Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kolacja w Palacio de Cibelos w cenie wody w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 lipca 2017 20:10

Sekretarz miasta w Gdańsku Danuta Janczarek ukryła przed radnymi opozycji niewygodne fakty związane z wyjazdem 4 urzędników, w tym prezydenta Gdańska, do Madrytu. Koszt udziału w spotkaniu branży wodociągowej to 3 tysiące dolarów za osobę, plus cena pobytu w hotelu Madryt Marriott Auditorium. Za te pieniądze prezydent Adamowicz mógł podyskutować o prywatyzacji wodociągów w Arabii Saudyjskiej lub partnerstwie publiczno-prywatnym w Indonezji lub Iranie, a także zjeść kolację w Palacio de Cibelos. Wszystko na koszt gdańszczan i dla ich dobra.Oficjalnym uczestnikiem spotkania nie był Gdańsk tylko spółka Saur Neptun Gdańsk, której Gdańsk z powodu głupoty własnej jest od 1993 roku mniejszościowym udziałowcem na zamkniętym rynku miejskim.


Organizatorem kongresu w Madrycie nie był rząd hiszpański ani władze samorządowe stolicy tylko spółka Global Water Intelligence, firma wydawniczo-analityczna, wyłoniona z zajmującej się podobną aktywnością na rynku paliw spółki CWC Group, której hasło reklamowe brzmi "Water makes money". 3-dniowe spotkanie w Madrycie, Global Water Summit 2017, reklamowała przywołując aktywność Ubera, Airbnb i Amazona jako przykład efektywności ekonomicznej w epoce 4 rewolucji przemysłowej. Jak można przeczytać w tezach do kongresu: "politycy na całym świecie tworzą przeszkody w przepływie dóbr i ludzi, (...) jak możemy zapewnić, że kapitał i innowacje będą płynąć tam, gdzie są najbardziej potrzebne". I GWI dodają, że chcieliby spokojnie zbadać inteligentne synergie łączące finansowanie i technologię, odpowiadać na nowe pytania w świecie wody, gdy to co publiczne spotyka się z tym co prywatne, a biznes spotyka okazję...


altZ programu pierwszego dnia kongresu wyróżnia się powitalny drink i pogawędki towarzyskie. Dzień drugi, oznaczany w programie jako pierwszy, to m.in. 30 dyskusji stolikowych na ważne z gdańskiej perspektywy tematy jak choćby partnerstwo w prywatyzacji dostaw wody w Arabii Saudyjskiej czy zalety PPP (partnerstwo publiczno-prywatne) w Indonezji lub Iranie, a także rozmowy o odsalaniu wody morskiej. Dzień kończyła kolacja w eleganckim Palacio de Cibelos podczas której organizatorzy wręczali swoje nagrody. Wśród wyróżnionych nie było eksprezydenta Gdańska Franciszka Jamroża, który program PPP z francuskim Saur International wprowadził innowacyjnie w Gdańsku, sądząc modnie, że kapitał nie ma narodowości.


Dzień drugi to dyskusja szefów różnych firm wodociągowych, a także główny punkt programu - panel l5 ministrów, w tym m.in. Kenii, Jordani, Nigerii o problemach branży, o przyszłości wody, która spotyka pieniądze. Nie wiadomo jaka była aktywność delegacji SNG, wzmocnionej przez magistrat, bo na liście 150 prelegentów nie ma ich nazwisk...


Oficjalna opłata za udział w tym pouczającym spektaklu marketingowym wynosiła 3 000 dolarów za osobę. Organizator GWI zapewnił też dostęp do promocyjnych cen pokoi hotelowych w centrum kongresowym Marriott przy lotnisku Barajas. Doba hotelowa ze śniadaniem w granicach 120 euro za osobę, ewentualnie taniej gdyby wiceprezydent Grzelak noclegował z dyrektorem Kiszkurno, a prezydent Adamowicz ze swoim asystentem Bonisławskim. Dodając przedstawiciela - lub przedstawicieli - bo rzecznik SNG nie udziela informacji o ekskluzywnych wydatkach spółki, których każdą złotówkę tworzy 49 groszy miejskich - to łączny koszt wypadu, bez biletów na mecz Real - Barcelona (od 150 do 450 euro wg cennika klubu) może przekroczyć 15 tysięcy dolarów!?


Odpowiadając na pytania radnych Strzelczyka, Gierszewskiego i Koralewskiego, sekretarz miasta Danuta Janczarek, wspomagana przez szefa kancelarii prezydenta Macieja Buczkowskiego, ukryła więc przed opinią publiczną fakty dla prezydenta dokuczliwie niewygodne.
Ich niewygoda polega na tym, że prezydent i jego dwaj merytorycznie związani z gospodarką komunalną urzędnicy, skorzystali ze sponsoringu SNG, firmy dla której z mocy ustawy prezydent jest organem taryfowym badającym zasadność kosztów i zatwierdzającym w określonym ustawą trybie ceny wody i odprowadzania ścieków. I to już nie wygląda na konflikt interesów ani korozje etyczną...


- Będziemy zmuszeni poprosić o pomoc w wyjaśnieniu tej sprawy organy państwa. Prezydent jako organ nie może być beneficjentem firmy uzależnionej od jego rozstrzygnięć - mówi "Gazecie Gdańskiej" jeden z sygnatariuszy interpelacji, szef klubu PiS Kazimierz Koralewski.


Ani rzecznik SNG, Magdalena Rusakiewicz, ani rzecznik prezydenta Magdalena Skorupka Kaczmarek, nie odpowiedziały na pytania redakcji. Na pytania "organów państwa" taktyka na przeczekanie może być mniej efektywna.

(gem,gg)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież