O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Elżbieta Jakubiak: Prezydent narusza prawa SKT

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
niedziela, 16 lipca 2017 20:26

Rozmowa z Elżbietą Jakubiak, przedstawicielem SKT do prowadzenia spraw klubu i jego reprezentacji- Jak pani ocenia współpracę prezydenta Karnowskiego z nowowybranymi władzami SKT?
Elżbieta Jakubiak: Zostałam powołana przez Sąd na przedstawiciela SKT po to, aby klub mógł powrócić do normalnej działalności statutowej. Prezydent Karnowski powinien oczekiwać takiej sytuacji, bo jako przedstawiciel władzy publicznej powinien sprzyjać wszelkiej aktywności swoich mieszkańców. Mam jednak wrażenie, że Pan Prezydent jak wielu innych lokalnych „włodarzy” skupił się na udawadnianiu własnych racji, a umniejszaniu racjom drugiej strony. Podejmowane działania prowadzą do podgrzewania konfliktu, nie widzę działań pojednawczych. Prezydent Sopotu traktuje spór ze Stowarzyszeniem bardzo personalnie, a gdzieś po drodze zapomina, że reprezentuje wszystkich mieszkańców Sopotu i ma obowiązek bycia bezstronnym, zwłaszcza kiedy władza opiera się na całym ogromnym aparacie  administracyjnym miasta. Pan Prezydent zaskarżył powołanie Przedstawiciela  SKT i uzasadnił to w sposób dla mnie zupełnie zaskakujący, to jest brakiem bezstronności przedstawiciela. To argument nietrafiony, moim zadaniem jest zaprowadzenie porządku statutowego w stowarzyszeniu, i reprezentacja Stowarzyszenia  wobec innych stron. Jestem Przedstawicielem stowarzyszenia, a nie reprezentantem Prezydenta Sopotu , ani Rady Miasta. Jestem głęboko przekonana, że wszystkie moje działania sprzyjają rozwiązaniu konfliktu w Sopocie. Nie może być przecież tak, że jedno z najstarszych Stowarzyszeń w mieście nie ma możliwości działania. Sympatie i antypatie urzędników nie mogą wpływać na funkcjonowanie żadnego podmiotu  demokratycznym państwie. Zadaniem sądowego przedstawiciela w Stowarzyszeniu jest doprowadzenie do uporządkowania wszelkich spraw dotyczących organów oraz dbałość o majątek podmiotu. Dlatego w pierwszej kolejności zbadałam możliwość sanacji władz stowarzyszenia. Zwołałam Walne Zebranie członków i zostały wybrane nowe władze Stowarzyszenia. Jest nowy Zarząd i inne organy, wybory były nadzorowane przeze mnie i notariusza. Złożyliśmy stosowne dokumenty do Sądu i czekamy na wpis do KRS.


Nowy Zarząd funkcjonuje w trudnych warunkach prawnych, ponieważ wobec Stowarzyszenia podjęto bardzo wiele działań sprzecznych z prawem, powołano syndyka, działa także w tym zakresie Kurator. Nie mamy dostępu do dokumentacji i archiwów Stowarzyszenia. Spotkałam się w tych sprawach z Syndykiem i Kuratorem. Staram się działać transparentnie. Mam głębokie przekonanie, że decyzja Sadu o ustanowieniu Przedstawiciela i moje działania były oczekiwane przez Pana Prezydenta Karnowskiego. To służy miastu i zażegnuje jeden z kilku konfliktów. Niestety, muszę stwierdzić że Pan Prezydent nie wspiera mnie jako Przedstawiciela Sądu w Stowarzyszeniu, a wszystkie działania władz sopockich  wobec Stowarzyszenia i jego majątku są wielce zaskakujące.


alt- Rada Miasta Sopotu przekazała sopockie korty w dzierżawę na 20 lat Sopot Tenis Klub. Czy radni zdają sobie sprawę, że jest prawomocny wyrok Sądu Najwyższego?
Elżbieta Jakubiak: Byłam na sesji Rady Miasta i przedstawiłam wszystkie argumenty, łącznie z tym, że powiadomiłam Radę, jako przedstawiciel SKT, że istnieje w obrocie prawnym wyrok Sądu Najwyższego, który nakazuje prezydentowi umożliwienie Stowarzyszeniu wpisu do ksiąg wieczystych. Urząd Prezydenta Sopotu powinien wydać wpisy i wyrysu geodezji dotyczące tych nieruchomości,  są to załączniki niezbędne do złożenia wniosku o ujawnienie w księdze wieczystej Sopockiego Klubu Tenisowego. Nie mogę powiedzieć, żeby Rada Miasta była niepoinformowana o sytuacji prawnej gruntów, wobec których podejmowała uchwałę. Bardzo szczegółowo wyjaśniałam sprawę na sesji Rady. Obecnie skierowałam pismo do Rady Miasta wezwanie o usunięcie naruszenia prawa. Uważam, że ta uchwała narusza interes prawny SKT ponieważ te nieruchomości, które mają zostać wydzierżawione na 20 lat, w trybie bezprzetargowym wyrokiem Sądu Najwyższego mają wskazanego innego użytkownika wieczystego. Władze Sopotu maja pełna świadomość istnienia wyroków sądowych w tej sprawie. Dysponowanie w taki sposób gruntem wobec mającego nastąpić ujawnienia w księgach wieczystych prawa użytkowania wieczystego SKT jest działaniem sprzecznym z interesem miasta.


- Jakie kroki zamierza podjąć pani i zarząd SKT w celu ochrony słusznych interesów SKT?
Elżbieta Jakubiak: Zaskarżyliśmy uchwałę Rady Miasta i prosimy pana wojewodę o podjęcie czynności nadzorczych względem gminy Sopot i uchylenie tej uchwały.. Stowarzyszenie składa wniosek o wpis do księgi wieczystej i mam nadzieję, że Syndyk podejmie niezwłocznie działania w tej kwestii. Zarząd podejmuje działania wywierające wpływ na syndyka, który jest zobowiązany do ujawnienia majątku stowarzyszenia. Istniejąca  ekspektatywa wpisu do księgi wieczystej majątku o takiej wartości powinna bardzo interesować syndyka, a zatem te czynności powinny nastąpić bardzo szybko.  Zarząd i całe Stowarzyszenie chce uregulować należności wobec miasta oraz dokonać spłat wierzycieli. Wszyscy członkowie Stowarzyszenia zobowiązali się do wpłat odpowiednich kwot  na konto stowarzyszenia w celu  uporządkowania kwestii zaległości podatkowych wobec gminy Sopot. To nie są sumy, których nie można uregulować działając gospodarnie. Stowarzyszenie prowadząc działalność w 2015 roku uzyskało  dodatni wynik finansowy. Poinformuję i złożę pisemne sprawozdanie do Sądu, który mnie wyznaczył do roli Przedstawiciela SKT oraz poinformuje o sytuacji SKT Ministra Sportu.


Rozmawiał Tomasz Łunkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież