ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czy jeszcze da się uratować Oliwę?

Ocena użytkowników: / 27
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 kwietnia 2014 14:46

Przez wieki wizerunek Oliwy był niezmienny. Doskonale oddają to ryciny, sztychy oraz obrazy najczęściej malowane ze wzgórz morenowych okalających od południa, to urokliwe miejsce.


Nad okolicą górowała olbrzymia bryła kościoła wraz z zabudowaniami byłego klasztoru pochodzącego z XIII wieku, oraz usytuowany obok na wzgórzu kościółek św. Jakuba. Zabudowania te wyraźnie dominowały nad rozległym parkiem i Pałacem Opatów. Wystarczyło zaledwie parę ostatnich lat aby ten obraz zniszczyć. Tak pielęgnowany i broniony przez wieki. Ostatnia batalia o zachowanie nienaruszalności tego miejsca odbyła się na początku XX wieku (piszę o tym w tekście zatytułowanym „Ratujmy Oliwę”).


alt

Oliwa, willa przy ulicy Liczmańskiego (MEGA)


Teraz już nikt nie walczy, za nic się ma wartości które przyświecały naszym poprzednikom, teraz liczy się co innego. Właściwie już nie wiadomo czy jeszcze komuś zależy na utrzymaniu dawnego charakteru Oliwy. Mierna dyskusja nad tym problemem dała tylko śmiałość decydentom do przeforsowania swojego planu. Dziwię się szczególnie środowisku dziennikarskiemu, które nie broniło sprawy. Zastanawia mnie brak reakcji  szczególnie naszej gdańskiej telewizji, przed nosem której powstanie dżungla wieżowców. Nie poświecono choćby minuty tej bulwersującej decyzji. To, że teren należał właśnie do telewizji, nie powinien mieć żadnego znaczenia na podjęcie dyskusji nad przyszłym jego zagospodarowaniem. Cyniczni przedstawiciele miejscowego biznesu postawili na swoim. Zmienili początkowe ustalenia o niskiej zabudowie, która powinna być dostosowana do okolicy XIX-wiecznego cmentarza i starego zabytkowego, znanego na cały świt kompleksu parkowego. Teraz jak się dowiaduje zmieniono plan zagospodarowania i  powstaną  kilkunastopiętrowe wieżowce. Tylko pogratulować. Brak słów  i niemoc.


alt

Północna część parku w Oliwie, dworek Johanna Saltzmanna


Obok, po drugiej stronie ulicy Opackiej, przy rozbudowie zabudowań ogrodnika parkowego Johanna Saltzmanna (przełom XVIII i XIX wieku)  można było dotrzymać wszelkich okoliczności jakimi w takich warunkach powinni kierować się architekci, również i ci ogrodowi. Co więcej należący do korporacji Andrzeja Hassa teren zostanie udostępniony odwiedzającym park, który stanowić będzie jego integralną część. Szczerze mówiąc cała ta północna, przepiękna część parku i tak zostanie zasłonięta przez obcą dla tego miejsca zabudowę. Wielka szkoda, bowiem te olbrzymie zabudowania zaczynają dominować w Oliwie. Kilometr dalej obok lodowiska buduje się kolejny olbrzymi kompleks, dwieście metrów dalej następny, a Oliwa potrzebowała czegoś innego, bowiem w tej klimatycznej przestrzeni można było dalej budować z głową. Mamy doskonałe tego przykłady, realizacja kamienic czy willi na przykład przy ulicy Liczmańskiego czy Kaprów, świetnie wpasowanych w otaczające stare budownictwo.


alt

Oliwa, ulica Kaprów (stare i nowe zabudowania) - inwestor Panorama Development


Owszem te nowe realizacje, to nie to secesyjne budownictwo, które pamiętam z lat sześćdziesiątych np. przy ulicy Kaprów 3, gdzie teraz kończą ten świetnie wkomponowany w istniejącą zabudowę nowoczesny budynek. W tym miejscu stała interesująca stara kamienica ze schodami i gankiem obrośniętym bluszczem i przepięknym witrażem na półpiętrze. Nigdy nie mogłem zrozumieć dlaczego zburzono ten wspaniały bajkowy dom, gdzie moja mama chodziła układać włosy.


alt

Oliwa, nowe zabudowania przy Olivii


I jeszcze jedno na koniec, z drugiej strony ulicy Opackiej, bliżej AWF ciągnie się jeszcze wolny teren. Jest dobra okazja, trzeba to szybko tanio kupić, zmienić plan zagospodarowania przestrzennego terenu, dołożyć jeszcze z 10 pięter, a może 20 i sprzedać. To oczywiście tylko dla naszego dobra. 
Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+5 #4 FZR 2014-04-02 13:20
Oliwa to piękny stary teren zabudowany starymi kamienicami Teren ten został wspaniałe zaprojektowany dawno temu gdzie jest wkomponowany Park Oliwski .Budowanie bloków i zaszpecanie terenu i panoramy Oliwy mija się z celem, ponieważ z głównej ulicy nie będzie widać Katedry Oliwskiej i wzgórza Pachołek!!!!!
Cytować
 
 
+6 #3 oliver 2014-04-01 21:20
ttylko zmiana władz nawet rada dzielnicy z panem Strugiem bredzi cos o sklepach zamiast walczyc z adamowiczem i jego ukochanym deweloperem komunista z rodowodem ktory marzy by zabetonowac te czesc oliwy - zatem na wybory przepedzic adamsa i jego ferajnę
Cytować
 
 
+6 #2 krzaczek 2014-04-01 18:31
Szkoda Starej Oliwy.Zbrodni na jej tkance jest ogrom.Zamieniono Dolinę Radości na ogródki działkowe.Przez środek puszczono tranzyt na Osowę.Gdzie się da plombowano nawet rozbierając budynki w dobrej kondycji budynkami nieprzystającym i do stanu sąsiedniego.Zamiast dać teren UG to zadbano o interes Developera od biur przy Olivii.Teren rozwojowy Parku przehandlowano podobnie.No i teraz dawne tereny zielone przy Opackiej.Serce krwawi.I co gorsza nie widać znikąd nadziei.A Radna Chmiel ma się dobrze i bryluje na salonach.
Cytować
 
 
+6 #1 oliwka mała 2014-04-01 15:44
Ratujmy Oliwe bo grozi nam blokowisko z kazdej strony,bo tzw pum czyli powierzchnia użtkowa mieszkania zabija wszelka wrażliwóść,a kto stoi na jej straży -pani Chmiel czy pan Strug ,czy moze pan prezydent albo jakiś architekt czy ktos czy tylko licza sie pieniadze tu i teraz
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież