Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk 9 lipca 1936 w "Gazecie Gdańskiej"

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 19 lipca 2017 06:50

Gdańsk 9 lipca 1936 roku na... łamach ówczesnej "Gazety Gdańskiej": dziennikarze na czołówce informują, że Polska nie dopuści do żadnych zmian w Gdańsku, o czym prezydenta senatu gdańskiego Greisera powiadomił komisarz generalny RP, dr Papee, wydawca, spółdzielnia "Gryf" powiadamia natomiast, P.P.Prenumeratorów, że by "w celu uniknięcia przerwy w dostawie dziennika wyrównali zaległą prenumeratę". Gazeta zapowiada też rozpoczęcie w połowie sierpnia budowy Muzeum Ziemi Pomorskiej im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Toruniu, wraca też do krwawego napadu bandyckiego na kasę tramwajów w 1932 roku w związku z zeznaniami 27-letniego handlowca Jana P., który opowiada, "zwykle w stanie pijanym", że zastrzelił konduktora Hartmanna w remizie tramwajów przy Lenzgasse...9 lipca Gazeta Gdańska oddycha dużą polityką, to ciąg dalszy konsekwencji wystąpienia A. Gresiera na forum Ligi Narodów w Genewie: "abstrahując od formy mało licującej z powagą forum genewskiego, należy stwierdzić, że o ile w pierwszym swym przemówieniu p. Greiser występował przeciwko interwencji przedstawiciela Ligi w wewnętrznych sprawach Gdańska - o tyle w drugim przemówieniu, przechodząc do tonu agresywnego, domagał się radykalnej rewizji statutu Wolnego Miasta" - "GG" cytuje Polską Informację Polityczną. Polski komisarz generalny, dr Papee, po spotkaniu u ministra Becka w Warszawie, powiadamia pana Greisera, że rząd polski nie dopuści do "jakiejkolwiek zmiany prawno-politycznego położenia Gdańska". Na łamach "Daily Express", przewodniczący senatu gdańskiego odpowiada, że senat nie ma zamiaru zmieniać statutu gwarantowanego przez Ligę Narodów, "nasze stosunki z krajami obcemi nie ulegną żadnej zmianie, nie planujemy żadnego zamachu stanu celem powrotu do Rzeszy niemieckiej", przytacza redakcja stanowisko Greisera. Rząd polski tymczasem informuje, że nie chciałby się zajmować tak często jak dotąd "drobnymi nieraz kłopotami gdańskiemi", co dziś brzmi nader naiwnie.

Naiwnie nie brzmi natomiast wezwanie wydawcy - spółdzielnia wydawnicza Gryf oferująca 12 stron za 10 fenigów - by prenumeratorzy wyrównali zaległości "w celu uniknięcia przerwy w dostawie dziennika".


altaltaltalt

Po kliknięciu strony otwierają się w większym rozmiarzealt

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież