U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czarno-biały Gdańsk lat 60-tych

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 12 lipca 2017 12:53

Od 6 lipca w salach Galerii Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku mieszczących się w Zielonej Bramie, oglądać możemy ciekawą ze wszech miar wystawę fotografii z lat 60. Ciekawą, bo jest to zapis i to artystyczny, Gdańska z tamtego okresu.Kto pamięta lata 60? Zapewne kilka rąk się podniesie (coraz mniej), w tym i moja. Nie podniesie się ręka młodziutkiej kurator wystawy Mai Bieńkowskiej, z którą rozmawiałem. Nie było jej jeszcze na świecie. Byli natomiast i tworzyli autorzy tych zdjęć, pełni pasji twórczej i organizacyjnej. Wszak to Bolesława i Edmund Zdanowscy założyli orłowskie Liceum Sztuk Plastycznych, które do dzisiaj istnieje i ma się znakomicie. Wielu jego absolwentów staje się znanymi twórcami, czasem wracając doń jako nauczyciele. Ale też wielu z autorów wystawy było założycielami Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, obchodzącego w tym roku 70-lecie istnienia.


alt

Edmund Zdanowski - Dwie epokialtaltNa stronie Galerii mng.gda.pl czytamy "Wystawa ze zbiorów Działu Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku". Ale zbiory te stanowiły kolekcję prac członków ZPAF Okręgu Gdańskiego, którą wraz z siedzibą Galerii Fotografii ZPAF mieszczącej się przy ul. Grobla 1 Stefan Figlarowicz (Kierownik Galerii) przekazał Muzeum Narodowemu właśnie. Zapewne dobrze się stało, bo prace znalazły się w warunkach godnych, archiwizowane, skatalogowane i opisane jak trzeba. Stefan jak i autorzy prac już nie żyją, normalne zatem, że nie zostali zaproszeni na wystawę. A pozostali członkowie Związku? Zaproszeń nie dostali.


alt

Tadeusz Link - Impresja portowaaltaltMimo przypadającego w tym roku jubileuszu 70-lecia, a może z tej właśnie okazji, stracili dotychczasową siedzibę, w zamian otrzymując od miasta 10 metrów kwadratowych w obskurnym baraku, z dziurawym kaloryferem i innymi atrakcjami odpadającymi z sufitu i ścian. Kto by takich bankrutów zapraszał na salony!


alt

Janusz Uklejewski - W daleki rejsaltaltalt

Janusz Uklejewski - Port w nocyAle wystawę należy zobaczyć. Choć jest wymyślona jako atrakcja dla turystów, to i my tubylcy powinniśmy się z nią zaprzyjaźnić. Dzisiaj, w dobie szaleństwa elektronicznego, kiedy każdy fotografuje czym się tylko da i co się da w multi ilościach, zdjęcia te są gratką pełną refleksji i ducha czasu. Mistrzowie tamtych czasów tworzyli w ciężkich warunkach. Może dlatego właśnie jest w tych zdjęciach zawarta cząstka ich osobowości...
Autorami prac prezentowanych na wystawie są: Jerzy Dygasiewicz, Bolesława i Edmund Zdanowscy, Janusz Rydzewski, Tadeusz Link, ale są też prace niezidentyfikowanych autorów. Może uda się komuś zidentyfikować autorstwo? Wystawę oglądać będziemy mogli do 20 sierpnia 2017.


MK

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież