Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

F. Potulski wychowuje P. Adamowicza

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 lutego 2015 19:31

Paweł Adamowicz - "Rada pedagogiczna jest właścicielem instytucji? Powiem Nie.  Są to osoby wynajęte na określony odcinek czasu do pracy i warto, żeby sobie to uświadomiły. Tak? I nie ma przymusu świadczenia pracy". Franciszek Potulski - "Suwerenem jest społeczeństwo, mieszkańcy Gdańska. I to właśnie Pan jest wynajęty na określony odcinek czasu do pracy na rzecz mieszkańców. I nie ma przymusu bycia Prezydentem".Wypowiedź Prezydenta Miasta Gdańska – TVP Gdańsk.
„To co miało miejsce w urzędzie miejskim niedawno było żenujące. Ja bym się wstydził. To pokazało, że jak deklarowany chęć dialogu, jak często ludzie dorośli dają fatalny przykład dzieciom poprzez jeszcze ich wciąganie w taką hucpę. Tak? Dzieci zamiast się uczyć, co to znaczy kulturalnie, racjonalnie dyskutować między sobą, mówię o dorosłych, bo dzieci zostały wciągnięte i stały się taką żywą tarczą.

Powiedzmy sobie wprost. Rodzice z rodzin niezamożnych nie trafią do Pałacu Młodzieży na Ogarną, natomiast trafią Ci, którzy mają pieniądze.
Przypomnę, Pani dyrektor jest podwładną Prezydenta Miasta Gdańska, gdzie tu jest pytanie o lojalność. To co, pani dyrektor jest właścicielem instytucji? Rada pedagogiczna jest właścicielem instytucji? Powiem Nie.  Są to osoby wynajęte na określony odcinek czasu do pracy i warto, żeby sobie to uświadomiły. Tak? I nie ma przymusu świadczenia pracy.”


alt


Szanowny Panie Prezydencie
Z pierwszą częścią wypowiedzi zgadzam się w całej rozciągłości. Angażowanie dzieci w konflikty dorosłych jest naganne. Nagannym jest też jeśli dorośli nie dają dobrego przykładu cywilizowanych zachowań.

Mówiłem tak w Sejmie, gdy opozycja winiła Ministra Edukacji za toruński wybryk uczniów w stosunku do nauczyciela. Podawałem przykład rozwydrzonych zachowań posłów, które burzą wysiłki działań wychowawczych w szkole.

Mój sprzeciw budzą jednak następne dwa akapity. Posłużył się Pan dziećmi w ataku na Pałac Młodzieży przypisując im łatkę pochodzenia z bogatych domów, które odróżnia te dzieci od dzieci z rodzin niezamożnych.

Po pierwsze nie jest prawdą, że do Pałacu Młodzieży uczęszczają na zajęcia tylko dzieci osób zamożnych. Ci naprawdę zamożni mają indywidualne wsparcie, są dowożone na zajęcia elitarne, na ogół za spore pieniądze, do placówek prywatnych, które Miasto Gdańsk tak preferuje. Do Pałacu Młodzieży trafiają dzieci z rodzin biednych i z rodzin średniozamożnych. Chyba, że ma Pan na myśli swoje dzieci i swoją pozycję materialną. Ale dzieci mających ojca Prezydenta Miasta jest bardzo mało.

Jestem człowiekiem lewicy, który pochodząc z biednej rodziny uzyskał bezpłatnie pełne wykształcenie, i który jest przeciwny liberalnej tezie o tym, że jest zasadnym, aby płace były wysoko zróżnicowane. I z tego punktu widzenia pańska troska o dzieci biedne jest bliska moim poglądom.
I w „mojej” szkole w Nowym Porcie wszystkie dzieci miały równe warunki, a te najbiedniejsze miały dodatkowe wsparcie w stołówce szkolnej zastępowanej obecnie o dwa razy droższy dla ucznia katering.

Miasto przekazuje z mocy prawa do przedszkoli prywatnych taką samą kwotę jak do przedszkoli publicznych, z tym że w tych pierwszych rodzice dopłacają drugie tyle, bo jest to intratny biznes oświatowy.

Trzeci akapit Pańskiej wypowiedzi jest nieporozumieniem. Suwerenem jest społeczeństwo, mieszkańcy Gdańska. I to właśnie Pan jest wynajęty na określony odcinek czasu do pracy na rzecz mieszkańców. I nie ma przymusu bycia Prezydentem. Traktuje Pan nauczycieli przedmiotowo, na pograniczu niemoralnego szantażu, czy jak będzie traktowana Pana wypowiedź w sądach pracy jako przykład mobingu.

W 1990 roku koło nauczycielskiej Solidarności zażądało głosowania nad wotum zaufania dla „czerwonego” dyrektora. Wynik był około 90 do ośmiu, czyli tylu ilu liczyło to koło członków. I żaden z tych nauczycieli nie został zwolniony z pracy. Pan przy swoich dochodach może tego nie rozumieć, ale dla większości obywateli, nie tylko w naszym kraju, jest przymus świadczenia pracy, żeby nie umrzeć z głodu.


Panie Prezydencie.
Przesłano mi filmik o likwidacji szkoły z „Panem  w niemieckim mundurze”. Jestem zdecydowanie przeciwny tego typu chamskim wypowiedziom. Nic moim zdaniem nie usprawiedliwia porównywania w Polsce czegokolwiek i kogokolwiek z symbolami faszyzmu.
Chichot historii polega na tym, że Pan, dawno temu, ale już jako Prezydent Miasta, w podobny sposób potraktował radnych SLD. I ten filmik, to rykoszet tamtego nadużycia.

Może warto jednak ważyć słowa i na wszelki wypadek zachować umiar w myślach, w mowie i w uczynkach.

Franciszek Potulski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież