Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gaz łupkowy źródło niezależności czy ekologiczne zagrożenie?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 11 lipca 2012 15:10

Polska zasługuje na niezależność energetyczną i ma dużą szansę na jej uzyskanie. Ta na razie jest niemożliwa skoro 61 procent gazu ziemnego napływa do nas z kierunku wschodniego, rozwój Naftoportu w Świnoujściu blokuje rura rosyjsko-niemieckiego gazociągu północnego, a Amerykanie rakiem wycofują się z planów wydobywczych gazu łupkowego w Polsce, zadowoleni ze sprzedanych technologii, a chcąc utrzymać swoje ceny na gaz, zaś ceny – o ile wierzyć przeciekom za gaz ziemny z Rosji w umowie gazowej z Federacją Rosyjską są najwyższe w Unii Europejskiej.

 

 

Stąd ciężar prac poszukiwawczych spada na największego koncesjonariusza, czyli rodzime PGNiG. Jak storpedować nieprzychylne lobby i blokowanie prac przy poszukiwaniu gazu łupkowego, jak przekonać współobywateli o walorach tak pozyskanego niekonwencjonalnego paliwa, jak rozwiać wątpliwości, które piętrzą się na ternach, gdzie prowadzona jest eksploracja? Temu poświęcone było środowe spotkanie w jednym z gdańskich hoteli. PGNiG wystawił silną reprezentację ze stolicy, min. naukowców, którzy od dwudziestu lat zajmują się np. techniką szczelinowania. Po drugie stronie stanęli dziennikarze lokalnej prasy i niezależni obserwatorzy. Zabrakło lobby ekologicznego – nie skorzystali z zaproszenia. 


Na razie trwają penetracje i odwierty poszukiwacze. Kiedy zostanie wydana pierwsza koncesja na wydobycie tego na razie nie wiadomo. Jak mówi nam Przemysław Krogulec, kierujący odcinkiem poszukiwawczym Wejherowo najpewniej wydobycie przemysłowe ze złoża w woj. pomorskim nastąpi w 2015 r. Jedno jest pewne. Program eksploatacji gazu łupkowego w Polsce rusza. Wstępne odwierty na Lubelszczyźnie i na Pomorzu potwierdzają opłacalność wydobycia, ale konieczne jest przeprowadzenie dalszych prac poszukiwawczych. Wydobycie na skalę przemysłową może rozpocząć się za kilka lat. Jak się dowiadujemy zaangażowane w projekt koncerny PGE, KGHM i PGNiG - podpisały umowę, w ramach której przewiduje się eksploatację trzech złóż zlokalizowanych w Częstkowie, Tępczu oraz w Kochanowie w obszarze tzw. koncesji Wejherowo.


Czy jednak geofony i wielkie pojazdy „wibratory” podążające przez pola nie budzą obaw. Pewnie tak, skoro w planach są kolejne spotkania z mieszkańcami. Sejsmografu odnotowują jednak tylko znikome wstrząsy, dalekie od zauważalnych na Pomorzu np. przy trzęsieniach ziemi w odległej Japonii.


- To co odnotowuje sejsmograf to mikroślady, ale bez nich nie usłyszymy co ziemia chce na powiedzieć – mówi dr inż. Piotr Kasza z PGNiG, kierownik laboratoriów.
Jeszcze jeden temat pozostaje otwarty. Ile jest tego gazy w Polsce. Szacunki o jego zasobach są różne od 1,9 bln m sześc. do 5,4 bln m sześc. Jeśli nawet przyjąć ten dolny pułap przy obecnym zużyciu gazu wystarczy to nam na 131 lat.


Mityczne szczelinowanie nie jest zaś czymś nowym - to metoda stosowana od 1947 r. w USA a w Polsce – już w połowie lat 50.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Agencja Rozwoju Przemysłu podpisały w środę umowę w sprawie finansowania prac badawczych w polskich przedsiębiorstwach, które będą rozwijały oryginalne technologie eksploatacji gazu łupkowego - poinformowało biuro prasowe ARP.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież