W tym roku przypada 70. rocznica powstania Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku, która już od pierwszych, trudnych lat powojennych gromadziła księgozbiór pod kątem potrzeb środowiska oświatowego. Początkowo były to niewielkie zbiory, ale z czasem ich liczba zwiększała się. Wzrastała również liczba czytelników. Oprócz nauczycieli po książki i czasopisma przychodzili studenci, którzy wiązali swoją przyszłość zawodową ze szkołą, przedszkolem lub inną placówką oświatową. Z okazji jubileuszu 2 grudnia w Bibliotece odbędzie się uroczysta sesja.
Na przestrzeni minionych lat biblioteka pedagogiczna kilka razy zmieniała lokal. Od 1973 roku znajduje się przy alei, która w momencie przeprowadzki nosiła nazwę Karola Marksa, w 1990 roku uchwałą radnych Gdańska zmienioną na aleję Gen. Józefa Hallera. To charakterystyczny, zabytkowy budynek z czerwonej cegły w Dolnym Wrzeszczu, do którego łatwo dotrzeć wszystkimi środkami komunikacji.
W ciągu 7 dekad biblioteka przeżyła wiele zmian, zarówno tych systemowych, związanych z obowiązującym prawem oświatowym, jak i organizacyjnych - te ostatnie zazwyczaj wychodziły jej na dobre. Oczywiste jest, że za wszystkim stali ludzie – pracownicy oddani swojej pracy – których kilka pokoleń przewinęło się przez Bibliotekę.
O historii biblioteki można by dużo napisać, najlepiej odwiedzić te stare mury by poczuć budynku, który został zbudowany na cele oświatowe na początku poprzedniego wieku.
Siedziba Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku
Czym obecnie, w roku jubileuszowym, przyciąga czytelników do siebie Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku?
Odpowiedź jest prosta. Po pierwsze bogatymi zbiorami, które zajmują kilka przepastnych magazynów. Aktualnie oprócz książek i czasopism biblioteka posiada również zbiory audiowizualne i kolekcję filmów. Szybką informację o nich można znaleźć w katalogu online, bowiem od kilku lat, dzięki nowo zakupionemu systemowi bibliotecznemu udostępniany jest na stronie internetowej biblioteki http://pbw.gda.pl/.
Obok działalności bibliotekarskiej w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku od lat prowadzone są bezpłatne szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, trafiające w ich zainteresowania. Ostatnimi laty duże zapotrzebowanie istnieje na szkolenia w zakresie umiejętnego wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnej, promocji czytelnictwa oraz bezpieczeństwa w sieci. W placówce macierzystej i w 12 filiach w województwie pomorskim działa 17 sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli, gdzie nauczyciele, w tym nauczyciele bibliotekarze szkolni, mogą wzajemnie uczyć się od siebie, wymieniać doświadczeniami i znaleźć ciekawy pomysł na działalność biblioteki szkolnej. Ponadto biblioteka proponuje szkołom udział w zajęciach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. W szerokiej ofercie znajdują się zajęcia czytelnicze, z edukacji regionalnej i muzealnej, a od niedawna zajęcia z podstaw programowania. Dużo uwagi w ofercie poświęcono bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w sieci, stąd szereg zajęć na temat cyberprzemocy.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku liczy także na nowych użytkowników, gdyż od kilku lat udostępnia zgromadzone zbiory wszystkim zainteresowanym.
Z założenia podstawę księgozbioru stanowią pozycje z zakresu pedagogiki, opasłych tomów podręczników akademickich, podręczników dydaktycznych i innej literatury metodycznej oraz bogaty zestaw czasopism pedagogicznych dla kadry oświatowej i studentów kierunków pedagogicznych. Dodatkowo biblioteka gromadzi zbiory, które mogą być pomocne innym czytelnikom. Duże zainteresowanie wśród rodziców może wzbudzić obszerny księgozbiór, w tym poradniki dla rodziców, które mogą pomóc rozwiązać niejeden problem wychowawczy. Ciekawy zestaw materiałów może zainteresować rodziców dzieci z dysleksja i dysortografią, na który składają się książki i zbiory audiowizualne, o bogatej filmotece dla dzieci nie wspominając. To tylko dwie propozycje skierowane do rodziców i opiekunów, które mogą okazać się pomocne w pracy z dzieckiem. Ponadto przez lata uzbierał się dość pokaźny i wartościowy zbiór literatury dziecięcej i młodzieżowej, gdyż nauczyciele bibliotekarze z PBW w Gdańsku duży nacisk kładą na promocję czytelnictwa wśród dzieci i uczniów.
Na bieżąco księgozbiór uzupełniany jest o nowo wydane pozycje z prozy polskiej i obcej, które znalazły uznanie u czytelników i krytyków literackich, kupowane są książki oraz audiobooki. Z tych ostatnich mogą korzystać również osoby z dysfunkcją wzroku. Biblioteka zgromadziła również pokaźną kolekcję klasyki filmowej polskiej i światowej oraz adaptacji lektur szkolnych.
Każdy czytelnik może korzystać, za pośrednictwem komputera lub innego urządzenia mobilnego, z książek w wersji elektronicznej na platformie IBUK Libra. Kolejną usługą godną polecenia jest możliwość dotarcia do zbiorów Biblioteki Narodowej za pośrednictwem Academiki - cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych. Ta propozycja skierowana jest do czytelników, którzy mają problem z dotarciem do poszukiwanych pozycji w trójmiejskich bibliotekach.
Wisienką na jubileuszowym torcie jest sukcesywne zamieszczanie w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej wybranych pozycji ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. Pośród zdigitalizowanych pozycji znalazły się książki, które były pierwszymi wpisanymi do księgi inwentarzowej w 1946 roku.
2 grudnia w siedzibie biblioteki odbędzie się uroczysta sesja z okazji 70-lecia Biblioteki. Początek o godz. 11.00.
- 02/12/2016 18:43 - Dzień osób niepełnosprawnych w gdańskim ZUS-ie
- 02/12/2016 05:05 - Janusz Śniadek: Istota samorządu uległa degrengoladzie
- 01/12/2016 16:24 - Adamowicz! Répéter, s'il vous plaît!
- 30/11/2016 22:05 - Prezydent Gdańska przegrał "Miasto z bursztynu"
- 30/11/2016 15:01 - Czy plac przed Muzeum II Wojny Światowej będzie nosił imię rotmistrza Pileckiego? Jest projekt uchwały radnych PiS-u
- 29/11/2016 22:57 - Półmetek gdańskiej prezydentury Pawła Adamowicza
- 29/11/2016 20:43 - Dary dla Oddziału Hematologii Dziecięcej
- 29/11/2016 14:57 - Prezydent Duda: proces modernizacji floty zostanie zrealizowany mądrze. Czas najwyższy!
- 28/11/2016 21:08 - Gdańskie obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
- 28/11/2016 19:37 - Plac im. rotmistrza Pileckiego