący ZRG "S" Krzysztof Dośla. Guzikiewicz zaś nie zamierza zrezygnować.
- Plakaty były podpisane. Jeśli nawet jakiś został naklejony na miejscu do tego niedostosowanym to inne powinny być procedury. Powinniśmy zostać wezwani do jego usunięcia. Albo usuniemy w ciągu doby, albo obciążą nas rachunkiem za ich uprzątnięcie. Ale wola była by nas prowokacyjnie zatrzymać - twierdzi Guzikiewicz. Związkowiec nie kryje żalu, że do "obezwładnienia" doszło przy Wałach Piastowskich, w pobliżu siedziby związku.
- To oznacza że niewygodna dla władzy Solidarność jest w ich pojęciu nielegalna - mówi Guzikiewicz.


- My nie krytykujemy obecnego od lat na fotelu prezydenta Adamowicza za historię i nazwę Lenin nad bramą. My mówimy o drożyźnie, o kosztach życia w Gdańsku, o opłatach za ogrzewanie zaserwowanych przez przedsiębiorstwo, którego szefem rady nadzorczej jest tenże prezydent. My pytamy jak to on dba o interesy gdańszczan, skoro koszta życia są horrendalne. I te pytania budzą zachowania agresywne. Gdzie tu jest demokracja, gdy pytanie o zadłużenie miasta powoduje wykręcanie rąk i rzucanie o glebę - pyta Guzikiewicz.  
- Demokracja się w Polsce sypie. Gdzie są wyborcze obietnice. Premier wołał "Nie róbmy polityki - budujmy szkoły" a teraz szkoły zamyka się choćby w Gdańsku dwadzieścia kilka szkół - przypomina Guzikiewicz.   


Komitet Odwołania Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza wydrukował tysiąc plakatów i 5 tysięcy ulotek z wizerunkiem prezydenta Gdańska i Włodzimierza Iljicza "Lenina" a nad nimi hasło "Nie chcemy Iljicza i Adamowicza".
W przygotowaniu jest ustawa rozszerzająca kompetencje strażników miejskich. Nowa ustawa o policji municypalnej zakłada wyposażenie strażników miejskich w broń palną, a także przyznaje prawo do osobistej kontroli. Rozszerza też uprawnienia do stosowania przymusu bezpośredniego i inwigilacji. We wrześniu ma trafić pod obrady Sejmu. Będzie to wymagało szczególnego monitoringu ze strony organizacji zajmujących się obroną praw człowieka i swobód obywatela. Wyposaży bowiem nowa regulacja prawna kolejny organ po policji, CBŚ, ABW, żandarmerii w uprawnienia, które godzić mogą - bez dodatkowej kontroli - w te swobody.
ASG                

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież