Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gaz łupkowy źródło niezależności czy ekologiczne zagrożenie?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 11 lipca 2012 15:10

Polska zasługuje na niezależność energetyczną i ma dużą szansę na jej uzyskanie. Ta na razie jest niemożliwa skoro 61 procent gazu ziemnego napływa do nas z kierunku wschodniego, rozwój Naftoportu w Świnoujściu blokuje rura rosyjsko-niemieckiego gazociągu północnego, a Amerykanie rakiem wycofują się z planów wydobywczych gazu łupkowego w Polsce, zadowoleni ze sprzedanych technologii, a chcąc utrzymać swoje ceny na gaz, zaś ceny – o ile wierzyć przeciekom za gaz ziemny z Rosji w umowie gazowej z Federacją Rosyjską są najwyższe w Unii Europejskiej.

 

 

Stąd ciężar prac poszukiwawczych spada na największego koncesjonariusza, czyli rodzime PGNiG. Jak storpedować nieprzychylne lobby i blokowanie prac przy poszukiwaniu gazu łupkowego, jak przekonać współobywateli o walorach tak pozyskanego niekonwencjonalnego paliwa, jak rozwiać wątpliwości, które piętrzą się na ternach, gdzie prowadzona jest eksploracja? Temu poświęcone było środowe spotkanie w jednym z gdańskich hoteli. PGNiG wystawił silną reprezentację ze stolicy, min. naukowców, którzy od dwudziestu lat zajmują się np. techniką szczelinowania. Po drugie stronie stanęli dziennikarze lokalnej prasy i niezależni obserwatorzy. Zabrakło lobby ekologicznego – nie skorzystali z zaproszenia. 


Na razie trwają penetracje i odwierty poszukiwacze. Kiedy zostanie wydana pierwsza koncesja na wydobycie tego na razie nie wiadomo. Jak mówi nam Przemysław Krogulec, kierujący odcinkiem poszukiwawczym Wejherowo najpewniej wydobycie przemysłowe ze złoża w woj. pomorskim nastąpi w 2015 r. Jedno jest pewne. Program eksploatacji gazu łupkowego w Polsce rusza. Wstępne odwierty na Lubelszczyźnie i na Pomorzu potwierdzają opłacalność wydobycia, ale konieczne jest przeprowadzenie dalszych prac poszukiwawczych. Wydobycie na skalę przemysłową może rozpocząć się za kilka lat. Jak się dowiadujemy zaangażowane w projekt koncerny PGE, KGHM i PGNiG - podpisały umowę, w ramach której przewiduje się eksploatację trzech złóż zlokalizowanych w Częstkowie, Tępczu oraz w Kochanowie w obszarze tzw. koncesji Wejherowo.


Czy jednak geofony i wielkie pojazdy „wibratory” podążające przez pola nie budzą obaw. Pewnie tak, skoro w planach są kolejne spotkania z mieszkańcami. Sejsmografu odnotowują jednak tylko znikome wstrząsy, dalekie od zauważalnych na Pomorzu np. przy trzęsieniach ziemi w odległej Japonii.


- To co odnotowuje sejsmograf to mikroślady, ale bez nich nie usłyszymy co ziemia chce na powiedzieć – mówi dr inż. Piotr Kasza z PGNiG, kierownik laboratoriów.
Jeszcze jeden temat pozostaje otwarty. Ile jest tego gazy w Polsce. Szacunki o jego zasobach są różne od 1,9 bln m sześc. do 5,4 bln m sześc. Jeśli nawet przyjąć ten dolny pułap przy obecnym zużyciu gazu wystarczy to nam na 131 lat.


Mityczne szczelinowanie nie jest zaś czymś nowym - to metoda stosowana od 1947 r. w USA a w Polsce – już w połowie lat 50.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Agencja Rozwoju Przemysłu podpisały w środę umowę w sprawie finansowania prac badawczych w polskich przedsiębiorstwach, które będą rozwijały oryginalne technologie eksploatacji gazu łupkowego - poinformowało biuro prasowe ARP.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież