Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Lewica przygotowuje samorządową alternatywę dla dominacji PO w Trójmieście

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 11 lipca 2012 18:13

Trójmiejska Szkoła Liderów Samorządowych SLD, ograniczenie liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz Interpelacja w sprawie podatku katastralnego to uchwały trójmiejskich zarządów SLD.Trójmiejska Szkoła Liderów Samorządowych SLD to wspólna inicjatywa członków SLD z Gdańska, Sopotu i Gdyni. O jej powołaniu zdecydowały struktury Sojuszu w Trójmieście.  W zamierzeniach ma to ułatwić wyłonienie i przygotowanie kandydatów do udziału w wyborach samorządowych i zintegrować potencjał społeczny lewicy, rozproszony w różnych organizacjach, środowiskach i ruchach obywatelskich, by skutecznie zawalczyć o miejsca w radach tych trzech miast. 
- Szkoła rozpocznie swoją działalność we wrześniu. To początek naszych przygotowań do kampanii w 2014 roku - mówi Andrzej Różański, szef SLD w Gdyni, jeden z inicjatorów powołania szkoły liderów.


Nie dość na tym. By lokalne samorządy nie przypominały tworzonych przez lata klientelistycznych „dworów”  trójmiejski SLD przyjął projekt zmiany artykułu 472a w Kodeksie wyborczym, tak by liczbę kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów ograniczyć do dwóch! Ma to być swoisty mechanizm ochronny, który będzie blokował kumulowanie się negatywnych zjawisk, wynikających z wieloletniego zawłaszczania władzy politycznej, administracyjnej i wykonawczej przez niektóre środowiska lokalne, niekiedy polityczne, a niekiedy wręcz rodzinne. Ordynacja wyborcza, a zwłaszcza system finansowania kampanii, daje urzędującym politykom olbrzymią przewagę nad kontrkandydatami  zewnętrznymi. Zdaniem SLD także media, co w Trójmieście jest regułą, komercjalizują przestrzeń debaty wyborczej, w żaden zaś sposób nie ograniczają w kampaniach prezentacji urzędowych czynności sprawujących władzę. Ta dotkliwa asymetria powtarza się w kolejnych kampaniach samorządowych. Wyborcom pozostaje instytucja referendum - kosztowna i długotrwała. 
- Projekt zostanie przekazany wszystkim pomorskim parlamentarzystom oraz członkom klubu poselskiego SLD.  Widać w Trójmieście, w Gdańsku szczególnie, że zamiast demokracji mamy dynastię - uzasadnia projekt Marek Formela, przewodniczący SLD w Gdańsku.


Z kolei Zarząd SLD w Gdańsku przyjął uchwałę zobowiązującą posła Leszka Millera do złożenia w trybie pilnym interpelacji do premiera rządu w sprawie prac przygotowawczych dotyczących wprowadzenia podatku katastralnego prowadzonych w ministerstwie finansów i ministerstwie transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Pogłoski, ze nowy podatek może sięgać 1 procenta wartości nieruchomości budzą powszechny lek i oburzenie.
- Ponieważ podatek katastralny ma być dochodem własnym gminy, pokusa jego wprowadzenia w sytuacji narastającego zadłużenia, rejestrowanego i w Gdańsku i w Gdyni, może zdewastować życie przytłaczającej większości obywateli, zachęcanych uprzednio przez gminy do wykupu swoich mieszkań lub swoiście dręczonych skokowymi podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste – czytamy w uchwale.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież