Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Centrum Sprawiedliwości – przestępstwo urzędnicze? Są pierwsze zarzuty

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 września 2014 16:15

Byłemu dyrektorowi Sądu Okręgowego w Gdańsku Janowi B. Prokuratura Okręgowa w Poznaniu postawiła zarzuty przekroczenia uprawnień, naruszenia ustawy o zamówieniach publicznych, złamania zasad wolnej konkurencji. To pierwszy funkcjonariusz publiczny z zarzutami i pierwszy efekt postępowania prowadzonego przez poznańską prokuraturę w sprawie budowy w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego oraz zakupu przez resort sprawiedliwości budynków tzw. Centrum Sprawiedliwości w Gdańsku. W opinii prokuratorów doszło do podważenia zaufania   do Ministerstwa Sprawiedliwości.Jan B. był odpowiedzialny za prowadzenie gospodarki inwestycyjnej gdańskiego sądu.
-  W trakcie pełnienia swojej funkcji były dyrektor Sądu Okręgowego w Gdańsku Jan B. popełnił szereg nieprawidłowości zarówno łamiąc prawo o zamówieniach publicznych, jak i zasady wolnej konkurencji. Podważył też tym samym zaufanie do Ministerstwa Sprawiedliwości. Zostały mu postawione zarzuty z artykułu 231 kodeksu karnego, który stanowi, iż funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Prowadzone postępowanie ma charakter dynamiczny – powiedziała nam prok. Magdalena Mazur-Prus, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.


Postępowanie dotyczy inwestycji od października 2007 r. do 2012 roku prowadzonej na działce między PUP, dworcem autobusowym, a aresztem śledczym przy ul. Kurkowej. Dokumentacja jest bardzo obszerna, zatem zdaniem prokuratury, wystarczająca by dociekać sedna sprawy. Pomocna była też ekspertyza Urzędu Zamówień Publicznych, który wydał na wniosek prokuratury stosowną opinię.


Były dyrektor nie został tymczasowo aresztowany. W ocenie prokuratury nie zachodzi bowiem uzasadniona obawa mataczenia, czy też wpływania na świadków. Czy zatem Jan B. będzie jedynym, którzy usłyszał zarzuty?
- Nie można wykluczyć, iż były dyrektor B. nie będzie jedynym podejrzanym w tej sprawie  – informuje nas prok. Mazur-Prus.


Przypomnijmy, że tematem gdańskiego tzw. Centrum Sprawiedliwości interesowali się pomorscy politycy Platformy Obywatelskiej. Niektórzy byli na tyle namolni, że były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin w końcu rzekł, by już nie nachodzili go w temacie gdańskich sądów pobudowanych na parceli należącej wówczas do Bogdana Górskiego, znanego przedsiębiorcy budowlanego z Kartuz.   
- Część okręgu wyborczego z którego zostałem wybrany podlega właściwości Sądu Okręgowego w Gdańsku. W związku z tym zostałem zaproszony przez dyrektora administracyjnego Sadu Okręgowego w Gdańsku Pana Jana B. (którego poznałem przy okazji spotkania w sprawie poprawy sytuacji lokalowej Sadu Rejonowego w Kartuzach)  na spotkanie informacyjne poświęcone sprawom zagospodarowania nowych budynków w których działać miał Sąd Okręgowy. Obok mnie w spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z Gdańska – stwierdził poseł Stanisław Lamczyk w przekazanej nam w listopadzie 2012 r. odpowiedzi. Zarówno Bogdan Górski jak Stanisław Lamczyk związani są z Kartuzami.  


O co chodzi z Centrum Sprawiedliwości przy ul. 3 Maja w Gdańsku? W  2009 r. przedsiębiorca wydzierżawił obiekty gdańskiemu wymiarowi sprawiedliwości, który od dłuższego czasu borykał się z kłopotami lokalowymi. Kiedy w 2011 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości stanęła już sprawa zakupu budynków wynajmowanych wówczas przez gdański sąd od przedsiębiorstwa Górskiego ówczesny minister Krzysztof Kwiatkowski (obecny prezes NIK) uznał, że cena za nieruchomość jest zbyt wysoka. PB Górski sporządziło jej operat wartości działki i gmachów, zawierający wycenę opiewającą na 210 milionów złotych. Pojawiły się też operaty magistratu i ministerialny z szacunkami na 187 mln zł i 167 mln zł.


Kiedy kolejny minister Jarosław Gowin pojawił się w Gdańsku w lutym 2012 roku na temat wykupu siedziby sądu „nadział się” podczas obiadu z politykami trójmiejskiej Platformy w znanej trójmiejskiej restauracji. W obiedzie uczestniczył też ówczesny prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszard Milewski (odwołany po dziennikarskiej prowokacji, która odsłoniła jego wyjątkową spolegliwość wobec władzy w sprawie Amber Gold).


Odbyła się też wówczas rozmowa min. Gowina z wiceprezydentem Gdańska Wiesławem Bielawskim, który także dopytywał o zakup budynku i termin przeprowadzki do drugiej części kompleksu gmachów. Kiedy dopytywaliśmy w jakim charakterze wystąpił i w jakim trybie zwracał się  wiceprezydent Bielawski do ministra Jarosława Gowina, dopytując o gmachy posadowione na prywatnej parceli odpowiedział nam w listopadzie 2012 r. Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Miasta Gdańska:
- W trosce o dobro miasta się zwrócił. Prezydent Bielawski zapytał jak ministerstwo ma zamiar rozstrzygnąć kwestię usytuowania sądów, bowiem docierają do nas dość niepokojące informacje na ten temat. Zapytał o to akurat ministra sprawiedliwości, jako że jest to właściwszy adresat tego konkretnie pytania niż, na przykład, minister obrony. A zdaniem władz miasta funkcjonowanie sądów i prokuratury w centrum miasta jest w interesie zarówno wymiaru sprawiedliwości, jak i mieszkańców. A także całej metropolii. Sądy bowiem powinny być w centrum, a nie za obwodnicą – wytłumaczył włodarza rzecznik.


Ostateczna cena - w myśl umowy podpisanej między przedsiębiorcą a ministerstwem 24 maja 2012 r., wyniosła 157 mln zł. W budynku mieszczą się Sąd Rejonowy Gdańsk - Południe w Gdańsku, kilka wydziałów Sądu Okręgowego w Gdańsku. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież