Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

XIV Zjazd Kaszubów - GALERIA

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 08 lipca 2012 15:23

Kaszubskie święto ogarnęło niemal cały Sopot. W sobotę 7 lipca charakterystyczny dla Kaszubów żółty kolor koszulek, flag i apaszek, pojawiał się w różnych miejscach miasta.


GALERIAPrzedsięwzięcie to zgromadziło tysiące osób i było szczególną okazją do promocji kaszubszczyzny, podtrzymywania tradycji regionu oraz integracji Kaszubów. Nieprzypadkowo też w setną rocznicę powstania Towarzystwa Młodokaszubów na gospodarza imprezy wybrany został Sopot.

To miejsce już wtedy przyciągało wybitnych przedstawicieli kaszubskiej inteligencji związanej z rozwijającym się wówczas ruchem kaszubsko-pomorskim. Tutaj też Aleksander Majkowski założył Muzeum Kaszubsko-Pomorskie.


alt


Na Placu Przyjaciół Sopotu Kaszubi zostali powitani przez Prezydenta Jacka Karnowskiego oraz Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasza Grzędzickiego.


Jak co roku organizatorzy Zjazdu przygotowali mnóstwo atrakcji. Na dwóch scenach zlokalizowanych w centrum miasta odbywały się koncerty kaszubskich muzyków. W muszli koncertowej na Placu Zdrojowym zaprezentowały się m.in. Chór Strzelenka z Tuchomia, Kapela Bas z Sierakowic, Kaszubsko-Kociewska Orkiestra Dęta Torpeda, zespoły Stolem z Chwaszczyna, Nadolanie, Levino z Lęborka i Kaszebe-Disco "Bliza".


altPlac u nasady mola  zamienił się w Jarmark Kaszubski, a swoje wyroby prezentowali lokalni twórcy, artyści i rzemieślnicy. Mieli w czym wybierać liczni turyści i chętnie kupowali oryginalne wyroby wykonywane w większości ręcznie. Największym powodzeniem cieszyły się drewniane ozdoby działkowe i kapelusze wiklinowe.


alt


Zaraz u wejścia na jarmark, przy narożnym stoisku stanowiącym Sklep Kolonialny, gromadziło się wiele osób robiących sobie pamiątkowe zdjęcia wraz z Wojciechem Cejrowskim. Popularny poprzez telewizyjne programy Kaszuba sprzedawał swoje książki w cenie po 50 zł sztuka. Wspólne pozowane zdjęcia pozwalał sobie zrobić pod warunkiem, co zresztą wyraźnie pisemnie zaznaczał, że zostanie za niego wieczorem odmówiona chociaż jedna zdrowaśka Ojcze Nasz...


altW sopockim Grodzisku odbyła się Biesiada Kaszubska, gdzie miejsce znalazł każdy zmęczony, głodny i spragniony zjazdowicz.


alt


Za wcześniej otrzymany talon, po odstaniu w bardzo długiej kolejce, bo zjechało do Sopot z Kaszub kilkanaście tysięcy osób, dostawało się kiełbaskę z grilla oraz bułkę. Napoje trzeba było kupić już za swoje.


Jak co roku rozegrany został też turniej "Baśki". Po zaciętej rywalizacji poznaliśmy kaszubskiego mistrza gry w „Baśkę”. Tegoroczna rozgrywka trwała ponad dwie godziny.  Z 148 zawodników biorących udział w turnieju nagrodzonych zastało pięciu najlepszych. Są nimi:
1. Jan Formela, Kmita, Lębork, 241 pkt.
2. Kazimierz Kreft, Kaszuby Sopot, 229 pkt.
3. Gerard Rothenow, Emeryci Mrzezino, 206 pkt.
4. Zenon Zaremba, Kuzynostwo Borcz, 173 pkt.
5. Jerzy Urich, Tomado Lębork, 154 pkt.

Najlepszą zawodniczką została Hanna Wróbel z drużyny Jedynka Kościerzyna, zdobywając 73 punkty. Drużynowo najwyżej uplasowali się gracze Kmity Lębork z 342 punktami. Drugie miejsce zajęli Emeryci Brzezino (321 pkt.), trzecie drużyna Kaszuby Sopot (290 pkt.)


alt


Tego dnia obowiązywały promocyjne bilety wstępu do najbardziej atrakcyjnych miejsc w Sopocie, w tym do Państwowej Galerii Sztuki na Placu Zdrojowy i na molo. Był też wstęp wolny do Muzeum Sopotu.


Wielu Kaszubów tradycyjnie dotarło na Zjazd specjalnym pociągiem – Transcassubią, przyjeżdżając z Borów Tucholskich, Zaborów i Szwajcarii Kaszubskiej. Mieszkańcy Nordy, czyli Półwyspu Helskiego, do Sopotu przypłynęli łodziami. Wieczorny powrót został zakłócony burzą z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi.


alt


Patronat honorowy nad XIV Zjazdem Kaszubów objęli Dowódca Marynarki Wojennej RP admirał Floty Tomasz Mathea oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. 
Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież