7 lipca ograniczone zostało wejście na teren Cmentarza Oliwskiego. Przyczyną takie stanu rzeczy mają być dziki grasujące po zabytkowej nekropolii.
Kilka dni temu do Redakcji „Gazety Gdańskiej” wpłynęła informacja od mieszkanki Oliwy o zamknięciu praktycznie wszystkim bram i wejść na terytorium oliwskiej nekropolii. Nasza czytelniczka żaliła się w liście, że musiała obejść praktycznie połowę ogrodzenia, aby dostać się na Cmentarz na terytorium którego znajduję się grób jej męża. Faktycznie, na stronie internetowej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni opublikowana została informacja o zamknięciu wszystkich bram wjazdowych oraz furtek znajdujących się w ogrodzeniu Cmentarza Oliwskiego, czego przyczyną ma być pojawianie się dzików na terenie nekropolii. Jedynym otwartym pozostaje wejście od strony ul. Opackiej, czyli przez bramę przy której znajdują się Biuro Cmentarza oraz kolumbaria na pochówki urn, a na zewnątrz punkty sprzedaży znaczy i kwiatów.
Na każdej z bram i furtek pojawiły się informacje powielające treść informacji ze strony internetowej GZDiZ
Jedyne otwarte obecnie wejście na Cmentarz Oliwski
Cmentarz Oliwski nie jest największą gdańską nekropolią, ponieważ zajmuje obszar blisko 5 hektarów, czyli 50 tys. metrów kwadratowych. Tym niemniej, przejście z drugiego końca Cmentarza do jedynej otwartej bramy przy ul. Opackiej wymaga pokonania nawet 500 metrów, co może być niezbyt komfortowe, zwłaszcza dla osób w starszym wieku. A należy pamiętać, że kolejne kilkaset metrów wymaga dotarcie od bramy do najdalej oddalonych od niej grobów. Co więcej, przy wejściu od strony ul. Opackiej znajduje się jedynie kilka miejsc parkingowych, których nie brakuje przy wejściu od strony ul. Józefa Czyżewskiego. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku komunikacji miejskiej, gdyż niedaleko tego wejścia znajduje się przystanek autobusowy linii 117.
Wejście od ulicy Józefa Czyżewskiego zostało zamknięte za pomocą metalowego łańcucha
Zamknięciu większości wejść dziwią się odwiedzający groby bliskich na Oliwskim Cmentarzu. – Kiedy tylko czas pozwoli, staram się być na cmentarzu raz w miesiącu, w dniu śmierci matki. Przyznam szczerze, że zdziwiłem się, kiedy od strony Czyżewskiego zastałem bramkę zamkniętą na łańcuch. Nie przypominam sobie, abym akurat tutaj spotkał dzika, choć faktycznie w Gdańsku się to zdarza, na przykład na Niedźwiedniku, gdzie mieszkam – powiedział jeden z odwiedzających oliwską nekropolię. Inni wręcz skarżą się na tę decyzję. – Ja tu nigdy dzika nie widziałam, a przez to zamknięcie furtek muszę iść od przystanku do tej bramy, która pozostała otwarta. Podobno zamknięto wejścia, bo jakaś kobieta została zaatakowana dwa czy trzy miesiącu temu. Ale skoro dziki stwarzają takie zagrożenie, to czemu furtki do Parku Oliwskiego są otwarte? I czemu zostawiono wejście przy którym sprzedaje się znicze i kwiaty? Przecież przy tamtym znajduje się kapliczka, więc jest ono ważniejsze – stwierdziła pani odwiedzająca groby swojej rodziny.
Prośba o zamykanie furtki na bramie do Parku Oliwskiego od strony ul. Opackiej
Być może w przytoczonej wypowiedzi znajduje się nuta teorii spiskowej, jednakże, pomimo tego, że na bramach Parku Oliwskiego znajdują się prośby o zamykanie furtek celem ochrony Parku przed szkodami wyrządzanymi przez dziki, to jednak nikt tychże bram nie zamyka, a przecież Park Oliwski jest zdecydowanie większy i z perspektywy bytowania, znaczniej bardziej dla dzików atrakcyjny.
Patryk Bukowski
- 28/07/2017 13:21 - Po publikacjach „Gazety Gdańskiej” wszystkie wejścia Cmentarza Oliwskiego zostały otwarte
- 27/07/2017 18:05 - Od stanu wojennego do apelacji. Dyskretna rezygnacja prezes Skupnej
- 27/07/2017 12:29 - Intensywne opady nadwyrężyły infrastrukturę przeciwpowodziową. Obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia opadami deszczu
- 26/07/2017 19:27 - „Mieszkanie Plus” furtką do masowej wycinki drzew. Leśnicy domagają się interwencji premier
- 26/07/2017 19:15 - Życie Hansa Memlinga opowiedziane komiksem
- 24/07/2017 13:37 - Tydzień protestów przeciwko zmianom w sądownictwie
- 24/07/2017 10:07 - Andrzej Duda wetuje – zaczyna się nowy rozdział prezydentury
- 22/07/2017 22:13 - Pytania do sądu w sprawie SKT
- 20/07/2017 20:10 - Kolacja w Palacio de Cibelos w cenie wody w Gdańsku
- 19/07/2017 06:50 - Gdańsk 9 lipca 1936 w "Gazecie Gdańskiej"