Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
Reklama
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gaz łupkowy źródło niezależności czy ekologiczne zagrożenie?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 11 lipca 2012 15:10

Polska zasługuje na niezależność energetyczną i ma dużą szansę na jej uzyskanie. Ta na razie jest niemożliwa skoro 61 procent gazu ziemnego napływa do nas z kierunku wschodniego, rozwój Naftoportu w Świnoujściu blokuje rura rosyjsko-niemieckiego gazociągu północnego, a Amerykanie rakiem wycofują się z planów wydobywczych gazu łupkowego w Polsce, zadowoleni ze sprzedanych technologii, a chcąc utrzymać swoje ceny na gaz, zaś ceny – o ile wierzyć przeciekom za gaz ziemny z Rosji w umowie gazowej z Federacją Rosyjską są najwyższe w Unii Europejskiej.

 

 

Stąd ciężar prac poszukiwawczych spada na największego koncesjonariusza, czyli rodzime PGNiG. Jak storpedować nieprzychylne lobby i blokowanie prac przy poszukiwaniu gazu łupkowego, jak przekonać współobywateli o walorach tak pozyskanego niekonwencjonalnego paliwa, jak rozwiać wątpliwości, które piętrzą się na ternach, gdzie prowadzona jest eksploracja? Temu poświęcone było środowe spotkanie w jednym z gdańskich hoteli. PGNiG wystawił silną reprezentację ze stolicy, min. naukowców, którzy od dwudziestu lat zajmują się np. techniką szczelinowania. Po drugie stronie stanęli dziennikarze lokalnej prasy i niezależni obserwatorzy. Zabrakło lobby ekologicznego – nie skorzystali z zaproszenia. 


Na razie trwają penetracje i odwierty poszukiwacze. Kiedy zostanie wydana pierwsza koncesja na wydobycie tego na razie nie wiadomo. Jak mówi nam Przemysław Krogulec, kierujący odcinkiem poszukiwawczym Wejherowo najpewniej wydobycie przemysłowe ze złoża w woj. pomorskim nastąpi w 2015 r. Jedno jest pewne. Program eksploatacji gazu łupkowego w Polsce rusza. Wstępne odwierty na Lubelszczyźnie i na Pomorzu potwierdzają opłacalność wydobycia, ale konieczne jest przeprowadzenie dalszych prac poszukiwawczych. Wydobycie na skalę przemysłową może rozpocząć się za kilka lat. Jak się dowiadujemy zaangażowane w projekt koncerny PGE, KGHM i PGNiG - podpisały umowę, w ramach której przewiduje się eksploatację trzech złóż zlokalizowanych w Częstkowie, Tępczu oraz w Kochanowie w obszarze tzw. koncesji Wejherowo.


Czy jednak geofony i wielkie pojazdy „wibratory” podążające przez pola nie budzą obaw. Pewnie tak, skoro w planach są kolejne spotkania z mieszkańcami. Sejsmografu odnotowują jednak tylko znikome wstrząsy, dalekie od zauważalnych na Pomorzu np. przy trzęsieniach ziemi w odległej Japonii.


- To co odnotowuje sejsmograf to mikroślady, ale bez nich nie usłyszymy co ziemia chce na powiedzieć – mówi dr inż. Piotr Kasza z PGNiG, kierownik laboratoriów.
Jeszcze jeden temat pozostaje otwarty. Ile jest tego gazy w Polsce. Szacunki o jego zasobach są różne od 1,9 bln m sześc. do 5,4 bln m sześc. Jeśli nawet przyjąć ten dolny pułap przy obecnym zużyciu gazu wystarczy to nam na 131 lat.


Mityczne szczelinowanie nie jest zaś czymś nowym - to metoda stosowana od 1947 r. w USA a w Polsce – już w połowie lat 50.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Agencja Rozwoju Przemysłu podpisały w środę umowę w sprawie finansowania prac badawczych w polskich przedsiębiorstwach, które będą rozwijały oryginalne technologie eksploatacji gazu łupkowego - poinformowało biuro prasowe ARP.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież