Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdański żużel nad sportową przepaścią

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 14 czerwca 2024 15:36

altNa półmetku Metalkas 2. Ekstraligi żużlowcy Energi Wybrzeża plasują się na samym dnie tabeli. Przed gdańszczanami bardzo trudna walka o utrzymanie.


Przed sezonem stawiano Energę Wybrzeże w gronie drużyn walczących o utrzymanie. Chyba nawet najwięksi pesymiści nie spodziewali się, że gdańszczanie będą spisywali się tak słabo.

Po sześciu odjechanych meczach, zaległy mecz w Rybniku, ma się odbyć 22 czerwca, Energa Wybrzeże zajmuje ostatnie miejsce w tabeli. Gdańszczanie w sześciu meczach zdobyli tylko jeden punkt. Gdyby spojrzeć w historię to tylko dwa razy gdańska drużyna miała taki sam lub gorszy bilans. W 2002 roku gdańszczanie w 7 kolejkach zanotowali 6 przegranych i remis, też w 3 kolejce, a pierwsze zwycięstwo odnieśli w ósme kolejce. Jedyny gorszy początek sezonu od obecnego i gorszy bilans to 1961 rok. Wówczas gdańszczanie przegrali 6 przegranych pierwszych spotkań, ale wygrali siódme. Teraz mając w perspektywie dwa mecze wyjazdowe trudno liczyć na poprawę punktowego dorobku


Jedyna taka drużyna
Energa Wybrzeże nie wygrywa spotkań, bo... w nich nie wygrywa. Gdańska drużyna odjechała w tym sezonie 83 biegi i... po żadnym z nich, nawet przez moment nie prowadziła! To jedyna taka drużyn w trzech polskich ligach.


Fatalne początki
Gdańszczanie fatalnie zaczynają mecze. Trzy razy Energa Wybrzeże zaczynała spotkania od podwójnej przegranej, w tym raz było 0:5. To już na starcie daje stratę przynajmniej 8 punktów. Dwa razy było tak w Gdańsku - z Krosnem i Łodzią, a w Ostrowie nawet -9. Ogólnie w sześciu meczach gdańszczanie wygrali tylko raz w pierwszej, czterobiegowej serii! 9 biegów zremisowali i 16 przegrali. Najdłużej podopieczni Eryka Jóźwiaka "trzymali" kontakt w spotkaniu z Bydgoszczą, z którą remisowali do 3 biegu. Kolejne wyścigi nie są lepsze i w każdym ze spotkań gdańska drużyna po 8 biegu traciła do rywala przynajmniej 6 punktów. Ogólny bilans pierwszych 8 biegów Energi Wybrzeża to 111:176.

alt


Gdyby mecze zaczynały się od 9. biegu...
Gdańszczanie "zaczynają" jechać od biegu 9. Gdańska drużyna zaczyna w drugiej części spotkań częściej wygrywać biegi. W bilansie biegów 9-15 gdańszczanie są na plusie 107:101. W trzech z pięciu spotkań, mecz z Bydgoszczą zakończył się po ósmym, Energa Wybrzeże przegrywało po 8 biegach, ale wygrało w biegach 9-15. Tak było z Krosnem i Łodzią w Gdańsku i w Poznaniu. Za biegi 9-15 gdańszczanie mieliby 6 punktów meczowych.

alt


Nie wygrywają, bo nie wygrywają
Żeby wygrywać mecze trzeba wygrywać biegi drużynowo. Żeby drużynowo wygrywać biegi trzeba wygrywać je indywidualnie. Z tym jest w gdańskiej drużynie problem. Gdańszczanie na pierwszym miejscu mijali linię mety 32 razy w 83 wyścigach. To nie jest nawet 50 procent. W połowie wyścigów gdański zawodnik kończył rywalizację na 2 miejscu (42 razy). 40 razy gdańszczanie zajmowali 3 miejsc. Bez punktu gdańscy zawodnicy mają 52 starty - 39 ostatnich miejsc, 3 defekty, 8 wykluczeń! i 2 taśmy.
To przekłada się na wyniki biegów. Zawodnicy Energi Wybrzeża wygrali drużynowo tylko 14 biegów, po 7 5:1 i 4:2. 36 razy by remis 3:3. Bilans przegranych biegów nie wygląda dobrze - 17 razy 2:4, 15 razy 1:5 i raz 0:5.


Nazwiska nie jadą
W gdańskiej drużynie są byli medaliści cyklu Grand Prix, którzy przez lata bardzo solidnie punktowali w Ekstralidze. W Energa Wybrzeżu ci najbardziej utytułowani zawodzą najbardziej. Wystarczy powiedzieć, że żaden z gdańskich zawodników nie zdobywa średnio 10 punktów na mecz.

alt


Krzysztof Kasprzak
Przyszedł do Gdańska po słabym sezonie w Krośnie. Wydawało się, że na niższym poziomie rozgrywek "KK" powinien solidnie punktować. Niestety wychowanek Unii Leszno jest jednym z tych, którzy najbardziej rozczarowują. 48 punktów w 6 meczach to zdecydowanie poniżej oczekiwań. Tylko w dwóch meczach uzyskał dwucyfrowy dorobek punktów z Krosnem i w Rzeszowie (w 6 biegach). Nie licząc przerwanego meczu z Bydgoszczą powinien mieć około 15 punktów więcej. Tylko 8 indywidualnych zwycięstw.
Ocena 3

Nicolai Klindt
Jako jedyny został z ubiegłorocznego składu. Tak jak reszta kolegów jeździ nierówno. Ma najwięcej wygranych biegów w drużynie (10). O wiele lepiej spisuje się w Gdańsku, chociaż w spotkaniu z Krosnem na drugim wirażu popełnił błąd, który kosztował drużynę punkt meczowy. Słabo spisuje się na wyjazdach, tracąc sporo punktów na dystansie. W Ostrowie i Poznaniu jeszcze jakoś punktowo się delikatnie obronił, to w Rzeszowie pojechał bardzo słabo.
Ocena 3+

Niels Kristian Iversen
Z trójki doświadczonych zawodników zawodzi najbardziej. O ile o mecze wyjazdowe nie można mieć większych pretensji, bo jest w nich najskuteczniejszy z gdańszczan to spotkania w Gdańsku, zwłaszcza dwa ostatnie, Duńczyk zawalił. 12 punktów na niby domowym torze to olbrzymie rozczarowanie. Zwłaszcza spotkania z Bydgoszczą (0 punktów) i Łodzią (4 punkty). Na wyjeździe "PUK" zdobył prawie trzy razy tyle punktów. Iversen wygrał tylko 5 biegów indywidualnie, z tego 3 w Poznaniu, gdzie miał duży wkład w wywalczenie remisu.
Ocena 3-

Mateusz Tonder
Przed sezonem kibice zastanawiali się na sensem ściągania Tondera. W lidze Mateusz jeździł przynajmniej poprawnie i nie zawodził. W dwóch ostatnich meczach w których pojechał nie miał zbyt wielu okazji do startów - 3 biegi w Rzeszowie i 2 z Bydgoszczą. Nie jako został ofiarą wyników drużyny i w ostatnim meczu został zastąpiony Adrianem Gałą.
Ocena 3+

Tom Brennan
To kolejny zawodnik, który przed sezonem był niewiadomą. Kibiców nie przekonywały jego statystyki z Łodzi. Poza meczem w Ostrowie spisuje się conajmniej przyzwoicie i stanowi solidną "drugą linię", a w meczu z Łodzią dość niespodziewanie był liderem drużyny.
Ocena 3+

Miłosz Wysocki
Po niezły ubiegłym sezonie kibice wiązali z nim duże nadzieje. Chyba za bardzo się tymi oczekiwaniami przejął, bo zaczął sezon fatalnie nie zdobywając nawet punktu w dwóch pierwszych biegach juniorskich. Wraz z rozpoczęciem rozgrywek juniorskich zaczyna się spisywać lepiej, chociaż w dwóch ostatnich meczach znów dał się przywieźć w biegu juniorskim na 1:5.
Ocena 3-

Eryk Kamiński, Bartosz Tyburski i Bartosz Głogowski jeździli zbyt mało, aby och ocenić

Adrian Gała
W ostatnim meczu otrzymał szansę i jej nie wykorzystał. Adrian za bardzo chce i to wydaje się być jego największym problemem. Tak było w biegu czternastym z Łodzią, gdy po wygranym starcie pogubił się na pierwszym wirażu, a na drugim ściął Tomasz Gapińskiego.
Bez oceny

alt


Historyczny spadek?
Przyszłość gdańskiej drużyny nie rysuje się zbyt optymistycznie. Energa Wybrzeże do siódmej w tabeli drużyny H.Skrzydlewska Orzeł traci 3 punkty. Drużyna z Poznania skazywana przed sezonem na spadek w ciągu trzech dni zdobyła 4 punkty i ma już 6 więcej od gdańszczan.

Teoretycznie podopieczni Eryk Jóźwiaka mogliby się utrzymać odnosząc jedno zwycięstwo - w Łodzi za trzy punkty. Przy założeniu, że łodzianie już nie zdobędą punktów. Patrząc na ich postawę w ostatnich meczach nie ma co zbytnio na to liczyć, bo wydaje się, że Łodzian stać na zdobycie jakichś punktów. Trzeba więc wygrać "trochę" więcej meczów.

Do końca sezonu Energę Wybrzeże czekają w kolejności mecze w Krośnie, Rybniku, w Gdańsku z Ostrowem, z Poznaniem, w Bydgoszczy, z Rzeszowem, w Łodzi i z Rybnikiem. Po dotychczasowych "osiągnięciach" gdańskiej drużyny trudno być optymistą i wskazać mecz, w których może zdobyć punkty.

W czym można szukać optymizmu? Jeśli zasada z meczów, czyli lepsza jazda w drugiej części, przełoży się na sezon to jego druga połowa powinna lepsza. Tylko czy gdańszczanie się poprawią i czy ich obudzenie nie będzie zbyt późne?

Jeśli sezon zakończy się spadkiem to będzie to historyczny "wyczyn". Po raz pierwszy byłby to spadek na trzeci poziom rozgrywek sportowy. Do tej pory gdańszczanie dwa razy spadali na trzeci poziom rozgrywek. W 2005 i 2014 zostali zdegradowani za długi. Trzy pierwsze lata na trzeci poziomie rozgrywek to był lata 1957-1959 gdy gdańska drużyna zaczynała rywalizację w rozgrywkach ligowych. Po 1959 roku gdańszczanie nigdy sportowo nie zostali zdegradowani na trzeci poziom.

Tomasz Łunkiewicz

fot. Sławomir Żylak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież