Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czego nie ma w oświadczeniu. Nie tylko moto-zagadka Dulkiewicz

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 lipca 2022 17:20

Czy prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, ma samochód, którego nie ma? W 9 punkcie jej ostatnich oświadczeń majątkowych nie ma żadnej wzmianki o prywatnym aucie. Dopiero gdy portal "Gdańsk Strefa Prestiżu" ujawnił problemy z niewłaściwym parkowaniem białego fiata 500 na podwórku w centrum miasta...


Okazało się, że referat prasowy urzędu, kierowany tymczasowo przez Izabelę Kozicką-Prus, oficjalnie potwierdził, że "z powodu remontu dachu WŁAŚCICIELE samochodów zostali poproszeni o ich przestawienie(...) AUTO PREZYDENT parkowało w miejscu, które zgodnie z umową przeznaczone jest pod postój samochodów".


Objaśniając portalowi "Gdańsk Strefa Prestiżu" nieskomplikowaną kwestię jakości parkowania na podwórku, referat urzędu swoim oświadczeniem skomplikował lekturę oświadczeń majątkowych A. Dulkiewicz. I, jak zauważyli autorzy tekstu, wątpliwości budzi nadto aktywność urzędników, skoro sprawa nie dotyczy auta służbowego i ma charakter prywatny.

alt


Zgodnie z instrukcją wypełniania oświadczeń majątkowych w punkcie 9 należy wpisywać ruchome dobra trwałe o wartości powyżej 10 tys. złotych, w tym samochody prywatne posiadane wspólnie, obciążone zastawem lub wykorzystywane w działalności gospodarczej. Posługiwanie się przez zwierzchniczkę gdańskiego samorządu samochodem, który do niej formalnie nie należy jest specyficznym przejawem transparentności lokalnej władzy. Czy auto jest tajonym prezentem od rodziny, kolegów, interesariuszy miasta, łaskawego leasingodawcy, kredytodawcy?


Za kierownicą fiata 500 spotkać można gdańską prezydent, gdy w otoczeniu ochrony udaje się na prywatne zajęcia rekreacyjne, na zakupy do sklepu lub oficjalne uroczystości, na przykład pogrzeb b. rektora AWFiS. Nie jest to motoryzacyjna znajomość incydentalna, a problemy z parkowaniem przy kamienicy w centrum Gdańska ujawnione przez "Gdańską Strefę Prestiżu" tylko dezorientację co do jakości oświadczenia majątkowego pogłębiają.

alt


Tym bardziej, że z tegorocznego dokumentu majątkowego A. Dulkiewicz nie można się dowiedzieć, że prezydent zasiada w radzie fundacji Kolegium Europy Wschodniej im. J. Nowaka-Jeziorańskiego w Wojnowicach. Fundacja zajmuje się organizacją i finansowaniem międzynarodowej współpracy z Litwą, Białorusią, Ukrainą, Mołdawią. W statucie jest zapis o nieprowadzeniu działalności gospodarczej, ale ze sprawozdania za ostatnio rok wynika zgoła co innego. Zarząd informuje, że przychód ze sprzedaży wydawnictwa "New Eastern Europe" "odnotował niewielki spadek w porównaniu do 2019 roku" ale "dzięki kampanii promocyjnej udało się zwiększyć sprzedaż bezpośrednią pojedynczych numerów".


W radzie tej fundacji, prowadzącej sprzedaż ale nieprowadzącej działalności gospodarczej, A. Dulkiewicz obraduje nad jakością pracy zarządu m.in. z Rafałem Dutkiewiczem i Jackiem Sutrykiem - byłym i obecnym prezydentem Wrocławia, Pawłem Kowalem, Andrzejem Papierzem, Krystyną Zachwatowicz-Wajdą i Jerzym Koźmińskim.


Zasiada tez we władzach obficie finansowanej przez samorządy fundacji Unia Metropolii Polskich, która co prawda wedle statutu nie prowadzi działalności gospodarczej, ale... sponsoruje inicjatywy samorządowe, funkcjonowanie samorządowych banków informacji, sponsoruje badania i analizy, szkolenia i działalność wydawniczą na temat roli miast w kulturze i cywilizacji. Z oficjalnej strony fundacji UMP można się dowiedzieć, że prezydent Gdańska zasiada jednocześnie i w radzie fundacji, i w jej zarządzie co można w przyszłości przenieść na grunt miejski.


Rozmyślając nieustannie o ustroju samorządu i modelu demokracji lokalnej, trudno skupić się na wypełnianiu oświadczeń i parkowaniu pod blokiem samochodem, którego się nie posiada...

(gg,stm)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież