Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gaz łupkowy źródło niezależności czy ekologiczne zagrożenie?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 11 lipca 2012 15:10

Polska zasługuje na niezależność energetyczną i ma dużą szansę na jej uzyskanie. Ta na razie jest niemożliwa skoro 61 procent gazu ziemnego napływa do nas z kierunku wschodniego, rozwój Naftoportu w Świnoujściu blokuje rura rosyjsko-niemieckiego gazociągu północnego, a Amerykanie rakiem wycofują się z planów wydobywczych gazu łupkowego w Polsce, zadowoleni ze sprzedanych technologii, a chcąc utrzymać swoje ceny na gaz, zaś ceny – o ile wierzyć przeciekom za gaz ziemny z Rosji w umowie gazowej z Federacją Rosyjską są najwyższe w Unii Europejskiej.

 

 

Stąd ciężar prac poszukiwawczych spada na największego koncesjonariusza, czyli rodzime PGNiG. Jak storpedować nieprzychylne lobby i blokowanie prac przy poszukiwaniu gazu łupkowego, jak przekonać współobywateli o walorach tak pozyskanego niekonwencjonalnego paliwa, jak rozwiać wątpliwości, które piętrzą się na ternach, gdzie prowadzona jest eksploracja? Temu poświęcone było środowe spotkanie w jednym z gdańskich hoteli. PGNiG wystawił silną reprezentację ze stolicy, min. naukowców, którzy od dwudziestu lat zajmują się np. techniką szczelinowania. Po drugie stronie stanęli dziennikarze lokalnej prasy i niezależni obserwatorzy. Zabrakło lobby ekologicznego – nie skorzystali z zaproszenia. 


Na razie trwają penetracje i odwierty poszukiwacze. Kiedy zostanie wydana pierwsza koncesja na wydobycie tego na razie nie wiadomo. Jak mówi nam Przemysław Krogulec, kierujący odcinkiem poszukiwawczym Wejherowo najpewniej wydobycie przemysłowe ze złoża w woj. pomorskim nastąpi w 2015 r. Jedno jest pewne. Program eksploatacji gazu łupkowego w Polsce rusza. Wstępne odwierty na Lubelszczyźnie i na Pomorzu potwierdzają opłacalność wydobycia, ale konieczne jest przeprowadzenie dalszych prac poszukiwawczych. Wydobycie na skalę przemysłową może rozpocząć się za kilka lat. Jak się dowiadujemy zaangażowane w projekt koncerny PGE, KGHM i PGNiG - podpisały umowę, w ramach której przewiduje się eksploatację trzech złóż zlokalizowanych w Częstkowie, Tępczu oraz w Kochanowie w obszarze tzw. koncesji Wejherowo.


Czy jednak geofony i wielkie pojazdy „wibratory” podążające przez pola nie budzą obaw. Pewnie tak, skoro w planach są kolejne spotkania z mieszkańcami. Sejsmografu odnotowują jednak tylko znikome wstrząsy, dalekie od zauważalnych na Pomorzu np. przy trzęsieniach ziemi w odległej Japonii.


- To co odnotowuje sejsmograf to mikroślady, ale bez nich nie usłyszymy co ziemia chce na powiedzieć – mówi dr inż. Piotr Kasza z PGNiG, kierownik laboratoriów.
Jeszcze jeden temat pozostaje otwarty. Ile jest tego gazy w Polsce. Szacunki o jego zasobach są różne od 1,9 bln m sześc. do 5,4 bln m sześc. Jeśli nawet przyjąć ten dolny pułap przy obecnym zużyciu gazu wystarczy to nam na 131 lat.


Mityczne szczelinowanie nie jest zaś czymś nowym - to metoda stosowana od 1947 r. w USA a w Polsce – już w połowie lat 50.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Agencja Rozwoju Przemysłu podpisały w środę umowę w sprawie finansowania prac badawczych w polskich przedsiębiorstwach, które będą rozwijały oryginalne technologie eksploatacji gazu łupkowego - poinformowało biuro prasowe ARP.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież