Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czarno-biały Gdańsk lat 60-tych

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 12 lipca 2017 12:53

Od 6 lipca w salach Galerii Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku mieszczących się w Zielonej Bramie, oglądać możemy ciekawą ze wszech miar wystawę fotografii z lat 60. Ciekawą, bo jest to zapis i to artystyczny, Gdańska z tamtego okresu.Kto pamięta lata 60? Zapewne kilka rąk się podniesie (coraz mniej), w tym i moja. Nie podniesie się ręka młodziutkiej kurator wystawy Mai Bieńkowskiej, z którą rozmawiałem. Nie było jej jeszcze na świecie. Byli natomiast i tworzyli autorzy tych zdjęć, pełni pasji twórczej i organizacyjnej. Wszak to Bolesława i Edmund Zdanowscy założyli orłowskie Liceum Sztuk Plastycznych, które do dzisiaj istnieje i ma się znakomicie. Wielu jego absolwentów staje się znanymi twórcami, czasem wracając doń jako nauczyciele. Ale też wielu z autorów wystawy było założycielami Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, obchodzącego w tym roku 70-lecie istnienia.


alt

Edmund Zdanowski - Dwie epokialtaltNa stronie Galerii mng.gda.pl czytamy "Wystawa ze zbiorów Działu Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku". Ale zbiory te stanowiły kolekcję prac członków ZPAF Okręgu Gdańskiego, którą wraz z siedzibą Galerii Fotografii ZPAF mieszczącej się przy ul. Grobla 1 Stefan Figlarowicz (Kierownik Galerii) przekazał Muzeum Narodowemu właśnie. Zapewne dobrze się stało, bo prace znalazły się w warunkach godnych, archiwizowane, skatalogowane i opisane jak trzeba. Stefan jak i autorzy prac już nie żyją, normalne zatem, że nie zostali zaproszeni na wystawę. A pozostali członkowie Związku? Zaproszeń nie dostali.


alt

Tadeusz Link - Impresja portowaaltaltMimo przypadającego w tym roku jubileuszu 70-lecia, a może z tej właśnie okazji, stracili dotychczasową siedzibę, w zamian otrzymując od miasta 10 metrów kwadratowych w obskurnym baraku, z dziurawym kaloryferem i innymi atrakcjami odpadającymi z sufitu i ścian. Kto by takich bankrutów zapraszał na salony!


alt

Janusz Uklejewski - W daleki rejsaltaltalt

Janusz Uklejewski - Port w nocyAle wystawę należy zobaczyć. Choć jest wymyślona jako atrakcja dla turystów, to i my tubylcy powinniśmy się z nią zaprzyjaźnić. Dzisiaj, w dobie szaleństwa elektronicznego, kiedy każdy fotografuje czym się tylko da i co się da w multi ilościach, zdjęcia te są gratką pełną refleksji i ducha czasu. Mistrzowie tamtych czasów tworzyli w ciężkich warunkach. Może dlatego właśnie jest w tych zdjęciach zawarta cząstka ich osobowości...
Autorami prac prezentowanych na wystawie są: Jerzy Dygasiewicz, Bolesława i Edmund Zdanowscy, Janusz Rydzewski, Tadeusz Link, ale są też prace niezidentyfikowanych autorów. Może uda się komuś zidentyfikować autorstwo? Wystawę oglądać będziemy mogli do 20 sierpnia 2017.


MK

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież