3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Stój bo będę strzelał! Policja municypalna!

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
środa, 11 lipca 2012 16:22

Policji przybędzie konkurencja. Kompetencje policji państwowej powielać będą strażnicy miejscy. Tak się stanie jeśli przejdzie projekt proponowany przez Unię Metropolitalną.Zastrzeżenia zgłaszają organizacje monitorujące przestrzeganie praw człowieka i obywatela. Nabór do straży miejskiej jest mniej rygorystyczny niż do policji, ale wraz z  ustawą, strażnikom miejskim dostarczona będzie broń ostra, prawo do inwigilacji i m.in. prawo do przeprowadzania kontroli osobistych. Przeciwny takim rozwiązaniom jest szef MSW. Dał temu wyraz w przesłanym nam stanowisku.


Projekt przygotowuje dwunastu komendantów straży z największych polskich miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. Komendanci spotkali się w tej sprawie w Łodzi.


Tymczasem strażnicy już ostro ingerują nawet w życie polityczne miasta. Przykładem jest choćby ich interwencja wobec wiceprzewodniczącego stoczniowej Solidarności Karola Guzikiewicza, którego strażnik miejski przewrócił na ziemię wykręcając ręce, gdy ten rozklejał plakaty nawołujące do odwołania prezydenta Gdańska. Ostro reaguje opozycja.
- Gdyby takie wydarzenie miało miejsce na przykład w marcu 1981 roku mielibyśmy w regionie rewolucję. Służby podległe prezydentowi zareagowały w banalnej sytuacji nadzwyczaj agresywnie naruszając godność osobistą osoby mającej inne poglądy na sposób zarządzania miastem. Wobec wykroczenia porządkowego zostały zastosowane niewspółmierne środki. Czas więc by zawołać stop! Opresyjności państwa wobec obywateli i opresyjności władz samorządowych wobec mieszkańców – stwierdza Marek Formela, lider gdańskiego SLD.


Tymczasem według założeń, funkcjonariusze straży mogliby jeszcze prowadzić obserwację czy dokonywać kontroli osobistej. Proponowana ustawa dałaby też możliwość  stosowania kolejnych środków przymusu – broni palnej i gładkolufowej, siatek obezwładniających. Teraz strażnicy mogą otrzymać broń palną od organów policji na wniosek komendanta.
Oprócz tego, że według projektu - strażnicy miejscy będą wyposażeni w broń palną, dostaną też prawo prowadzenia kontroli osobistej i  będą mogli przeszukać auto.
 

Nad nową ustawa od końca 2011 r. pracuje nim dwunastu komendantów straży miejskich, m.in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Łodzi.  Zatem będziemy mieli policję municypalną.
Taki organ mógłby prowadzić obserwację i mieć bezpośredni dostęp do baz danych (np. o osobach ściganych lub CEPiK).  Na podstawie dodatkowych uprawnień strażnicy miejscy choć nie mieliby wydziałów np. kryminalnych upodobniliby się do funkcjonariuszy policji. 
Jakie jest na ten temat zdanie gdańskich włodarzy? Prezydent  Gdańska Paweł Adamowicz przebywa na urlopie. Jego rzecznik nie chciał komentować poszerzenia uprawnień miejskich strażników.


- Za wcześnie by o tym mówić. Bowiem projekt tej ustawy nie jest jeszcze gotowy. W tych dniach dopiero będzie on omawiany przez komendantów w Łodzi. i dopiero tam wypracowany projekt trafi do prezydentów miast - tłumaczy Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Miasta Gdańska
Dopiero po konsultacjach z władzami miasta i wypracowaniu wspólnego stanowisko w tej kwestii będziemy mogli też liczyć na komentarz komendanta Straży Miejskiej w Gdańsku.
- Ustawa zwiększająca kompetencje Straży Miejskiej będzie omawiana jeszcze w tym tygodniu przez komendantów straży. Na spotkaniu w Łodzi planowane jest przygotowanie projektu, który zostanie przedłożony prezydentom miast. Komendantom Straży Miejskiej zależy, aby do ustawy zwiększającej kompetencje funkcjonariuszy odnieśli się prezydenci metropolii – informuje Elżbieta Rutkowska, mł. inspektor ds. komunikacji społecznej gdańskiej straży.


Na razie MSW milczy w tej ustawowej sprawie. Czekamy na komentarz MSW. Dzisiaj  od rzeczniczki MSW Małgorzaty Woźniak otrzymaliśmy następujący komentarz przytaczający słowa ministra Jacka Cichockiego:
 - Wiele lat temu wybraliśmy już model, w którym policja odpowiada za bezpieczeństwo w tym twardym wymiarze. W razie czego posiłkuje się wsparciem (jak podczas EURO 2012) np. Żandarmerii Wojskowej. Myślę, że w tym modelu jest dobra rola do odegrania przez straż miejską, ale nie zamieniałbym jej na policję miejską.


Szef MSW skrytykował pomysł, aby straże miejskie miały szersze uprawnienia, a szczególnie zostały uzbrojone w broń palną. Jak podkreślił minister Jacek Cichocki, policja dobrze sobie radzi z bezpieczeństwem publicznym i nie ma potrzeby tworzenia policji miejskich.
 - Nie tworzyłbym dodatkowych policji miejskich, gdyż mamy dużą formację policyjną właśnie po to, by w razie konieczności mogła przesuwać swoje siły w miejsca, gdzie jest to potrzebne - powiedział Jacek Cichocki.
Nie ma na razie tez odpowiedzi na pytanie jak będą układały się relacje policji municypalnej z policją państwową i czy zostaną wprowadzone rygorystyczne metody naboru do tej formacji.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież