Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Centrum Sprawiedliwości - czy lobbingu?

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
środa, 21 listopada 2012 13:38

Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska, lobbował u ministra Gowina w sprawie zakupu przez resort budynku Centrum Sprawiedliwości należącego do przedsiębiorcy z Kartuz. Wsród lobbystów był także poseł Stanisław Lamczyk (PO), przez lata blisko związany z kartuskim właścicielem.


Tematem gdańskiego tzw. Centrum Sprawiedliwości interesowali się pomorscy politycy Platformy Obywatelskiej. Niektórzy byli na tyle namolni, że minister Jarosław Gowin w końcu rzekł, by już nie nachodzili go w temacie gdańskich sądów na parceli należącej do przedsiębiorcy z Kartuz Bogdana Górskiego.


Jednym z nich miał być poseł Stanisław Lamczyk (PO). Sprawę opisał też ostatnio „Newsweek”. Zadaliśmy posłowi Lamczykowi (PO) kilka pytań na temat spotkań z ministrem Jarosławem Gowinem (PO).
- Część okręgu wyborczego z którego zostałem wybrany podlega właściwości Sądu Okręgowego w Gdańsku. W związku z tym zostałem zaproszony przez dyrektora administracyjnego Sadu Okręgowego w Gdańsku Pana Jana Brodnickiego (którego poznałem przy okazji spotkania w sprawie poprawy sytuacji lokalowej Sadu Rejonowego w Kartuzach)  na spotkanie informacyjne poświęcone sprawom zagospodarowania nowych budynków w których działać miał Sąd Okręgowy. Obok mnie w spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z Gdańska – stwierdził poseł Lamczyk w przekazanej nam odpowiedzi.


Kiedy miało miejsce spotkanie?
- Z ministrem Jarosławem Gowinem spotykamy się przeważnie na posiedzeniach Sejmu, zazwyczaj są one bardzo krótkie, pozwalające na wymianę kilku zdań. Zarówno obowiązki Pana Ministra, jak i moje ograniczają możliwość dłuższych rozmów – wyjaśnia poseł PO.
Zarówno Bogdan Górski jak Stanisław Lamczyk związani są z Kartuzami. Pierwszy jako kaszubski poseł, którego główne biuro mieści się w Kartuzach, a Górski zaczynał budowanie rodzinnej firmy w tychże Kartuzach. Według ustaleń „Newsweeka” Lamczyk i Górski znają się od 20 lat. Łączyły ich wspólne interesy w branży budowlanej.


Dopytywaliśmy też o wspólne interesy posła z kartuskim przedsiębiorcą Bogdanem Górskim. Poseł przyznał, że owszem współpracował - kilka lat temu.
- Nasz współpraca zakończyła się sprawą sądową – zaznacza poseł Lamczyk.


Jak się dowiadujemy o nieruchomość zabudowaną przez Górskiego dopytywali inni prominentni działacze. Kiedy w 2011 roku posłowie PO – oprócz Lamczyka także Kazimierz Plocke, dopytywali o Centrum w Ministerstwie Sprawiedliwości stanęła już sprawa zakupu budynków wynajmowanych przez sąd od przedsiębiorstwa Górskiego. Ówczesny minister Krzysztof Kwiatkowski uznał, że cena nieruchomości jest za wysoka. PB Górski sporządziło operat wartości zawierający wycenę 210 milionów złotych za gmachy. Pojawiły się też operaty magistratu i ministerialny z szacunkami na 187 mln zł i 167 mln zł. Jarosław Gowin pojawił się w Gdańsku w lutym 2012 roku. Na temat siedziby sądu nadział się podczas obiadu z politykami trójmiejskiej Platformy w znanej trójmiejskiej restauracji. W obiedzie uczestniczył też ówczesny prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszard Milewski (odwołany za sprawę Amber Gold). Tych nieoficjalnych zapytań i spotkań  było kilka. „Newsweek” opisuje, jak atmosferę obiadu zepsuła rozmowa Gowina z wiceprezydentem Gdańska Wiesławem Bielawskim, który także wypytywał o zakup budynku i termin przeprowadzki do drugiej części budynku.


alt


Minister – jak opisuje to tygodnik - wybuchnął, przestrzegając wiceprezydenta by nie lobbował na rzecz prywatnego przedsiębiorcy. Zapytaliśmy więc w jakim charakterze wystąpił i w jakim trybie zwracał się pan wiceprezydent Wiesław Bielawski do ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina, dopytując na temat tzw. Centrum Sprawiedliwości, posadowionego na prywatnej parceli przy ul. 3 Maja?
- W trosce o dobro miasta się zwrócił. Była to rozmowa przed obiadem. Prezydent Bielawski zapytał jak ministerstwo ma zamiar rozstrzygnąć kwestię usytuowania sądów, bowiem docierają do nas dość niepokojące informacje na ten temat. Zapytał o to akurat ministra sprawiedliwości, jako że jest to właściwszy adresat tego konkretnie pytania niż, na przykład, minister obrony. A - zdaniem władz miasta - funkcjonowanie sądów i prokuratury w centrum miasta jest w interesie zarówno  wymiaru sprawiedliwości, jak i mieszkańców. A także całej metropolii. Sądy bowiem powinny być w centrum, a nie za obwodnicą – argumentuje w odpowiedzi Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Miasta Gdańska.


W relacji „Newsweeka” minister wręcz zarzucił lobbowanie na rzecz prywatnego przedsiębiorcy.
 – Bielawskiemu opadła szczęka. Miało być miło, a główny gość ledwo dotarł do deseru i demonstracyjnie opuścił restaurację – opowiedział jeden z uczestników spotkania w rozmowie z tygodnikiem.


Deser znajduje też potwierdzenie w relacji Antoniego Pawlaka:
- Prostuję, że nie jest prawdą, że minister się zdenerwował tą rozmową i wyszedł podczas obiadu. Zapewniam że dotrwał do deseru – zapewnił nas prezydencki rzecznik.


To jeszcze nic. Kiedy poseł Lamczyk w kuluarach dopytywał ministra o termin przeprowadzki minister Gowin miał zdenerwowany stwierdzić: – Proszę więcej ze mną na ten temat nie rozmawiać!


Fakt ten potwierdza rzeczniczka ministra Patrycja Loose.
- Do pana ministra zwracali się posłowie z Pomorza z pytaniami o inwestycję. Nie było w tym nic dziwnego. Były to ogólne kwestie. Poseł Lamczyk otrzymał od ministra Gowina informację, by zwracał się już w tej prawie do ministra – powiedziała nam ministerialna rzeczniczka.


Kiedy w grudniu minister SW Jacek Cichocki poprosił ministra Gowina o wskazanie, które z inwestycji zdaniem MS powinny być objęte tzw. tarczą antykorupcyjną ministerstwo wskazało kilkadziesiąt inwestycji w tym gdańską. Ministerstwo SW wśród wybranych 19 inwestycji nie umieściło w piśmie z 23 grudnia ub.r. gdańskiego Centrum Sprawiedliwości (działki między PUP, dworcem autobusowym, a aresztem śledczym przy ul. Kurkowej) jako tego, które powinno być objęte ochroną antykorupcyjną, ani inną np. ze względu na bezpieczeństwo państwa.  Mimo to sprawie od maja b.r. przyglądało się CBA. W  2009 r. przedsiębiorca wydzierżawił obiekty gdańskiemu wymiarowi sprawiedliwości, który od dłuższego czasu borykał się z kłopotami lokalowymi. Ostateczna cena - w myśl umowy podpisanej 24 maja br., wyniosła 157 mln zł. W budynku mieszczą się Sąd Rejonowy Gdańsk - Południe w Gdańsku, kilka wydziałów Sądu Okręgowego w Gdańsku. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież