Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Liderzy biznesu będą rozmawiać z prezydentem o podwyżkach opłat

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 18 lutego 2015 21:50

Jeszcze nie jest za późno na ewentualne zmiany w gigantycznych podwyżkach opłat za wieczyste użytkowanie dla przedsiębiorców – wynika ze słów przedstawicieli organizacji biznesowych. Czy „rozmiękczone” chwilowym fiaskiem rewolucji szkolnej odpuści również przedsiębiorcom, którym w oczy zajrzała wizja gigantycznych podwyżek?Przypomnijmy, dwa tygodnie temu pisaliśmy o tym, że drobni przedsiębiorcy, głównie z dzielnic leżących poza centrum zaskoczeni zostali decyzjami o ogromnych podwyżkach opłat za wieczyste użytkowanie. Skala podwyżek przekraczała nieraz 550 procent, a w rekordowych przypadkach było nawet 900 procent.
- Przez ten czas zapoznałem się ze sprawą – przyznaje Jan Zarębski, prezes Gdańskiego Klubu Biznesu. – Tak duże podwyżki zostały niejako wymuszone przez działania przedstawicieli władz centralnych. Chodzi o to, że w Gdańsku w ostatnich latach podwyżek nie było aż wreszcie opłaty trzeba było dostosować do wymagań – wyjaśnił były marszałek województwa. Zastrzegł również jednocześnie, że wcale nie usprawiedliwia to tak gwałtownej podwyżki.


- Przedsiębiorcy mają prawo domagać się od urzędników rozwiązania tej sytuacji. Trzeba podjąć rozmowy jak złagodzić skutki takich podwyżek – dodał Jan Zarębski. Prezesowi Gdańskiego Klubu Biznesu chodzi przede wszystkim o stopniowe wprowadzanie podwyżek, tak, aby w dłuższym czasie dojść do wymaganych przez państwo poziomów. Zarębski zaznaczył, że w sytuacji takiej jaka jest na dzień dzisiejszy podwyżki opłat spowodować mogą podwyżki cen towarów i usług, a to ograniczy konkurencyjność drobnych biznesmenów. Jan Zarębski przyznał, że problem nie dotyczy firm skupionych w Gdańskim Klubie Biznesu. – To są z reguły większe firmy – przyznał. – Trzeba rozmawiać, trzeba spotykać się z urzędnikami, bo jest jeszcze szansa na wyjście z tej sytuacji – powiedział nam Jan Zarębski.


Szansy w rozmowach upatruje również Zbigniew Canowiecki, prezes innej organizacji biznesowej – Pracodawców Pomorza. Przed dwoma tygodniami zapowiadał na naszych łamach, że osobiście spotka się z Pawłem Adamowiczem. – Do rozmowy jeszcze nie doszło, sprawa się nieco opóźniła gdyż w ostatnich dniach na pierwszym planie była gdańska oświata. Spotykam się z prezydentem w najbliższy piątek. Czas, który upłynął wykorzystałem na zebranie dokumentacji w tej sprawie, konkretnych przykładów, pochodzących od przedsiębiorców. Mam nadzieję na merytoryczną dyskusję, gdyż oprócz prezydenta mają uczestniczyć w rozmowach urzędnicy odpowiednich wydziałów urzędu miejskiego. Liczę, że uda się znaleźć wyjście z sytuacji, ale o rozwiązaniach będziemy mogli porozmawiać w piątek – powiedział w rozmowie z GG Zbigniew Canowiecki.


Protesty społeczne w sprawie reorganizacji oświaty w Gdańsku na pewno były zimnym prysznicem dla urzędników przekonanych, że „ciemny lud wszystko kupi”, czy podobnie będzie z przedsiębiorcami? Należy mieć nadzieję, gdyż w przeciwnym wypadku wiele małych firm po prostu może upaść, a wzrost bezrobocia w mieście – „mateczniku PO” - na kilka miesięcy przed wyborami kładłby się długim cieniem.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież