Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma... Gdańskie talenty - kino w mieście » Paweł Orłowski, polityk PO, był już sopockim spikerem, wiceprezydentem miasta, posłem, wiceministrem...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
wtorek, 21 czerwca 2022 17:54
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
Elewarr Sp. z o.o. zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców gmin
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Centrum Sprawiedliwości – przestępstwo urzędnicze? Są pierwsze zarzuty

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 września 2014 16:15

Byłemu dyrektorowi Sądu Okręgowego w Gdańsku Janowi B. Prokuratura Okręgowa w Poznaniu postawiła zarzuty przekroczenia uprawnień, naruszenia ustawy o zamówieniach publicznych, złamania zasad wolnej konkurencji. To pierwszy funkcjonariusz publiczny z zarzutami i pierwszy efekt postępowania prowadzonego przez poznańską prokuraturę w sprawie budowy w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego oraz zakupu przez resort sprawiedliwości budynków tzw. Centrum Sprawiedliwości w Gdańsku. W opinii prokuratorów doszło do podważenia zaufania   do Ministerstwa Sprawiedliwości.Jan B. był odpowiedzialny za prowadzenie gospodarki inwestycyjnej gdańskiego sądu.
-  W trakcie pełnienia swojej funkcji były dyrektor Sądu Okręgowego w Gdańsku Jan B. popełnił szereg nieprawidłowości zarówno łamiąc prawo o zamówieniach publicznych, jak i zasady wolnej konkurencji. Podważył też tym samym zaufanie do Ministerstwa Sprawiedliwości. Zostały mu postawione zarzuty z artykułu 231 kodeksu karnego, który stanowi, iż funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Prowadzone postępowanie ma charakter dynamiczny – powiedziała nam prok. Magdalena Mazur-Prus, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.


Postępowanie dotyczy inwestycji od października 2007 r. do 2012 roku prowadzonej na działce między PUP, dworcem autobusowym, a aresztem śledczym przy ul. Kurkowej. Dokumentacja jest bardzo obszerna, zatem zdaniem prokuratury, wystarczająca by dociekać sedna sprawy. Pomocna była też ekspertyza Urzędu Zamówień Publicznych, który wydał na wniosek prokuratury stosowną opinię.


Były dyrektor nie został tymczasowo aresztowany. W ocenie prokuratury nie zachodzi bowiem uzasadniona obawa mataczenia, czy też wpływania na świadków. Czy zatem Jan B. będzie jedynym, którzy usłyszał zarzuty?
- Nie można wykluczyć, iż były dyrektor B. nie będzie jedynym podejrzanym w tej sprawie  – informuje nas prok. Mazur-Prus.


Przypomnijmy, że tematem gdańskiego tzw. Centrum Sprawiedliwości interesowali się pomorscy politycy Platformy Obywatelskiej. Niektórzy byli na tyle namolni, że były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin w końcu rzekł, by już nie nachodzili go w temacie gdańskich sądów pobudowanych na parceli należącej wówczas do Bogdana Górskiego, znanego przedsiębiorcy budowlanego z Kartuz.   
- Część okręgu wyborczego z którego zostałem wybrany podlega właściwości Sądu Okręgowego w Gdańsku. W związku z tym zostałem zaproszony przez dyrektora administracyjnego Sadu Okręgowego w Gdańsku Pana Jana B. (którego poznałem przy okazji spotkania w sprawie poprawy sytuacji lokalowej Sadu Rejonowego w Kartuzach)  na spotkanie informacyjne poświęcone sprawom zagospodarowania nowych budynków w których działać miał Sąd Okręgowy. Obok mnie w spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z Gdańska – stwierdził poseł Stanisław Lamczyk w przekazanej nam w listopadzie 2012 r. odpowiedzi. Zarówno Bogdan Górski jak Stanisław Lamczyk związani są z Kartuzami.  


O co chodzi z Centrum Sprawiedliwości przy ul. 3 Maja w Gdańsku? W  2009 r. przedsiębiorca wydzierżawił obiekty gdańskiemu wymiarowi sprawiedliwości, który od dłuższego czasu borykał się z kłopotami lokalowymi. Kiedy w 2011 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości stanęła już sprawa zakupu budynków wynajmowanych wówczas przez gdański sąd od przedsiębiorstwa Górskiego ówczesny minister Krzysztof Kwiatkowski (obecny prezes NIK) uznał, że cena za nieruchomość jest zbyt wysoka. PB Górski sporządziło jej operat wartości działki i gmachów, zawierający wycenę opiewającą na 210 milionów złotych. Pojawiły się też operaty magistratu i ministerialny z szacunkami na 187 mln zł i 167 mln zł.


Kiedy kolejny minister Jarosław Gowin pojawił się w Gdańsku w lutym 2012 roku na temat wykupu siedziby sądu „nadział się” podczas obiadu z politykami trójmiejskiej Platformy w znanej trójmiejskiej restauracji. W obiedzie uczestniczył też ówczesny prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszard Milewski (odwołany po dziennikarskiej prowokacji, która odsłoniła jego wyjątkową spolegliwość wobec władzy w sprawie Amber Gold).


Odbyła się też wówczas rozmowa min. Gowina z wiceprezydentem Gdańska Wiesławem Bielawskim, który także dopytywał o zakup budynku i termin przeprowadzki do drugiej części kompleksu gmachów. Kiedy dopytywaliśmy w jakim charakterze wystąpił i w jakim trybie zwracał się  wiceprezydent Bielawski do ministra Jarosława Gowina, dopytując o gmachy posadowione na prywatnej parceli odpowiedział nam w listopadzie 2012 r. Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Miasta Gdańska:
- W trosce o dobro miasta się zwrócił. Prezydent Bielawski zapytał jak ministerstwo ma zamiar rozstrzygnąć kwestię usytuowania sądów, bowiem docierają do nas dość niepokojące informacje na ten temat. Zapytał o to akurat ministra sprawiedliwości, jako że jest to właściwszy adresat tego konkretnie pytania niż, na przykład, minister obrony. A zdaniem władz miasta funkcjonowanie sądów i prokuratury w centrum miasta jest w interesie zarówno wymiaru sprawiedliwości, jak i mieszkańców. A także całej metropolii. Sądy bowiem powinny być w centrum, a nie za obwodnicą – wytłumaczył włodarza rzecznik.


Ostateczna cena - w myśl umowy podpisanej między przedsiębiorcą a ministerstwem 24 maja 2012 r., wyniosła 157 mln zł. W budynku mieszczą się Sąd Rejonowy Gdańsk - Południe w Gdańsku, kilka wydziałów Sądu Okręgowego w Gdańsku. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
-1 #2 MarCoPOlo 2014-09-24 07:42
Uzus Ireno, Spolegliwy uzus. Jeśli wiesz co chcę powiedzieć...
Cytować
 
 
-3 #1 Irena 2014-09-23 12:38
Co to za bzdury???
"(odwołany po dziennikarskiej prowokacji, która odsłoniła jego wyjątkową spolegliwość wobec władzy w sprawie Amber Gold)."
Spolegliwy znaczy godny zaufania. Jeśli ktoś jest godny zaufania to raczej się go nie odwołuje.
Na kogo lub na co "nadział się" minister Gowin?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież