Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Elżbieta Jakubiak: Prezydent narusza prawa SKT

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
niedziela, 16 lipca 2017 20:26

Rozmowa z Elżbietą Jakubiak, przedstawicielem SKT do prowadzenia spraw klubu i jego reprezentacji- Jak pani ocenia współpracę prezydenta Karnowskiego z nowowybranymi władzami SKT?
Elżbieta Jakubiak: Zostałam powołana przez Sąd na przedstawiciela SKT po to, aby klub mógł powrócić do normalnej działalności statutowej. Prezydent Karnowski powinien oczekiwać takiej sytuacji, bo jako przedstawiciel władzy publicznej powinien sprzyjać wszelkiej aktywności swoich mieszkańców. Mam jednak wrażenie, że Pan Prezydent jak wielu innych lokalnych „włodarzy” skupił się na udawadnianiu własnych racji, a umniejszaniu racjom drugiej strony. Podejmowane działania prowadzą do podgrzewania konfliktu, nie widzę działań pojednawczych. Prezydent Sopotu traktuje spór ze Stowarzyszeniem bardzo personalnie, a gdzieś po drodze zapomina, że reprezentuje wszystkich mieszkańców Sopotu i ma obowiązek bycia bezstronnym, zwłaszcza kiedy władza opiera się na całym ogromnym aparacie  administracyjnym miasta. Pan Prezydent zaskarżył powołanie Przedstawiciela  SKT i uzasadnił to w sposób dla mnie zupełnie zaskakujący, to jest brakiem bezstronności przedstawiciela. To argument nietrafiony, moim zadaniem jest zaprowadzenie porządku statutowego w stowarzyszeniu, i reprezentacja Stowarzyszenia  wobec innych stron. Jestem Przedstawicielem stowarzyszenia, a nie reprezentantem Prezydenta Sopotu , ani Rady Miasta. Jestem głęboko przekonana, że wszystkie moje działania sprzyjają rozwiązaniu konfliktu w Sopocie. Nie może być przecież tak, że jedno z najstarszych Stowarzyszeń w mieście nie ma możliwości działania. Sympatie i antypatie urzędników nie mogą wpływać na funkcjonowanie żadnego podmiotu  demokratycznym państwie. Zadaniem sądowego przedstawiciela w Stowarzyszeniu jest doprowadzenie do uporządkowania wszelkich spraw dotyczących organów oraz dbałość o majątek podmiotu. Dlatego w pierwszej kolejności zbadałam możliwość sanacji władz stowarzyszenia. Zwołałam Walne Zebranie członków i zostały wybrane nowe władze Stowarzyszenia. Jest nowy Zarząd i inne organy, wybory były nadzorowane przeze mnie i notariusza. Złożyliśmy stosowne dokumenty do Sądu i czekamy na wpis do KRS.


Nowy Zarząd funkcjonuje w trudnych warunkach prawnych, ponieważ wobec Stowarzyszenia podjęto bardzo wiele działań sprzecznych z prawem, powołano syndyka, działa także w tym zakresie Kurator. Nie mamy dostępu do dokumentacji i archiwów Stowarzyszenia. Spotkałam się w tych sprawach z Syndykiem i Kuratorem. Staram się działać transparentnie. Mam głębokie przekonanie, że decyzja Sadu o ustanowieniu Przedstawiciela i moje działania były oczekiwane przez Pana Prezydenta Karnowskiego. To służy miastu i zażegnuje jeden z kilku konfliktów. Niestety, muszę stwierdzić że Pan Prezydent nie wspiera mnie jako Przedstawiciela Sądu w Stowarzyszeniu, a wszystkie działania władz sopockich  wobec Stowarzyszenia i jego majątku są wielce zaskakujące.


alt- Rada Miasta Sopotu przekazała sopockie korty w dzierżawę na 20 lat Sopot Tenis Klub. Czy radni zdają sobie sprawę, że jest prawomocny wyrok Sądu Najwyższego?
Elżbieta Jakubiak: Byłam na sesji Rady Miasta i przedstawiłam wszystkie argumenty, łącznie z tym, że powiadomiłam Radę, jako przedstawiciel SKT, że istnieje w obrocie prawnym wyrok Sądu Najwyższego, który nakazuje prezydentowi umożliwienie Stowarzyszeniu wpisu do ksiąg wieczystych. Urząd Prezydenta Sopotu powinien wydać wpisy i wyrysu geodezji dotyczące tych nieruchomości,  są to załączniki niezbędne do złożenia wniosku o ujawnienie w księdze wieczystej Sopockiego Klubu Tenisowego. Nie mogę powiedzieć, żeby Rada Miasta była niepoinformowana o sytuacji prawnej gruntów, wobec których podejmowała uchwałę. Bardzo szczegółowo wyjaśniałam sprawę na sesji Rady. Obecnie skierowałam pismo do Rady Miasta wezwanie o usunięcie naruszenia prawa. Uważam, że ta uchwała narusza interes prawny SKT ponieważ te nieruchomości, które mają zostać wydzierżawione na 20 lat, w trybie bezprzetargowym wyrokiem Sądu Najwyższego mają wskazanego innego użytkownika wieczystego. Władze Sopotu maja pełna świadomość istnienia wyroków sądowych w tej sprawie. Dysponowanie w taki sposób gruntem wobec mającego nastąpić ujawnienia w księgach wieczystych prawa użytkowania wieczystego SKT jest działaniem sprzecznym z interesem miasta.


- Jakie kroki zamierza podjąć pani i zarząd SKT w celu ochrony słusznych interesów SKT?
Elżbieta Jakubiak: Zaskarżyliśmy uchwałę Rady Miasta i prosimy pana wojewodę o podjęcie czynności nadzorczych względem gminy Sopot i uchylenie tej uchwały.. Stowarzyszenie składa wniosek o wpis do księgi wieczystej i mam nadzieję, że Syndyk podejmie niezwłocznie działania w tej kwestii. Zarząd podejmuje działania wywierające wpływ na syndyka, który jest zobowiązany do ujawnienia majątku stowarzyszenia. Istniejąca  ekspektatywa wpisu do księgi wieczystej majątku o takiej wartości powinna bardzo interesować syndyka, a zatem te czynności powinny nastąpić bardzo szybko.  Zarząd i całe Stowarzyszenie chce uregulować należności wobec miasta oraz dokonać spłat wierzycieli. Wszyscy członkowie Stowarzyszenia zobowiązali się do wpłat odpowiednich kwot  na konto stowarzyszenia w celu  uporządkowania kwestii zaległości podatkowych wobec gminy Sopot. To nie są sumy, których nie można uregulować działając gospodarnie. Stowarzyszenie prowadząc działalność w 2015 roku uzyskało  dodatni wynik finansowy. Poinformuję i złożę pisemne sprawozdanie do Sądu, który mnie wyznaczył do roli Przedstawiciela SKT oraz poinformuje o sytuacji SKT Ministra Sportu.


Rozmawiał Tomasz Łunkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież