Dobry rok Struka, majętność Bonny, rekord Byczkowskiego - portfele władzy 2021
środa, 04 maja 2022 18:31
Dobry rok Struka, majętność Bonny, rekord Byczkowskiego - portfele władzy 2021
Politycy KO i PSL, tworzący zarząd województwa pomorskiego

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Trans MF Landshut Devils - Zdunek Wybrzeże LIVE 47:43
sobota, 07 maja 2022 20:46
Trans MF Landshut Devils - Zdunek Wybrzeże LIVE 47:43
W niedzielę o godz. 14.00 w Landshut rozpocznie się mecz Trans MF
Lechia zapewniła sobie europejskie puchary
sobota, 14 maja 2022 21:24
Lechia zapewniła sobie europejskie puchary
W ostatnim meczu w sezonie 2021/2022 przed swoją publicznością

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie wątki  restytucji obrazów „Łukaszowców”
poniedziałek, 09 maja 2022 14:41
Gdańskie wątki  restytucji obrazów „Łukaszowców”
W końcu po 83 latach nastąpi niebawem powrót do Polski obrazów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
niedziela, 15 maja 2022 16:04
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
Rekrutacja do Drużyny Energii zakończyła się imponującym
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

70 lat Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 30 listopada 2016 13:46

altW tym roku przypada 70. rocznica powstania Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku, która już od pierwszych, trudnych lat powojennych gromadziła księgozbiór pod kątem potrzeb środowiska oświatowego. Początkowo były to niewielkie zbiory, ale z czasem ich liczba zwiększała się. Wzrastała również liczba czytelników. Oprócz nauczycieli po książki i czasopisma przychodzili studenci, którzy wiązali swoją przyszłość zawodową ze szkołą, przedszkolem lub inną placówką oświatową. Z okazji jubileuszu 2 grudnia w Bibliotece odbędzie się uroczysta sesja.Na przestrzeni minionych lat  biblioteka pedagogiczna kilka razy zmieniała lokal. Od 1973 roku znajduje się przy alei, która w momencie przeprowadzki nosiła nazwę Karola Marksa, w 1990 roku uchwałą radnych Gdańska zmienioną na aleję Gen. Józefa Hallera. To charakterystyczny, zabytkowy budynek z czerwonej cegły w Dolnym Wrzeszczu, do którego łatwo dotrzeć wszystkimi środkami komunikacji.


W ciągu 7 dekad biblioteka przeżyła wiele zmian, zarówno tych systemowych, związanych z obowiązującym prawem oświatowym, jak i organizacyjnych - te ostatnie zazwyczaj wychodziły jej na dobre. Oczywiste jest, że za wszystkim stali ludzie – pracownicy oddani swojej pracy – których kilka pokoleń przewinęło się przez Bibliotekę.
O historii biblioteki można by dużo napisać, najlepiej odwiedzić te stare mury by poczuć budynku, który został zbudowany na cele oświatowe na początku poprzedniego wieku.


alt

Siedziba Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku


Czym obecnie, w roku jubileuszowym, przyciąga czytelników do siebie Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku?
Odpowiedź jest prosta. Po pierwsze bogatymi zbiorami, które zajmują kilka przepastnych magazynów. Aktualnie oprócz książek i czasopism biblioteka posiada również zbiory audiowizualne i kolekcję filmów. Szybką informację o nich można znaleźć w katalogu online, bowiem od kilku lat, dzięki nowo zakupionemu systemowi bibliotecznemu udostępniany jest na stronie internetowej biblioteki http://pbw.gda.pl/.


Obok działalności bibliotekarskiej w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku od lat prowadzone są bezpłatne szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, trafiające w ich zainteresowania. Ostatnimi laty duże zapotrzebowanie istnieje na szkolenia w zakresie umiejętnego wykorzystania  technologii informacyjno-komunikacyjnej, promocji czytelnictwa oraz bezpieczeństwa w sieci. W placówce macierzystej i w 12 filiach w województwie pomorskim działa 17 sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli, gdzie nauczyciele, w tym nauczyciele bibliotekarze szkolni, mogą wzajemnie uczyć się od siebie, wymieniać doświadczeniami i znaleźć ciekawy pomysł na działalność biblioteki szkolnej. Ponadto biblioteka proponuje szkołom udział w zajęciach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. W szerokiej ofercie znajdują się zajęcia czytelnicze, z edukacji regionalnej i muzealnej, a od niedawna zajęcia z podstaw programowania. Dużo uwagi w ofercie poświęcono bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w sieci, stąd szereg zajęć na temat cyberprzemocy.


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku liczy także na nowych użytkowników, gdyż od kilku lat udostępnia zgromadzone zbiory wszystkim zainteresowanym.


Z założenia podstawę księgozbioru stanowią pozycje z zakresu pedagogiki, opasłych tomów podręczników akademickich, podręczników dydaktycznych i innej literatury metodycznej oraz bogaty zestaw czasopism pedagogicznych dla kadry oświatowej i studentów kierunków pedagogicznych. Dodatkowo biblioteka gromadzi zbiory, które mogą być pomocne innym czytelnikom. Duże zainteresowanie wśród rodziców może wzbudzić obszerny księgozbiór, w tym poradniki dla rodziców, które mogą pomóc rozwiązać niejeden problem wychowawczy. Ciekawy zestaw materiałów może zainteresować rodziców dzieci z dysleksja i dysortografią, na który składają się książki i zbiory audiowizualne, o bogatej filmotece dla dzieci nie wspominając. To tylko dwie propozycje skierowane  do rodziców i opiekunów, które mogą okazać się pomocne w pracy z dzieckiem. Ponadto przez lata uzbierał się dość pokaźny i wartościowy zbiór literatury dziecięcej i młodzieżowej, gdyż nauczyciele bibliotekarze z PBW w Gdańsku duży nacisk kładą na promocję czytelnictwa wśród dzieci i uczniów.


Na bieżąco księgozbiór uzupełniany jest o nowo wydane pozycje z prozy polskiej i obcej, które znalazły uznanie u czytelników i  krytyków literackich, kupowane są książki oraz audiobooki. Z tych ostatnich mogą korzystać również osoby z dysfunkcją wzroku. Biblioteka zgromadziła również pokaźną kolekcję klasyki filmowej polskiej i światowej oraz adaptacji lektur szkolnych.


Każdy czytelnik może korzystać, za pośrednictwem komputera lub innego urządzenia mobilnego, z książek w wersji elektronicznej na platformie IBUK Libra. Kolejną usługą godną polecenia jest możliwość dotarcia do zbiorów Biblioteki Narodowej za pośrednictwem Academiki - cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych. Ta propozycja skierowana jest do czytelników, którzy mają problem z dotarciem do  poszukiwanych  pozycji w trójmiejskich bibliotekach.


Wisienką na jubileuszowym torcie jest sukcesywne zamieszczanie w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej wybranych pozycji ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. Pośród zdigitalizowanych pozycji znalazły się książki, które były pierwszymi wpisanymi do księgi inwentarzowej w 1946 roku.

2 grudnia w siedzibie biblioteki odbędzie się uroczysta sesja z okazji 70-lecia Biblioteki. Początek o godz. 11.00.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież