“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Czego nie ma w oświadczeniu. Nie tylko moto-zagadka Dulkiewicz

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 lipca 2022 17:20

Czy prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, ma samochód, którego nie ma? W 9 punkcie jej ostatnich oświadczeń majątkowych nie ma żadnej wzmianki o prywatnym aucie. Dopiero gdy portal "Gdańsk Strefa Prestiżu" ujawnił problemy z niewłaściwym parkowaniem białego fiata 500 na podwórku w centrum miasta...


Okazało się, że referat prasowy urzędu, kierowany tymczasowo przez Izabelę Kozicką-Prus, oficjalnie potwierdził, że "z powodu remontu dachu WŁAŚCICIELE samochodów zostali poproszeni o ich przestawienie(...) AUTO PREZYDENT parkowało w miejscu, które zgodnie z umową przeznaczone jest pod postój samochodów".


Objaśniając portalowi "Gdańsk Strefa Prestiżu" nieskomplikowaną kwestię jakości parkowania na podwórku, referat urzędu swoim oświadczeniem skomplikował lekturę oświadczeń majątkowych A. Dulkiewicz. I, jak zauważyli autorzy tekstu, wątpliwości budzi nadto aktywność urzędników, skoro sprawa nie dotyczy auta służbowego i ma charakter prywatny.

alt


Zgodnie z instrukcją wypełniania oświadczeń majątkowych w punkcie 9 należy wpisywać ruchome dobra trwałe o wartości powyżej 10 tys. złotych, w tym samochody prywatne posiadane wspólnie, obciążone zastawem lub wykorzystywane w działalności gospodarczej. Posługiwanie się przez zwierzchniczkę gdańskiego samorządu samochodem, który do niej formalnie nie należy jest specyficznym przejawem transparentności lokalnej władzy. Czy auto jest tajonym prezentem od rodziny, kolegów, interesariuszy miasta, łaskawego leasingodawcy, kredytodawcy?


Za kierownicą fiata 500 spotkać można gdańską prezydent, gdy w otoczeniu ochrony udaje się na prywatne zajęcia rekreacyjne, na zakupy do sklepu lub oficjalne uroczystości, na przykład pogrzeb b. rektora AWFiS. Nie jest to motoryzacyjna znajomość incydentalna, a problemy z parkowaniem przy kamienicy w centrum Gdańska ujawnione przez "Gdańską Strefę Prestiżu" tylko dezorientację co do jakości oświadczenia majątkowego pogłębiają.

alt


Tym bardziej, że z tegorocznego dokumentu majątkowego A. Dulkiewicz nie można się dowiedzieć, że prezydent zasiada w radzie fundacji Kolegium Europy Wschodniej im. J. Nowaka-Jeziorańskiego w Wojnowicach. Fundacja zajmuje się organizacją i finansowaniem międzynarodowej współpracy z Litwą, Białorusią, Ukrainą, Mołdawią. W statucie jest zapis o nieprowadzeniu działalności gospodarczej, ale ze sprawozdania za ostatnio rok wynika zgoła co innego. Zarząd informuje, że przychód ze sprzedaży wydawnictwa "New Eastern Europe" "odnotował niewielki spadek w porównaniu do 2019 roku" ale "dzięki kampanii promocyjnej udało się zwiększyć sprzedaż bezpośrednią pojedynczych numerów".


W radzie tej fundacji, prowadzącej sprzedaż ale nieprowadzącej działalności gospodarczej, A. Dulkiewicz obraduje nad jakością pracy zarządu m.in. z Rafałem Dutkiewiczem i Jackiem Sutrykiem - byłym i obecnym prezydentem Wrocławia, Pawłem Kowalem, Andrzejem Papierzem, Krystyną Zachwatowicz-Wajdą i Jerzym Koźmińskim.


Zasiada tez we władzach obficie finansowanej przez samorządy fundacji Unia Metropolii Polskich, która co prawda wedle statutu nie prowadzi działalności gospodarczej, ale... sponsoruje inicjatywy samorządowe, funkcjonowanie samorządowych banków informacji, sponsoruje badania i analizy, szkolenia i działalność wydawniczą na temat roli miast w kulturze i cywilizacji. Z oficjalnej strony fundacji UMP można się dowiedzieć, że prezydent Gdańska zasiada jednocześnie i w radzie fundacji, i w jej zarządzie co można w przyszłości przenieść na grunt miejski.


Rozmyślając nieustannie o ustroju samorządu i modelu demokracji lokalnej, trudno skupić się na wypełnianiu oświadczeń i parkowaniu pod blokiem samochodem, którego się nie posiada...

(gg,stm)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież