Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Centrum Sprawiedliwości – przestępstwo urzędnicze? Są pierwsze zarzuty

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 września 2014 16:15

Byłemu dyrektorowi Sądu Okręgowego w Gdańsku Janowi B. Prokuratura Okręgowa w Poznaniu postawiła zarzuty przekroczenia uprawnień, naruszenia ustawy o zamówieniach publicznych, złamania zasad wolnej konkurencji. To pierwszy funkcjonariusz publiczny z zarzutami i pierwszy efekt postępowania prowadzonego przez poznańską prokuraturę w sprawie budowy w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego oraz zakupu przez resort sprawiedliwości budynków tzw. Centrum Sprawiedliwości w Gdańsku. W opinii prokuratorów doszło do podważenia zaufania   do Ministerstwa Sprawiedliwości.Jan B. był odpowiedzialny za prowadzenie gospodarki inwestycyjnej gdańskiego sądu.
-  W trakcie pełnienia swojej funkcji były dyrektor Sądu Okręgowego w Gdańsku Jan B. popełnił szereg nieprawidłowości zarówno łamiąc prawo o zamówieniach publicznych, jak i zasady wolnej konkurencji. Podważył też tym samym zaufanie do Ministerstwa Sprawiedliwości. Zostały mu postawione zarzuty z artykułu 231 kodeksu karnego, który stanowi, iż funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Prowadzone postępowanie ma charakter dynamiczny – powiedziała nam prok. Magdalena Mazur-Prus, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.


Postępowanie dotyczy inwestycji od października 2007 r. do 2012 roku prowadzonej na działce między PUP, dworcem autobusowym, a aresztem śledczym przy ul. Kurkowej. Dokumentacja jest bardzo obszerna, zatem zdaniem prokuratury, wystarczająca by dociekać sedna sprawy. Pomocna była też ekspertyza Urzędu Zamówień Publicznych, który wydał na wniosek prokuratury stosowną opinię.


Były dyrektor nie został tymczasowo aresztowany. W ocenie prokuratury nie zachodzi bowiem uzasadniona obawa mataczenia, czy też wpływania na świadków. Czy zatem Jan B. będzie jedynym, którzy usłyszał zarzuty?
- Nie można wykluczyć, iż były dyrektor B. nie będzie jedynym podejrzanym w tej sprawie  – informuje nas prok. Mazur-Prus.


Przypomnijmy, że tematem gdańskiego tzw. Centrum Sprawiedliwości interesowali się pomorscy politycy Platformy Obywatelskiej. Niektórzy byli na tyle namolni, że były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin w końcu rzekł, by już nie nachodzili go w temacie gdańskich sądów pobudowanych na parceli należącej wówczas do Bogdana Górskiego, znanego przedsiębiorcy budowlanego z Kartuz.   
- Część okręgu wyborczego z którego zostałem wybrany podlega właściwości Sądu Okręgowego w Gdańsku. W związku z tym zostałem zaproszony przez dyrektora administracyjnego Sadu Okręgowego w Gdańsku Pana Jana B. (którego poznałem przy okazji spotkania w sprawie poprawy sytuacji lokalowej Sadu Rejonowego w Kartuzach)  na spotkanie informacyjne poświęcone sprawom zagospodarowania nowych budynków w których działać miał Sąd Okręgowy. Obok mnie w spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z Gdańska – stwierdził poseł Stanisław Lamczyk w przekazanej nam w listopadzie 2012 r. odpowiedzi. Zarówno Bogdan Górski jak Stanisław Lamczyk związani są z Kartuzami.  


O co chodzi z Centrum Sprawiedliwości przy ul. 3 Maja w Gdańsku? W  2009 r. przedsiębiorca wydzierżawił obiekty gdańskiemu wymiarowi sprawiedliwości, który od dłuższego czasu borykał się z kłopotami lokalowymi. Kiedy w 2011 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości stanęła już sprawa zakupu budynków wynajmowanych wówczas przez gdański sąd od przedsiębiorstwa Górskiego ówczesny minister Krzysztof Kwiatkowski (obecny prezes NIK) uznał, że cena za nieruchomość jest zbyt wysoka. PB Górski sporządziło jej operat wartości działki i gmachów, zawierający wycenę opiewającą na 210 milionów złotych. Pojawiły się też operaty magistratu i ministerialny z szacunkami na 187 mln zł i 167 mln zł.


Kiedy kolejny minister Jarosław Gowin pojawił się w Gdańsku w lutym 2012 roku na temat wykupu siedziby sądu „nadział się” podczas obiadu z politykami trójmiejskiej Platformy w znanej trójmiejskiej restauracji. W obiedzie uczestniczył też ówczesny prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszard Milewski (odwołany po dziennikarskiej prowokacji, która odsłoniła jego wyjątkową spolegliwość wobec władzy w sprawie Amber Gold).


Odbyła się też wówczas rozmowa min. Gowina z wiceprezydentem Gdańska Wiesławem Bielawskim, który także dopytywał o zakup budynku i termin przeprowadzki do drugiej części kompleksu gmachów. Kiedy dopytywaliśmy w jakim charakterze wystąpił i w jakim trybie zwracał się  wiceprezydent Bielawski do ministra Jarosława Gowina, dopytując o gmachy posadowione na prywatnej parceli odpowiedział nam w listopadzie 2012 r. Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Miasta Gdańska:
- W trosce o dobro miasta się zwrócił. Prezydent Bielawski zapytał jak ministerstwo ma zamiar rozstrzygnąć kwestię usytuowania sądów, bowiem docierają do nas dość niepokojące informacje na ten temat. Zapytał o to akurat ministra sprawiedliwości, jako że jest to właściwszy adresat tego konkretnie pytania niż, na przykład, minister obrony. A zdaniem władz miasta funkcjonowanie sądów i prokuratury w centrum miasta jest w interesie zarówno wymiaru sprawiedliwości, jak i mieszkańców. A także całej metropolii. Sądy bowiem powinny być w centrum, a nie za obwodnicą – wytłumaczył włodarza rzecznik.


Ostateczna cena - w myśl umowy podpisanej między przedsiębiorcą a ministerstwem 24 maja 2012 r., wyniosła 157 mln zł. W budynku mieszczą się Sąd Rejonowy Gdańsk - Południe w Gdańsku, kilka wydziałów Sądu Okręgowego w Gdańsku. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież