Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk 9 lipca 1936 w "Gazecie Gdańskiej"

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 19 lipca 2017 06:50

Gdańsk 9 lipca 1936 roku na... łamach ówczesnej "Gazety Gdańskiej": dziennikarze na czołówce informują, że Polska nie dopuści do żadnych zmian w Gdańsku, o czym prezydenta senatu gdańskiego Greisera powiadomił komisarz generalny RP, dr Papee, wydawca, spółdzielnia "Gryf" powiadamia natomiast, P.P.Prenumeratorów, że by "w celu uniknięcia przerwy w dostawie dziennika wyrównali zaległą prenumeratę". Gazeta zapowiada też rozpoczęcie w połowie sierpnia budowy Muzeum Ziemi Pomorskiej im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Toruniu, wraca też do krwawego napadu bandyckiego na kasę tramwajów w 1932 roku w związku z zeznaniami 27-letniego handlowca Jana P., który opowiada, "zwykle w stanie pijanym", że zastrzelił konduktora Hartmanna w remizie tramwajów przy Lenzgasse...9 lipca Gazeta Gdańska oddycha dużą polityką, to ciąg dalszy konsekwencji wystąpienia A. Gresiera na forum Ligi Narodów w Genewie: "abstrahując od formy mało licującej z powagą forum genewskiego, należy stwierdzić, że o ile w pierwszym swym przemówieniu p. Greiser występował przeciwko interwencji przedstawiciela Ligi w wewnętrznych sprawach Gdańska - o tyle w drugim przemówieniu, przechodząc do tonu agresywnego, domagał się radykalnej rewizji statutu Wolnego Miasta" - "GG" cytuje Polską Informację Polityczną. Polski komisarz generalny, dr Papee, po spotkaniu u ministra Becka w Warszawie, powiadamia pana Greisera, że rząd polski nie dopuści do "jakiejkolwiek zmiany prawno-politycznego położenia Gdańska". Na łamach "Daily Express", przewodniczący senatu gdańskiego odpowiada, że senat nie ma zamiaru zmieniać statutu gwarantowanego przez Ligę Narodów, "nasze stosunki z krajami obcemi nie ulegną żadnej zmianie, nie planujemy żadnego zamachu stanu celem powrotu do Rzeszy niemieckiej", przytacza redakcja stanowisko Greisera. Rząd polski tymczasem informuje, że nie chciałby się zajmować tak często jak dotąd "drobnymi nieraz kłopotami gdańskiemi", co dziś brzmi nader naiwnie.

Naiwnie nie brzmi natomiast wezwanie wydawcy - spółdzielnia wydawnicza Gryf oferująca 12 stron za 10 fenigów - by prenumeratorzy wyrównali zaległości "w celu uniknięcia przerwy w dostawie dziennika".


altaltaltalt

Po kliknięciu strony otwierają się w większym rozmiarzealt

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież