Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

XIV Zjazd Kaszubów - GALERIA

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 08 lipca 2012 15:23

Kaszubskie święto ogarnęło niemal cały Sopot. W sobotę 7 lipca charakterystyczny dla Kaszubów żółty kolor koszulek, flag i apaszek, pojawiał się w różnych miejscach miasta.


GALERIAPrzedsięwzięcie to zgromadziło tysiące osób i było szczególną okazją do promocji kaszubszczyzny, podtrzymywania tradycji regionu oraz integracji Kaszubów. Nieprzypadkowo też w setną rocznicę powstania Towarzystwa Młodokaszubów na gospodarza imprezy wybrany został Sopot.

To miejsce już wtedy przyciągało wybitnych przedstawicieli kaszubskiej inteligencji związanej z rozwijającym się wówczas ruchem kaszubsko-pomorskim. Tutaj też Aleksander Majkowski założył Muzeum Kaszubsko-Pomorskie.


alt


Na Placu Przyjaciół Sopotu Kaszubi zostali powitani przez Prezydenta Jacka Karnowskiego oraz Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasza Grzędzickiego.


Jak co roku organizatorzy Zjazdu przygotowali mnóstwo atrakcji. Na dwóch scenach zlokalizowanych w centrum miasta odbywały się koncerty kaszubskich muzyków. W muszli koncertowej na Placu Zdrojowym zaprezentowały się m.in. Chór Strzelenka z Tuchomia, Kapela Bas z Sierakowic, Kaszubsko-Kociewska Orkiestra Dęta Torpeda, zespoły Stolem z Chwaszczyna, Nadolanie, Levino z Lęborka i Kaszebe-Disco "Bliza".


altPlac u nasady mola  zamienił się w Jarmark Kaszubski, a swoje wyroby prezentowali lokalni twórcy, artyści i rzemieślnicy. Mieli w czym wybierać liczni turyści i chętnie kupowali oryginalne wyroby wykonywane w większości ręcznie. Największym powodzeniem cieszyły się drewniane ozdoby działkowe i kapelusze wiklinowe.


alt


Zaraz u wejścia na jarmark, przy narożnym stoisku stanowiącym Sklep Kolonialny, gromadziło się wiele osób robiących sobie pamiątkowe zdjęcia wraz z Wojciechem Cejrowskim. Popularny poprzez telewizyjne programy Kaszuba sprzedawał swoje książki w cenie po 50 zł sztuka. Wspólne pozowane zdjęcia pozwalał sobie zrobić pod warunkiem, co zresztą wyraźnie pisemnie zaznaczał, że zostanie za niego wieczorem odmówiona chociaż jedna zdrowaśka Ojcze Nasz...


altW sopockim Grodzisku odbyła się Biesiada Kaszubska, gdzie miejsce znalazł każdy zmęczony, głodny i spragniony zjazdowicz.


alt


Za wcześniej otrzymany talon, po odstaniu w bardzo długiej kolejce, bo zjechało do Sopot z Kaszub kilkanaście tysięcy osób, dostawało się kiełbaskę z grilla oraz bułkę. Napoje trzeba było kupić już za swoje.


Jak co roku rozegrany został też turniej "Baśki". Po zaciętej rywalizacji poznaliśmy kaszubskiego mistrza gry w „Baśkę”. Tegoroczna rozgrywka trwała ponad dwie godziny.  Z 148 zawodników biorących udział w turnieju nagrodzonych zastało pięciu najlepszych. Są nimi:
1. Jan Formela, Kmita, Lębork, 241 pkt.
2. Kazimierz Kreft, Kaszuby Sopot, 229 pkt.
3. Gerard Rothenow, Emeryci Mrzezino, 206 pkt.
4. Zenon Zaremba, Kuzynostwo Borcz, 173 pkt.
5. Jerzy Urich, Tomado Lębork, 154 pkt.

Najlepszą zawodniczką została Hanna Wróbel z drużyny Jedynka Kościerzyna, zdobywając 73 punkty. Drużynowo najwyżej uplasowali się gracze Kmity Lębork z 342 punktami. Drugie miejsce zajęli Emeryci Brzezino (321 pkt.), trzecie drużyna Kaszuby Sopot (290 pkt.)


alt


Tego dnia obowiązywały promocyjne bilety wstępu do najbardziej atrakcyjnych miejsc w Sopocie, w tym do Państwowej Galerii Sztuki na Placu Zdrojowy i na molo. Był też wstęp wolny do Muzeum Sopotu.


Wielu Kaszubów tradycyjnie dotarło na Zjazd specjalnym pociągiem – Transcassubią, przyjeżdżając z Borów Tucholskich, Zaborów i Szwajcarii Kaszubskiej. Mieszkańcy Nordy, czyli Półwyspu Helskiego, do Sopotu przypłynęli łodziami. Wieczorny powrót został zakłócony burzą z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi.


alt


Patronat honorowy nad XIV Zjazdem Kaszubów objęli Dowódca Marynarki Wojennej RP admirał Floty Tomasz Mathea oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. 
Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież