Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone... Genowefa Grabowska: Jaka suwerenność? » Kto wygrał w samorządach, dlaczego relokacja migrantów niczego nie rozwiąże, jakie CV powinien mieć ...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Noc Muzeów „W Zaułku”
niedziela, 29 sierpnia 2021 15:51
Noc Muzeów „W Zaułku”
Gdańska galeria sztuki „W Zaułku” na Noc Muzeów w sobotę,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

XIV Zjazd Kaszubów - GALERIA

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 08 lipca 2012 15:23

Kaszubskie święto ogarnęło niemal cały Sopot. W sobotę 7 lipca charakterystyczny dla Kaszubów żółty kolor koszulek, flag i apaszek, pojawiał się w różnych miejscach miasta.


GALERIAPrzedsięwzięcie to zgromadziło tysiące osób i było szczególną okazją do promocji kaszubszczyzny, podtrzymywania tradycji regionu oraz integracji Kaszubów. Nieprzypadkowo też w setną rocznicę powstania Towarzystwa Młodokaszubów na gospodarza imprezy wybrany został Sopot.

To miejsce już wtedy przyciągało wybitnych przedstawicieli kaszubskiej inteligencji związanej z rozwijającym się wówczas ruchem kaszubsko-pomorskim. Tutaj też Aleksander Majkowski założył Muzeum Kaszubsko-Pomorskie.


alt


Na Placu Przyjaciół Sopotu Kaszubi zostali powitani przez Prezydenta Jacka Karnowskiego oraz Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasza Grzędzickiego.


Jak co roku organizatorzy Zjazdu przygotowali mnóstwo atrakcji. Na dwóch scenach zlokalizowanych w centrum miasta odbywały się koncerty kaszubskich muzyków. W muszli koncertowej na Placu Zdrojowym zaprezentowały się m.in. Chór Strzelenka z Tuchomia, Kapela Bas z Sierakowic, Kaszubsko-Kociewska Orkiestra Dęta Torpeda, zespoły Stolem z Chwaszczyna, Nadolanie, Levino z Lęborka i Kaszebe-Disco "Bliza".


altPlac u nasady mola  zamienił się w Jarmark Kaszubski, a swoje wyroby prezentowali lokalni twórcy, artyści i rzemieślnicy. Mieli w czym wybierać liczni turyści i chętnie kupowali oryginalne wyroby wykonywane w większości ręcznie. Największym powodzeniem cieszyły się drewniane ozdoby działkowe i kapelusze wiklinowe.


alt


Zaraz u wejścia na jarmark, przy narożnym stoisku stanowiącym Sklep Kolonialny, gromadziło się wiele osób robiących sobie pamiątkowe zdjęcia wraz z Wojciechem Cejrowskim. Popularny poprzez telewizyjne programy Kaszuba sprzedawał swoje książki w cenie po 50 zł sztuka. Wspólne pozowane zdjęcia pozwalał sobie zrobić pod warunkiem, co zresztą wyraźnie pisemnie zaznaczał, że zostanie za niego wieczorem odmówiona chociaż jedna zdrowaśka Ojcze Nasz...


altW sopockim Grodzisku odbyła się Biesiada Kaszubska, gdzie miejsce znalazł każdy zmęczony, głodny i spragniony zjazdowicz.


alt


Za wcześniej otrzymany talon, po odstaniu w bardzo długiej kolejce, bo zjechało do Sopot z Kaszub kilkanaście tysięcy osób, dostawało się kiełbaskę z grilla oraz bułkę. Napoje trzeba było kupić już za swoje.


Jak co roku rozegrany został też turniej "Baśki". Po zaciętej rywalizacji poznaliśmy kaszubskiego mistrza gry w „Baśkę”. Tegoroczna rozgrywka trwała ponad dwie godziny.  Z 148 zawodników biorących udział w turnieju nagrodzonych zastało pięciu najlepszych. Są nimi:
1. Jan Formela, Kmita, Lębork, 241 pkt.
2. Kazimierz Kreft, Kaszuby Sopot, 229 pkt.
3. Gerard Rothenow, Emeryci Mrzezino, 206 pkt.
4. Zenon Zaremba, Kuzynostwo Borcz, 173 pkt.
5. Jerzy Urich, Tomado Lębork, 154 pkt.

Najlepszą zawodniczką została Hanna Wróbel z drużyny Jedynka Kościerzyna, zdobywając 73 punkty. Drużynowo najwyżej uplasowali się gracze Kmity Lębork z 342 punktami. Drugie miejsce zajęli Emeryci Brzezino (321 pkt.), trzecie drużyna Kaszuby Sopot (290 pkt.)


alt


Tego dnia obowiązywały promocyjne bilety wstępu do najbardziej atrakcyjnych miejsc w Sopocie, w tym do Państwowej Galerii Sztuki na Placu Zdrojowy i na molo. Był też wstęp wolny do Muzeum Sopotu.


Wielu Kaszubów tradycyjnie dotarło na Zjazd specjalnym pociągiem – Transcassubią, przyjeżdżając z Borów Tucholskich, Zaborów i Szwajcarii Kaszubskiej. Mieszkańcy Nordy, czyli Półwyspu Helskiego, do Sopotu przypłynęli łodziami. Wieczorny powrót został zakłócony burzą z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi.


alt


Patronat honorowy nad XIV Zjazdem Kaszubów objęli Dowódca Marynarki Wojennej RP admirał Floty Tomasz Mathea oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. 
Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież