Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Sierpień miał zapach Twojej krwi”

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 marca 2024 19:26

23 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Sierpień miał zapach Twojej krwi”. Na scenie wystąpią członkowie młodzieżowej grupy teatralnej działającej w MIIWŚ. Scenarzystką i reżyserką spektaklu jest Daria Sudomir.


Przedstawienie jest opowieścią o młodości naznaczonej tragedią Powstania Warszawskiego. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć historię znaną z podręczników szkolnych z perspektywy strzelców, sanitariuszek, łączniczek oraz cywilów, którzy mimowolnie znaleźli się w centrum konfliktu.


W spektaklu występuje 20 młodych aktorów, którzy są uczniami gdańskich szkół ponadpodstawowych i studentami uczelni wyższych. Od września ubiegłego roku uczestniczyli w warsztatach teatralnych, podczas których rozwijali swoje umiejętności sceniczne. W ramach przygotowań do występu brali również udział w lekcjach muzealnych, które pozwoliły im poszerzyć wiedzę z zakresu historii Polski w czasie II wojny światowej.

alt


Pomysł na stworzenie spektaklu poświęconego Powstaniu narodził się już w ubiegłym roku. - We wrześniu wystartowaliśmy z drugą edycją projektu teatralnego - powiedziała Daria Sudomir, koordynatorka edukacji teatralnej w Muzeum II Wojny Światowej, scenarzystka i reżyserka spektaklu. - Do grudnia prowadziliśmy warsztaty aktorskie dla uczestników. To dało mi okazję poznać ich bliżej i dowiedzieć się co do nich przemawia. Dużo rozmawialiśmy. Biorąc pod uwagę, że w tym roku przypada okrągła rocznica wydarzeń z roku 1944 to powracającym tematem było właśnie Powstanie Warszawskie. Te wydarzenia bardzo przemawiały do moich aktorów, zachęcały do refleksji. Dla mnie ten temat, w niewyjaśniony sposób, też od zawsze był bliski.

alt


Prace nad scenariuszem trwały od listopada ubiegłego roku do początku stycznia. - To były dwa miesiące intensywnej pracy. Jeszcze nigdy nie zaangażowałam się w żaden scenariusz tak jak w ten, choć nie ukrywam, że proces tworzenia był bardzo trudny. Zarówno ze względu na presję czasu, ilość bohaterów, jak i niesiony ładunek emocjonalny – powiedziała Daria Sudomir. – Bardzo zależało mi na zachowaniu autentyczności. Wiele wątków w spektaklu jest inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami. Razem z aktorami chcieliśmy opowiedzieć historie młodych ludzi, którzy brali udział w Powstaniu. Oczywiście w spektaklu nie zabraknie scen walki i przedstawienia kluczowych wydarzeń, ale staraliśmy się też uchwycić ludzkie emocje - entuzjazm pierwszych dni, miłość, siłę przyjaźni, ból straty oraz dylematy i bohaterstwo objawiające się w najmniej spodziewanych sytuacjach.

alt


Premiera spektaklu odbędzie się 23 marca o godzinie 17:00 na sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Kolejne pokazy 26 i 27 marca godzinie 11:00. Spektakl zalecany od 13. roku życia.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież