Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Literaci na bruk w... stolicy literatury Unesco?

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 lipca 2022 05:50

Związek Literatów Polskich na Wybrzeżu obecny jest od 1946 roku. Najpierw pisarze mieli swoją siedzibę w Sopocie, następnie w początkach lat 70. władze Gdańska przydzieliły Związkowi siedzibę na ul. Mariackiej. Na Starówce działali nieprzerwanie do dziś. Za tydzień może ich już tam nie być, bo prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, postanowiła ich 31 lipca z „Klubu Pisarza” wyrzucić. W tym samym czasie Ratusz stara się dla Gdańska o tytuł Miasta Literatury UNESCO.


Gdyby rzecz nie działa się tu, gdzie się dzieje, i nie dotyczyła tak zasłużonej dla literatury instytucji, być może akcja miejskich urzędników byłaby nawet zabawna. Ale nie jest.  Bo jak powszechnie wiadomo, w Gdańsku mieście Aleksandry Dulkiewicz zdarzyć się może wszystko. I na nikim to nie zrobi wrażenia.


Pod koniec czerwca krajowe media obiegła informacja o eksmisji z Europejskiego Centrum Solidarności stowarzyszenia opiekunów osób niepełnosprawnych. Miejsce Gdańskiego Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu Solidarność miała zająć Fundacja Widzialne, znana m. in ze strajku okupacyjnego przed biurem PiS w Gdańsku i udziału w protestach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Po nagłośnieniu skandalu w prasie, radiu i telewizji zapędy ratuszowych urzędników udało się trochę ostudzić i członkowie SINR Solidarność mogą jeszcze chwile pobyć w gościnnych progach ECS.


Gorzej z pisarzami z ZLP. Oni nie są niepełnosprawni, chociaż wielu przekroczyło osiemdziesiątkę, a prezes Stanisław Załuski w tym roku skończył 93 lata. I może dlatego są w mniemaniu co poniektórych nieprzydatni. A nawet stanowią balast. Bo przecież Miasto musi się rozwijać. Musi iść w kierunku postnowoczesności, w stronę Europy. A z taką kulą u nogi jak ZLP to ciężko.


Na szczęście ktoś w mieście wpadł na pomysł. Może był to dyrektor Gdańskich Nieruchomości Przemysław Guzow, a może wiceprezydent Piotr Grzelak. Bo chyba nie sama prezydentka Dulkiewicz… Żeby starać się o zaszczytne miano Miasta Literatury UNESCO a jednocześnie wywalić na bruk Związek Literatów Polskich - bo miasto musi dbać o finanse - to trzeba mieć nieprzeciętny łeb. A pani Dulkiewicz, jaka jest taka jest, ale pospolitej głupoty zarzucić jej nie można.


Wręcz przeciwnie, jej wypowiedź: „My w Gdańsku wierzymy, że kultura, słowo, literatura są czynnikami kształtującymi społeczeństwa, narody i wspólnoty. […] Wierzymy, że słowo jest nośnikiem zmiany, nowych idei i życia społecznego”, udzielona powszechnie szanownej „Gazecie Wyborczej”, świadczyć by mogła raczej o ekstraordynaryjnej wrażliwości pani prezydent. O brak intelektu nikt chyba nie podejrzewa również matki chrzestnej projektu „Wolne Słowo. Autorzy przeciw autokracji”, Barbary Frydrych. Dyrektorka Biura Prezydenta ds. Kultury na tych samych łamach zwierzyła się czytelnikom: „Marzy nam się, żeby planowane przez nas działania przyczyniły się do wzmocnienia życia literackiego oraz kultury pisania i czytania w Gdańsku, a także doprowadziły do współpracy wszystkich działających w mieście podmiotów – instytucji kultury, organizacji pozarządowych, księgarń kameralnych, uczelni wyższych. Przede wszystkim chcemy w ten sposób wzmocnić samych ludzi pióra: pisarzy, poetów i tłumaczy”.


Niestety marzenia obu pań z ratusza nie przekonały prezesa ZLP Stanisława Załuskiego. Pisarz rozgoryczony perspektywą utraty przez Związek siedziby napisał do prezydent Dulkiewicz długi list. A w nim postawił kilka pytań: „Czy wyrzucenie ZLP ze swojej siedziby jest właśnie tym ‘wzmacnianiem życia literackiego’? Czy prowadzi do ‘współpracy wszystkich działających w mieście podmiotów’? A może […] jedynie działania wymyślone przez Urząd Miasta mają w Gdańsku prawo bytu? Co to jednak ma wspólnego z „wolnym słowem” i działaniami ‘przeciwko autokracji’?”


Załuski zasugerował pani prezydent również refleksję nad echem, jakim działania jej urzędników odbiją się w całym kraju. I jak na wypowiedzenie siedziby Związkowi Literatów zareagują decydenci UNESCO? Poinformował ją także o tym, że Zarząd ZLP postanowił podzielić się swoją siedzibą z innymi stowarzyszeniami, instytucjami i twórcami, dostrzegającymi konieczność wspierania „niezależnych działań literackich oraz promowanie pomorskich twórców wolnego słowa”. W tym celu „Klub Pisarza” zostanie przemianowany na „Klub Literatów i Dziennikarzy”. Tu - jeśli oczywiście pani prezydentka pozwoli –„odbywać się będą wieczory autorskie, spotkania z ekspertami z dziedziny literatury, mediów, sztuki i gospodarki oraz historii Gdańska i Pomorza. [..]Swoją stałą przystań znajdą również członkowie - nie posiadającego obecnie swojej siedziby - gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich”.


Teraz piłka po stronie ratusza. Jak myślicie, czy jest tam ktoś, kto umie liczyć coś innego niż pieniądze?


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież