5.latka prezesa za 2 mln zł - jubileusz spółki Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro...
Reklama
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Poseł Płażyński pyta o powody wypowiedzenia umowy najmu Związkowi Literatów Polskich

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 lipca 2022 16:40

Poseł Kacper Płażyński zwrócił się do prezydent Aleksandry Dulkiewicz z pytaniem o powody wypowiedzenia przez Miasto Gdańsk Związkowi Literatów Polskich umowy o najem lokalu, który jest ich siedzibą od lat 70. XX wieku.


W latach 70. Związek Literatów Polskich otrzymał lokal do użytku, dzięki czemu mógł przeprowadzić się ze swojej dotychczasowej, sopockiej siedziby. Związek działa w Polsce od ponad stu lat i uważa się go za kontynuatora tradycji Związku Zawodowego Literatów Polskich, założonego z inicjatywy Stefana Żeromskiego w 1920 roku.
– Gdańsk zabiega o to, by zostać stolicą literatury UNESCO. Fantastycznie, my również to popieramy. Chcemy, żeby o polskiej literaturze mówiło się na całym świecie. Wytłumaczcie mi jednak państwo, jak to się ma do tego, że niedawno Stowarzyszenie Literatów Polskich otrzymało wypowiedzenie najmu lokalu, który użytkowali już od niemal 50 lat. Autorzy, których twórczość zna cały Gdańsk, działają tutaj od bardzo długiego czasu. Dzięki ich działalności gdańszczanie mają się gdzie spotykać, by podziwiać prawdziwe dzieła sztuki, bo tak należy traktować książki gdańskich pisarzy i poetów. Do annałów przechodzą niezliczone spotkania, również z noblistami, którzy przebywali w tym budynku. Chciałbym w tym miejscu zapytać panią prezydent Dulkiewicz, jak to się ma do rozkwitu kultury w Gdańsku, że odbiera się takiej organizacji ten lokal. Chciałbym spytać panią prezydent o to, czy ona w ogóle o tym wie. Czy pani panuje nad tym, co dzieje się w Gdańsku? Czasami mam wrażenie, że nie leci z nami pilot. Jeżeli ma pani świadomość o tym, co się tutaj dzieje, to naprawdę nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego pani na to pozwala. Gdańsk, starając się o miano stolicy kultury, stolicy literatury, zabiera swoim twórcom miejsce pracy, spotkań i miejsce do prezentowania swoich dzieł.

alt


– Jestem dzisiaj najstarszym gdańskim pisarzem. Mam 93 lata i jestem tutaj od 50 lat - powiedział Stanisław A. Załuski, prezes gdańskiego oddziału Związku Literatów Polskich. - Wtedy właściwie na nowo zaczęła się nasza działalność. W tamtym okresie działaliśmy naprzeciwko Grand Hotelu w Sopocie. Na początku lat 70. zostaliśmy przeniesieni do naszej siedziby. Jeszcze naszej siedziby. To miejsce o niezwykłej historii. Przez wiele lat stanowisko prezesa naszego stowarzyszenia piastowały takie postaci jak Lech Bądkowski, jeden z naszych najwybitniejszych przedstawicieli, pani Stanisława Fleszarowa, najpoczytniejsza pisarka na Wybrzeżu, był też Stanisław Hebanowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.


Związek otrzymał propozycję nowego lokalu, znajdującego się przy ulicy św. Ducha. - To są dwie klitki. Możemy wstawić w jednym i drugim pomieszczeniu biuro, ale my mamy większe potrzeby i nie moglibyśmy w nim prowadzić normalnej działalności - powiedział Stanisław A. Załuski.


Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wystąpiło z ideą stworzenia w siedzibie Związku Literatów Polskich „Domu Słowa”, pełniącego funkcję klub pisarza i dziennikarza w Gdańsku.
– Przyjeżdżają do nas goście z Polski i zagranicy i pytają, w jakim miejscu moglibyśmy się spotkać. Odpowiadam zawsze, że w którejś z restauracji. Zdziwieni odpowiadają: „To nie macie żadnego swojego miejsca spotkań?”. Tutaj nie mamy takiego lokalu. Chcielibyśmy, żeby to było miejsce przyjazne zarówno dla dziennikarzy mediów pisanych, jak i tak zwanych nowych mediów. Oczywiście pierwszeństwo zawsze będą mieli literaci, którzy są gospodarzami tego miejsca – powiedział Janusz Wikowski, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Gdańsku.


- Być może właśnie pomysł stworzenia "Domu Słowa" był przyczynkiem do wypowiedzenia umowy najmu - zauważył poseł Płażyński.


Poseł Kacper Płażyński wystosował do prezydent Aleksandry Dulkiewicz pismo, w którym pyta o przyczynę wypowiedzenia umowy najmu stowarzyszeniu, o plany na dalsze funkcjonowanie lokalu oraz o procesy decyzyjne, które – jego zdaniem – zawiodły w tym wypadku na całej linii.


Miasto przesłało do mediów oświadczenie w sprawie lokalu Związku Literatów Polskich:
„W związku z niepełnymi informacjami, przekazywanymi przez Związek Literatów Polskich w Gdańsku i posła na sejm Kacpra Płażyńskiego informuję, że:
- Związek nie przestrzegał warunków zawartej z Gdańskimi Nieruchomościami umowy o ewentualnym dalszym podnajmie przestrzeni na rzecz gastronomii.

- Zgodnie z wyrażoną zgodą na podnajem części lokalu, Związek mógł przeznaczyć pod powierzchnię komercyjną 60,63 m2 użytkowanego lokalu, a w rzeczywistości przeznaczył na to całą 123-metrową powierzchnię.

- Związek otrzymał propozycję innego lokalu, przy ul. Św. Ducha. Zarząd Główny Związku propozycję przyjął, a gdański oddział ją odrzucił.

- Trudno doszukać się aktywnej działalności Związku, gdyż w mediach społecznościowych i internecie od 2015 roku organizacja nie informuje o swojej działalności, a z kolei o zaniku tej działalności informowały miasto także inne gdańskie środowiska literackie.

- Mocno dyskusyjna jest także rola ZLP w najnowszej historii. Organizacja ta została opuszczona przez większość twórców w czasie Stanu Wojennego, a według informacji dr. Sławomira Cenckiewicza, prezes oddziału gdańskiego ZLP donosił SB na Annę Walentynowicz i Lecha Bądkowskiego.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież