Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Andrzej Duda wetuje – zaczyna się nowy rozdział prezydentury

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 lipca 2017 10:07

– Nie ma u nas tradycji, by prokurator generalny mógł ingerować w pracę Sądu Najwyższego, nie wspomnę już o sędziach. Dlatego ubolewam, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym przed jego złożeniem w Sejmie nie był mi przedstawiony. Zdecydowałem, że zawetuję ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa – obwieścił prezydent Andrzej Duda.Jak powiedział prezydent Duda nim sięgnął po veto spotkał się z politykami, prawnikami, profesorami prawa oraz m.in. z Zofią Romaszewską, wybitną działaczką opozycji w PRL, która przestrzegała go przed takimi rozwiązaniami, w których sądownictwo będzie podporządkowane politycznie np. prokuratorowi generalnemu.  


Jednocześnie Andrzej Duda zaapelował do stron konfliktu o uspokojenie sytuacji, a do opozycji zwrócił się:
– Nie może być tak, że politycy wychodzą i nawołują do rozruchów, do walk ulicznych. Co innego nawoływanie do demonstracji. Władzę obala się w wyborach, a nie na ulicy. Proszę, by politycy opozycji opamiętali się – powiedział prezydent.


I w końcu oświadczył:
– Nie ma u nas tradycji, by prokurator generalny mógł ingerować w pracę SN, nie wspomnę już o sędziach. Zdecydowałem, że ZAWETUJĘ ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa – oświadczył prezydent i dodał, że sądownictwo potrzebuje „mądrej reformy”.  


Wiemy o tym od lat doskonale. Chodzi o wymiar etyczny poczynań części sędziów, ich rozmaite zależności i kontrowersyjne wyroki, bezczynnych prokuratorów, przewlekłość postępowań, bezradność przeciętnego obywatela w starciu z urzędami.


Prezydent Andrzej Duda zauważył jednak, że forsowana przez PiS reforma w tej postaci nie zwiększa poczucia obywatelskiego bezpieczeństwa.   
– Zdecydowałem, że zwrócę z powrotem do rozpatrzenia Sejmowi czyli zawetuję ustawę o Sądzie Najwyższym jak również ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, albowiem Sejm doprowadził do tego, że są one powiązane. Powiedziałem, że sędziowie do KRS nie mogą być wybierani zwykłą większością głosów. Na to się nie zgadzam. Jestem absolutnym zwolennikiem reformy wymiaru sprawiedliwości, ale musi być to reforma mądra – podkreślił prezydent Andrzej Duda.
– Czuje jako prezydent, że ta reforma, w tej postaci poczucia bezpieczeństwa i sprawiedliwości w Polsce nie zwiększy – dodał prezydent.


Bez jasnej odpowiedzi pozostaje pytanie, dlaczego tak ważne decyzje o wymiarze ustrojowym zostały podjęte w błyskawicznym tempie, podczas wakacji i nocną porą, tak, jak gdyby ze strony Sądu Najwyższego zagrażało nam niebezpieczeństwo, a w tym czasie parlament przypominał oblężoną twierdzę.
– Biorę na siebie tę odpowiedzialność, że przygotuję te ustawy. Chcę dokonać poprawy tych ustaw w ramach prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej, aby Polska była lepsza, bardziej przyjazna dla swoich obywateli, żeby była bezpieczna i taka, w której ludzie będą się dobrze czuli – mówił Andrzej Duda.


– W czasie kampanii prezydenckiej podkreślałem, że prezydent jest wybrany wyborach powszechnych przez naród. To daje mu bardzo silny mandat. Mówiłem również, że prezydent powinien służyć narodowi i polskiemu państwu. Mówiłem, że bardzo trudno te dwie służby rozerwać. Mówiłem także o sprawiedliwej, silnej Polsce, o państwie, które obroni obywatela i zapewni mu spokój i stworzy warunki do budowania zamożności. W tym elemencie wymiar sprawiedliwości odgrywa rolę podstawową – przypomniał Duda.


Swoją decyzją być może Andrzej Duda zapewnił sobie drugą kadencję. Polacy potrzebują zmian w sądownictwie i ich oczekują. Tej dobrej zmiany, a nie partyjnej.


Nawet znany z twardych przekonań ksiądz obrządku ormiańskiego Tadeusz Isakowicz-Zalewski napisał po wecie prezydenta: Uznania dla Andrzeja Dudy za odwagę. Reforma tak, ale skalpelem, nie siekierą.  


Teraz przez studia, redakcje i gabinety polityczne przetoczy się fala dyskusji. Co jednak z rzecznikami rozmaitych „teorii spiskowych” dotyczących protestów przed sądami, w których uczestniczą „tłumy spacerowiczów” inspirowane z zagranicy oraz, jak chce senator z Kościerzyny "komunistyczne złogi, wdowy ubeków, ludzie zaczadzeni itd."


W pomorski akcent protestów wkradł się fałszywy ton. Oto wmontowali się w społeczne niezadowolenie dwaj włodarze Paweł Adamowicz i Jacek Karnowski. Nawoływali do udziału w protestach przeciwko ustawom reformującym sądownictwo. Zapomnieli, że ich kłopoty z sądami zaczęły się za rządów ich politycznego i partyjnego kolegi Donalda Tuska?   Na prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu ciążą zarzuty podania nieprawdziwych informacji w oświadczeniach majątkowych, a Jacek Karnowski w „aferze sopockiej” czeka na kasację. Obaj luminarze sceny samorządowej na scenie protestu nadają mu wymiar groteski. 


A wracając do prezydenckiego weta.
Swoją decyzją Andrzej Duda powstrzymał zmiany ustrojowe przeprowadzone w trybie zwykłej ustawy.
- Porównywałam nasz obecny stan do Republiki Weimarskiej. Tak właśnie niszczono demokrację, używając mechanizmów parlamentarnych – powiedziała ostatnio profesor Jadwiga Staniszkis, nawiązując do sytuacji Niemiec z lat 1930-33, pod rządami prezydenta von Hindenburga.
Artur S. Górski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież