ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Analiza akt śledztw w sprawach o niewykryte zabójstwa, popełnione w latach 1984–2013

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 02 kwietnia 2014 13:53

Prokuratorzy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku poddali sumarycznej analizie sprawy o niewykryte zabójstwa, popełnione w okresie od 01 stycznia 1984 roku, do 31 grudnia 2013 roku, na obszarze obecnej gdańskiej apelacji (okręgi bydgoski, gdański, elbląski, słupski, toruński i włocławski). Ustalono, że na terenie działania prokuratur okręgowych w Bydgoszczy, Gdańsku, Elblągu, Słupsku, Toruniu i we Włocławku, zarejestrowano w tym czasie łącznie 204 śledztw w sprawach o zabójstwa, których sprawcy pozostają niewykryci.


Dotyczy to 218 ofiar zabójstw, w tym 70 kobiet, 140 mężczyzn i 8 osób, których płci nie zdołano w przeszłości ustalić.


Postępowania przygotowawcze w tych sprawach zostały wprawdzie prawomocnie umorzone, jednak przewidziana w kodeksie karnym możliwość 30 letniego ścigania sprawców za zbrodnię zabójstwa (okres przedawnienia karalności – art. 101 § 1 pkt. 1 kk), dopuszcza ponowną analizę umorzonych śledztw i procesowo skuteczny powrót do zgromadzonych przed laty dowodów.
Najczęściej są to sprawy niezwykle złożone, trudne i obszerne aktowo.


W toku każdego z tych śledztw przeprowadzano specjalistyczne oględziny miejsc zdarzenia, zabezpieczono liczne ślady kryminalistyczne, uzyskano wielozakresowe opinie biegłych i wykonano wiele przesłuchań świadków. Uzyskane przed laty dowody nie pozwoliły jednak na ustalenie sprawców przestępstw, co zmusiło prokuratorów nadzorujących te postępowania, do wydania postanowień o umorzeniu śledztw.

Upływ czasu w tych sprawach, z jednej strony wpłynął negatywnie na możliwości dowodowe, bowiem zmieniła się topografia miejsc zdarzeń na otwartej przestrzeni, zmieniły się układy drogowo – komunikacyjne, przebudowaniu lub wyburzeniu uległy budynki, a pamięć świadków uległa zatarciu, z drugiej jednak strony postępujący rozwój technologiczny, nowoczesne techniki kryminalistyczne, poszerzające się bazy danych śladów biologicznych (DNA) i śladów daktyloskopijnych (AFIS) oraz nowe narzędzia wspomagające proces wykrywczy, spowodowały, że podjęto decyzję o ponownym przeanalizowaniu materiału dowodowego, w każdym z tych umorzonych śledztw, gdyż w ocenie prokuratorów przyjrzenie się tym sprawom przez ludzi, którzy postępowań tych nie prowadzili, może doprowadzić do nowych, odkrywczych ustaleń.


W związku z powyższym Prokurator Apelacyjny w Gdańsku polecił analitykom kryminalnym zatrudnionym w podległych poszczególnych prokuraturach okręgowych, sukcesywne wykonanie specjalistycznych analiz kryminalnych, w każdej sprawie o niewykryte zabójstwo, poczynając od spraw najstarszych.


Tego rodzaju postępowania odnotowano we wszystkich okręgach prokuratur podległych Prokuraturze Apelacyjnej w Gdańsku:
1. w prokuraturach okręgu gdańskiego zarejestrowano – 105 śledztw, dotyczących niewykrytych zabójstw 114 osób,
2. w prokuraturach okręgu elbląskiego zarejestrowano – 28 śledztw, dotyczących niewykrytych zabójstw 29 osób,
3. w prokuraturach okręgu bydgoskiego zarejestrowano – 20 śledztw, dotyczących niewykrytych zabójstw 18 osób,
4. w prokuraturach okręgu słupskiego zarejestrowano – 19 śledztw, dotyczących niewykrytych zabójstw 21 osób,
5. w prokuraturach okręgu toruńskiego zarejestrowano – 17 śledztw, dotyczących niewykrytych zabójstw 19 osób,
6. w prokuraturach okręgu włocławskiego zarejestrowano – 15 śledztw, dotyczących niewykrytych zabójstw 17 osób.
Każda z tych spraw zostanie zbadana na nowo, od początku do końca. Prokuratorzy, wespół z analitykami wykonają niejako „śledztwo w sprawie śledztwa”, po czym w każdej ze spraw opracują specjalistyczny raport, zawierający wnioski i wskazówki, co do dalszego postępowania i
możliwości wykorzystania zabezpieczonych w toku śledztw dowodów

Inicjatywa Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku jest nowatorska i bezprecedensowa, bowiem analiz kryminalistycznych o tak szerokim zakresie przedsięwzięcia, w skali kraju jeszcze nie realizowano.


Założenie Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku nie pozostaje ani w sprzeczności, ani w konkurencji do działań policyjnego „Archiwum X”, gdyż analitycy prokuratorscy nie będą prowadzić działań operacyjnych, ani dowodowych, a jedynie analizy aktowe i ocenę pominiętych, przeoczonych, a czasem zlekceważonych dowodów.


Najdawniejsze odnotowane niewykryte zabójstwa, to zabójstwo Łucji R., w Wejherowie, w dniu 23.11.1984 r. oraz zabójstwo Władysława G., w Gdańsku, w nocy z 27/28.12.1984 r.
Akta tych śledztw zostaną zbadane w pierwszej kolejności.


Liczymy, że praca doświadczonych prokuratorów szczebla okręgowego, wsparta wiedzą i techniką specjalistycznej analizy kryminalnej, przyczyni się do wyjaśnienia okoliczności analizowanych zbrodni i do wykrycia bezkarnych dotychczas sprawców tych przestępstw.


W wypadku ustalenia osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa zabójstwa i w wypadku przedstawienia tej osobie zarzut u popełnienia przestępstwa zabójstwa, karalność czynu popełnionego przez taką osobę „wydłuża się” o 10 lat, to jest do 40 lat od dnia zabójstwa
(art.102 kodeksu karnego).

Źródło: prok Mariusz Marciniak, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież