Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Oliwa – Debata w sprawie Placu Inwalidów

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 lutego 2015 09:26

W Oliwie odbędzie się debata w sprawie zagospodarowania Placu Inwalidów. Oby nie skończyło się tak jak przy ulicy Opackiej.Pamiętamy sprzedany przez gdańską telewizję teren, któremu jeszcze sprytniej po kilku miesiącach został zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego. Mam wielką wiarę, że to w wypadku Placu Inwalidów Wojennych w Oliwie się nie powtórzy. Dmuchamy na zimne, oczywiście trudno we wszystkim dopatrywać się złej woli, ale te konsultacje, chyba są szczere, obym się nie mylił. Plany prezentowane są nawet na specjalnej wystawie. Tak czy inaczej ostrożności nie za wiele.


altW mieście krąży przecież wielu cwaniaków, czekających tylko na taką okazję. Rzeczywiście okazja jest wielka, bowiem to środek, centrum, jedno z najciekawszych i najcenniejszych miejsc Oliwy. Naprzeciwko wejścia do parku. Miejsce, w którym kiedyś kończyła się linia tramwajowa z Gdańska, gdzie była przesiadka na tramwaj do Jelitkowa. Kto to pamięta?


Niezapomniany klimat tego miejsca w moim dzieciństwie wyznaczał smak gotowanych parówek, wata cukrowa, saturator, baloniki, pocztówki, bursztyny i kultowy „Delfin”. Dziś Plac Inwalidów Wojennych wart jest miliony, a chodzi o ożywienie i  uatrakcyjnienie tej przestrzeni. Pewnie stąd ta debata przed zmianą planu zagospodarowania przestrzennego terenu i, mam nadzieję, utrudnienie przyszłym inwestorom, zmianę wcześniejszych ustaleń.

altWidziałem te plany, jest ich dwadzieścia. Z jednej strony wszystko gra. Architekci wczuli się w klimat Oliwy. Z drugiej zaś widać w ich pracach niepokojący pośpiech. Mam nadzieję, że to nic nie oznacza.  Wśród różnych koncepcji najbardziej interesujące są te, które nie zamykają widoku na park od ulicy Wita Stwosza. Widok ten powinien już z daleka otwierać tę przestrzeń. Teraz rzeczywiście tak jest. Tylko parking trzeba schować pod ziemią, nawet i trzy piętra w dół, proszę bardzo. Jak się zorientowałem po zamienieniu paru słów z mieszkańcami Oliwy, oni sami są bardzo podzieleni, prezentują bardzo często zupełnie odmienne poglądy. Będzie kłopot, ale to mały kłopot, oby tylko to rzeczywiście mieszkańcy zadecydowali o przyszłości Placu Inwalidów Wojennych w Oliwie, a później nie doszło do zmiany planów.  

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież