Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nadwyżka budżetowa Gdańska za rok 2013

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 31 marca 2014 13:45

Choć pierwotnie zakładano powstanie deficytu to wynik finansowy okazał się korzystny dla miasta Gdańsk, które pierwszy raz od 2007 roku może pochwalić się nadwyżką budżetową i to na poziomie 146 mln zł. Dochody zwiększyły się o 101,3 %, zaś wydatki zmniejszono do 84,1 %. Dzięki takiemu planowaniu miasto mogło zaciągnąć kredyt mniejszy o 26 mln zł i zakończyć rok z długiem minimalnym 43 %. - Jeżeli gmina nie wykaże wyniku dodatniego to w kolejnych latach może nie posiadać możliwości zaciągnięcia kredytu jako wkładu własnego do inwestycji unijnych - oznajmił prezydent Paweł Adamowicz. - Przekazujemy fundusze na następną kadencję w wyśmienitym stanie - dodał.


Dochody na poziomie 2,8 mld zł, wydatki mniejsze o 146 mln zł – tak przedstawia się wykonanie budżetu w roku 2013. Ostatni raz miasto Gdańsk mogło się pochwalić nadwyżką w 2007 roku, jednak była ona znacznie niższa i wynosiła niecałe 11 mln zł.

Dochody okazały się większe niż zakładano. Aż o 8 % więcej środków wpłynęło z tytułu świadczonych usług, pobieranych opłat, nakładanych grzywien, kar i mandatów karnych, czyli pozostałych dochodów, a w tym tych realizowanych przez jednostki budżetowe. Również wpływy z podatków i opłat lokalnych cechują się wykonaniem o 5,4 % większym od planowanego.

Mniejsze dochody odnotowano w kontekście mienia komunalnego (zaledwie 95 % wykonania), jednak ogółem zyski okazały się większe o 1,3 %.

W porównaniu do roku poprzedniego większe dochody przyniosły wpływy z podatków, zarówno od osób fizycznych (5,84 %), prawnych (38,72 %), jak i od czynności cywilno- prawnych (26,06%).

- Świadczy to o tym, że sytuacja na rynku wtórnym zaczęła się poprawiać - skomentowała Teresa Blacharska, skarbnik miasta.

Tendencja spadkowa dotknęła mienia komunalnego. Środki ze sprzedaży zmniejszyły się aż o 29,8 %.


alt


Gdańsk przeznaczył mniej pieniędzy na wydatki i to w każdej dziedzinie. Wykonanie bieżące zostało zrealizowane na poziomie 98 %, zaś majątkowe w 84,1 %. Niższe koszty związane z odszkodowaniami, utrzymaniem Urzędu Miasta oraz ZDiZ pozwoliły na oszczędzenie pieniędzy w dziale administracji publicznej oraz gospodarki komunalnej i mieszkaniowej. Zmniejszenie wydatków jest również związane z niezrealizowanymi inwestycjami na kwotę 120 mln zł, które zostały odtworzone w lutym br.

W porównaniu do roku 2012 tendencję rosnącą odnotowano w gospodarce komunalnej oraz rolnictwie i łowiectwie. Kultura fizyczna i sport zostały uszczuplone o 10 mln zł, jednak głównie z uwagi na pełnienie pieczy nad Euro 2012 i konieczność zwiększenia nakładu finansowego w tym okresie.

Na inwestycje przeznaczono prawie 800 mln zł, czyli o 16 % mniej niż zakładał plan budżetowy 2013. Największą okazała się Trasa Słowackiego, która pochłonęła 393 mln zł, a zaraz za nią ustawiła się Trasa Sucharskiego, na którą przeznaczono 64 mln zł. Najmniej finansochłonną okazała się budowa kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego "Centrum Hewelianum". Wymagała jedynie nakładu w wysokości 6,5 mln zł.

Warto wspomnieć, że łącznie w latach 2007- 2013 na inwestycje przeznaczono 4,7 mld zł.

W związku z tym, że miasto w dalszym ciągu musi płacić "Janosikowe", w roku 2013 wydatki z tego tytułu pochłonęły 2,6 mld zł, z czego same wpłaty jednostek samorządu terytorialnego do budżetu państwa to prawie 34 mln zł.

Dług nominalny na koniec roku 2013 wyniósł zaledwie 43,03 %, przy maksimum ustawowym wynoszącym 60 %, zaś koszt obsługi zadłużenia to 5,60 % (limit max. 15 %).

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 pkasjer 2014-04-01 21:35
miał byc deficyt jest nadwy żka czy adamowicz w ogóle wie o co chodzi ze miasto to nie spólka a nadwyzła to wynik własnych błedow bo zadań do sfinansowania jest dosc
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież