Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk 9 lipca 1936 w "Gazecie Gdańskiej"

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 19 lipca 2017 06:50

Gdańsk 9 lipca 1936 roku na... łamach ówczesnej "Gazety Gdańskiej": dziennikarze na czołówce informują, że Polska nie dopuści do żadnych zmian w Gdańsku, o czym prezydenta senatu gdańskiego Greisera powiadomił komisarz generalny RP, dr Papee, wydawca, spółdzielnia "Gryf" powiadamia natomiast, P.P.Prenumeratorów, że by "w celu uniknięcia przerwy w dostawie dziennika wyrównali zaległą prenumeratę". Gazeta zapowiada też rozpoczęcie w połowie sierpnia budowy Muzeum Ziemi Pomorskiej im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Toruniu, wraca też do krwawego napadu bandyckiego na kasę tramwajów w 1932 roku w związku z zeznaniami 27-letniego handlowca Jana P., który opowiada, "zwykle w stanie pijanym", że zastrzelił konduktora Hartmanna w remizie tramwajów przy Lenzgasse...9 lipca Gazeta Gdańska oddycha dużą polityką, to ciąg dalszy konsekwencji wystąpienia A. Gresiera na forum Ligi Narodów w Genewie: "abstrahując od formy mało licującej z powagą forum genewskiego, należy stwierdzić, że o ile w pierwszym swym przemówieniu p. Greiser występował przeciwko interwencji przedstawiciela Ligi w wewnętrznych sprawach Gdańska - o tyle w drugim przemówieniu, przechodząc do tonu agresywnego, domagał się radykalnej rewizji statutu Wolnego Miasta" - "GG" cytuje Polską Informację Polityczną. Polski komisarz generalny, dr Papee, po spotkaniu u ministra Becka w Warszawie, powiadamia pana Greisera, że rząd polski nie dopuści do "jakiejkolwiek zmiany prawno-politycznego położenia Gdańska". Na łamach "Daily Express", przewodniczący senatu gdańskiego odpowiada, że senat nie ma zamiaru zmieniać statutu gwarantowanego przez Ligę Narodów, "nasze stosunki z krajami obcemi nie ulegną żadnej zmianie, nie planujemy żadnego zamachu stanu celem powrotu do Rzeszy niemieckiej", przytacza redakcja stanowisko Greisera. Rząd polski tymczasem informuje, że nie chciałby się zajmować tak często jak dotąd "drobnymi nieraz kłopotami gdańskiemi", co dziś brzmi nader naiwnie.

Naiwnie nie brzmi natomiast wezwanie wydawcy - spółdzielnia wydawnicza Gryf oferująca 12 stron za 10 fenigów - by prenumeratorzy wyrównali zaległości "w celu uniknięcia przerwy w dostawie dziennika".


altaltaltalt

Po kliknięciu strony otwierają się w większym rozmiarzealt

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież