Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Czy Kerski przegra z... Kerskim?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 28 października 2022 13:21

W czwartek miało miejsce posiedzenie Komisji Konkursowej kandydata na dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności. Był to I etap konkursu w którym udział wzięło 8 na 9 członków komisji. Ten jeden nieobecny to Adam Hlebowicz, przedstawiciel Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostali reprezentujący rząd RP to obecni Krzysztof Wyszkowski i Piotr Semka, dziennikarz, dzisiaj mieszkający w Warszawie, schorowany i poruszający się na wózku.


Komisja głosami przedstawicieli Gminy Gdańsk, Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego i związków zawodowych pracowników ECS (nie powołano do komisji przedstawiciela NSZZ "Solidarność") do II etapu zakwalifikowała tylko dotychczasowego dyrektora - Basila Kerskiego.


Kontrkandydatka Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańsk, wg. głosujących za wykluczeniem jej z dalszej części konkursu nie spełniła 2 warunków formalnych konkursu tj. brak 10-letniego doświadczenia pracy w obszarze kultury oraz 5-letniego stażu w zarządzaniu zespołem. Nie uwzględniono jej długoletniej pracy jako przewodniczącej komisji edukacji w NSZZ "Solidarność".


Komentujący te pierwsze decyzje komisji konkursowej na portalu "Trójmiasto.pl" piszą:
- Nawet Lech Wałęsa nie zostałby dyrektorem ECS przy takich warunkach konkursowych. Żyjemy w czasach, że łatwiej dostać prezydentem miasta czy kraju niż dyrektorem instytucji.
- Jakie warunki poza byciem swojakiem trzeba było spełnić, że nie ma chętnych?
- musi być nasz, nie może być obiektywny fachowiec.
- to tam często "wykłady" ma Lempart czy Bodnar?
- skandal!


W błyskawicznie przeprowadzonej sondzie na łamach w/w portalu na pytanie: czy konkursy, w których startuje tylko jedna osoba mają sens? na odpowiedź tak, nie widzę w tym nic dziwnego opowiedziało się 30%, zaś za odpowiedzią: nie, powinny być co najmniej dwie osoby odpowiedziało 70% czytelników.


- Uczestniczyłem w dzisiejszym posiedzeniu komisji, ze strony ministerstwa byliśmy we dwóch z Piotrem Semką. Zabrakło Adama Chlebowicza, lecz nie wiem dlaczego. W trójkę także bylibyśmy przegłosowani gdyż poza reprezentantami miasta i Urzędu Marszałkowskiego reprezentujących stanowisko dzisiejszej opozycji totalnej byli przedstawiciele pracowników ECS pani Czubaszek i pan Kufel, którzy są pracownikami dyrektora Kerskiego. Nie wiem dlaczego w komisji zabrakło reprezentanta związku zawodowego "Solidarność", których skutecznie nie dopuszcza się do założenia komisji zakładowej w ECS. Przy tak skonstruowanym statucie ECS o wszystkim decydują władze miejskie mimo, że ponoszą tylko 30% kosztów utrzymania placówki.
Nazywam to paradoksem historii, że w Europejskim Centrum Solidarności, które powstało na cześć tego Wielkiego Ruchu, nie ma miejsca na powołanie komisji zakładowej NSZZ "Solidarności" dla pracowników placówki - podsumował Krzysztof Wyszkowski.

M.P.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież