Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym... PKM Południe - jakie szanse, jakie problemy » 14 listopada w hotelu Zatoka na Oruni odbyło się pierwsze spotkanie z trzeciej serii spotkań informa...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Kto w Lechii obok meczu? Ojrzyński za Tarasiewicza? Letniowski i Cecherz do domu...
piątek, 18 listopada 2022 15:21
Kto w Lechii obok meczu? Ojrzyński za Tarasiewicza? Letniowski i Cecherz do domu...
EKSTRAKLASA PKO BP
To był mecz za 6 punktów. Lechia po raz
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czarno-biały Gdańsk lat 60-tych

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 12 lipca 2017 12:53

Od 6 lipca w salach Galerii Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku mieszczących się w Zielonej Bramie, oglądać możemy ciekawą ze wszech miar wystawę fotografii z lat 60. Ciekawą, bo jest to zapis i to artystyczny, Gdańska z tamtego okresu.Kto pamięta lata 60? Zapewne kilka rąk się podniesie (coraz mniej), w tym i moja. Nie podniesie się ręka młodziutkiej kurator wystawy Mai Bieńkowskiej, z którą rozmawiałem. Nie było jej jeszcze na świecie. Byli natomiast i tworzyli autorzy tych zdjęć, pełni pasji twórczej i organizacyjnej. Wszak to Bolesława i Edmund Zdanowscy założyli orłowskie Liceum Sztuk Plastycznych, które do dzisiaj istnieje i ma się znakomicie. Wielu jego absolwentów staje się znanymi twórcami, czasem wracając doń jako nauczyciele. Ale też wielu z autorów wystawy było założycielami Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, obchodzącego w tym roku 70-lecie istnienia.


alt

Edmund Zdanowski - Dwie epokialtaltNa stronie Galerii mng.gda.pl czytamy "Wystawa ze zbiorów Działu Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku". Ale zbiory te stanowiły kolekcję prac członków ZPAF Okręgu Gdańskiego, którą wraz z siedzibą Galerii Fotografii ZPAF mieszczącej się przy ul. Grobla 1 Stefan Figlarowicz (Kierownik Galerii) przekazał Muzeum Narodowemu właśnie. Zapewne dobrze się stało, bo prace znalazły się w warunkach godnych, archiwizowane, skatalogowane i opisane jak trzeba. Stefan jak i autorzy prac już nie żyją, normalne zatem, że nie zostali zaproszeni na wystawę. A pozostali członkowie Związku? Zaproszeń nie dostali.


alt

Tadeusz Link - Impresja portowaaltaltMimo przypadającego w tym roku jubileuszu 70-lecia, a może z tej właśnie okazji, stracili dotychczasową siedzibę, w zamian otrzymując od miasta 10 metrów kwadratowych w obskurnym baraku, z dziurawym kaloryferem i innymi atrakcjami odpadającymi z sufitu i ścian. Kto by takich bankrutów zapraszał na salony!


alt

Janusz Uklejewski - W daleki rejsaltaltalt

Janusz Uklejewski - Port w nocyAle wystawę należy zobaczyć. Choć jest wymyślona jako atrakcja dla turystów, to i my tubylcy powinniśmy się z nią zaprzyjaźnić. Dzisiaj, w dobie szaleństwa elektronicznego, kiedy każdy fotografuje czym się tylko da i co się da w multi ilościach, zdjęcia te są gratką pełną refleksji i ducha czasu. Mistrzowie tamtych czasów tworzyli w ciężkich warunkach. Może dlatego właśnie jest w tych zdjęciach zawarta cząstka ich osobowości...
Autorami prac prezentowanych na wystawie są: Jerzy Dygasiewicz, Bolesława i Edmund Zdanowscy, Janusz Rydzewski, Tadeusz Link, ale są też prace niezidentyfikowanych autorów. Może uda się komuś zidentyfikować autorstwo? Wystawę oglądać będziemy mogli do 20 sierpnia 2017.


MK

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież