PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska » Gdańskie Prawo i Sprawiedliwość opublikowało swoje listy wyborcze. Czekano z tym do ostatniej możliw... Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel...
PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska
wtorek, 05 marca 2024 13:38
PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska
Gdańskie Prawo i Sprawiedliwość opublikowało swoje listy
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Lewica przygotowuje samorządową alternatywę dla dominacji PO w Trójmieście

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 11 lipca 2012 18:13

Trójmiejska Szkoła Liderów Samorządowych SLD, ograniczenie liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz Interpelacja w sprawie podatku katastralnego to uchwały trójmiejskich zarządów SLD.Trójmiejska Szkoła Liderów Samorządowych SLD to wspólna inicjatywa członków SLD z Gdańska, Sopotu i Gdyni. O jej powołaniu zdecydowały struktury Sojuszu w Trójmieście.  W zamierzeniach ma to ułatwić wyłonienie i przygotowanie kandydatów do udziału w wyborach samorządowych i zintegrować potencjał społeczny lewicy, rozproszony w różnych organizacjach, środowiskach i ruchach obywatelskich, by skutecznie zawalczyć o miejsca w radach tych trzech miast. 
- Szkoła rozpocznie swoją działalność we wrześniu. To początek naszych przygotowań do kampanii w 2014 roku - mówi Andrzej Różański, szef SLD w Gdyni, jeden z inicjatorów powołania szkoły liderów.


Nie dość na tym. By lokalne samorządy nie przypominały tworzonych przez lata klientelistycznych „dworów”  trójmiejski SLD przyjął projekt zmiany artykułu 472a w Kodeksie wyborczym, tak by liczbę kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów ograniczyć do dwóch! Ma to być swoisty mechanizm ochronny, który będzie blokował kumulowanie się negatywnych zjawisk, wynikających z wieloletniego zawłaszczania władzy politycznej, administracyjnej i wykonawczej przez niektóre środowiska lokalne, niekiedy polityczne, a niekiedy wręcz rodzinne. Ordynacja wyborcza, a zwłaszcza system finansowania kampanii, daje urzędującym politykom olbrzymią przewagę nad kontrkandydatami  zewnętrznymi. Zdaniem SLD także media, co w Trójmieście jest regułą, komercjalizują przestrzeń debaty wyborczej, w żaden zaś sposób nie ograniczają w kampaniach prezentacji urzędowych czynności sprawujących władzę. Ta dotkliwa asymetria powtarza się w kolejnych kampaniach samorządowych. Wyborcom pozostaje instytucja referendum - kosztowna i długotrwała. 
- Projekt zostanie przekazany wszystkim pomorskim parlamentarzystom oraz członkom klubu poselskiego SLD.  Widać w Trójmieście, w Gdańsku szczególnie, że zamiast demokracji mamy dynastię - uzasadnia projekt Marek Formela, przewodniczący SLD w Gdańsku.


Z kolei Zarząd SLD w Gdańsku przyjął uchwałę zobowiązującą posła Leszka Millera do złożenia w trybie pilnym interpelacji do premiera rządu w sprawie prac przygotowawczych dotyczących wprowadzenia podatku katastralnego prowadzonych w ministerstwie finansów i ministerstwie transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Pogłoski, ze nowy podatek może sięgać 1 procenta wartości nieruchomości budzą powszechny lek i oburzenie.
- Ponieważ podatek katastralny ma być dochodem własnym gminy, pokusa jego wprowadzenia w sytuacji narastającego zadłużenia, rejestrowanego i w Gdańsku i w Gdyni, może zdewastować życie przytłaczającej większości obywateli, zachęcanych uprzednio przez gminy do wykupu swoich mieszkań lub swoiście dręczonych skokowymi podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste – czytamy w uchwale.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież