Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma... Gdańskie talenty - kino w mieście » Paweł Orłowski, polityk PO, był już sopockim spikerem, wiceprezydentem miasta, posłem, wiceministrem...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
wtorek, 21 czerwca 2022 17:54
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
Elewarr Sp. z o.o. zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców gmin
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk 9 lipca 1936 w "Gazecie Gdańskiej"

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 19 lipca 2017 06:50

Gdańsk 9 lipca 1936 roku na... łamach ówczesnej "Gazety Gdańskiej": dziennikarze na czołówce informują, że Polska nie dopuści do żadnych zmian w Gdańsku, o czym prezydenta senatu gdańskiego Greisera powiadomił komisarz generalny RP, dr Papee, wydawca, spółdzielnia "Gryf" powiadamia natomiast, P.P.Prenumeratorów, że by "w celu uniknięcia przerwy w dostawie dziennika wyrównali zaległą prenumeratę". Gazeta zapowiada też rozpoczęcie w połowie sierpnia budowy Muzeum Ziemi Pomorskiej im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Toruniu, wraca też do krwawego napadu bandyckiego na kasę tramwajów w 1932 roku w związku z zeznaniami 27-letniego handlowca Jana P., który opowiada, "zwykle w stanie pijanym", że zastrzelił konduktora Hartmanna w remizie tramwajów przy Lenzgasse...9 lipca Gazeta Gdańska oddycha dużą polityką, to ciąg dalszy konsekwencji wystąpienia A. Gresiera na forum Ligi Narodów w Genewie: "abstrahując od formy mało licującej z powagą forum genewskiego, należy stwierdzić, że o ile w pierwszym swym przemówieniu p. Greiser występował przeciwko interwencji przedstawiciela Ligi w wewnętrznych sprawach Gdańska - o tyle w drugim przemówieniu, przechodząc do tonu agresywnego, domagał się radykalnej rewizji statutu Wolnego Miasta" - "GG" cytuje Polską Informację Polityczną. Polski komisarz generalny, dr Papee, po spotkaniu u ministra Becka w Warszawie, powiadamia pana Greisera, że rząd polski nie dopuści do "jakiejkolwiek zmiany prawno-politycznego położenia Gdańska". Na łamach "Daily Express", przewodniczący senatu gdańskiego odpowiada, że senat nie ma zamiaru zmieniać statutu gwarantowanego przez Ligę Narodów, "nasze stosunki z krajami obcemi nie ulegną żadnej zmianie, nie planujemy żadnego zamachu stanu celem powrotu do Rzeszy niemieckiej", przytacza redakcja stanowisko Greisera. Rząd polski tymczasem informuje, że nie chciałby się zajmować tak często jak dotąd "drobnymi nieraz kłopotami gdańskiemi", co dziś brzmi nader naiwnie.

Naiwnie nie brzmi natomiast wezwanie wydawcy - spółdzielnia wydawnicza Gryf oferująca 12 stron za 10 fenigów - by prenumeratorzy wyrównali zaległości "w celu uniknięcia przerwy w dostawie dziennika".


altaltaltalt

Po kliknięciu strony otwierają się w większym rozmiarzealt

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież