Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Lewica przygotowuje samorządową alternatywę dla dominacji PO w Trójmieście

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 11 lipca 2012 18:13

Trójmiejska Szkoła Liderów Samorządowych SLD, ograniczenie liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz Interpelacja w sprawie podatku katastralnego to uchwały trójmiejskich zarządów SLD.Trójmiejska Szkoła Liderów Samorządowych SLD to wspólna inicjatywa członków SLD z Gdańska, Sopotu i Gdyni. O jej powołaniu zdecydowały struktury Sojuszu w Trójmieście.  W zamierzeniach ma to ułatwić wyłonienie i przygotowanie kandydatów do udziału w wyborach samorządowych i zintegrować potencjał społeczny lewicy, rozproszony w różnych organizacjach, środowiskach i ruchach obywatelskich, by skutecznie zawalczyć o miejsca w radach tych trzech miast. 
- Szkoła rozpocznie swoją działalność we wrześniu. To początek naszych przygotowań do kampanii w 2014 roku - mówi Andrzej Różański, szef SLD w Gdyni, jeden z inicjatorów powołania szkoły liderów.


Nie dość na tym. By lokalne samorządy nie przypominały tworzonych przez lata klientelistycznych „dworów”  trójmiejski SLD przyjął projekt zmiany artykułu 472a w Kodeksie wyborczym, tak by liczbę kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów ograniczyć do dwóch! Ma to być swoisty mechanizm ochronny, który będzie blokował kumulowanie się negatywnych zjawisk, wynikających z wieloletniego zawłaszczania władzy politycznej, administracyjnej i wykonawczej przez niektóre środowiska lokalne, niekiedy polityczne, a niekiedy wręcz rodzinne. Ordynacja wyborcza, a zwłaszcza system finansowania kampanii, daje urzędującym politykom olbrzymią przewagę nad kontrkandydatami  zewnętrznymi. Zdaniem SLD także media, co w Trójmieście jest regułą, komercjalizują przestrzeń debaty wyborczej, w żaden zaś sposób nie ograniczają w kampaniach prezentacji urzędowych czynności sprawujących władzę. Ta dotkliwa asymetria powtarza się w kolejnych kampaniach samorządowych. Wyborcom pozostaje instytucja referendum - kosztowna i długotrwała. 
- Projekt zostanie przekazany wszystkim pomorskim parlamentarzystom oraz członkom klubu poselskiego SLD.  Widać w Trójmieście, w Gdańsku szczególnie, że zamiast demokracji mamy dynastię - uzasadnia projekt Marek Formela, przewodniczący SLD w Gdańsku.


Z kolei Zarząd SLD w Gdańsku przyjął uchwałę zobowiązującą posła Leszka Millera do złożenia w trybie pilnym interpelacji do premiera rządu w sprawie prac przygotowawczych dotyczących wprowadzenia podatku katastralnego prowadzonych w ministerstwie finansów i ministerstwie transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Pogłoski, ze nowy podatek może sięgać 1 procenta wartości nieruchomości budzą powszechny lek i oburzenie.
- Ponieważ podatek katastralny ma być dochodem własnym gminy, pokusa jego wprowadzenia w sytuacji narastającego zadłużenia, rejestrowanego i w Gdańsku i w Gdyni, może zdewastować życie przytłaczającej większości obywateli, zachęcanych uprzednio przez gminy do wykupu swoich mieszkań lub swoiście dręczonych skokowymi podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste – czytamy w uchwale.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież