Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

F. Potulski wychowuje P. Adamowicza

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 lutego 2015 19:31

Paweł Adamowicz - "Rada pedagogiczna jest właścicielem instytucji? Powiem Nie.  Są to osoby wynajęte na określony odcinek czasu do pracy i warto, żeby sobie to uświadomiły. Tak? I nie ma przymusu świadczenia pracy". Franciszek Potulski - "Suwerenem jest społeczeństwo, mieszkańcy Gdańska. I to właśnie Pan jest wynajęty na określony odcinek czasu do pracy na rzecz mieszkańców. I nie ma przymusu bycia Prezydentem".Wypowiedź Prezydenta Miasta Gdańska – TVP Gdańsk.
„To co miało miejsce w urzędzie miejskim niedawno było żenujące. Ja bym się wstydził. To pokazało, że jak deklarowany chęć dialogu, jak często ludzie dorośli dają fatalny przykład dzieciom poprzez jeszcze ich wciąganie w taką hucpę. Tak? Dzieci zamiast się uczyć, co to znaczy kulturalnie, racjonalnie dyskutować między sobą, mówię o dorosłych, bo dzieci zostały wciągnięte i stały się taką żywą tarczą.

Powiedzmy sobie wprost. Rodzice z rodzin niezamożnych nie trafią do Pałacu Młodzieży na Ogarną, natomiast trafią Ci, którzy mają pieniądze.
Przypomnę, Pani dyrektor jest podwładną Prezydenta Miasta Gdańska, gdzie tu jest pytanie o lojalność. To co, pani dyrektor jest właścicielem instytucji? Rada pedagogiczna jest właścicielem instytucji? Powiem Nie.  Są to osoby wynajęte na określony odcinek czasu do pracy i warto, żeby sobie to uświadomiły. Tak? I nie ma przymusu świadczenia pracy.”


alt


Szanowny Panie Prezydencie
Z pierwszą częścią wypowiedzi zgadzam się w całej rozciągłości. Angażowanie dzieci w konflikty dorosłych jest naganne. Nagannym jest też jeśli dorośli nie dają dobrego przykładu cywilizowanych zachowań.

Mówiłem tak w Sejmie, gdy opozycja winiła Ministra Edukacji za toruński wybryk uczniów w stosunku do nauczyciela. Podawałem przykład rozwydrzonych zachowań posłów, które burzą wysiłki działań wychowawczych w szkole.

Mój sprzeciw budzą jednak następne dwa akapity. Posłużył się Pan dziećmi w ataku na Pałac Młodzieży przypisując im łatkę pochodzenia z bogatych domów, które odróżnia te dzieci od dzieci z rodzin niezamożnych.

Po pierwsze nie jest prawdą, że do Pałacu Młodzieży uczęszczają na zajęcia tylko dzieci osób zamożnych. Ci naprawdę zamożni mają indywidualne wsparcie, są dowożone na zajęcia elitarne, na ogół za spore pieniądze, do placówek prywatnych, które Miasto Gdańsk tak preferuje. Do Pałacu Młodzieży trafiają dzieci z rodzin biednych i z rodzin średniozamożnych. Chyba, że ma Pan na myśli swoje dzieci i swoją pozycję materialną. Ale dzieci mających ojca Prezydenta Miasta jest bardzo mało.

Jestem człowiekiem lewicy, który pochodząc z biednej rodziny uzyskał bezpłatnie pełne wykształcenie, i który jest przeciwny liberalnej tezie o tym, że jest zasadnym, aby płace były wysoko zróżnicowane. I z tego punktu widzenia pańska troska o dzieci biedne jest bliska moim poglądom.
I w „mojej” szkole w Nowym Porcie wszystkie dzieci miały równe warunki, a te najbiedniejsze miały dodatkowe wsparcie w stołówce szkolnej zastępowanej obecnie o dwa razy droższy dla ucznia katering.

Miasto przekazuje z mocy prawa do przedszkoli prywatnych taką samą kwotę jak do przedszkoli publicznych, z tym że w tych pierwszych rodzice dopłacają drugie tyle, bo jest to intratny biznes oświatowy.

Trzeci akapit Pańskiej wypowiedzi jest nieporozumieniem. Suwerenem jest społeczeństwo, mieszkańcy Gdańska. I to właśnie Pan jest wynajęty na określony odcinek czasu do pracy na rzecz mieszkańców. I nie ma przymusu bycia Prezydentem. Traktuje Pan nauczycieli przedmiotowo, na pograniczu niemoralnego szantażu, czy jak będzie traktowana Pana wypowiedź w sądach pracy jako przykład mobingu.

W 1990 roku koło nauczycielskiej Solidarności zażądało głosowania nad wotum zaufania dla „czerwonego” dyrektora. Wynik był około 90 do ośmiu, czyli tylu ilu liczyło to koło członków. I żaden z tych nauczycieli nie został zwolniony z pracy. Pan przy swoich dochodach może tego nie rozumieć, ale dla większości obywateli, nie tylko w naszym kraju, jest przymus świadczenia pracy, żeby nie umrzeć z głodu.


Panie Prezydencie.
Przesłano mi filmik o likwidacji szkoły z „Panem  w niemieckim mundurze”. Jestem zdecydowanie przeciwny tego typu chamskim wypowiedziom. Nic moim zdaniem nie usprawiedliwia porównywania w Polsce czegokolwiek i kogokolwiek z symbolami faszyzmu.
Chichot historii polega na tym, że Pan, dawno temu, ale już jako Prezydent Miasta, w podobny sposób potraktował radnych SLD. I ten filmik, to rykoszet tamtego nadużycia.

Może warto jednak ważyć słowa i na wszelki wypadek zachować umiar w myślach, w mowie i w uczynkach.

Franciszek Potulski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież