Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Andrzej Jaworski: Nowe otwarcie by zjednać wyborców dla państwa solidarnego

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
środa, 06 lipca 2022 19:19

Z Andrzejem Jaworskim, pełnomocnikiem PiS w okręgu gdyńskim, radnym Gdańska (1998–02), kandydatem na prezydenta Gdańska (2006, 2010 i 2014), radnym Sejmiku (2006-09), posłem PiS (2009-16), byłym prezesem Stoczni Gdańskiej, byłym członkiem zarządów PZU, Krajowej Spółki Cukrowej, członkiem zarządu PZU Życie, przewodniczącym Rady Instytutu „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu rozmawia Artur S. Górski


- W polityce nigdy nie należy mówić nigdy. Czas potrząsnąć partią i wzbudzić nową energię? Dlatego PiS sięga po polityka, który od dwudziestu z górą lat idzie prawą stroną i ma od lat dobre kontakty z konserwatywną częścią Kościoła?
Andrzej Jaworski: Kościół jest jeden i powszechny. Co do polityki - chcąc wygrać kolejne wybory musimy się do nich dobrze przygotować. Licząc na słabość programów opozycji można się przeliczyć. Konieczne jest spojrzenie na stan naszych szeregów, ocenić ich mobilizację i przygotowanie, także pod kontem ochrony wyborów przed manipulacją i ingerencją. A to wymaga poświęcenia czasu i reorganizacji struktur. Reorganizacja, sześć okręgów odpowiadających okręgom do Senatu, musiała się zadziać. PiS pójdzie do wyborów dobrze przygotowane.


- Od pięciu lat premierem realizującym socjalny kurs partii jest bankowiec wynajęty swego czasy przez wielki bank. Wasze środowisko musiało sporo przemyśleć. Pod adresem Andrzeja Jaworskiego pojawią się pytania: co pan robi w biznesie i w polityce? Czy to aby nie sprzeczność? Czy ścieżka kariery, a może wąska ławka partyjna?
Andrzej Jaworski: Można łączyć dla dobra publicznego biznes i politykę, oczywiści nie wikłając jednego w drugie. Nie ma osób, które by nie funkcjonowały w polityce. Właśnie tak, jeśli płacimy podatki, jeśli podejmujemy jakiekolwiek działania społeczne i publiczne, to już jesteśmy aktywnymi uczestnikami życia politycznego. Polityka jest działaniem dla dobra wspólnego, realizacją bliskich nam celów, służących dobru ogółu. Polityka, jak i biznes, jest ściśle powiązana z teoretyczną wiedzą i z umiejętnościami praktycznymi.


- Polityka to dążenie do władzy lub dążenie do dobra wspólnego. Polityka jako „roztropna troska o dobro wspólne” nawiązuje do klasycznej koncepcji Arystotelesa, i nauczania świętego Tomasza z Akwinu. Definicja aktywnego członka społeczności toruńskiej i Radia Maryja, co nam nie wadzi bo Toruń był stolicą Pomorza...
Andrzej Jaworski: A skąd mi przypadł ten zaszczyt (śmiech). Polityka nie składa się tylko i wyłącznie z przedstawicieli jednego, może trzech zawodów, czyli z ekonomistów, historyków, prawników. Czasem i dziennikarzy... By być skuteczną musi działać wspólnie szerszy zbiór osób, mających razem szeroką wiedzę i doświadczenie, by skupić i przekonać możliwie szeroką część społeczeństwa.

alt


- Zgodnie z zasadą pomocniczości państwo w realizacji dobra wspólnego powinno być państwem ograniczonym, pozostawiającym jednostkom i wspólnotom odpowiednią swobodę. PiS ma ambicję kierowania całym państwem. Jak miniona dawno sanacja: PiS to państwo. Jakie zadania też są przed członkami partii na Pomorzu, w okręgu Gdynia? Chyba nie seria nominacji personalnych?
Andrzej Jaworski: Przede wszystkim chcemy do nas przekonać ludzi, którym odpowiada nasz program lub jego część, ale z jakichś względów z nami nie są. Zdołaliśmy się przekonać i przyzwyczaić do tego, że w skali kraju PiS zgromadziło bardzo różnorodne grono osób, mających rozmaite polityczne przeszłości i historie publicznego funkcjonowania...


- W Unii Demokratycznej, w KLD, czy przed 1989 rokiem w ZSL, by po inne partie nie sięgać...
Andrzej Jaworski: Łączy te osoby dążenie ku temu, żeby Polskę zmieniać dla jej obywateli na lepsze, a środkiem do realizacji jest program wyznaczający drogę Prawu i Sprawiedliwości, doprowadzenie do tego, by w skali kraju w i małych ojczyznach Polacy odczuli poprawę swego losu. W najbliższym czasie zechcę doprowadzić do sytuacji, w której osoby indywidualnie, ale i całe środowiska, którym bliskie jest rozumowanie oparte na konserwatyzmie, na nauce społecznej Kościoła, na dążeniu do dobra wspólnego, które jednak nie angażują się w polityczne działania w strukturach PiS, ale poprzestają na wymiarze lokalnym, swej małej ojczyzny, włączyły się do pracy nad realizacją wspólnych celów. Nie zapraszam osób przypadkowych, które chcą PiS wykorzystać. Zapraszam tych, którym program PiS jest bliski, którym zależy na dobru Polski, do współpracy. Jest wiele do zmiany: od spraw związanych z ochroną środowiska po ratowanie gospodarki morskiej, od komunikacji miejskiej po ścieżki rowerowe, od kultury po edukację.


- To jest apel do tych, którzy podpisują się pod programem PiS. Rzesza samorządowców, głównie z dużych miast, wielce szanowni Jacek Karnowski i Rafał Trzaskowski, pani Aleksandra Dulkiewicz też twierdzą, są przekonani, że na Polsce i Polakach im zależy, że pracują dla lokalnych ojczyzn, a tym samym dla Polski, zaś PiS buduje państwo opresyjne i scentralizowane...
Andrzej Jaworski: W swej, opartej na samorządzie terytorialnym, drodze do władzy nad państwem, niech pokażą co sami zrobili dla konkretnego Polaka i jego rodziny? Może pokażą Kartę Wielkiej Rodziny? A to jest państwowy program uprawnień dla rodzin wielodzietnych. Od 1 stycznia 2019 roku z karty mogą korzystać wszystkie rodziny przynajmniej z trójką dzieci. Jakie oni wprowadzili programy socjalne, osłonowe, jak rodzaj biznesu i jakie ścieżki rozwoju promują i promowali, rządząc swoimi gminami, czy będąc w parlamencie? Programy, jak „500 plus” były realizowane wbrew tym ludziom. Mimo, że oni dzisiaj przyznają w zdecydowanej większości, że to dobry program. Wiem, że czasy są niełatwe, ale to PiS, to nasze środowisko nadal utrzymuje zdolność do działania, do budowania państwa solidarnego.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież