Prezydent Andrzej Duda w Gdyni na ORP „Błyskawica” składał dzisiaj wizytę w 98. rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej. Polska nie miała jeszcze dostępu do morza, a już powołano szkołę morską i flotyllę.
– Marynarka Wojenna nie jest w takim stanie jak byśmy chcieli - mówił w Gdyni prezydent Andrzej Duda. To efekt zaniedbania przez 27 lat, niedoinwestowania, braku istotnej modernizacji naszej floty. Czas najwyższy, aby to się zmieniło - apelował Duda, przypominając też tradycję morską II Rzeczypospolitej.
Historia 98 lat to 28 listopada 1918 roku i rozkaz o odtworzeniu Marynarki Polskiej wydany przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Rozkaz wydany nie bez przyczyny w tym dniu – 28 listopada. Była to rocznica wielkiego historycznego zwycięstwa polskiej Marynarki Królewskiej w 1627 roku nad okrętami szwedzkimi, tu niedaleko, pod Oliwą. To właśnie tamto zwycięstwo upamiętniał rozkaz wydany przez Józefa Piłsudskiego. Rozkaz, który był w istocie rozkazem o odtworzeniu polskiej Marynarki, nie o utworzeniu jej, lecz o kontynuowaniu tradycji morskiej polskiego oręża – stwierdził prezydent RP.
– Ta tradycja morska II Rzeczypospolitej, po tragedii wojennej, po zniszczeniu większości naszej floty, po latach komunizmu, dziś kontynuowana jest w wolnej Rzeczypospolitej. I chociaż faktem jest, że Marynarka Wojenna nie jest dzisiaj w takim stanie, jak byśmy oczekiwali - nie ze względu na brak oddania i służby żołnierzy, bo tej Wojsku Polskiemu i polskiej Marynarce Wojennej nigdy nie brakowało, ale przez 27 lat zaniedbania, niedoinwestowania, braku istotnej modernizacji naszej floty – zauważył Andrzej Duda.
Czas najwyższy, aby to się zmieniło.
– Marynarze, żołnierze! Wierzę głęboko, że w najbliższych latach proces modernizacji naszej floty zostanie zrealizowany mądrze, z powodzeniem, a przede wszystkim skutecznie. Tak żebyście mogli służyć nie tylko z oddaniem, jak to czynicie na co dzień, ale także bezpiecznie, sprawnie i bez żadnych kompleksów wobec kolegów z armii sojuszniczych, z armii Sojuszu Północnoatlantyckiego, z którymi spotykacie się na co dzień w trakcie służby – podkreślił prezydent Andrzej Duda, ale w swoim wystąpieniu nie zawarł konkretów tych zapowiedzi.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10 przy ORP Błyskawica. Prezydent Andrzej Duda pogratulował też nominacji admiralskiej kmdr. Krzysztofowi Jaworskiemu, dowódcy 3. Flotylli Okrętów.
Uczestniczyło w uroczystości ponad sto osób, samorządowcy, oficerowie MW i WP oraz kompania marynarzy Marynarki Wojennej. Przybyła też kilkunastoosobowa grupa sympatyków KOD, starając się zakłócić wystąpienie prezydenta.
Z kolei na porannej mszy św. w kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni pojawił się Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Minister mianował na pierwszy stopień oficerski podporucznika marynarki księży alumnów, którzy w PRL odbyli zasadniczą służbę wojskową w Marynarce Wojennej.
Przypomnijmy, że Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powołał rozkazem z 28 listopada 1918 r. Marynarkę Polską, pomimo, że Polska w tym czasie nie posiadała dostępu do morza. W Modlinie sformowano pierwsze jednostki: Flotyllę Rzeczną, Oddział Zapasowy Marynarzy i Batalion Morski. Polską marynarkę budowali oficerowie i marynarze z byłych flot zaborczych.
Traktat wersalski przyznał Polsce ponad 140 km wybrzeża z portami morskimi w Helu i Pucku. Puck stał się bazą rodzącej się polskiej Marynarki Wojennej i stacjonowania pierwszego okrętu wojennego ORP „Pomorzanin”, kupionego prywatnie przez komandora Józefa Unruga, ponieważ Państwo Polskie nie miało jeszcze wtedy „osobowości prawnej”.
Pierwszym szefem Sekcji Marynarki Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych został pułkownik marynarki Bogumił Nowotny. W grudniu przystąpiono do tworzenia Flotylli Wiślanej, a w kwietniu 1919 r. Flotylli Pińskiej. Powstała ona z połączenia flotylli w Krakowie, Warszawie i Modlinie.
Rok później Marynarka Wojenna ukształtowała się jako samodzielny rodzaj Sił Zbrojnych. Powstała główna baza Polskiej Marynarki Wojennej w Gdyni z nowoczesnym portem, bazą pomocniczą na Helu oraz jednostki piechoty, artylerii, logistyczne i specjalistyczne. Utworzone zostało lotnictwo Marynarki Wojennej z bazą w Pucku.
17 czerwca 1920 powołana została pierwsza państwowa szkoła morska w Polsce, czyli Szkoła Morska w Tczewie. Marynarze czynnie uczestniczyli w kształtowaniu granic wolnej Rzeczypospolitej. W kwietniu 1920 r. jednostki Flotylli Pińskiej stoczyły ze łodziami bolszewików zwycięską bitwę pod Czarnobylem.
ASG
- 30/11/2016 22:05 - Prezydent Gdańska przegrał "Miasto z bursztynu"
- 30/11/2016 15:01 - Czy plac przed Muzeum II Wojny Światowej będzie nosił imię rotmistrza Pileckiego? Jest projekt uchwały radnych PiS-u
- 30/11/2016 13:46 - 70 lat Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku
- 29/11/2016 22:57 - Półmetek gdańskiej prezydentury Pawła Adamowicza
- 29/11/2016 20:43 - Dary dla Oddziału Hematologii Dziecięcej
- 28/11/2016 21:08 - Gdańskie obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
- 28/11/2016 19:37 - Plac im. rotmistrza Pileckiego
- 28/11/2016 17:27 - Sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego: szpital w Sopocie nie zostanie przekształcony w spółkę, stanowisko w sprawie S6, po poprawkach, podjęte jednogłośnie
- 28/11/2016 16:27 - Kierowcy ciężarówek chcą parkingu przy porcie
- 28/11/2016 13:29 - Sąd się zastanawia nad Adamowiczem