Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ponad 8 tys. podpisów pod projektem ustawy o wolnych niedzielach w handlu od pomorskich pracodawców

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 sierpnia 2016 16:43

Gdańscy kupcy zebrali ponad 8 tysięcy podpisów pod projektem ustawy o wolnych niedzielach w handlu. Podpisy zebrane przez firmy skupione w Forum Stowarzyszeń Kupieckich i Rzemieślniczych w Gdańsku zostały przekazane na ręce Pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedziele – Alfreda Bujary. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Stanisław Zienkowicz i Marek Theus.


W czwartkowe popołudnie w sali Konferencyjnej firmy MATTHIAS sp. z o.o. odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele firm związanych z Forum Stowarzyszeń Kupieckich i Rzemieślniczych w Gdańsku, przekazali Pełnomocnikowi Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedziele ponad 8 tys. podpisów, które udało się zebraćalt– Dzisiaj mam taką okazję być w Gdańsku, z uwagi na posiedzenie Komisji Krajowej, i odebrać od Państwa te podpisy. Jest to pokazane w mediach, ale wiele podpisów i teczek z podpisami przychodzi do nas pocztą, gdzie nie mamy możliwości pokazania tego. To jest dowód na to, że wspólnie uda nam się wprowadzić to ograniczenie handlu w niedzielę, i że polscy pracodawcy popierają nasz projekt ustawy, a nie tak jak nam się próbuje wmawiać, że to tylko pewna grupa społeczna. Próbuje nam się ostatnio wmawiać, że to 100 tysięcy pracowników w Polsce straci pracę. Wcześniej było 70 tysięcy, dzisiaj już 100. Śmiem twierdzić, że Klub Jagielloński, który opublikował te informacje wyciągnął je z rękawa, bo one nie są poparte żadnymi badaniami – powiedział Alfred Bujara. – W tej chwili, jak mówi statystyka, w handlu brakuje 9 procent zatrudnienia, to jest 90 tysięcy, a straszy się Polaków tym, że z tego powodu wzrośnie bezrobocie. Tego się nie boimy. Z pewnością obroty przeniosą się na inne dni tygodnia, my szacujemy, że będą one o 5 procent większe. Do budżetu państwa, z tytułu chociażby tylko podatku VAT, wpłynie dodatkowo miliard czterysta milionów złotych.alt– Coraz więcej osób, coraz więcej rodzin jest dotkniętych pracą w niedziele. Jeżeli dzisiaj jest taka szansa, aby nasi pracownicy pracujący w handlu mogli tę niedzielę spędzać z rodziną, to bardzo chętnie się do tego przyczynimy – powiedział Marek Theus. – Zebraliśmy ponad 8 tysięcy podpisów w naszej grupie, aczkolwiek w dalszym ciągu jeszcze zbieramy i na pewno będziemy w kontakcie, żeby dosyłać kolejne podpisy. Te 8 tysięcy to tylko Pomorze Gdańskie i to w stosunkowo niewielkim zakresie. Myślę, że to minimum ,100 tysięcy, będzie wielokrotnie przekroczone.


Wolontariusze cały czas zajmują się zbiórką podpisów, które do Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej muszą dotrzeć do 31 sierpnia. 1 września nastąpi ich przeliczanie, natomiast na 2 września zaplanowane jest przedłożenie zebranych podpisów marszałkowi Sejmu.


Reporterka „Gazety Gdańskiej” rozmawiała ze Stanisławem Zienkowiczem, jednym z przedstawicieli pracodawców, który powiedział, że inicjatywę zbierania podpisów wyrazili jego pracownicy, którzy pracują jako sprzedawcy, ale jednocześnie z własnej woli podjęli się trudu zbierania podpisów pod projektem ustawy. Stanisław Zienkowicz zrozumiał swoich pracowników i poparł ich działania m.in. poprzez przekazanie zebranych przez nich podpisów na czwartkowej konferencji.


– W zasadzie dzisiaj wypełniamy wolę pracowników. Nasi pracownicy, gdy zapoznali się z projektem ustawy, zwrócili się do nas, że oni też chcą zbierać podpisy. Różnica między nami, a korporacjami, czy dyskontami, jest taka, że u nas są pracownicy wieloletni. Pracują u nas matki, córki, wnuczki, a ich uczennice też już są pracownikami. Nasi pracownicy pracują u nas wiele, wiele lat. Mniej więcej 40 pracowników jest z nami ponad 20 lat – powiedział „Gazecie Gdańskiej” Stanisław Zienkowicz. – W krajach Unii Europejskiej, takich jak Niemcy, Francja, Holandia, Luksemburg, Austria, Grecja, Włochy, ludzie od kilkunastu lat nie pracują w niedziele, a u nas muszą pracować. My na zamkniętym handlu w niedziele tracimy jako pracodawcy, ale mam walczyć z pracownikiem, którego dzisiaj brakuje? Ustawa mówi, że oprócz większych sklepów, wszystkie sklepy dyżurne, czyli małe sklepy, będą czynne. Będzie czynna gastronomia, cukiernie, stacje benzynowe, sklepy internetowe.altZe strony niektórych pomorskich pracodawców pojawiają się zarzuty, że przez ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele może ubyć kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Do tych zarzutów, w rozmowie z naszą reporterką, odniósł się Marek Theus.

– Cieszyłbym się, gdyby ci, którzy wypowiadają takie osądy skontaktowali się jednak z nami, jakby u źródła. Ja jestem pracodawcą od 25 lat działającym w handlu detalicznym i obserwuję, jak na przestrzeni tych 25 lat zmieniało się zatrudnienie w tym sektorze. Mówienie dzisiaj, że jeden dzień w tygodniu spowoduje drastyczny spadek zatrudnienia w obszarze handlu detalicznego jest nieprawdziwe i niesprawdzone, bo dzisiaj wszystkie przedsiębiorstwa działające w handlu detalicznym borykają się z problemem pracowniczym. W tym momencie kiedy pracowników nam brakuje, mówienie o tym, że będziemy ich zwalniać, jest niekonsekwentne jeśli chodzi o nasze zapotrzebowanie na pracowników – powiedział Marek Theus. – Cały czas mówię tym, którzy wypowiadają liczby 60, 80, czy 100 tysięcy, że dobrze by było najpierw poradzić się tych, którzy w tym obszarze działają od wielu lat i borykają się z tymi problemami, które mają w tej chwili wszystkie firmy handlowe w Polsce, czyli głównie niedoborem dobrze wyszkolonej kadry.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież