Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ponad 2 mln dla zarządu SAUR Neptun

Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 lipca 2012 13:03

altWystarczy kwerenda najświeższego sprawozdania finansowego za 2011 rok, by się przekonać, że to był kolejny dobry rok dla Saur Neptun. W 2011 roku odnotował zysk netto w kwocie 10,8 mln zł. Członkowie zarządu pobrali 2 158 016 zł z tytułu wynagrodzeń i wypłat nagród z zysku.


Dostarczanie wody to dobry sposób na biznes. Szczególnie gdy jest się monopolistą w dostarczaniu tego niezbędnego do życia związku chemicznego.


Saur Neptun Gdańsk może pochwalić się niezłymi wynikami finansowymi za dostarczanie wody i odprowadzenie ścieków - odnotował w 2011 roku zysk netto w kwocie 10,8 mln zł. Czy dobry dla gdańszczan? Podwyżki cen wody w 2012 r. też były. Nieco mniejsze niż w poprzednich latach, ale były. Cena łączna netto za wodę i ścieki wynosi 9,56 zł za m³ (do tego 8 proc. VAT). Podwyżka taryfy w stosunku do 2011 roku wyniosła 6,82 %.


Sprawa cen wody dotyczy pół miliona odbiorców wody z Gdańska, ale także Sopotu i Kolbudy, które obsługuje SNG. Taryfy obowiązują przez rok.
Dostarczająca tlenek wodoru spółka, kierowana od września ub. r. przez prezesa zarządu Serge Bosca’ę z tytułu dywidendy zasiliła miejską kasę ponad 5 milionami złotych.


Zarząd więc otrzymał nagrodę, która dla władz spółki wyniosła 364 804 zł brutto. Za 2010 nagrody wyniosły 305 tys. zł.  Członkowie zarządu pobrali w sumie 2 158 016 zł z tytułu wynagrodzeń i wypłat nagród z zysku. Wypada więc średnio po 720 tys. zł na członka zarządu, czyli 60 tys. zł miesięcznie. W 2010 r. prezes Saur Neptun Gdańsk Zbigniew Maksymiuk, wiceprezes SNG Jacek Kieloch oraz członek zarządu Cyrille Teyssonnieres mogli zamknąć cały rok na plus w swoich kieszeniach na łączną kwotę 1 mln 648 tys 165 złotych.


9 września ub.r. ze stanowiska prezesa zrezygnował Zbigniew Maksymiuk. Do 31 października był jeszcze dyrektorem generalnym spółki nim i na tym stanowisku zastąpił go Serge Bosca. W zarządzie zasiada też Jacek Kieloch i Cyrille Teyssonieres. Jako, że większościowy pakiet akcji (51 procent) ma francuski międzynarodowego koncernu Saur International, a Miasto Gdańsk – ma  pozostałe 49 proc. udziałów – przedsiębiorstwa z mniejszościowym pakietem akcji po stronie gminy nie obejmuje „ustawa kominowa”.


Siedmioosobowa Rada Nadzorcza zaś zainkasowała 491 452 zł. Wypada więc na rok po 70 tys. zł na każdego z jej członków. W radzie zasiada czterech Francuzów i trójka reprezentantów Gdańska. Pracami rady kieruje Anna Machnikowska, a  jej zastępcą jest od marca 2011 r.  Jean Philippe Sebe, poprzednio szef rady.


Przeciętne zatrudnienie w SAUR to 556 osób, w tym 289 - to robotnicy,
Spółka - monopolista na rynku dostaw wody i odbioru ścieków w Gdańsku i Sopocie odnotowuje od lat wzrost zysków. W 2009 r. zysk netto sięgnął 6,3 mln zł, w 2010 - 9,5 mln zł., a w 2011 - 10,8 mln zł. 


Nic dziwnego – rosną też systematycznie ceny wody. Przychody ze sprzedaży usług dostawy wody oraz odprowadzenia ścieków wyniosły w 2011 r. 228,6 mln zł, czyli wzrosły o 23 mln zł  w porównaniu z 2010 r. Na koszty działalności operacyjnej firmy składa się głównie koszt czynszu dzierżawnego za wynajem infrastruktury do przesyłu wody i ścieków od miejskiej spółki GIWK - to 107,4 mln zł w 2011 r. Właścicielem infrastruktury wodociągowo– kanalizacyjnej jest bowiem spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, powołana w grudniu 2004 roku. W ubiegłym roku czynsz był o 17 mln zł wyższy niż w 2010 (90,2 mln do 107,3 mln zł). Zarówno Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna, jak i Aqua Sopot podniosły swoje stawki czynszowe. Miasto Gdańsk posiada 100 procent udziałów w GIWK, która co miesiąc wystawia faktury SAUR za dzierżawienie infrastruktury.


Na plus zapisać można, iż woda w Gdańsku jest bardzo dobrej jakości.


Saur Neptun Gdańsk wchodzi w skład francuskiej Grupy SAUR. W 1992 r. spółka była pierwszym partnerstwem publiczno-prywatnym, zawartym pomiędzy miastem a prywatnym operatorem w kraju Europy Środkowej dla usług wodociągowych. Umowa ma już dwadzieścia lat i była podpisywana w odmiennych warunkach gospodarczych.  SNG odpowiada za kompleksową eksploatację systemu wodociągowo–kanalizacyjnego oraz za ciągłość i jakość usług, w tym dostawy wody zgodne z obowiązującymi normami.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież