Trójmiejska Szkoła Liderów Samorządowych SLD, ograniczenie liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz Interpelacja w sprawie podatku katastralnego to uchwały trójmiejskich zarządów SLD.
Trójmiejska Szkoła Liderów Samorządowych SLD to wspólna inicjatywa członków SLD z Gdańska, Sopotu i Gdyni. O jej powołaniu zdecydowały struktury Sojuszu w Trójmieście. W zamierzeniach ma to ułatwić wyłonienie i przygotowanie kandydatów do udziału w wyborach samorządowych i zintegrować potencjał społeczny lewicy, rozproszony w różnych organizacjach, środowiskach i ruchach obywatelskich, by skutecznie zawalczyć o miejsca w radach tych trzech miast.
- Szkoła rozpocznie swoją działalność we wrześniu. To początek naszych przygotowań do kampanii w 2014 roku - mówi Andrzej Różański, szef SLD w Gdyni, jeden z inicjatorów powołania szkoły liderów.
Nie dość na tym. By lokalne samorządy nie przypominały tworzonych przez lata klientelistycznych „dworów” trójmiejski SLD przyjął projekt zmiany artykułu 472a w Kodeksie wyborczym, tak by liczbę kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów ograniczyć do dwóch! Ma to być swoisty mechanizm ochronny, który będzie blokował kumulowanie się negatywnych zjawisk, wynikających z wieloletniego zawłaszczania władzy politycznej, administracyjnej i wykonawczej przez niektóre środowiska lokalne, niekiedy polityczne, a niekiedy wręcz rodzinne. Ordynacja wyborcza, a zwłaszcza system finansowania kampanii, daje urzędującym politykom olbrzymią przewagę nad kontrkandydatami zewnętrznymi. Zdaniem SLD także media, co w Trójmieście jest regułą, komercjalizują przestrzeń debaty wyborczej, w żaden zaś sposób nie ograniczają w kampaniach prezentacji urzędowych czynności sprawujących władzę. Ta dotkliwa asymetria powtarza się w kolejnych kampaniach samorządowych. Wyborcom pozostaje instytucja referendum - kosztowna i długotrwała.
- Projekt zostanie przekazany wszystkim pomorskim parlamentarzystom oraz członkom klubu poselskiego SLD. Widać w Trójmieście, w Gdańsku szczególnie, że zamiast demokracji mamy dynastię - uzasadnia projekt Marek Formela, przewodniczący SLD w Gdańsku.
Z kolei Zarząd SLD w Gdańsku przyjął uchwałę zobowiązującą posła Leszka Millera do złożenia w trybie pilnym interpelacji do premiera rządu w sprawie prac przygotowawczych dotyczących wprowadzenia podatku katastralnego prowadzonych w ministerstwie finansów i ministerstwie transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Pogłoski, ze nowy podatek może sięgać 1 procenta wartości nieruchomości budzą powszechny lek i oburzenie.
- Ponieważ podatek katastralny ma być dochodem własnym gminy, pokusa jego wprowadzenia w sytuacji narastającego zadłużenia, rejestrowanego i w Gdańsku i w Gdyni, może zdewastować życie przytłaczającej większości obywateli, zachęcanych uprzednio przez gminy do wykupu swoich mieszkań lub swoiście dręczonych skokowymi podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste – czytamy w uchwale.
ASG
- 17/07/2012 07:07 - Miller: Rośnie opresyjność państwa pod rządami PO
- 16/07/2012 13:09 - Apel SLD: STOP dzikim podwyżkom opłat za wywóz śmieci!!!
- 15/07/2012 19:46 - Jerzy Borowczak po raz kolejny zatrzymał projekt ustawy o spółdzielczości mieszkaniowej
- 14/07/2012 12:38 - Przedstawiciele międzynarodowej organizacji finansowej w Gdańsku
- 12/07/2012 13:03 - Ponad 2 mln dla zarządu SAUR Neptun
- 11/07/2012 17:22 - Zmarł Andrzej Krzysztof Waśkiewicz
- 11/07/2012 16:22 - Stój bo będę strzelał! Policja municypalna!
- 11/07/2012 15:10 - Gaz łupkowy źródło niezależności czy ekologiczne zagrożenie?
- 10/07/2012 20:49 - Karol Guzikiewicz, związkowiec, sponiewierany za plakaty
- 10/07/2012 16:05 - 15 lipca Dzień otwarty PGE ARENA - DZIĘKUJEMY WAM ZA EURO!