Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

"Częściowa prywatyzacja" GPEC - Adamowicz wybiera Adamowicza

Ocena użytkowników: / 42
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 sierpnia 2016 17:52

alt"Nie ukrywałem, że moim celem jest dokonanie częściowej prywatyzacji GPEC-u". Paweł Adamowicz na sesji 29 maja 2003 był do bólu szczery. W marcu 2007 roku wydał zarządzenie nr 286. Prezydent Paweł Adamowicz powołał "z dniem 14 marca 2007 Pana Pawła Adamowicza w skład rady nadzorczej GPEC na funkcję przewodniczącego rady nadzorczej". Częściowa prywatyzacja stała się faktem. Do 2016 roku Paweł Adamowicz zarobił na podstawie własnej decyzji ok. 600 tys zł.Sesja w maju 2003 była kluczowa dla sprzedaży GPEC-u komunalnej spółce z Lipska, należącej do miejskiego holdingu, którego szefem jest burmistrz Lipska. Dr Burkhardt Jung rocznie za nadzór nad koncernem otrzymuje ryczałt 1850 euro (8 tys zł). W swoim wystąpieniu do radnych prezydent Paweł Adamowicz odwoływał się do prawa, ekonomii oraz do emocji. Mówił: "Ja jako kandydat na prezydenta nie chowałem głowy w piasek i nie ukrywałem, że moim celem jest dokonanie częściowej prywatyzacji w GPEC-u i wygrałem wybory. Mam mandat od społeczeństwa i jeśli ktoś może się powoływać na społeczeństwo to ja(...) Troszeczkę pokory, troszeczkę pokory, bo każdy lubi powoływać się na troskę o społeczeństwo tylko, że różne są tego efekty"

"Apeluje do Rady Miasta Gdańska o poparcie tego projektu. Tych, którzy mają jakieś wątpliwości proszę o wstrzymanie się od głosowania. Pozytywne głosowanie jest wielką szansą dla GPEC-u. My dokonujemy tu dobrej transakcji, dla firmy, pracowników i dla miasta".


Decyzja radnych zapadła jednym głosem. Ówczesny szef klubu SLD, cichy sojusznik Pawła Adamowicza w SLD, Aleksander Żubrys zwlekał z obsadzeniem mandatu radnego po śmierci Eugeniusza Węgrzyna, obniżając skutecznie kworum. Dodatkowo tuż przed sesją nagle zachorowała radna SLD, kierowniczka biblioteki miejskiej Barbara Meyer. Na krótko, bo podleczona udała się na zagraniczną wyprawę radnych zaraz po sesji. Z kolei radnemu SLD Władysławowi Łęczkowskiemu proponowano wynagrodzenie za właściwe głosowanie, co odnotował "Głos Wybrzeża", a zignorowała prokuratura i ABW.


Forsując sprzedaż gdańskiego majątku komunalnego spółce komunalnej z Lipska Paweł Adamowicz nie bałamucił radnych, ani się nie przejęzyczył, mówiąc o "częściowej prywatyzacji". Po wygraniu w pierwszej turze wyborów w 2006 roku wydał zarządzenie, którego stał się osobistym beneficjentem. Prezydent wydelegował bowiem siebie do rady nadzorczej, nadto wskazał siebie jako przewodniczącego tego gremium, co niewątpliwie musiał ustalić z niemieckim wspólnikiem. Reprezentantem Stadtwerke Leipzig został nie budząc zdziwienia, ani oburzenia radny i przewodniczący komisji ds. sprzedaży Włodzimierz Machczyński, a także zaangażowana w przygotowanie transakcji dyr. Iwona Bierut z magistratu.
Od 2007 roku promotor sprzedaży gdańskiej spółki gminnej lipskiej spółce gminnej czerpie bezpośrednie korzyści z transakcji i zarządzenia nr 286, którym się osobiście wydelegował do pracy w nowej strukturze. W pierwszych trzech latach dochody z tej decyzji podawane w wersji brutto rosły od 25 900 zł do 39 100 złotych. Od 2010 roku efekty "częściowej prywatyzacji" wyraźnie się poprawiają, a w oświadczeniach majątkowych prezydent zaczyna podawać swoje dochody z rad nadzorczych łącznie, raz w skromnej wersji netto, innym razem brutto. Od tego momentu roczny przychód prezydenta sięga, a nawet przekracza 80 tys. zł rocznie. Niemiecki wspólnik był łaskawy dla gdańskiego prezydenta podnosząc wynagrodzenia, choć prezydent mógł, gdyby chciał, kierując się służbą publiczną, głosować bezskutecznie przeciwko nadmiernym wynagrodzeniom.


Od 2007 roku do połowy 2016, który też zapowiada się nieźle, Paweł Adamowicz na mocy własnej decyzji i uprawnień otrzymał z przedsiębiorstwa, które sprzedawał, ponad 600 tys. złotych. Jeśli dodać ok. 400 tys. zł z tytułu przewodniczenia w radzie nadzorczej gdańskiego portu, daje to przyzwoity milion złotych z tytułu sprawowania urzędu publicznego.


"Wysoka Rado. Dziękuję bardzo za to głosowanie. Ekonomia jest jedna i nie da się jej oszukać. Daliśmy szanse GPEC-owi. Dziękuję bardzo".


Zarządzenie Nr 286/07
Prezydenta Miasta Gdańska
z dnia 14 marca 2007 r.

w sprawie powołania przedstawiciela Gminy Miasta Gdańska do Rady Nadzorczej Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.

§ 1
Powołuje się z dniem 14 marca 2007 roku Pana Pawła Adamowicza w skład Rady Nadzorczej Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. na funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej.


(gem, kar)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież