Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ponad 8 tys. podpisów pod projektem ustawy o wolnych niedzielach w handlu od pomorskich pracodawców

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 sierpnia 2016 16:43

Gdańscy kupcy zebrali ponad 8 tysięcy podpisów pod projektem ustawy o wolnych niedzielach w handlu. Podpisy zebrane przez firmy skupione w Forum Stowarzyszeń Kupieckich i Rzemieślniczych w Gdańsku zostały przekazane na ręce Pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedziele – Alfreda Bujary. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Stanisław Zienkowicz i Marek Theus.


W czwartkowe popołudnie w sali Konferencyjnej firmy MATTHIAS sp. z o.o. odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele firm związanych z Forum Stowarzyszeń Kupieckich i Rzemieślniczych w Gdańsku, przekazali Pełnomocnikowi Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedziele ponad 8 tys. podpisów, które udało się zebraćalt– Dzisiaj mam taką okazję być w Gdańsku, z uwagi na posiedzenie Komisji Krajowej, i odebrać od Państwa te podpisy. Jest to pokazane w mediach, ale wiele podpisów i teczek z podpisami przychodzi do nas pocztą, gdzie nie mamy możliwości pokazania tego. To jest dowód na to, że wspólnie uda nam się wprowadzić to ograniczenie handlu w niedzielę, i że polscy pracodawcy popierają nasz projekt ustawy, a nie tak jak nam się próbuje wmawiać, że to tylko pewna grupa społeczna. Próbuje nam się ostatnio wmawiać, że to 100 tysięcy pracowników w Polsce straci pracę. Wcześniej było 70 tysięcy, dzisiaj już 100. Śmiem twierdzić, że Klub Jagielloński, który opublikował te informacje wyciągnął je z rękawa, bo one nie są poparte żadnymi badaniami – powiedział Alfred Bujara. – W tej chwili, jak mówi statystyka, w handlu brakuje 9 procent zatrudnienia, to jest 90 tysięcy, a straszy się Polaków tym, że z tego powodu wzrośnie bezrobocie. Tego się nie boimy. Z pewnością obroty przeniosą się na inne dni tygodnia, my szacujemy, że będą one o 5 procent większe. Do budżetu państwa, z tytułu chociażby tylko podatku VAT, wpłynie dodatkowo miliard czterysta milionów złotych.alt– Coraz więcej osób, coraz więcej rodzin jest dotkniętych pracą w niedziele. Jeżeli dzisiaj jest taka szansa, aby nasi pracownicy pracujący w handlu mogli tę niedzielę spędzać z rodziną, to bardzo chętnie się do tego przyczynimy – powiedział Marek Theus. – Zebraliśmy ponad 8 tysięcy podpisów w naszej grupie, aczkolwiek w dalszym ciągu jeszcze zbieramy i na pewno będziemy w kontakcie, żeby dosyłać kolejne podpisy. Te 8 tysięcy to tylko Pomorze Gdańskie i to w stosunkowo niewielkim zakresie. Myślę, że to minimum ,100 tysięcy, będzie wielokrotnie przekroczone.


Wolontariusze cały czas zajmują się zbiórką podpisów, które do Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej muszą dotrzeć do 31 sierpnia. 1 września nastąpi ich przeliczanie, natomiast na 2 września zaplanowane jest przedłożenie zebranych podpisów marszałkowi Sejmu.


Reporterka „Gazety Gdańskiej” rozmawiała ze Stanisławem Zienkowiczem, jednym z przedstawicieli pracodawców, który powiedział, że inicjatywę zbierania podpisów wyrazili jego pracownicy, którzy pracują jako sprzedawcy, ale jednocześnie z własnej woli podjęli się trudu zbierania podpisów pod projektem ustawy. Stanisław Zienkowicz zrozumiał swoich pracowników i poparł ich działania m.in. poprzez przekazanie zebranych przez nich podpisów na czwartkowej konferencji.


– W zasadzie dzisiaj wypełniamy wolę pracowników. Nasi pracownicy, gdy zapoznali się z projektem ustawy, zwrócili się do nas, że oni też chcą zbierać podpisy. Różnica między nami, a korporacjami, czy dyskontami, jest taka, że u nas są pracownicy wieloletni. Pracują u nas matki, córki, wnuczki, a ich uczennice też już są pracownikami. Nasi pracownicy pracują u nas wiele, wiele lat. Mniej więcej 40 pracowników jest z nami ponad 20 lat – powiedział „Gazecie Gdańskiej” Stanisław Zienkowicz. – W krajach Unii Europejskiej, takich jak Niemcy, Francja, Holandia, Luksemburg, Austria, Grecja, Włochy, ludzie od kilkunastu lat nie pracują w niedziele, a u nas muszą pracować. My na zamkniętym handlu w niedziele tracimy jako pracodawcy, ale mam walczyć z pracownikiem, którego dzisiaj brakuje? Ustawa mówi, że oprócz większych sklepów, wszystkie sklepy dyżurne, czyli małe sklepy, będą czynne. Będzie czynna gastronomia, cukiernie, stacje benzynowe, sklepy internetowe.altZe strony niektórych pomorskich pracodawców pojawiają się zarzuty, że przez ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele może ubyć kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Do tych zarzutów, w rozmowie z naszą reporterką, odniósł się Marek Theus.

– Cieszyłbym się, gdyby ci, którzy wypowiadają takie osądy skontaktowali się jednak z nami, jakby u źródła. Ja jestem pracodawcą od 25 lat działającym w handlu detalicznym i obserwuję, jak na przestrzeni tych 25 lat zmieniało się zatrudnienie w tym sektorze. Mówienie dzisiaj, że jeden dzień w tygodniu spowoduje drastyczny spadek zatrudnienia w obszarze handlu detalicznego jest nieprawdziwe i niesprawdzone, bo dzisiaj wszystkie przedsiębiorstwa działające w handlu detalicznym borykają się z problemem pracowniczym. W tym momencie kiedy pracowników nam brakuje, mówienie o tym, że będziemy ich zwalniać, jest niekonsekwentne jeśli chodzi o nasze zapotrzebowanie na pracowników – powiedział Marek Theus. – Cały czas mówię tym, którzy wypowiadają liczby 60, 80, czy 100 tysięcy, że dobrze by było najpierw poradzić się tych, którzy w tym obszarze działają od wielu lat i borykają się z tymi problemami, które mają w tej chwili wszystkie firmy handlowe w Polsce, czyli głównie niedoborem dobrze wyszkolonej kadry.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież